Іменем України
10 січня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1286/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовною заявою адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
23.10.2024 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему Електронний суд надійшла позовна заява адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення розрахунку пенсії позивача у розмірі меншому, ніж визначено ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 23.04.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови № 168 без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1 500 грн. та без обмеження пенсії мінімальним розміром, передбаченим ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням виплачених сум та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером за віком на пільгових умовах як особа, яка має необхідний пільговий підземний стаж з повним робочим днем під землею та перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Луганській області.
Позивач звернувся за правничою допомоги з приводу правильності розрахунку розміру його пенсії.
В результаті було встановлено, що відповідачем у цій справі всупереч вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» невірно розраховано розмір його пенсії, а саме зменшено розмір пенсії на 1299,56 грн.
Вказане зменшення відбулося з 01.03.2023 внаслідок масового перерахунку пенсії, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії.
Згідно вказаного протоколу середньомісячний заробіток позивача склав 22955,56 грн., тобто розмір його пенсії має складати 18364,45 грн. Натомість відповідачем розмір пенсії визначений у сумі 17064,89 грн, тобто менше на 1299,56 грн.
Протоколом перерахунку пенсії також підтверджено, що відповідач здійснив нарахування доплати до пенсії згідно ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», в той же час обмежив її розмір та зазначив про це у протоколі перерахунку пенсії де зазначено: «обмеження в індексації з 01.03.2023 року: - 1299,56».
У цій справі не є спірним, що розмір пенсії позивача, як особи, яка відпрацювала понад 15 років з повним робочим днем під землею має розраховуватися у відповідності до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», спірним є лише питання правомірності обмеження цього розміру і зменшення його на 1299,56 грн.
Таким чином, вважає дії відповідача щодо здійснення розрахунку розміру пенсії у розміру меншому, ніж визначений ст.8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» неправомірними.
Ухвалою від 11.11.2024 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав, надав до суду через підсистему «Електронний суд» відзив на позовну заяву в якому зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 24.01.2006 отримує пенсію, призначену відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За результатом розгляду документів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 страховий стаж заявника становить 72 роки 8 місяців 11 днів, в тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 35 років, коефіцієнт стажу - 0,72667, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,87143.
Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 28.02.2023 складав 14210,86 грн.
Відповідно до Постанови № 168 ОСОБА_1 з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії. Розмір пенсії, обчислено з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 та склав 17010,42 грн, а саме: 15273,87 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (21263,03 грн х 0,71833); 753,48 грн - доплата за понаднормовий стаж 36 років (2093,00 грн х 36 %); 983,07 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345. Оскільки, за результатом проведеного перерахунку підвищення розміру пенсії з 01.03.2023 складає 2799,56 грн (17010,42 грн (розмір пенсії з 01.03.2023) - 14210,86 грн (розмір пенсії станом на 28.02.2023)) що є більше ніж 1500 грн на 1299,56 грн, при обчисленні розміру пенсії, відповідно до вимог абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 встановлено обмеження індексації.
Таким чином розмір пенсії з 01.03.2023 склав 15710,86 грн, а саме: 15273,87 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (21263,03 грн х 0,71833); 753,48 грн - доплата за понаднормовий стаж 36 роки (2093,00 грн х 36 %); 983,07 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345; - 1299,56 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (2799,56 грн - 1500 грн).
ОСОБА_1 з 01.04.2023 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058. За результатом проведеного перерахунку страховий стаж заявника склав 72 роки 8 місяців 11 днів, в тому числі стаж на підземних роботах 35 років, коефіцієнт стажу - 0,72667. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2023 складав 15710,86 грн, а саме: 15451,21 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (21263,03 грн х 0,72667); 774,41 грн - доплата за понаднормовий стаж 37 років (2093,00 грн х 37 %); 784,80 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345; - 1299,56 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (2799,56 грн - 1500 грн).
