Справа № 521/13009/24
Номер провадження:1-кс/521/226/25
09 січня 2025 року
Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши клопотання слідчого слідчого відділення відділу поліції №1 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 , погодженого з прокурором Малиновської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_3 , про проведення обшуку за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12023000000000490 від 15.03.2023, за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 362 КК України, слідчий суддя
З клопотання вбачається, що службовими особами Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради у період часу з 22.12.2021 по 21.03.2023 запроваджено незаконну схему, щодо незаконного та протиправного блокування автоматизованої інтегрованої системи «Smart CNAP Odessa», через яку здійснюється запис громадян та мешканців міста Одеси до електронної черги для отримання адміністративних послуг.
В ході здійснення досудового розслідування, у квітні 2023 року слідчими Головного слідчого управління НПУ проведено ряд обшуків, в тому числі у приміщеннях Департаменту адміністративних послуг Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Косовського, 2-Д та за адресами мешкання імовірних фігурантів вказаного злочину. Вказаними обшуками вилучено ряд речей і документів, на які в подальшому накладено арешт.
Після проведених обшуків, органом досудового розслідування призначено та отримано висновок судової комп'ютерної експертизи, якою встановлено здійснення понад 36 000 записів блокування місць у електронній черзі в автоматизованій системі « Smart CNAP Odessa » на отримання адміністративної послуги з оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм.
За результатами проведених слідчих дій в діях службових осіб Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 362 КК України.
Так, в рамках вказаного кримінального провадження 05.08.2024 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 362 КК України заступнику начальника департаменту - начальнику управління інформаційного забезпечення - адміністратора Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради ОСОБА_5 .
Також, 05.08.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України заступнику начальника управління інформаційного забезпечення - начальнику відділу інформування та організації надання послуг Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради ОСОБА_6 .
При цьому, 05.08.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України начальнику відділу дистанційного консультування управління інформаційного забезпечення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради ОСОБА_7 .
Між тим, 05.08.2024 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України заступнику начальника відділу дистанційного консультування управління інформаційного забезпечення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради ОСОБА_8 .
Також, під час проведення досудового розслідування призначено та отримано висновок додаткової судової комп'ютерної експертизи, у зв'язку з чим встановлено нові перевірені та достатньо обґрунтовані обставини у даному кримінальному провадженні.
Таким чином, 12.11.2024, заступнику начальника відділу дистанційного консультування управління інформаційного забезпечення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради - ОСОБА_9 було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, у зв?язку із встановленням нових перевірених й достатньо обґрунтованих обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, що не змінюють попередню кваліфікацію кримінального правопорушення, але змінюють характер фактичних обставин кримінальних правопорушень, викладених у раніше повідомленій підозрі у її вчиненні у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.03.2023 за №12023000000000490, за ознаками складу злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 362 КК України.
Також, 25.11.2024, ОСОБА_6 , заступнику начальника управління інформаційного забезпечення - начальнику відділу інформування та організації надання послуг Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради , було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, у зв?язку із встановленням нових перевірених й достатньо обґрунтованих обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, що не змінюють попередню кваліфікацію кримінального правопорушення, але змінюють характер фактичних обставин кримінальних правопорушень, викладених у раніше повідомленій підозрі у її вчиненні у даному кримінальному провадженні.
Крім того, 17.12.2024 начальнику відділу дистанційного консультування управління інформаційного забезпечення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради ОСОБА_7 також було повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, у зв?язку із встановленням нових перевірених й достатньо обґрунтованих обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, що не змінюють попередню кваліфікацію кримінального правопорушення, але змінюють характер фактичних обставин кримінальних правопорушень, викладених у раніше повідомленій підозрі у її вчиненні у даному кримінальному провадженні.
До того ж, 10.12.2024 на адресу СВ відділу поліції №1 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області надійшли ініціативні матеріали щодо того, що незважаючи на проведені обшуку у квітні 2023 року за місцем мешкання фігурантів та на третьому поверсі адміністративної будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Косовського, 2-Д , реєстраційний номер об?єкту нерухомого майна №999864351000, де свою діяльність здійснює Департамент адміністративних послуг Одеської міської ради , злочинна схема по несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі - Єдиній автоматизованій системи обліку адміністративних послуг ЦНАП ОМР « Smart CNAP Odessa », що полягає у внесенні безпідставних змін до електронної черги на отримання адміністративної послуги з оформлення і видачи паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм з метою створення штучної черги, шляхом внесення несанкціонованих записів щодо безпідставного блокування вільного часу та дати прийому у адміністраторів у єдиній автоматизованій системі « Smart CNAP Odessa », продовжується.
