Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 січня 2025 року Справа№200/7656/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії
Адвокат Дзісь Андрій Романович (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернувся через систему “Електронний Суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3) про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021, 2022, 2023 роки з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язання здійснити з 06.08.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021, 2022, 2023 роки. В обґрунтування зазначено, що позивач з 06.08.2024 отримує пенсію за віком. Враховуючи те, що попередньо було призначено пенсію за вислугу років (з 13.03.2019) вважає наявними підстави для обрахунку пенсії за віком, як нового виду пенсії, виходячи із показників заробітної плати за три календарних років що передують року звернення.
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 969 грн надана квитанція від 31.10.2024.
05 листопада 2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі. Призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області подано відзив, в якому зазначено, що заяву від 06.08.2024 №5296 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду в Кіровоградській області. Саме цим органом здійснено переведення на пенсію за віком з 06.08.2024 згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV з проведенням індексації заробітної плати. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не є належним відповідачем, у зв'язку з чим просить відмовити у задоволені позовних вимог. Щодо права на обрахунок пенсії відповідно до ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2021, 2022, 2023 роки, управлінням повідомлено про відсутність правових підстав. Станом на 06.08.2024 розмір середньої заробітної плати для розрахунку пенсії ОСОБА_1 становить 7994,47 грн - це середня заробітна плата з якої сплачені страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки з урахуванням коефіцієнтів збільшення. Отже, у зв'язку із тим, що при обчисленні пенсії позивача враховувався розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з яких сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки з урахуванням коефіцієнтів збільшення, у розмірі 7994,47 грн, при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутнє право у застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2021-2023 роки.
09 грудня 2024 року ухвалою суду залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м.Кропивницький, вул.Соборна, 7а) в якості другого відповідача до участі у справі.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подано відзив, в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримував пенсію за вислугу років за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення» з 13.03.2019. Для розрахунку пенсії було враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 по 31.01.2019 і становила 17775,11 грн (6188,89 грн х 2,87210 де 6188,89 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016, 2017 та 2018 роки; 2,87210 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Згідно заяви № 5296 від 06.08.2024 ОСОБА_1 здійсненно перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі -Закон) з 06.08.2024. Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 37 років 5 місяців 14 днів (пораховано по 12.03.2019). Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону, становить 0,37417. Заробітна плата за період з 01.07.2000 по 29.02.2019 обчислена згідно зі статтею 40 Закону, становить 23011,36 грн (7994,47 грн х 2,87841 де 7994,47 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796); 2,87841 -індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсійної виплати з 06.08.2024 складає 8657,38 грн. Підстави для застосування обумовленого у позовній заяві показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021, 2022 та 2023 роки для розрахунку заробітної плати за нормами частини другої статті 40 Закону, відсутні. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії.
З 13.03.20219 ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Визначено пільговий стаж - 32 роки 5 місяців 21 день на посадах, що віднесені до категорії «залізничники, водії вантажівок на шахтах та кар'єрах», про що свідчить рішення про призначення пенсії від 21.03.2019 №057350001344. При розрахунку пенсії враховано середній заробіток за три попередні роки, а саме за 2016-2018 роки.
З 06.08.2024 ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, про що свідчить рішення про перерахунок пенсії від 19.08.2024 №057350001344. Пенсія призначена згідно вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При розрахунку пенсії враховано середній заробіток за три попередні роки, а саме за 2016-2018 роки. Рішення про переведення на пенсію за віком прийнято Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яким здійснено розгляд відповідної заяви за принципом екстериторіальності.
Не погоджуючись із діями управління щодо розрахунку сум пенсії без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії (2024 рік) позивач звернувся до суду.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 44 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписом пункту 6 частини 1статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закон №1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За змістом статті 10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно до частини 2 статті 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
З наведеного випливає, що у випадку призначенні пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Як уже зазначалося вище, відповідно до частини другою статті 40 Закону № 1058, для призначення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Судом встановлено, що з 13.03.2019 ОСОБА_1 призначена «пенсія за вислугу років», як окремій категорії громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Перелік таких категорій визначено в ст.52 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон №1788-XII).
В подальшому, з 06.08.2024 у зв'язку із досягненням пенсійного віку за заявою позивача призначена «пенсія за віком».
На думку позивача, при зверненні із заявою до пенсійного органу після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, він набув право не на переведення з одного виду пенсії на інший, а на нове призначення пенсії за віком на загальних підставах із її новим обчисленням у відповідності до приписів статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки за таким призначенням він звернувся вперше.
Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 31.10.2018 (справа № 876/5312/17, провадження №11-731апп18, номер в ЄДРСР 77654163) Велика Палата Верховного Суду зазначила, що при зверненні особи, якій було призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону № 1788-XII (п. «а» ст.55), до територіальних органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону № 1058-IV, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV. За таких умов особа має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення.
З урахуванням наведеного, суд приходить висновку про наявність у позивача права на нарахування та виплату пенсії за віком, призначену відповідно до Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії, а саме: за 2021 - 2023 роки, у зв'язку із чим дії відповідача є протиправними.
Під час обрання способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З огляду на викладене, а також з метою ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (управління, що розрахувало та призначило позивачу пенсію за віком) здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 06.08.2024 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2021, 2022, 2023 роки, з урахуванням проведених виплат.
Отже, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору та позовні вимоги задоволено, суд приходить до висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань управління, що вчинило протиправні дії, суми судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обчислення з 06 серпня 2024 року пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м.Кропивницький, вул.Соборна, 7а) здійснити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) з 06 серпня 2024 року перерахунок та виплату пенсії за віком призначеної згідно із Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м.Кропивницький, вул.Соборна, 7а) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош