Рішення від 10.01.2025 по справі 522/556/25

Справа № 522/556/25

Провадження № 2-а/522/132/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 січня 2025 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря судового засідання Кріцької Д.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду м. Одеси адміністративну справу за позовом управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

10.01.2025 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області звернулось до суду з адміністративним позовом до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.

В обґрунтування позову зазначено, що 09.01.2025 співробітниками міграційного контролю ГУ ДМС в Одеській області, виявлено особу, який назвався громадянином Туркменістану ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та запрошено останнього за адресою: АДРЕСА_1 .

09.01.2025 о 17.05 годині відповідача затримано відповідно до протоколу про адміністративне затримання серії № МОД 000297 в порядку ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою з'ясування обставин правопорушення. В результаті проведеної перевірки, щодо законності перебування на території України встановлено, що громадянин Туркменістану ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній раз прибув на територію України, легально, 25.11.2023, через КПП «Порубне», по паспортному документу громадянина Туркменістану для виїзду за кордон на його ім'я, серії та номеру НОМЕР_1 з терміном дії від 22.01.2015 по 21.01.2025. ОСОБА_4 порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживав на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні. Відповідач довгий час проживав на території України незаконно та не вживав жодних заходів для легалізації свого становища. ГУ ДМС в Одеській області вважає за необхідне зазначити про наявність факту порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконного перебування його на території України, відсутність документів, які б надавали право на перетин кордону для виїзду з території України, а також небажання залишати територію України. Інформація щодо оскарження відповідачем рішення ГУ ДМС в Одеській області від 09.01.2025 про примусове видворення за межі території України в матеріалах справи відсутня. Правом звернутися в установленому законом порядку із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту відповідач не скористався. Докази про те, що в країні походження відповідач піддавався переслідуванням за політичні чи релігійні переконання, расові або етнічні ознаки матеріали справи не містять. Громадянин Туркменістану ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , не має жодної з обставин, на підставі яких, відповідно до ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» він не може бути примусово видворенний за межі території України.

Ухвалами Приморського районного суду м. Одеси від 10.01.2025 відкрито провадження у справі, призначена справа до розгляду в режимі відеоконференцзв'язку.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Відповідач позов визнав.

Представник відповідача заперечувала проти позову.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 09.01.2025 співробітниками міграційного контролю ГУ ДМС в Одеській області, виявлено особу, який назвався громадянином Туркменістану ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та запрошено останнього за адресою: АДРЕСА_1 .

09.01.2025 о 17.05 годині громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ,затримано відповідно до протоколу про адміністративне затримання серії № МОД 000297 відповідно до ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою з'ясування обставин правопорушення.

В результаті проведеної перевірки, щодо законності перебування на території України встановлено, що громадянин Туркменістану ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній раз прибув на територію України,легально, 25.11.2023, через КПП «Порубне», по паспортному документу громадянина Туркменістану для виїзду за кордон на його ім'я, серії та номеру НОМЕР_1 з терміном дії від 22.01.2015 по 21.01.2025.

ОСОБА_4 порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства - перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживав на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні.

На даний час, громадянин Туркменістану ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований сертифікатом на повернення, серії та номеру НОМЕР_2 з терміном дії від 12.11.2024 по 11.05.2025.

Приписами ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що строк перебування іноземців та осіб без громадянства встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

На момент скоєння правопорушення громадянином Туркменістану ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , правила перебування іноземних громадян на території України визначались наказом МВС України від 20.07.2015 № 884 «Про затвердження Порядку обчислення строку тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду».

Відповідно до пункту 1 Наказу МВС України від 20.07.2015 № 884 передбачено, що громадяни держав з безвізовим порядком в'їзду можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів протягом 180 днів, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.

Дозволений строк перебування на території України у громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , закінчився, відповідач перебуває на території України - незаконно, ухиляється від виїзду з України до країни походження або третьої країни після закінчення встановленого терміну перебування в Україні.

ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що громадянин Туркменістану ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону №3773-VI, в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.

У громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні документи на проживання в Україні. Він не може бути працевлаштований, та мати законного, постійного джерела доходів згідно чинного законодавства, не зможе забезпечувати власні потреби, через що, з метою отримання грошових коштів.

