Рішення від 10.01.2025 по справі 440/13760/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13760/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/13760/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14.11.2024 адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, здійснюючи представництво інтересів ОСОБА_1 , направила до Полтавського окружного адміністративного суду позов, що заявлений до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (надалі - ГУПФ), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років позивачу з 80% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення після проведеного перерахунку на підставі постанови КМ №103 від 21.02.2018 та проведення перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) від 14.12.2021 №ФХ 107895, виданої станом на 05.03.2019, зобов'язавши ГУПФ здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення та з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОТЦКСП від 14.12.2021 №ФХ107895, виданої станом на 05.03.2019, виходячи з розрахунку 80% від грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовує посиланням на те, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у ГУПФ, де отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує на протиправність дій відповідача в частині зменшення розміру його пенсії за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб" виходячи з її заниженого (70% замість 80%) розміру грошового забезпечення військовослужбовця.

У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з розрахунку 80% грошового забезпечення, оскільки на час перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" діяла саме така норма Закону. Отже, з 01.01.2018 пенсія ОСОБА_1 нараховується у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Розгляд справи, відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на обліку в ГУПФ, як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної з 19.10.2001 у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Як видно з матеріалів пенсії справи, розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2018 становив всього 10365,00 грн, який складав 70% грошового забезпечення (7255,50 грн), з яких: посадовий оклад - 5500,00 грн, оклад за військове звання - 1410,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (50%) - 3455,00 грн.

14.12.2021 ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку №ФХ107895 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням додаткових складових за нормами чинними на 05.03.2019, яку надіслано до ГУПФ для перерахунку пенсії.

Відповідач на підставі зазначеної довідки та на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.01.2024 у справі №440/13702/23 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019. При обчисленні пенсійної виплати відповідач врахував 70% грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.12.2021 №ФХ107895.

Адвокат позивача Єрьоміна В.А. звернулася до ГУПФ із заявою, в якій просила перерахувати та виплачувати заявнику пенсію у відповідності до положень постанови КМ від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", застосувавши розмір пенсії визначений на момент первинного призначення пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01.01.2018 і надалі.

У відповідь представник відповідача листом від 23.05.2024 повідомив, що відповідно до статті 13 Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. На час перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" діяла саме така норма Закону. Отже, з 01.01.2018 пенсія ОСОБА_1 нараховується у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення. У разі незгоди з викладеним, ОСОБА_1 має право на оскарження у порядку, визначеному законодавством.

Вважаючи порушеним своє право на належне пенсійне забезпечення з розрахунку 80% грошового забезпечення, позивач через представника звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку позовним вимогам та запереченням відповідача, суд виходить з такого.

Як свідчать матеріали справи, з 19.10.2001 позивачу призначено пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення (вислуга років 30).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).

Пунктом "а" частини першої статті 13 Закону №2262-XII в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII в редакції Закону, що діяла на час призначення позивачу пенсії, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Отже, загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85% відповідних сум грошового забезпечення.

Проте, ГУПФ з 01.01.2018 та з 01.04.2019 було здійснено перерахунок пенсії позивачу виходячи лише з 70% грошового забезпечення позивача (вислуга років 30), оскільки редакцією статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» станом на момент перерахунку передбачався максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% від грошового забезпечення.

Згідно зі статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Законом України від 08.07.2011 №3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону №2262-XII, зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-XII у редакції Закону № 3668-VІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Законом України від 27.03.2014 №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності в цій частині 01.05.2014, статтю 13 Закону №2262-XII викладено в наступній редакції: “Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів».

В той же час пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" передбачено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Тобто, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18 (провадження №Пз/9901/58/18).

З матеріалів справи суд встановив, що з моменту призначення ОСОБА_1 пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення її розмір змінювався за наслідками перерахунку та обчислювався з грошового забезпечення у відсотку, розмір якого визначався з вислуги років позивача за чинною редакцією Закону №2262-XII.

До моменту здійснення перерахунку на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" за останнім перерахунком пенсії, позивач отримував пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення.

За наслідками проведеного перерахунку з 01.01.2018 пенсія позивачу перерахована в розмірі 70% грошового забезпечення.

Однак зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, на визначення розміру пенсійних виплат не може поширюватися законодавство, ухвалене після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

На переконання суду, застосування відповідачем норми частини другої статті 13 Закону №2262-XII у редакції, чинній на дату проведення перерахунку, є порушенням приписів частини першої статті 58 Конституції України, оскільки у даному випадку становище позивача погіршилось.

Отже, дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 80% на 70% вчинені не у спосіб, що визначений законами України.

Тож суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії розміром 70 % грошового забезпечення та зобов'язати ГУПФ здійснити перерахунок і виплату йому пенсії починаючи з 01.01.2018 з урахуванням 80% розміру грошового забезпечення, за вирахуванням вже здійснених виплат.

Крім того, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФ щодо відмови у здійсненні з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14.12.2021 №ФХ107895, зобов'язавши відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 80% усіх сум грошового забезпечення з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у цій довідці, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Відтак заявлений позов суд визнає обґрунтованим, у зв'язку з чим такий підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно з приписами частини першої статті 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 у справі №440/13760/24 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження належної ОСОБА_1 пенсії розміром 70 відсотків грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 з урахуванням 80 відсотків розміру грошового забезпечення, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80 відсотків усіх сум грошового забезпечення, відображених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14.12.2021 №ФХ107895, за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору, у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344; майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Є.Б. Супрун