Рішення від 09.01.2025 по справі 240/26751/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/26751/22

категорія 106010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоборівської селищної ради Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Новоборівської селищної ради щодо відміни рішення комісії з відбору кандидатів на заміщення вакантної посади керівника Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новоборівської селищної ради», що відбувся 10.06.2022, яке було прийняте з порушеннями законодавства;

- зобов'язати Новоборівську селищну раду відмінити рішення комісії відбору кандидатів на заміщення вакантної посади керівника Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новоборівської селищної ради», що відбувся 10.06.2022, яке було прийняте з порушенням законодавства.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 10.06.2022 відбулося засідання конкурсної комісії відбору кандидатів на заміщення вакантної посади керівника Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новоборівської селищної ради. Засідання комісії відбулося з порушенням пункту 13, п.11, "Положення Про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги", з порушенням п.1,п.3, Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1094, протокол комісії було прийнято головою Новоборівської селищної ради та висвітлено на офіційному сайті, для подальшої роботи. Вважає, що вищевказані порушення є достатньою підставою для скасування протоколу, визнання його недійсним.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду прийнято до провадження позовну заяву та відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказав, що відповідно до вимог п. 35 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника КНП «ЦПМСД» Новоборівської селищної ради, затвердженого рішенням Новоборівської селищної ради від 28.03.2022 №64 та п. 38 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я» від 27.12.2017 №1094, передбачено, що за результатами заслуховування конкурсних пропозицій і проведених співбесід конкурсна комісія шляхом голосування відбирає з числа учасників конкурсу одну кандидатуру, яка відповідає встановленим вимогам, - переможця конкурсу, після чого вносить відповідне подання селищному голові, що здійснює призначення переможця конкурсу на посаду керівника закладу. Рішення (розпорядження) про призначення на посаду та укладення контракту на строк від трьох до п'яти років, приймається протягом одного місяця з дня внесення конкурсною комісією відповідного подання. Призначення та звільнення керівника здійснюється за розпорядженням селищного голови. Крім того, у відзиві на позовну заяву вказано про те, що висуваючи свої позовні вимоги ОСОБА_1 жодним чином не зазначає та не доводить, як оскаржувані дії порушили його права та охоронювані законом інтереси. В даному випадку, рішення про визнання ОСОБА_2 переможцем конкурсу на зайняття посади керівника Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоборівської селищної ради, яке оформлене протоколом від 10.06.2022, є актом індивідуальної дії. Фактично, правом на оскарження такого рішення наділений лише особі, щодо якої здійснювалось відповідне голосування, а не ОСОБА_1 , що є позивачем по справі.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій заперечив проти доводів відповідача, наведених у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

28.03.2022 Новоборівською селищною радою було прийняте рішення «Про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоборівської селищної ради, затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоборівської селищної ради, оголошення про початок формування конкурсної комісії» № 647.

Рішенням Новоборівської селищної ради «Про утворення та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади директора Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоборівської селищної ради №652 від 18.04.2022 було затверджено персональний склад конкурсної комісії з дев'яти осіб.

На офіційному веб-сайті Новоборівської селищної ради конкурсною комісією було оприлюднено оголошення про проведення конкурсу. Конкурсною комісією було визначено, що датою початку та кінцевим терміном тривалості конкурсу є 13 травня 2022 року.

13.05.2022 відбулося засідання конкурсної комісії відбору кандидатів на заміщення вакантної посади керівника Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новоборівської селищної ради, за результатами якого комісія переможця не визначила у зв'язку з складанням повноважень головою комісії.

10.06.2022 відбулося засідання конкурсної комісії відбору кандидатів на заміщення вакантної посади керівника Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Новоборівської селищної ради, за результатами якого було прийнято рішення про внесення подання селищному голові про призначення ОСОБА_3 на посаду директора КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоборівської селищної ради.

За вх. №810 на адресу Новоборівської селищної ради надійшло подання від ОСОБА_4 , голови засідання конкурсної комісії, по проведенню вищезазначеного конкурсу та протокол №3 від 10.06.2022 засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора КНП «ЦПМСД» Новоборівської селищної ради. На що селищним головою Новоборівської селищної ради було надано відповідь про те, що вищезазначені документи суперечать вимогам Порядку та Постанови, а тому не можуть бути підставою для розгляду питання щодо призначення ОСОБА_2 на вакантну посаду директора КНП «ЦПМСД» Новоборівської селищної ради.

Вважаючи рішення конкурсної комісії від 10.06.2022 протиправним, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1, 2 ст. 55 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 2 КАС України установлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Механізм проведення конкурсу на зайняття вакантної посади керівника Комунального, некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоборівської селищної ради визначає Порядок, затверджений рішенням Новоборівської селищної ради № 647 від 28.03.2022.

Відповідно до п.7 Порядку конкурсна комісія утворюється за рішенням Новоборівської селищної ради не пізніше ніж через 20 днів після оприлюднення рішення про проведення конкурсу.

Пунктом 8 Порядку визначено, що конкурсна комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами та цим Порядком.

