Ухвала від 08.01.2025 по справі 522/1975/24

Справа №522/1975/24

Провадження №1-кс/522/168/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2025 року місто Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_6 , погоджене з прокурором відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зі слів раніше судимого у 2016 році Малиновським р/с м. Одеси, за ч.3 ст.190 КК України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваного у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.114-1, ч.2 ст.114-2 КК України,

УСТАНОВИВ:

СВ УСБУ в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024160000000020 від 17.01.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.114-1, ч.2 ст.114-2 КК України та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1,2 ст.109, ч.2 ст.110, ч.1 ст.114-1, ч.2 ст.114-2, ч.2 ст.436-2 КК України, за наступних обставин.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 о 05 год. за наказом президента Російської Федерації ОСОБА_8 , збройні сили Російської Федерації незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України та Верховного головнокомандувача Збройних сил України ОСОБА_9 від 24.02.2022 № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ введено військовий стан на всій території України, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.

Крім того, Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженим Законом України № 2105-IX від 03.03.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на всій території України протягом 90 днів із дня набрання чинності Указом. Також указом, серед іншого, постановлено:

- призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами;

- місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому законом порядку, серед іншого, своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

- здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

У подальшому, строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався у встановленому законом порядку і триває дотепер.

Статтею 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України. Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Згідно зі ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Аналогічне визначення особливого періоду міститься у Законі України "Про оборону України", згідно з абз. 13 ч. 1 ст. 1 якого, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Таким чином, враховуючи введення в Україні у встановленому законом порядку правового режиму воєнного стану, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні діє особливий період у розумінні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і Закону України "Про оборону".

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, у зв'язку з введенням в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, військовому командуванню разом з військовими адміністраціями, органами виконавчої влади, правоохоронними органами та за участю органів місцевого самоврядування постановлено запроваджувати і здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи правового режиму воєнного стану, реалізовувати повноваження, необхідні для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності.

Статтею Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено поняття воєнного стану. Так, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно зі ст. 17 Закону України "Про оборону", захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно з законодавством. Громадяни України проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.

Ч. 1 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Ч. 7 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують, серед іншого, районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого, прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний і персональний.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центра комплектування та соціальної підтримки.

Ч. 3 ст. 3 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено, що зміст мобілізаційної підготовки, серед іншого, становить: військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.

Статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема, відповідно до ч. 1 цієї статті, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період. Згідно з ч. 3 цієї статті, під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Збройні Сили України", Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Згідно з ч. 3 Закону України "Про Збройні Сили України", до структури Збройних Сил України відносяться, серед іншого, органи військового управління.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оборону України", до органів військового управління, серед іншого, відносяться територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки і мобілізації.

Правовий статус і повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначені Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі за текстом - Положення про ТЦК та СП). Так, згідно з пунктом 1 Положення про ТЦК та СП, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізуються Міноборони.

Пунктом 8 Положення про ТЦК та СП визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м.м. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження військової служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, тощо.

Повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначені пунктом 9 Положення про ТЦК та СП. Так, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, інших категорій військовослужбовців; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Слідством встановлено, що громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 розуміючи, що діяльність по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс в суспільстві, у тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу до Збройних Сил України, у відкритому каналі «ІНФОРМАЦІЯ_13» у месенджері «Telegram», (зазначені канали нараховують біля 131025 підписників), з метою перешкоджання проведенню мобілізації в особливий період, у тому ж числі вручення громадянам повісток про виклик до ТЦК тощо, шляхом завчасного оповіщення, попередження, про дату, час та місця розташування мобільних, тимчасових блок - постів, перебування співробітників ТЦК, військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань залучених до проведення мобілізаційних заходів, використовуючи контактний номер мобільного телефону НОМЕР_1 та ніші пристрої з імеі: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 ; імеі: НОМЕР_4 у мобільному застосунку месенджера «Telegram», усвідомлюючи небезпечних характер своїх дій, бажаючи настання негативних наслідків, поширював інформацію, повідомлення, оповіщення, що значно знизили ефективність мобілізаційних заходів у певний період часу на території м. Одеси наступного змісту:

11.06.2024 о 7:48 розмістив повідомлення наступного змісту: «Преображенская \ Малая Арнаутская. Еб…е уклонисты в две стороны. Чтоб вы мрази сдохли. Слава Русскому Воину!»;

10.06.2024 в 11.10 та в 11:17 розмістив повідомлення наступного змісту: «Пожалуйста, пусть люди пишут более точно. Заньковецкая большая…По Заньковецкой напротив Музей КП»;