09.01.2025 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: перевищення іноземцем або особою без громадянства встановленого строку перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно громадянина Туркменістану ОСОБА_6 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення серії та номеру ПР МОД 011575 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 09.01.2025 серії та номеру ПН МОД 011673 відповідач притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 5100 гривень.

За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 203 КУпАП громадянином Туркменістану ОСОБА_3 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 10.01.2025 добровільно адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5100 гривень не сплачено.

Крім того, ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення від 02.05.2024 № 5101130100015520 про примусове повернення в країну походження іноземця або особи без громадянства громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано його покинути територію України у термін до 23.05.2024.

Також, 02.05.2024 за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме: перевищення іноземцем або особою без громадянства встановленого строку перебування в Україні більш як на 30 днів, а так само проживання на території України без документів на право проживання (перебування) в Україні, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення стосовно громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення серії та номеру ПР МОД 011044 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 02.05.2024 серії та номеру ПН МОД 011144 відповідач притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 5 100 гривень.

Рішення від 02.05.2024 № 5101130100015520 про примусове повернення, протокол про адміністративне правопорушення серії та номеру ПР МОД 011044 та постанову про накладення адміністративного стягнення від 02.05.2024 серії та номеру ПН МОД 011144, громадянин Туркменістану ОСОБА_4 в судовому порядку не оскаржував, проте у встановлений термін до 23.05.2024 зазначений в рішенні примусового повернення громадянин Туркменістану ОСОБА_4 самостійно територію України не залишив.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

09.01.2025 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення № 1 про примусове видворення з України громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

На підставі частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені ст. 289 КАС України.

Так, згідно з ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;

2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;

4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Згідно ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Згідно з частиною 13 статті 289 КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Отже, затримання іноземця може мати місце або з метою ідентифікації, або з метою забезпечення видворення за межі території України, або з обома складовими цієї мети.

Таким чином, підставою для затримання іноземця з метою ідентифікації є відсутність у нього відповідного паспортного документа, а підставою для затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення видворення за межі території України є невиконання в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухиляється від виконання такого рішення, та існує ризик його втечі.

Враховуючи, що відповідача ідентифіковано, тому відсутні підстави для затримання відповідача для ідентифікації.

Клопотання про затримання іноземця може бути подано міграційним органом до суду після подання адміністративного позову про його примусове видворення за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, а так само у разі відсутності в іноземця, який вчинив порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України (постанова Верховного Суду від 21.08.2019 справа № 522/960/18).

ГУ ДМС в Одеській області подало до суду адміністративний позов про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Разом з тим, судом встановлено, що в листопаді 2024 відповідачем був придбаний квіток для виїзду за межі України, але він його здав, оскільки були потрібні кошти. Наразі має намір повторно придбати квіток та виїхати за межі України.

Отже, відповідач допустив порушення вимог міграційного законодавства України, станом на час розгляду справи в суді відповідач перебуває на території України незаконно, будь-яких дій для легалізації факту свого перебування на території України не вчиняв. Також ухилився від виконання рішення про його примусове повернення.

Указане свідчить, що відповідач на момент його затримання перебуває на території України нелегально, без документів, які б надавали йому законне право перебування в Україні, що, у сукупності з встановленими вище обставинами щодо здійснення попередньої процедури його примусового повернення, викликає сумніви щодо наявності у нього наміру добровільно залишити територію України та дає підстави вважати, що він перешкоджатиме проведенню процедури видворення.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача в частині щодо необхідності затримання іноземного громадянина з метою забезпечення його видворення за межі території України. Тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

При цьому, не підлягають задоволенню вимоги щодо затримання громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації, так як особу вже ідентифіковано.

Керуючись ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст.2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255,289 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області задовольнити частково.

Затримати громадянина Туркменістану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців по 09.07.2025 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

У задоволені решти вимог відмовити.

Рішення суду відповідно до вимог п.3 ч.2 ст. 371 КАС України підлягає негайному виконанню, однак може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.

Суддя Р.Д. Абухін

10.01.25