Рішення від 10.01.2025 по справі 400/9417/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 р. № 400/9417/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , , АДРЕСА_1

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, вул. Олександра Борисенка, 7, м. Рівне, 33028, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв,54008,

провизнання протиправним та скасування рішення від 16.09.2024 №143650010507 та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

07 жовтня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, (далі - відповідач 2) про:

визнання протиправними та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.09.2024 № 143650010507 про відмову у призначені пенсії по інвалідності позивачу;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити, нарахувати та виплачувати позивачу пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 09.09.2024.

Позов позивач обґрунтував тим, що відповідачі при ухвалені оскаржуваних рішень протиправно не врахували до його страхового стажу періоди роботи згідно Трудової книжки Серія НОМЕР_1 , оскільки відсутня дата заповнення трудової книжки, а також в Архівній Довідці від 09.04.2024 р. № 239/03-03 ПІБ зазначено скорочено.

У відзивах на позовну заяву відповідачі заперечили проти позову і просили у задоволені позовних вимог відмовити повністю.

29.10.2024 року до суду надійшов відзив від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та 12.11.2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в яких відповідачі просять суд відмовити позивачу в задоволенні позовної заяви. В обгрунтуванні відповідачі зазначили, що згідно до Статті 26 цього Закону №1058 визначено, що право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Згідно паспортних даних ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на момент звернення позивачу виповнилося 62 роки 01 місяць 10 днів Відтак, основною умовою визначення права на пенсію по інвалідності по досягненню 62 років є наявність страхового стажу - 15 років. За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди трудової діяльності згідно архівної довідки № 239/03-03 від 09.04.2024, оскільки по батькові не відповідає паспортним даним, а саме зазначено ПІБ скорочено. Для вирішення питання, щодо можливості зарахування до страхового стажу періодів роботи квітня 1990 по травень 2000 необхідно довести належність довідки від № 09.04.2024 № 239/03-03 в судовому порядку. Відтак він не має право на отримання пенсії по інвалідності.

31.10.2024 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якому позивач заперечує проти доводів відповідача 1.

18.11.2024 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якому позивач заперечує проти доводів відповідача 2.

24.12.2024 року від представника позивача надійшло клопотання про витребування доказів.

Ухвалою 24.12.2024 було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області копії (витяги):

а) рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.09.2024 № 143650010507;

б) заяви ОСОБА_1 від 09.09.2024 з додатками, на підставі якої прийнято рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.09.2024 № 143650010507.

10.10.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, встановленому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

06.01.2024 року відповідачем 1 до суду було надано витребувані ухвалою від 24.12.2024 року матеріали з додатками.

Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно, з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується паспортом громадянина України.

09.09.2024 позивач звернувся до структурного підрозділу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою за призначенням / перерахунком пенсії по інвалідністю, до якої додав, зокрема, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду, заву про призначення/перерахунок пенсії, паспорт громадянина України, виписку з акту огляду МСЕК, віськовий квиток, диплом, довідки про заробітню плату за період страхового стажу до 2000 року, довідку про зміну назви організації, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, трудову книжку № НОМЕР_2 , пам'ятку пенсіонера та інші документи.

У зв'язку з тим, що призначення / перерахунок пенсії здійснюється за екстериторіальним принципом, вищенаведена заява позивача була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, яке 16.09.2024 прийняло рішення № 143650010507 про відмову у призначенні пенсії.

Рішення умотивовано тим, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди трудової діяльності згідно архівної довідки № 239/03-03 від 09.04.2024, оскільки по батькові не відповідає паспортним даним. Водночас зазначаємо, що в трудовій книжці серії НОМЕР_3 відсутні підстави на прийняття та в системі персоніфікованого обліку відсутні відомості про роботу . Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, на підставі документів, визначених Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, зокрема, трудової книжки. Водночас, на виконання Указу Президента України від 04.05.1998 № 401 та постанов Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 № 794 (далі - постанова № 794), від 08.06.1998 № 832 персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування вроваджувався протягом 1998-2000років. Починаючи з 01.07.2002 обчислення пенсій здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01.07.2000 за даними системи персоніфікованого обліку (пункт 3 постанови № 794). З урахуванням зазначених норм, персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з 01.07.2000 є обов'язковим. Для зарахування до страхового стажу необхідно надати уточнюючу довідку, визначену Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р.№637.

Відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до статті 32 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки відсутній необхідний страховий стаж 15 років.

23.09.2024 року листом №1400-0208-8/78258 відповідачем 1 повідомлено позивачу що до страхового стажу не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки серія НОМЕР_1 , оскільки відсутня дата заповнення трудової книжки. Періоди роботи згідно архівної довідки від 09.04.2024 № 239/03-03 з квітня 1990 по травень 2000, оскільки ПІБ зазначено скорочено. Для вирішення питання, щодо зарахування страхового стражу періодів роботи з квітня 1990 по травень 2000, запропоновано звернутись до суду.