Відповідно до Постанови № 185 ОСОБА_1 з 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії, за результатом якого розмір пенсії, обчислений з урахуванням вимог статті 8 Закону № 345 складає 18364,45 грн, а саме: 16681,12 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (22955,56 грн х 0,72667); 873,57 грн - доплата за понаднормовий стаж 37 років (2093,00 грн х 37 %); 809,76 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону № 345.
Враховуючи те, що відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсії враховуються суми, зокрема, індексацій до попереднього розміру пенсії, розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з урахуванням обмеження індексації, встановленої з 01.03.2023 в розмірі 1299,56 грн.
Розмір пенсії з 01.03.2024 складає 17064,89 грн, а саме: 16681,12 грн - розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (22955,56 грн х 0,72667); 873,57 грн - доплата за понаднормовий стаж 37 років (2361,00 грн х 37 %); 809,76 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345; - 1299,56 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 (2799,56 грн - 1500 грн).
Відповідно до вищезазначеного розмір пенсії ОСОБА_1 за період з квітня по жовтень 2024 року не змінювався і кожного місяця складав 17064,89 грн.
Щодо правомірності зменшення розміру пенсії за результатом проведеного перерахунку пенсії з 01.03.2024 на 1299,56 грн (обмеження індексації з 01.03.2023).
Розрахунок середнього заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 проведено з урахуванням вимог частини 2 статті 40, частини 2 статті 42 Закону № 1058 та складає 22955,56 грн.
Мінімальний розмір пенсії ОСОБА_1 , обчислено з урахуванням статті 8 Закону № 345 та статті 28 Закону № 1058 складає 18364,45 грн (22955,56 х 80%).
Враховуючи норми абзацу 2 пункту 10 Постанови № 168 та абзацу 2 пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цих постанов, не може перевищувати 1500 гривень.
При перерахунку пенсії з 01.03.2023, розмір збільшення пенсії ОСОБА_1 склав 2799,56 грн, що перевищує встановлений розмір підвищення 1500 грн на 1299,56 грн.
У зв'язку з чим розмір індексації було обмежено на 1299,56 грн.
Розмір пенсії підвищено на встановлений максимальний розмір підвищення - 1500 грн.
Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого зазначеними постановами, не може перевищувати 1500 грн, не є дискримінаційною відносно заявника, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.
На підставі вищевикладеного розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 обчислено у розмірі 80 % його заробітної плати, відповідно до норм статті 8 Закону № 345, Порядку № 124 та Постанов № 168 та № 185.
Розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2024 році становив 7994,47 грн (7405,03 х 1,0796).
Тож, з метою забезпечення у 2021 - 2024 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», у 2022 році - 1,14 згідно з постановою № 118, у 2023 році - 1,197 згідно з постановою №168, у 2024 році 1,0796 згідно з постановою № 185.
Так, за формулою обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеної Порядком № 124 у 2023 році показник для забезпечення індексації пенсій, який здійснюється шляхом перерахунку раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, становив 19,71 % [показник зростання споживчих цін за попередній рік (26,6 %) + показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (12,82 %)]/2 (50 %, як зазначено в частині другій статті 42 Закону № 1058-IV). Положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.
Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
За даними підсистеми ІКІС ПФУ «Звернення» та ІКІС ПФУ «Призначення та виплати пенсії ППВП» ОСОБА_1 із заявами про перерахунок пенсії у 2023 - 2024 роках до органів Пенсійного фонду України не звертався, рішення Головним управлінням не виносилось.
У задоволенні адміністративного позову просив відмовити.
