Справа № 761/41286/24
Провадження № 2-о/761/628/2024
04 листопада 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Юзькової О.Л.
при секретарі Марінченко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військова частина НОМЕР_1 Збройних Сил України про встановлення факту смерті, суд -
ОСОБА_1 звернувся до суду з даною заявою, виходячи з наступного. ІНФОРМАЦІЯ_6 старший лейтенант, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 загинув під час виконання бойового завдання в районі села Старомайське Волноваського району Донецької області. ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 виданого 29.10.1981 Ворошиловоградським дворцом щастя. Встановлення даного факту необхідно заявнику для здійснення державної реєстрації факту смерті його сина, що є підставою для настання відповідних правових наслідків.
Провадження у справі відкрито 04.11.2024, розгляд справи призначено на 04.11.2024 о 15 год. 30 хв.
Заявник в судове засідання не з'явився, як свідчить прохальна частина заяви, просив розглянути справу за його відсутності та в прохальній частині зазначив розглянути справу за його відсутності.
Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з'явились, про день і час розгляду справи повідомлялись належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Враховуючи, що розгляд справи відбувається у відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження, копія якого долучена до матеріалів справи.
Згідно витягу з наказу №104 від 11.04.2024 командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 , старший лейтенант ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначено на посаду командира взводу морської піхоти Військової частини НОМЕР_1 (копія наявна в матеріалах справи).
З наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 10.09.2024 року №1286 «Про результати службового розслідування за фактом зникнення безвісти лейтенанта ОСОБА_2 » стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_3 близько 04 год. 41 хв. під час ведення штурмових дій в районі населеного пункту Старомайорське Донецької області, при виконанні бойового розпорядження військової частини НОМЕР_1 , в результаті влучання по оборонним позиціям з крупнокаліберної артилерії ворога, перестав виходити на зв?язок та зник безвісти за особливих обставин військовослужбовець НОМЕР_3 батальйону морської піхоти НОМЕР_1 , лейтенант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , командир 1 взводу морської піхоти 1 роти морської піхоти НОМЕР_3 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_4 . Заходи по пошуку зниклого безвісти військовослужбовця результату не дали. Цим наказом також встановлено вважати, що факт зникнення безвісти за особливих обставин під час виконання завдань із захисту Батьківщини, військовослужбовця НОМЕР_3 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 , а саме лейтенанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , командира 1 взводу морської піхоти 1 роти морської піхоти НОМЕР_3 батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 , мав місце внаслідок збройної агресії російської федерації ІНФОРМАЦІЯ_3 близько 04.41 під час штурмових дій в районі виконання бойового завдання поблизу населеного пункту Старомайорське Донецької області.
25.06.2024 слідчим Шевченківського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального правопорушення за ч.1 ст. 115 Кримінального кодексу України за фактом зникнення ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який являється військовослужбовцем та виконував бойове завдання поблизу села Старомайорське Волноваського району Донецької області, де зник безвісти 13.06.2024 (копія витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне провадження №12024100100002707 від 25.06.2024 наявна в матеріалах справи).
Відповідно до листа Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Міністерства внутрішніх справ України №32792-2024 від 03.10.2024 року стало відомо про те, що місцезнаходження мого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 не встановлено та інформації про його перебування в полоні не отримано, що свідчить про його загибель при вказаних подіях та обставинах (копія наявна в матеріалах справи).
Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 підтверджується названим наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 10.09.2024 року №1286 «Про результати службового розслідування за фактом зникнення безвісти лейтенанта ОСОБА_2 та названим листом Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Міністерства внутрішніх справ України №32792-2024 від 03.10.2024 про відсутність інформації тодо його місцезнаходження або інформації щодо перебування в полоні.
Як вбачається зі сповіщення сім'ї №13/22.06_ від 22.06.2022 ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 31.05.2022 зник безвісті поблизу населеного пункту Комишуваха Луганської області .
Разом з цим факт смерті (загибелі) ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який рахується в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісті за особливих обставин за №20240725-2094 (копія Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісті за особливих обставин наявна в матеріалах справи).
Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»
В зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, останній раз Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07.02.2023 строком на 90 діб до 18 серпня 2023 року.
Відповідно доч.1ст.17 Закону України «Про державнуреєстрацію актівцивільного стану'державна реєстраціясмерті проводитьсяорганом державноїреєстрації актівцивільного стануна підставі: 1)документа встановленоїформи просмерть,виданого закладомохорони здоров'яабо судово-медичноюустановою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Відповідно до п.13 вказаної постанови заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації.
Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії залежить виконання та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Тобто, відповідний юридичний факт має індивідуальний характер, оскільки породжує правові наслідки лише для заявника, а саме: отримання загиблим статусу жертви міжнародного збройного конфлікту з подальшим отриманням членами сім'ї загиблого допомоги від гуманітарних організацій та можливості звернення членів сім'ї загиблого до міжнародних судів із відповідними вимогами.
На цьому наголосив Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 05 грудня 2022 року по справі № 490/6057/19-ц.
Заявник звернулася із даною заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_4 до суду, оскільки позбавлена можливості в інший, позасудовий порядок, вирішити питання щодо реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті її чоловіка та отримання свідоцтва про смерть, яке у свою чергу є підставою для виникнення певних цивільних прав та обов'язків.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що матеріалами справи достатньо підтверджується той факт, що син заявника - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 о 04 год. 41 хв. під час ведення штурмових дій в районі населеного пункту Старомайорське Донецької області, при виконанні бойового розпорядження військової частини НОМЕР_1 , в результаті влучання по оборонним позиціям з крупнокаліберної артилерії ворога.
На теперішній час законом не передбачено іншого порядку, ніж встановлення цього факту в судовому порядку. Задоволення даної заяви надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть його сина ОСОБА_2 .
За таких обставин суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту, смерті особи підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Враховуючи те, що військова агресія російської федерації проти України розпочалася 24.02.2022, наразі чинним законодавством України не встановлений порядок набрання рішенням у справах про встановлення факту смерті на території, на якій ведуться бойові дії законної сили, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону та відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України визначити, що рішення про встановлення факту смерті особи на території, де ведуться бойові дії, підлягає до негайного виконання.
Відповідно до п. 21 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв'язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
Отже, заявниця в силу закону звільнена від сплати судового збору під час розгляду цієї справи, а тому судові витрати, пов'язані з провадженням даної справи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 13, 76-81, 259, 265,315, 317-319, 354-355 ЦПК України, суд -
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, місце народження: м. Луганськ, Україна, РНОКПП: НОМЕР_5 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5 в селі Старомайорське, Волноваського району, Донецької області, Україна при виконанні бойового завдання в умовах воєнного стану.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду, в порядку ст.ст. 353-357 ЦПК України з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень цього Кодексу протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 04 листопада 2024 року.
Суддя: