справа № 947/61/25
провадження № 1-кс/947/13/25
про часткове задоволення скарги
06.01.2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши скаргу адвоката ОСОБА_3 , подану в інтересах ОСОБА_4 , на бездіяльність посадових осіб ГУНП в Одеській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, в порядку ст. 303 КПК України, -
В провадження слідчого судді Київського районного суду м. Одеси надійшла скарга адвоката ОСОБА_3 , подана в інтересах ОСОБА_4 , на бездіяльність посадових осіб ГУНП в Одеській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за заявою від 25.12.2024 року.
В обґрунтування поданої скарги заявник зазначає, що 25.12.2024 року представник ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 , звернувся до ГУНП в Одеській області, із повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, проте станом на момент звернення до суду із даною скаргою відомості до ЄРДР не внесено.
Адвокат ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, розгляд скарги просила проводити за її відсутності.
Представник ГУНП в Одеській області в судове засідання не з'явився.
07.01.2025 року від органу досудового розслідування надійшов лист, в якому повідомляється, що у провадженні територіальних слідчих підрозділів ГУНП в Одеській області кримінальних проваджень, внесених за заявою адвоката ОСОБА_5 від 25.12.2024 року в інтересах гр.. ОСОБА_4 не перебуває.
Розгляд скарги проводиться за наявними у ній матеріалами за відсутності учасників справи.
В ході розгляду скарги слідчий суддя доходить висновку про можливість її часткового задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені, зокрема, такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна;
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
З матеріалів скарги вбачається, що 25.12.2024 року адвокатом ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_4 до ГУНП в Одеській області було подано письмову заяву про вчинення злочину за ст. 146-1 КК України. Факт прийняття цієї заяви підтверджено відповідним штампом на копії заяві, доданій до скарги, якій містить дату «25.12.24», підпис (без зазначення П.І.Б, посади) та відмітку: «отримано в приймальній громадян ГУНП в Одеській області».
Стаття 2 КПК України визначає, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 7 КПК України встановлені загальні засади кримінального провадження, яким повинні відповідати зміст та форма кримінального провадження, до яких, зокрема, відноситься публічність. Згідно цього принципу, у відповідності до ст.25 КПК України, прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення (за виключенням випадків, коли кримінальне провадження може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого) або в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КК України кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину.
Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Генеральної прокуратури України від 30.06.2020 року №298).
Згідно з п. 1 Глави 2 Розділу 1 цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 214 КПК України.
За таких обставин, слідчий суддя зазначає, що внесенню відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування має передувати діяльність, спрямована на певний рух заяви (передача її для перевірки повноважним особам), перевірку заяви чи повідомлення задля встановлення обставин, що свідчать про вчинення кримінального правопорушення, оскільки чинне кримінальне процесуальне законодавство дійсно передбачає внесення до ЄРДР інформації на підставі заяв та повідомлень саме про кримінальне правопорушення, а не будь-яких заяв, які надходять до органів досудового розслідування при здійсненні ними своїх повноважень.
Зазначені вимоги законодавчих актів знайшли своє відтворення в правовій позиції, викладеній в постанові колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 02.02.2023 у справі №347/1400/18 (провадження №51-2890км22), відповідно до якої слідчий (прокурор) після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР; таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по батькові (найменування) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР.
Аналогічна позиція міститься також в п.п. 35-36 Постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 (справа № 818/1526/18), в якій Верховний Суд дійшов висновку про те, що у межах процедури оскарження бездіяльності щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Між тим, наданим слідчому судді повідомленням за підписом начальника ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 (№ 631-2025 від 07.01.2025) підтверджує, що заява в інтересах ОСОБА_4 від 25.12.2024 року в провадженні територіальних слідчих підрозділів ГУНП в Одеській області не перебуває.
Отже, відсутність відомостей про рух заяви після її реєстрації в «приймальній громадян ГУНП в Одеській області», про призначення особи, відповідальної за розгляд заяви (слідчого), позбавляє слідчого суддю можливості безпосередньо з'ясувати обставини, мотиви та підстави невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, й відповідно вирішити питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Сама конструкція статті 214 КПК України, у якій вказано: «Слідчий, дізнавач, прокурор…» передбачає визначення конкретної посадової особи, яка фактично прийняла заяву, що є передумовою для вчинення дій для подальшого її розгляду та прийняття рішення щодо наявності ознак кримінального правопорушення і початку досудового розслідування. Зміст статті 214 КПК України не містить вимог до юридичних осіб, в тому числі і до управлінь національної поліції.
При таких обставинах в рамках розгляду скарги ОСОБА_3 вимоги про зобов'язання внести відомості до ЄРДР до встановлення руху заяви після одержання її в «приймальній громадян ГУНП в Одеській області» є передчасними.
Отже, слідчим суддею встановлені підстави для часткового задоволення скарги адвоката ОСОБА_3 , поданої в інтересах ОСОБА_4 визнавши обґрунтованими доводи щодо бездіяльності посадових осіб, яка полягає у неінформуванні заявника про результати розгляду заяви та зобов'язати посадових осіб ГУНП в Одеській області, уповноважених на прийняття та реєстрацію заяв та повідомлень про вчинення кримінального правопорушення, розглянути заяву адвоката ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_4 про вчинення злочину від 25.12.2024 року.
Таким чином, керуючись ст. ст. 214, 303, 304, 306, 307 КПК України, слідчий суддя
Скаргу адвоката ОСОБА_3 , подану в інтересах ОСОБА_4 , на бездіяльність посадових осіб ГУНП в Одеській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, в порядку ст. 303 КПК України - задовольнити частково.
Зобов'язати уповноважену службову особу ГУНП в Одеській області розглянути заяву адвоката ОСОБА_5 , подану в інтересах ОСОБА_4 про вчинення злочину від 25.12.2024 року та проінформувати заявника письмово з дотриманням вимог розумного строку про результати розгляду.
В решті вимог скарги - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1