Дослідивши матеріали судової справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей72-76,90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом встановлено.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 24.01.2006 отримує пенсію, призначену відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку, як працівнику провідних професій.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 25.02.2023 позивачу визначено: страховий стаж 71 рік 10 місяців 10 днів, додаткові роки за списком 1 35 років, в тому числі: роботи підземні, провідні професії (20) 28 років 11 місяці 07 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.71833, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (862/100*12)*1) 0.71833, розмір пенсії за віком (ст.27) (21263.03 * 0.71833) 15273,87 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 36 років) 753,48 грн, загальний розмір пенсії 16027,35 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 983,07 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 21263.03 грн) 17010,42 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-1299,56 грн», розмір пенсії з надбавками 15710,86 грн.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 24.05.2023 позивачу визначено: страховий стаж 72 роки 08 місяців 11 днів, додаткові роки за списком 1 35 років, в тому числі: роботи підземні, провідні професії (20) 28 років 11 місяці 07 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.72667, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (872/100*12)*1) 0.72667, розмір пенсії за віком (ст.27) (21263.03 * 0.72667) 15451,21 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 37 років) 774,41 грн, загальний розмір пенсії 16225.62 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 784,80 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 21263.03 грн) 17010,42 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2023, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-1299,56 грн», розмір пенсії з надбавками 15710,86 грн.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 25.02.2024 позивачу визначено: страховий стаж 72 роки 08 місяців 11 днів, додаткові роки за списком 1 35 років, в тому числі: роботи підземні, провідні професії (20) 28 років 11 місяці 07 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.72667, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (872/100*12)*1) 0.72667, розмір пенсії за віком (ст.27) (22955.56 * 0.72667) 16681,12 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 37 років) 774,41 грн, загальний розмір пенсії 17455.53 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 908,42 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 22955.56 грн) 18364.45 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-1299,56 грн», розмір пенсії з надбавками 17064.89 грн.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 28.02.2024 позивачу визначено: страховий стаж 72 роки 08 місяців 11 днів, додаткові роки за списком 1 35 років, в тому числі: роботи підземні, провідні професії (20) 28 років 11 місяці 07 днів, коефіцієнт стажу без урахування кратності 0.72667, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (872/100*12)*1) 0.72667, розмір пенсії за віком (ст.27) (22955.56 * 0.72667) 16681,12 грн, доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) (за 37 років) 873,57 грн, загальний розмір пенсії 17554.69 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 809,76 грн, сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 22955.56 грн) 18364.45 грн, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2024, обмеження в індексації з 01.03.2023 «-1299,56 грн», розмір пенсії з надбавками 17064.89 грн.
Отже, судом встановлено, що при перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023, розмір збільшення пенсії склав 2799,56 грн, що перевищує встановлений розмір підвищення 1500 грн на 1299,56 грн, у зв'язку з чим розмір індексації було обмежено на 1299,56 грн.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Стаття 3 Конституції Українипроголошує, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Ця норма є об'єктивним продовженням задекларованого встатті 1 Конституції Українистатусу України як соціальної та правової держави.
Громадяни мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом (частина першастатті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першоїстатті 92 Конституції України).
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення»(далі - Закон № 1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановленихКонституцією Українигарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Відповідно достатті 1 Закону № 1282-XIIіндексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 вказаного Законувизначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями4,6 Закону № 1282-ХІІє факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування (частина першастатті 9 Закону № 1282-XII).
Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії, зокрема військовослужбовцям.
Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»(далі - Закон №2017-ІІІ), у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина другастатті 19 Закону № 2017-ІІІ).
Підстави для проведення індексації визначеностаттею 4 Закону № 1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, за правилами пункту 4 якого частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100відсотків.
У свою чергу, у зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 було прийнятоЗакон України № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства»(далі - Закон № 2040-IX), яким, зокремастаттю 64 Закону № 2262-XIIта частину п'ятустатті 2 Закону № 1282-XIIбуло викладено в новій редакції.
Так, частиною п'ятоюстатті 2 Закону № 1282-XIIв редакціїЗакону № 2040-IXвизначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому частиною другою статті 42 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) в редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Суд зазначає, що Порядком перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124(далі - Порядок № 124) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першоїстатті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою: де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках); ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп(1): Псзп (2)х100% - 100%, де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення; Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Таким чином, повноваження щодо визначення розміру та порядку проведення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду надано Кабінету Міністрів України на виконання вимог частини другоїстатті 42 Закону № 1058-IV, у зв'язку із чим з 2019 року Порядком № 124, з метою визначення механізму проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески впроваджено, зокрема, формулу обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
При цьому, згідно із абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Тобто, запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема, особам, пенсія яким призначена за Законом № 1058-IV, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон № 1282-XII пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема, пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).
Водночас, суд зазначає, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345) визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.
У цій справі не є спірним питання, що позивач є отримувачем пенсії на підставі статті 8 Закону № 345.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - постанова № 118) з 01.03.2022 установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Разом з цим, пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» № 2710-IX на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Водночас, відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина другастатті 42 Закону № 1058-IVтастаття 64 Закону № 2262-ХІІзастосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв Постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другоїстатті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 6 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановленихпунктом 2постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) тапунктом 4постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі Постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Підпунктом 6 пункту 2 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р.: до пенсій, призначених відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно дочастини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановленихпунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679),пунктом 4постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) тапунктом 6постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 3 Постанови № 185 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 тапідпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Аналізуючи зазначені правові норми, суд дійшов висновку, що оскільки Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме: розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500,00 грн, індексація пенсії позивача з 01.03.2024 проведена відповідачем у межах чинного законодавства із дотриманням умови, що підвищення, відповідно до пункту 3 постанови №185, не може перевищувати 1500,00 грн.
Пунктом 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX установлено, зокрема, що у 2024 році частина друга та абзац п'ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина друга статті22, стаття64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року №2040-IX) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
За наведених вище правових норм у 2024 році розміри пенсій, призначених згідно із Законом № 1058 перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 згідно з Постановою № 185, а також з урахуванням збільшеного у попередніх роках на відповідні коефіцієнти показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а саме: передбаченого постановами Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 (з 01.03.2022), № 168 від 24.02.2023 (з 01.03.2023).
При цьому, суд звертає увагу, що положеннями статті 42 Закону № № 1058-IV Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
Отже, в межах наданих повноважень Кабінет Міністрів України Постановами № 168 та 185 визначив верхню межу розміру індексації пенсії - 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації у разі здійснення підвищення розміру пенсії на виконання пункту 2 цієї постанови, що означає, якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
Водночас, загальновідомим є факт введення указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24.02.2022 на території України воєнного стану.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.
Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.
Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01.03.2023 (Постанова № 168) та з 01.03.2024 (Постанова № 185) з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Матеріали справи вказують на те, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача (у межах позовних вимог) за віком на пільгових умовах (підвищення), яка призначена за Законом № 1058-IV, з 01.03.2024 на підставі Постанови 185.
Суд зазначає, що перерахунки раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії для забезпечення для забезпечення індексації пенсії, пенсійним органом проводились: з 01.03.2019 на підставі Порядку № 124 (із застосуванням коефіцієнта 1,17); з 01.05.2020 відповідно до пункту 2Постанови від 01.04.2020 № 251 (із застосуванням коефіцієнта 1,11); з 01.03.2021 відповідно до пункту 1 Постанови № 127 (із застосуванням коефіцієнта 1,11); з 01.03.2022 відповідно до Постанови № 118 (із застосуванням коефіцієнта 1,14); з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168 (із застосуванням коефіцієнта 1,197); з 01.03.2024 відповідно до Постанови № 185 (із застосуванням коефіцієнта 1,0796).
Таким чином, при перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV і Порядку № 124 використовуються такі показники середньої заробітної плати: з 01.03.2019 складає 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17); з 01.03.2020 складає 4888,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11); з 01.03.2021 складає 5426,60 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11); 01.03.2022 складає 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); з 01.03.2023 складає 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197) та з 01.03.2024 складає 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796).
Позивачем не оскаржується визначений розмір пенсії за віком, доплати за понаднормовий стаж, суму доплати і розмір пенсії визначений відповідачем за нормами Закону № 345.
З матеріалів справи вбачається, що розмір пенсії позивача з 01.03.2023 (протокол перерахунку пенсії від 25.02.2023) склав 15710,86 грн, а саме: 15273.87 грн розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (21263.03 * 0.71833); 753,48 грн - доплата за понаднормовий стаж за 36 років; 983,07 грн - доплата до пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345, - 1299,56 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023.
