про самовідвід судді
10 січня 2025 року Київ № 320/1149/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Скрипка І.М., розглянувши у письмовому провадженні заяву судді Скрипки І.М. про самовідвід у справі за позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
до Київського окружного адміністративного суду 23.06.2024 через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява (у зв'язку з надмірним навантаженням зареєстрована 08.01.2025) ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, у якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 20.05.2024 № 65дп-24 «Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Хмельницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_1», яким притягнуто до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 як прокурора прокуратури, та накладено дисциплінарне стягнення у виді заборони строком на 1 рік на переведення до органу прокуратури вищого рівня та на призначення на вищу посаду в органі прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду; зобов'язати відповідача як суб'єкта владних повноважень - Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію прокурорів, вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду шляхом повідомлення керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону про визнання протиправним та скасування рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 20.05.2024 № 65дп-24 «Про накладення дисциплінарного стягнення на прокурора Хмельницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_1».
На стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі, судом з'ясовано наступне.
Предметом оскарження у цьому випадку є рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів від 20.05.2024 № 65дп-24 щодо накладення дисциплінарного стягнення стосовно позивача. Разом із тим, в ухваленні такого рішення брав участь близький родич судді Скрипки І.М. і такий родич, на час ухвалення рішення, був членом Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів - відповідача у справі.
Відповідно, 10.01.2025, з огляду на зазначене, суддею Скрипкою І.М. подано заяву про самовідвід на підставі пункту 3 частини першої статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України.
При вирішенні питання про наявність підстав для самовідводу судді, суд виходив із такого.
За змістом пункту 3 частини першої статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу), якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу.
У відповідності до частини першої статті 39 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності підстав, зазначених у статтях 36-38 цього Кодексу суддя зобов'язаний заявити самовідвід.
Суд зазначає, що право на подання заяви про відвід (самовідвід) судді є однією з гарантій законності здійснення правосуддя і об'єктивності та неупередженості розгляду справи, зокрема в аспекті положень статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини щодо основних процесуальних гарантій, якими може скористатись особа при розгляді її позову в національному суді і до яких належить розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Ураховуючи викладене, задля виключення будь-яких сумнівів щодо дотримання судом принципів законності, неупередженості, безсторонності та об'єктивності за результатами розгляду цієї справи, зважаючи, що наведене вище є безумовною підставою для заявлення самовідводу, суд уважає, що подана заява судді про самовідвід є вмотивованою та підлягає задоволенню.
Згідно з вимогами частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення відводу (самовідводу) судді, який розглядає справу одноособово, адміністративна справа розглядається в тому самому адміністративному суді іншим суддею, який визначається в порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу.
Керуючись статтями 36, 39, 40, 41, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
задовольнити заяву судді Скрипки І.М. про самовідвід.
Передати адміністративну справу № 320/1149/25 до Відділу документального забезпечення і контролю (канцелярії) Київського окружного адміністративного суду для визначення складу суду в порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Скрипка І.М.