Відповідно до інформації отриманої від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до вчинення вказаного злочину може бути причетна громадянка ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у будинку, що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером: 5110136900:24:003:0173.
3 огляду на вищезазначене, виникла необхідність у проведенні обшуку у житлових приміщеннях за місцем мешкання ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 - за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна щодо суб?єкта, право власності на приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , не зареєстровано.
Проте, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб?єкта земельна ділянка з кадастровим номером: 5110136900:24:003:0173 на праві власності належить ОСОБА_10 .
Виходячи з вищевикладеного, під час досудового розслідування виникла необхідність у проведенні санкціонованого обшуку у житлових приміщеннях за місцем мешкання ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 - за адресою: АДРЕСА_2 , де можуть зберігатися: документи, комп?ютерна техніка, ноутбуки, планшети, мобільні телефони, сервери електронної черги Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради на яких містяться відомості щодо запису жителів м. Одеси до штучно створеної електронної черги, магнітні носії інформації (картки-пам?яті, флеш-накопичувачі, жорсткі диски, CD-DVD диски), сім-картки, роутери а також інші пристрої, що використовувались під час вчинення злочину та можуть бути засобом або знаряддям їх вчинення; рукописні та печатні чорнові записи із відображенням номерів телефонів, розподілення грошових коштів, планування зустрічей тощо; грошові кошти отримані від протиправної діяльності, банківські документи та картки, а також речі та предмети, обіг яких заборонено законом та інші речі та документи, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні і можуть бути доказами під час судового розгляду.
Враховуючи те, що вказані речі та документи, відомості, що в них містяться, як в сукупності так і окремо, можуть вказувати на причетність вказаних фігурантів до вчинення вказаного кримінального правопорушення, доступ до даних речей неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених КПК України.
За встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування.
Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Таким чином, для встановлення осіб, причетних до вчинення даного злочину, для виявлення та фіксації відомостей про обставини скоєння кримінального правопорушення, та вилучення вищевказаних речей та документів, на даному етапі досудового розслідування, виникла необхідність у проведенні обшуку у житловому будинку за місцем мешкання ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 - за адресою: АДРЕСА_2 , що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером: 5110136900:24:003:0173, яка відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб?єкта на праві власності належить ОСОБА_10 .
Зазначена слідча (розшукова) дія має істотне значення для даного кримінального провадження, оскільки без її проведення неможливо буде встановити особу, яка причетна до вчинення даного злочину, а також задокументувати її протиправну діяльність.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі та просив слідчого суддю його задовольнити.
Вивчивши клопотання та матеріали додані до нього, вислухавши доводи прокурора, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Таким чином під час розгляду клопотання слідчим суддею встановлено та слідчим доведено, що дійсно можливо мало місце вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 362 КК України та є необхідність у виявленні та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 362 КК України.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що потреби досудового розслідування виправдовують проведення обшуку, оскільки іншим чином виявити та зафіксувати відомості про обставини вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 362 КК України, відшукати речі і документи, які є джерелами доказів та можуть містити відомості, що мають значення для кримінального провадження і підлягають доказуванню, неможливо.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 234, 235 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл слідчому СВ відділу поліції №1 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 або іншому слідчому, який входить до складу групи слідчих у даному кримінальному провадженні, на проведення обшуку за місцем мешкання ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , у житловому будинку (а саме: у будівлях, спорудах, житлових будинках, комплексах та приміщеннях, розташованих на зазначеній території), що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером: 5110136900:24:003:0173, яка відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб?єкта на праві власності належить ОСОБА_10 та фактично знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з метою фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення та вилучення документів, комп?ютерної техніки, ноутбуків, планшетів, мобільних телефонів, серверів електронної черги Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради на яких містяться відомості щодо запису жителів м. Одеси до штучно створеної електронної черги, магнітних носіїв інформації (картки-пам?яті, флеш-накопичувачі, жорсткі диски, CD-DVD диски), сім-карток, роутерів, а також інших пристроїв, що використовувались під час вчинення злочину та можуть бути засобом або знаряддям їх вчинення; рукописних та печатних чорнових записів із відображенням номерів телефонів, розподілення грошових коштів, планування зустрічей тощо; грошових коштів отриманих від протиправної діяльності, банківських документів та карток, а також речей та предметів, обіг яких заборонено законом та інших речей та документів, які мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні і можуть бути доказами під час судового розгляду.
Строк дії ухвали місяць з дня її постановлення.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1