28.05.2024 в 7:59 розмістив повідомлення наступного змісту «Преображенская. В середине квартала между Большой и Малой. 5 на бусике»;

24.05.2024 в 08:12 розмістив повідомлення наступного змісту: «!! Лазарева, банк Украины, остановили парня, он им что-то показывал по документам на телефоне. Лучше там не шастать - очень много их»;

18.05.2024 в 12:50 розмістив повідомлення наступного змісту: «Преображенская от Тираспольськой в сторону Привоза 3 шестерки нелегетимного наркета вместе с сотрудницей ЖЕКа пошли по дворам. У кого кодовая дверь-не открывать незнакомым, всем остальным не открывать вообще»;

17.05.2024 о 07:53 розмістив повідомлення наступного змісту «Преображенскаябольшая Арнаутская 3 у банка (1 полицейский) и 3 на углу у Простора. Билетят»;

14.06.2024 о 19:49 розмістив повідомлення наступного змісту «Черноморского казачества /Переулок Кравцова куча пид…в тормозят маршрутки в сторону Поселка Котовского».

Опубліковані, розповсюджені, поширені ОСОБА_4 інформаційні повідомлення із вищевказаною інформацією вищезазначеним шляхом після його дій почали бути доступними для загального ознайомлення необмеженому колу осіб, які відвідували зазначений канал.

Згідно з інформацією ІНФОРМАЦІЯ_4 (вих. № 949\24310 від 07.11.2024), за інформаційними повідомленнями здійсненими ОСОБА_4 у вищезазначений період часу проводились мобілізаційні заходи, а саме: на виконання вимог розпорядження оперативного угрупування військ Одеса від 26.04.2024 № 174\3дск, військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 спільно із представниками Національної гвардії України та Національної поліції виконували завдання щодо оповіщення людських мобілізаційних ресурсів на території Приморського, Київського, Хаджибеєвського, Пересипського районів м. Одеси протягом 2024 року у зазначені дати та часи у місцях (локаціях), зазначених у а саме по вул.. Преображенській, Малій Арнаутській , Великій Арнаутський, Лазаревій, Тираспольський, Чорноморського козацтва, Зінковецькій та провулку Павла Кравцова .

Зазначені відомості у відкритому доступі не розміщувались. Інформацію викладену у зазначених відкритих каналах можливо ідентифікувати на місцевості.

Факти розповсюдження зазначених відомостей призводять до зменшення людських мобілізаційних ресурсів, що ставить під загрозу обороноздатність держави та перешкоджає законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період.

З урахуванням зібраних доказів, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України у Перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, за кваліфікуючими ознаками: перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період.

Крім того, встановлено, що ОСОБА_4 , будучи достовірно обізнаним із засобів масової інформації та інших відкритих джерел інформації про введення правого режиму воєнного стану на всій території України, а також введеної органами державної влади на обмеження що стосуються фото- та відео зйомки, заборони розповсюдження інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України, інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану, при невстановлених слідством обставинах за допомогою електронного обладнання, а саме належного йому мобільного телефону моделі НОМЕР_1 , імеі НОМЕР_2 , використовуючи нік - нейм « ОСОБА_12 » невстановленим власникам чатів під назвами « ІНФОРМАЦІЯ_9 » користувач « ОСОБА_13 » та «ІНФОРМАЦІЯ_14» користувач « ОСОБА_14 », розмістив та поширив інформацію наступного змісту:

«13.09.2024 об 21:48 ОСОБА_4 було відправлено наступне повідомлення: «Я например сейчас в детском лагере Подольский Артек - он под Винницей»;

13.09.2024 об 21:48 ОСОБА_4 відправлено наступне повідомлення: «Город Козятин - больница трёх этажная, Штаб саперной (бригады или какого-то другого подразделения)»;

25.09.2024 об 13:01 ОСОБА_4 було відправлено наступне повідомлення: «Добрый день ещё раз. Вот координаты штаба (это больница) 49.72058,28.83564. Юридический адрес - улица Независимости 75, г. Козятин (Казатин на укр.) Винницкая область. А вот тот пионерский лагерь, я правда в названиях подразделений путаюсь (ну там рота-взвод-бригада, но их там около 400 было а казармы рассчитаны на -900-1000). Вот они тут. 48.705057, 29.179255. Пионерский лагерь называется Подольский Артек , тоже Винница. К сожалению ни имён, ни фотографий нет, но информация точная.». При цьому особою були вказані географічні координати (координати картографічного веб сервісу Google Maps (Карти Google) - 49.72058 , 28.83564 та 48.705057, 29.179255;

07.10.2024 об 20:56 ОСОБА_4 було відправлено наступне повідомлення: «Вот больница.49.72118,28.83501». При цьому були вказані географічні координати (координати картографічного веб сервісу Google Maps (Карти Google) - 49.72118, 28.83501.