Згідно з п. 9 Порядку до складу конкурсної комісії входять у рівній кількості:

- представники органу управління;

- представники трудового колективу відповідного закладу, обрані на загальних зборах трудового колективу;

- представники галузевих професійних спілок, громадських об'єднань у сфері охорони здоров'я відповідного функціонального спрямування та/або у сфері запобігань корупції і антикорупційної діяльності (за умови реєстрації таких громадських об'єднань не менше як за два роки до дати рішення про проведення конкурсу ) та/або незалежні експерти у сфері охорони здоров'я та/або представники департаменту хорони здоров'я Житомирської обласної державної адміністрації та/або керівники аналогічних підприємств з надання первинної медико-санітарної допомоги .

Рішенням Новоборівської селищної ради «Про утворення та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади директора Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Новоборівської селищної ради» №652 від 18.04.2022 було затверджено персональний склад конкурсної комісії з дев'яти осіб. Головою конкурсної комісії було затверджено Яцука Юрія Петровича - депутат Новоборівської селищної ради, секретарем конкурсної комісії Гаврилюк Ірину Михайлівну - депутат селищної ради Новоборівської селищної ради, головний спеціаліст ДРАЦС реєстраційного відділу Новоборівської селищної ради, членами комісії: Арсенюка Сергія Олександровича - депутат Новоборівської селищної ради, Лптвинчук Лідію Олександрівну - лікар загальної практики сімейної медицини КНП «ЦПМСД» Новоборівської селищної ради, ОСОБА_4 - лікар загальної практики сімейної медицини КНП «ЦПМСД» Новоборівської селищної ради, ОСОБА_5 - сестра медична загальної практики сімейної медицини КНП «ЦПМСД» Новоборівської селищної ради, Івчук Вікторію Вікторівну - Президент Громадської організації «Асоціація сімейних лікарів Житомирської області», сімейний лікар, ОСОБА_6 - член правління Громадської організації «Асоціація сімейних лікарів Житомирської області», сімейний ліка,. Андрійцева Олександра Миколайовича - член ревізійної комісії Громадської організації «Асоціація сімейних лікарів Житомирської області», директор КНГІ «ЦПМСД» Малинської міської лікарні.

Рішень сесій Новоборівської селищної ради щодо зміни складу вищезазначеної конкурсної комісії не приймалося.

За результатами проведеного конкурсу 13.05.2022 складено протокол №2 засідання конкурсної комісії по проведенню конкурсу на заміщення вакантної посади директора закладу охорони здоров'я КНП «ЦПМСД» Новоборівської селищної ради, за результатом якого комісія переможця конкурсу не визначила. Пропозиції щодо призначення повторного конкурсу та подань конкурсна комісія до Новоборівської селищної ради не надала.

Відповідно до пп.5 п.4. п.20. п.36 Порядку та абзацу 4 п. 23 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я» від 27.12.2017 року №1094(далі - Постанова), конкурсна комісія оприлюднює на офіційному веб-сайті Новоборівської селищної ради інформацію про рішення конкурсної комісії не пізніше наступного робочого дня після підписання протоколу.

Відповідно до вимог п. 35 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника КНП «ЦПМСД» Новоборівської селищної ради, затвердженого рішенням Новоборівської селищної ради від 28.03.2022 року №64 та п. 38 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров'я» від 27.12.2017 року №1094 (далі-Постанова), передбачено, що за результатами заслуховування конкурсних пропозицій і проведених співбесід конкурсна комісія шляхом голосування відбирає з числа учасників конкурсу одну кандидатуру, яка відповідає встановленим вимогам, - переможця конкурсу, після чого вносить відповідне подання селищному голові, що здійснює призначення переможця конкурсу на посаду керівника закладу. Рішення (розпорядження) про призначення на посаду та укладення контракту на строк від трьох до п'яти років, приймається протягом одного місяця з дня внесення конкурсною комісією відповідного подання. Призначення та звільнення керівника здійснюється за розпорядженням селищного голови.

Судом встановлено, що селищним головою рішення про призначення переможця конкурсу на посаду керівника закладу не приймалося.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Положеннями частини першої статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав, свобод чи інтересів особи, що звернулася до суду з позовом, у публічно-правових відносинах.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в своєму Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Це означає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Суд зазначає, що таке порушення має бути реальним, обґрунтованим, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи - позивача з боку відповідача, яка стверджує про їх порушення.

Адміністративний суд повинен установити, що у зв'язку з прийняттям рішення чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.

З огляду на викладене, вирішуючи спірні правовідносини, суд повинен пересвідчитись у наявності в особи, яка звернулась за захистом своїх прав у судовому порядку, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним.

Встановлення факту наявності порушення права, свободи чи інтересу особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов'язковим під час судового розгляду.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, на час розгляду справи по суті рішення про призначення переможця конкурсу, визначеного в протоколі засідання конкурсної комісії від 10.06.2022, селищним головою не приймалося, тому протокол засідання конкурсної комісії від 10.06.2022 не несе будь-яких правових наслідків, які б порушували права, свободи чи інтереси позивача, у зв'язку з чим, не потребує додаткового скасування у судовому порядку.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

З урахуванням викладеного суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Новоборівської селищної ради Житомирської області (вул. Незалежності, 9 А, Нова Борова, Хорошівський район, Житомирська область,12114. РНОКПП/ЄДРПОУ: 04344601) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева

09.01.25