Справа № 504/70/25
Номер провадження 3/504/243/25
09.01.2025с-ще Доброслав
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Якимів А.В., розглянувши матеріали справи, що надійшли з УПП в Одеській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
на розгляд Комінтернівського районного суду Одеської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Дослідивши протокол та матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку що вказані матеріали підлягають поверненню до Управління патрульної поліції в Одеській області ДПП для належного оформлення, з наступних підстав.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Наданий до суду протокол про адміністративне правопорушення ЕПР1 №192871 за ч. 5 ст. 126 КУпАП складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У графі протоколу "особу встановлено" зазначено, "свідоцтво про народження НОМЕР_1 .
Разом з тим, до протоколу долучено рапорт поліцейського Московченко В.В., в якому вказано, що протоколі невірно зазначені дані особи - ОСОБА_1 , а вірними слід вважати ПІП ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Тобто, працівник поліції, згідно рапорту виправив недоліки самого протоколу, вказавши, що правопорушення вчинене не ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Разом з тим, вказане виправлення даних протоколу відбулось без ознайомлення з цими обставинами особи, що вчинила правопорушення.
До матеріалів справи також долучено довідки про наявність в особи посвідчення водія та наявність повторності вчинення правопорушення, які складені відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто долучені документи не стосуються ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , натомість документів, щодо останнього матеріали справи не містять.
Більше того, як на належний доказ встановлення особи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працівник поліції в рапорті та протоколі вказує на копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .
Згідно положень п.9 р. 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)).
Згідно положень ст. 13 Закону України "Про єдиний демографічний реєстр" до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України відносяться: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України. До документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус відносяться: а) посвідчення водія; б) посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; в) посвідка на постійне проживання; г) посвідка на тимчасове проживання; ґ) картка мігранта; д) посвідчення біженця; е) проїзний документ біженця; є) посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.
Згідно зі ст. 11 Закону України "Про інформацію" інформація про фізичну особу - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, до яких належить, зокрема, прізвище, ім'я та по батькові, число, місяць і рік народження, місце народження, громадянство, місце реєстрації, місце проживання, серія та номер документа, який посвідчує особу, а також відомості про те, чи притягувалась особа раніше до адміністративної відповідальності протягом року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 32 ЗУ Про "Національну поліцію", поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах.
Таким чином, судом встановлено що працівниками поліції належним чином не виконано вимог, щодо ідентифікації особи, яка вчинила правопорушення, оскільки свідоцтво про народження на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не є документом, що посвідчує особу, а отже матеріали справи складені з порушенням вимог Інструкції та законодавства України.
З цих підстав, працівникам поліції необхідно, по перше, належним чином встановити особу, що вчинила правопорушення, а по друге ознайомити вказану особу із виправленнями протоколу, що вказані у відповідному рапорті та долученням відповідних документів, що стосуються особи порушника до протоколу.
Як роз'яснено в п.12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 за №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За таких обставин, вважаю, що матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП слід повернути для виконання вимог ст. 256 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 130, 256, 276, 278 КУпАП суддя, -
матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 5 ст. 126 КУпАП повернути для оформлення належним чином до УПП в Одеській області ДПП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А. В. Якимів