Згідно з інформацією ІНФОРМАЦІЯ_10 (вих. № 817\791 від 13.11.2024), за інформаційними повідомленнями здійсненими ОСОБА_4 станом на 13.09.2024 та станом 25.09.24 на території ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Подільський Артек» за адресою: Вінницька область, Гайсинський район, с. Заозерне, вул. Лісова, 1, тимчасово дислокувався 6 зведений навчальний батальйон школи індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_6 (ІНФОРМАЦІЯ_15; станом на 13.09.2024 та 25.09.2024 на території КНП « Козятинська міська лікарня» за адресою: Вінніцька область, Хмельницький район, м. Козятин, вул. Незалежності, 75, тимчасово дислокувалась військова частина НОМЕР_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ), станом на 25.09.2024 за географічними координатами 49.72058, 28.83564 тимчасово дислокувалась військова частина НОМЕР_7 ( НОМЕР_8 окрема інженерно-штурмова бригада Командування Сил підтримки ЗСУ); станом на 25.09.2024 за географічними координатами 48.705057, 29.179255 тимчасово дислокувався 6 зведений навчальний батальйон школи індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_6 ( НОМЕР_9 міжвидовий центр підготовки військових частин та підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_12 ) станом на 25.09.2024 за географічними координатами 49.72118, 28.83501 тимчасово дислокувалась військова частина НОМЕР_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ) зі змісту повідомлень розміщених ОСОБА_4 можливо на місцемості ідентифікувати розташування відповідних підрозділів ЗСУ. Розголошення зазаначених відомостей, в умовах воєнного часу може завдати шкоди суверенітетові ,територіальної цілісності та недоторконості, обороноздатності, державній економічній та інформаційній безпеці.

07.01.2025 ОСОБА_4 затримано в порядку ст.615 КПК України.

07.01.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1, ч.2 ст.114-2 КК України, а саме: перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, за кваліфікуючими ознаками: перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період та поширенні інформації про розташування Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України або іншими уповноваженими державними органами, вчинене в умовах воєнного стану.

Слідчий звернулася до суду із клопотанням про застосування стосовно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у зв'язку з тим, що останньому було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення та існують ризики, передбачені ст.177 КПК України.

Прокурор в судовому засіданні підтримала клопотання слідчого та просила його задовольнити.

Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання слідчого.

Дослідивши клопотання та матеріали, які обґрунтовують його доводи, заслухавши учасників судового розгляду, приходжу до висновку, що стосовно підозрюваного необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину проти основ національної безпеки України, який карається позбавленням волі на строк до восьми років позбавленням волі.

Згідно із ч.2 ст.8 КПК України, принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з рішенням ЄСПЛ у справах «Фокс, Камбел і Харлі проти Об'єднаного Королівства» від 30.08.1990, «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, вимога розумності підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування.

Крім того, відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №511-550/0/4-13 «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу України», слідчому судді, суду слід враховувати, що рішення про застосування одного із видів запобіжних заходів, який обмежує права і свободи підозрюваного, обвинуваченого, має відповідати характеру певного суспільного інтересу, що, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості.

Також, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_4 із вчиненням кримінального правопорушення та виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст.2 КПК України.

Наявність обгрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, які долучені до матеріалів клопотання, а саме: повідомленнями працівників відділу КІБ УСБУ в Одеські області про вчинення громадянином ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України від 19.11.2024; повідомленнями працівників відділу КІБ УСБУ в Одеські області про вчинення громадянином ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 114-2 КК України від 18.11.2024; відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_4 (вих. № 943\24310 від 12.11.2024), отриманої на запит органу досудового розслідування, про те, що за інформаційними повідомленнями здійсненими ОСОБА_4 у вищезазначений період часу проводились мобілізаційні заходи, а саме: на виконання вимог розпорядження оперативного угрупування військ Одеса від 26.04.2024 № 174\3дск, військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_8 спільно із представниками Національної гвардії України та Національної поліції виконували завдання щодо оповіщення людських мобілізаційних ресурсів на території Приморського, Київського, Хаджибеєвського, Пересипського районів м. Одеси протягом 2024 року у зазначені дати та часи у місцях (локаціях), зазначених у а саме по вул.. Преображенській, Малій Арнаутській, Великій Арнаутський, Лазаревій, Тираспольський, Чорноморського козацтва, Зінковецькій та провулку Павла Кравцова . Зазначені відомості у відкритому доступі не розміщувались. Інформацію викладену у зазначених відкритих каналах можливо ідентифікувати на місцевості. Факти розповсюдження зазначених відомостей призводять до зменшення людських мобілізаційних ресурсів, що ставить під загрозу обороноздатність держави та перешкоджає законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань в особливий період; відповіддю на запит органа досудового слідства ІНФОРМАЦІЯ_10 (вих. № 817\791 від 13.11.2024),про те, що за інформаційними повідомленнями здійсненими ОСОБА_4 станом на 13.09.2024 та станом 25.09.24 на території ТОВ «Дитячий оздоровчий заклад санаторного типу «Подільський Артек» за адресою: Вінницька область, Гайсинський район, с. Заозерне, вул. Лісова, 1, тимчасово дислокувався 6 зведений навчальний батальйон школи індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_6 (ІНФОРМАЦІЯ_15; станом на 13.09.2024 та 25.09.2024 на території КНП «Козятинська міська лікарня» за адресою: Вінніцька область, Хмельницький район, м. Козятин, вул. Незалежності, 75, тимчасово дислокувалась військова частина НОМЕР_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ), станом на 25.09.2024 за географічними координатами 49.72058, 28.83564 тимчасово дислокувалась військова частина НОМЕР_7 ( НОМЕР_8 окрема інженерно-штурмова бригада Командування Сил підтримки ЗСУ); станом на 25.09.2024 за географічними координатами 48.705057, 29.179255 тимчасово дислокувався 6 зведений навчальний батальйон школи індивідуальної підготовки військової частини НОМЕР_6 ( НОМЕР_9 міжвидовий центр підготовки військових частин та підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_12 ) станом на 25.09.2024 за географічними координатами 49.72118, 28.83501 тимчасово дислокувалась військова частина НОМЕР_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ) зі змісту повідомлень розміщених ОСОБА_4 можливо на місцевості ідентифікувати розташування відповідних підрозділів ЗСУ. Розголошення зазначених відомостей, в умовах воєнного часу може завдати шкоди суверенітетові, територіальної цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній економічній та інформаційній безпеці; показами свідка ОСОБА_16 від 07.01.2025 року; протоколом обшуку за місцем проживання ОСОБА_4 від 07.01.2025 під час якого був виявлений та вилучений належний останньому мобільний телефон за допомогою якого він здійснював фотозйомку та розміщення координат, проводив спілкування з представника рф; протоколом проведення НСРД відносно ОСОБА_4 від 01.08.2024 року; протоколом огляду відкритих каналів у месенджері «Telegram» від 25.06.2024 року; іншими матеріалами кримінального провадження.

Слідчий суддя вважає, що на даному етапі досудового розслідування вказані докази наявні в матеріалах кримінального провадження є вагомими та такими, що об'єктивно зв'язують підозрюваного з інкримінованим йому злочином.

ОСОБА_4 є громадянином України, зі слів раніше судимий у 2016 році Малиновським р/с м. Одеси, за ч.3 ст.190 КК України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюється у скоєнні злочину в умовах воєнного стану.

Наведені обставини щодо особи підозрюваного, його поведінка, тяжкість покарання, яке йому загрожує, суспільна небезпека інкримінованого злочину, свідчать про наявність ризиків, передбачених ст.177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу ставиться необхідність запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду чи перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Застосування більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою не зможе запобігти доведеним під час розгляду ризикам зважаючи на обставини справи та дані про особу підозрюваного.

Обставин, передбачених ч.2 ст.183 КПК України, які є перешкодою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не встановлено.

Метою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 є забезпечення виконання покладених на нього процесуальних обов'язків та запобігання зазначеним ризикам.

Таким чином, у провадженні наявні реальні ознаки справжнього суспільного інтересу, який, незважаючи на презумпцію невинуватості, переважає принцип поваги до особистої свободи підозрюваного.

Враховуючи положення ч.6 ст.176, абз.8 ч.4 ст.183 КПК України, вважаю за необхідне не визначати розмір застави, оскільки під час воєнного стану слідчий суддя при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого ст.ст.109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 КК України.

Керуючись ст.ст.132, 176, 177, 178, 183, 186, 193, 194, 196, 197, 205 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Одеській області ОСОБА_6 застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_4 - задовольнити.

Застосувати стосовно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у виді тримання під вартою в ДУ «Одеський слідчий ізолятор» на строк до 07.03.2025 включно.

Розмір застави не визначати.

Строк дії ухвали слідчого судді становить 60 (шістдесят) днів і обчислюється з моменту фактичного затримання підозрюваного, тобто з 07.01.2025.

Ухвала слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою припиняє свою дію 07.03.2025 включно.

Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя:

08.01.2025