Вважаючи рішення відповідачів про відмову у призначенні йому пенсії по інвалідності протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 32 Закону № 1058 особи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 26 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058 особи мають право на призначення пенсії після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Суд встановив, що відповідно до Виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії до довідки серія 12ААГ № 518779 позивачу встановлена з 27.05.2024 2 група інвалідності, причина інвалідності - загальне захворювання.

Відтак він може мати право на призначення пенсії по інвалідності лише при наявності 15 років страхового стажу.

Абзацом тридцять шостим статті 1 Закону № 1058-IV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.

Відповідно до абзацу першого пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з абзацами першим-четвертим пункту 2 Порядку зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2006 р., затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 770, під час звернення за призначенням пенсії (переведенням на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») особою, яка належить до однієї із категорій, зазначених у пункті 1 цього Порядку, територіальний орган Пенсійного фонду України перевіряє індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2006 р., що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб).

Територіальний орган Пенсійного фонду України зараховує відповідні періоди служби до страхового стажу на підставі реєстру застрахованих осіб, якщо в ньому є необхідні для обчислення страхового стажу відомості щодо грошового забезпечення та сплати страхових внесків.

У разі відсутності в реєстрі застрахованих осіб відомостей щодо грошового забезпечення страховий стаж зараховується на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, виданої військовою частиною чи органом, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відтак у разі наявності трудової книжки страховий стаж за періоди роботи до 31.12.2003 встановлюється на підставі відповідних записів у ній.

Відповідно до частини першої статті 47 Кодексу законів про працю України (у редакції, чинній до 09.06.2021) власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.

Згідно з абзацом першим пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 № 301 «Про трудові книжки працівників» відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.

Власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для працівника, а отже, й не може впливати на його особисті права.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 677/277/17.

З огляду на вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відсутність відсутність дати заповнення трудової книжки не може бути підставою для не зарахування відповідних періодів роботи до страхового стажу позивача.

Щодо зарахування періодів трудової діяльності згідно архівної довідки № 239/03-03 від 09.04.2024, суд зазначає наступне.

У разі наявності трудової книжки страховий стаж за періоди роботи до 31.12.2003 встановлюється на підставі відповідних записів у ній.

Згідно із записом № 13 трудової книжки позивача НОМЕР_1 він прийнятий у члени колгоспу «Іскра» електриком.

Водночас в архівній довідці трудового архіву Веселинівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області від 09.04.2024 № 239/03-03 зазначено, що в книгах обліку праці та нарахувань заробітньої плати колгоспу «Іскра» за 1990-1993, 1996, КСП «Іскра» 1998-2000 роки є відомості про підтвердження факту праці і кількості вироблених вихододнів ОСОБА_2 (так в документах на мові оригіналу, по батькові не зазначено) за 1990-1993, 1996, 1998-2000 роки .

Таким чином, вказані у вищенаведеній довідці період роботи електриком в колгоспі «Іскра» за 1990-1993, 1996, та в КСП «Іскра» за 1998-2000 роки ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) повністю співпадає із записом № 13 трудової книжки позивача.

Оскільки основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, суд прийшов до висновку, що позивач працював електриком в колгоспі «Іскра» та в КСП «Іскра».

Поряд з цим, суд відхилив аргументи відповідачів про те, що у довідці Трудового архіву Веселинівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області від 09.04.2024 № 239/03-03 ПІБ позивача не співпадає з його паспортними даними, оскільки в цій довідці по батькові не зазначено « ОСОБА_4 » (як у паспорті громадянина України). Зі змісту цієї довідки також слідує, що документи, на підставі яких її видано, були складені російською мовою.

З огляду на вищенаведене, суд прийшов до висновку, що рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії від 16.09.2024 № 143650010507 є протиправним.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Платіжною інструкцією від 01.10.2024, що міститься в матеріалах справи, підтверджується понесення позивачкою судових витрат у розмірі 1211,20 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову. Оскільки цим рішенням позов задоволено, тому за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів необхідно стягнути судовий збір пропорційно до розміру задоволених вимог, а саме: по 605,60 грн з кожного (?1211,20 : 2 = ?605,60).

Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ: 13844159), Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Борисенка Олександра, 7, м.Рівно, Рівненська область, 33028; код ЄДРПОУ: 21084076) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 16.09.2024 № 143650010507 про відмову у призначені пенсії по інвалідності;

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ: 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) про призначення пенсії по інвалідності від 09.09.2024, зарахувавши до страхового стажу всі періоди роботи, які зазначені в трудовій книжці серія НОМЕР_1 , та в довідці трудового архіву Веселинівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області від 09.04.2024 № 239/03-03, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код за ЄДРПОУ: 13844159) судовий збір у розмірі 605 (Шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Борисенка Олександра, 7, м.Рівно, Рівненська область, 33028; код ЄДРПОУ: 21084076) судовий збір у розмірі 605 (Шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Рішення складено в повному обсязі 10 січня 2025 року