При перерахунку пенсії з 01.03.2023 розмір пенсії позивача збільшився на 2799,56 грн (17010,42 грн (розмір пенсії з 01.03.2023) - 14210,86 грн (розмір пенсії станом на 28.02.2023)).
У зв'язку з чим розмір індексації обмежено на 1299,56 грн (2799,56 грн - 1500,00 грн).
Тобто, з 01.03.2023 застосовуючи коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати позивачу обмежено максимальний розмір індексації пенсії сумою в 1500,00 грн, що визначено Постановою № 168.
Розмір пенсії позивача з 01.03.2024 складає 18364,45 грн, а саме: 16681,12 грн розмір пенсії за віком, розрахований згідно статті 27 Закону (22955,56 грн х 0,72667); 873,57 грн - доплата за понаднормовий стаж 37 роки (2093,00 грн х 37 %); 809,76 грн - доплата до пенсії відповідно до ст.8 Закону №345, обмеження індексації 1299,56 грн.
Позивачем не оскаржується розмір пенсії, доплат та підвищень, окрім обмеження в розмірі 1299,56 грн (індексація пенсії).
Розрахунок середнього заробітку для обчислення пенсії позивачу з 01.03.2024 проведено з урахуванням вимог частини 2 статті 40, частини 2 статті 42 Закону № 1058, який складає 22955.56 грн.
Розмір пенсії позивача, обчислено з урахуванням статті 8 Закону № 345 та статті 28 Закону № 1058 та становить 18364.45 грн (д 22955.56 грн х 80%).
Розмір пенсії позивачу з 01.03.2023 підвищено на встановлений максимальний розмір - 1500 грн.
Враховуючи норми абзацу 2 пункту 3 Постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цих постанов не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, розмір пенсії з 01.04.2023 становить: 18364.45 грн - 1299,56 грн = 17064,89 грн.
Враховуючи те, що відповідно до абзацу 2 пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсії враховуються суми, зокрема, індексацій до попереднього розміру пенсії, розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням обмеження індексації, встановленої з 01.03.2023 у сумі 1299,56 грн.
Отже, судом встановлено, що з 01.03.2024 позивачу підвищено пенсію на відповідний коефіцієнт, установлений пунктом 1 Постанови № 185, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500,00 грн, у зв'язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2024 проведена із дотриманням вимог чинного законодавства.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації (підвищення) до пенсії позивачу, починаючи з 23.04.2024 з виплатою заборгованості за цей період з врахуванням фактично сплачених сум.
Згідно із частинами першою та другою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності передзаконом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2статті 77КАС України).
Виходячи зі змісту статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 04.11.1950 справедливість судового рішення вимагає, аби такі рішення достатньою мірою висвітлювали мотиви, на яких вони ґрунтуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення і мають оцінюватись у світлі обставин кожної справи. Національні суди, обираючи аргументи та приймаючи докази, мають обов'язок обґрунтувати свою діяльність шляхом наведення підстав для такого рішення.
Таким чином, суди мають дослідити: основні доводи (аргументи) сторін та з особливою прискіпливістю й ретельністю - змагальні документи, що стосуються прав та свобод, гарантованих Конвенцією.
Рішенням ЄСПЛ від 19.04.1993 у справі «Краска проти Швейцарії» визначено, що ефективність справедливого розгляду досягається тоді, коли сторони процесу мають право представити перед судом ті аргументи, які вони вважають важливими для справи. При цьому такі аргументи мають бути почуті, тобто ретельно розглянуті судом. Іншими словами, суд має обов'язок провести ретельний розгляд подань, аргументів та доказів, поданих сторонами.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також при вирішенні цієї справи судом береться до уваги висновок ЄСПЛ, викладений у рішенні по справі «Суомінен протиФінляндії» (Suominen v. Finland), №37801/97, п. 36, від 01.07.2003, у якому вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується через відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні позовної заяви адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленогостаттею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов