Справа № 638/6834/24
Провадження № 2-о/638/9/25
09 січня 2025 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого-судді - Теслікової І.І.,
за участю секретаря судових засідань Зубко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Шеліпової Юлії Анатоліївни, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, про встановлення факту народження дитини,
15 квітня 2024 року, адвокат Шеліпова Юлія Анатоліївна, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , через підсистему «Електронний суд» звернулася до суду із заявою, яку змінила заявою від 04 грудня 2024 року, та в якій просила встановити факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дитини чоловічої статі: прізвище дитини - « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ім'я дитини - « ІНФОРМАЦІЯ_8 », по батькові дитини - « ІНФОРМАЦІЯ_9 », дата народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження дитини - м. Харків, Харківська область, Україна, із зазначенням в актовому записі про народження дитини матір'ю дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відомості про батька дитини зазначити в порядку ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України.
В обґрунтування своєї заяви, ОСОБА_1 в м. Харкові ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину чоловічої статі, вагою 2510 грамів, в Комунальному некомерційному підприємстві «Міський клінічний пологовий будинок № 7» Харківської міської ради, що підтверджується дублікатом медичного свідоцтва про народження № 3 від 06.02.2024 року.
В подальшому заявник до органів реєстрації актів цивільного стану не зверталась та народження дитини не зареєструвала.
ОСОБА_1 , звернулася до Четвертого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з питанням щодо державної реєстрації факту народження дитини та згідно відповіді вказаного органу, за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян, актовий запис про народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_2 заявником ОСОБА_1 не виявлено та враховуючи відсутність документу про перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров'я, що є обов'язковим для подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану при державній реєстрації народження дитини, якій виповнився рік та більше, відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини та роз'ясненно право на звернення до суду з відповідною заявою.
Враховуючи вищевикладене, заявник через свого представника, звернулась до суду з вказаною заявою, оскільки, за таких обставин, лише суд є тим органом, котрий може забезпечити реалізацію законних прав заявника в даній ситуації.
Ухвалою судді Дзержинського районного суду м. Харкова від 23 квітня 2024 року заява залишена без руху та позивачу було надано строк на усунення недоліків, на виконання якої представником позивача подано заяву.
Ухвалою суду від 02 травня 2024 року провадження у справі відкрито та призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 11 липня 2024 року до участі у справі у якості заінтересованої особи залучено Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради.
Ухвалою суду від 30 липня 2024 року у справі призначено судово-біологічну (молекулярно-генетичну) експертизу. На час проведення експертизи провадження у справі зупинено.
05 листопада 2024 року до суду надійшов висновок експерта №СЕ-19/121-24/25048-БД від 30 жовтня 2024 року.
Ухвалою суду від 08 листопада 2024 року відновлено провадження по справі, та призначено до розгляду.
Ухвалою суду від 04 грудня 2024 року прийняти до розгляду заяву про зміну предмету заяви.
Представник заявника в судове засідання не з?явилась, надіславши до суду заяву про розгляд справи за відсутності заявника та представника заявника, просила суд задовільнити заяву.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, подавши до суду заяву про проведення судового засідання за його відсутності, та просив задовільнити заяву.
Представники заінтересованих осіб - Четвертого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради у судове засідання не з'явились з невідомих суду причин, належним чином повідомлялись судом про дату, час та місце розгляду справи.
У зв'язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, зазначає про таке.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 4 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів, що закріплено ч. 2 ст. 319 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до п. 1-2 глави 1 розділу ІІІ «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Підставами для проведення державної реєстрації народження є один із документів:
а) медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я відповідно до Порядку формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 вересня 2020 року № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за № 953/35236.
Електронний примірник медичного висновку про народження та відомості, необхідні для проведення державної реєстрації народження, отримуються органом державної реєстрації актів цивільного стану за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг або шляхом автоматизованого обміну відомостями між інформаційними ресурсами Національної служби здоров'я України та Міністерства юстиції України через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів за сформованим запитом, що містить відомості про унікальний номер медичного висновку, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності) та/або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) та реквізити паспорта або паспортного документа, що посвідчує особу матері.
У разі народження дитини жінкою, яка є громадянкою іноземної держави або особою без громадянства, яка проживає на території України, замість реквізитів паспорта або паспортного документа, що посвідчує особу матері, зазначаються відомості про реквізити посвідки на постійне проживання такої жінки. При цьому в графі «Для відміток» актового запису про народження робиться відмітка: «Мати дитини ідентифікована електронною системою охорони здоров'я за даними посвідки на постійне проживання» та зазначаються номер відповідної посвідки та код територіального органу/територіального підрозділу ДМС, що оформив посвідку;
б) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
ґ) медичний документ, виданий компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «в» цього пункту, для державної реєстрації народження дитини, народженої поза закладом охорони здоров'я, також подається висновок про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9. У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «в» цього пункту, для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше, також отримується документ, визначений у підпункті «а», або подається документ, зазначений у підпункті «б» цього пункту.
У разі подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану документа, визначеного у підпункті «а» цього пункту, сформованого до введення воєнного стану в Україні, чи дубліката документа, визначеного у підпунктах «б» - «ґ» цього пункту, державна реєстрація народження здійснюється після перевірки факту проведення державної реєстрації народження за відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян. У разі подання документа, визначеного наказом Міністерства охорони здоров'я України від 04 березня 2022 року № 407 «Про забезпечення реєстрації новонародженої дитини в умовах воєнного стану», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07 березня 2022 року за № 293/37629, який видано в межах адміністративно-територіальних одиниць, що входять до затвердженого Міністерством юстиції України переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану та в межах яких відділами державної реєстрації актів цивільного стану державна реєстрація народження фізичної особи та її походження у зв'язку з тимчасовою окупацією Російською Федерацією території України не проводиться, перевірка також проводиться у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, визначеному відповідним наказом Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ). Відсутність актового запису про народження підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану за формою, наведеною у додатку 22 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382 (із змінами). Якщо в результаті перевірки виявлено актовий запис про народження, який зберігається на тимчасово окупованій території України, відділ державної реєстрації актів цивільного стану поновлює його в установленому законодавством порядку.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
Згідно із ч. 1, 3, 4 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Невиконання цього обов'язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Статтею 125 СК України передбачено, що якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини.
Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається:
1) за заявою матері та батька дитини;
3) за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 СК України, походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Абзацом 1 ч. 1 ст. 135 СК України передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Положеннями ст. 3, 8, 9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Встановлення факту народження або смерті особи має значення для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, рішення суду в такій категорії справ повинне ґрунтуватися на дотриманні вимог процесуального закону щодо повного та всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності.
Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Статтями 77-80 ЦПК України визначено поняття допустимості, належності, достовірності та достатності доказів, як засобів доказування при здійсненні цивільного процесуального судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України, яка в повній мірі кореспондується із приписами ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Крім того, за правилами ч. 6 ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
В даному випадку при встановленні факту народження підлягають з'ясуванню обставини народження особи (з зазначенням прізвища, власного імені, по батькові) у певний час у певній місцевості, з вказівкою відомостей про батьків.
Так, судом встановлено факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно копії повторного свідоцтва про народження (серії НОМЕР_1 від 18.07.2017) ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт.Юр?ївка Юр?ївського району Дніпропетровської області, про що 06.06.2014 року складено відповідний актовий запис №01, місце державної реєстрації Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Коломацького районного управління юстиції у Харківській області.
Згідно копії довідки про звільнення серії ПОЛ №04364 від 17.10.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: смт.Юр?ївка Юр?ївського району Дніпропетровської області, громадянка України.
Згідно копії дублікату медичного свідоцтва про народження №3, виданого 06 лютого 2024 року Комунальним некомерційним підприємством «Міський клінічний пологовий будинок № 7» Харківської міської ради, лікар ОСОБА_6 підтвердила, що громадянка ОСОБА_1 в КНП «Міський клінічний пологовий будинок № 7» ХМР народила 17 січня 2015 року о 01-30 год. хлопчика вагою 2510 грамів.
Згідно копії відповіді директора КНП «Міська дитяча поліклініка №4» Харківської міської ради №01-15/50-24 від 12.02.2024 ОСОБА_1 відмовлено у видачі довідки про перебування її дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки ОСОБА_8 не перебував під наглядом лікарів-фахівців КНП «Міська дитяча поліклініка №4» Харківської міської ради.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , зверталася до органу РАЦС із заявою про державну реєстрацію народження своєї дитини - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , проте листом начальника Четвертого відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 307/168-26-24-32.26/32.26 від 23.02.2024, повідомлено, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян актового запису про народження ОСОБА_1 у м.Харкові, дитини чоловічої статі, 17.01.2015 року не виявлено. Також роз'яснено, що у зв'язку з відсутністю документу про перебування дитини під наглядом закладу охорони здоров'я, що є обов'язковим для подання до органу державної реєстрації актів цивільного стану при державній реєстрації народження дитини, якій виповнився рік та більше, відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини та роз'яснено право на звернення до суду з відповідною заявою.
Згідно висновку експерта № CE-19/121-24/25048-БД від 30 жовтня 2024 року Харківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України наданого на виконання ухвали суду від 30 липня 2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , може бути біологічною матір'ю малолітнього ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ймовірність даних подій складає 99,999999992%;
Суд приймає вказані вище документи як носії конкретної інформації факту родинних відносин (мати-син), між заявником та народження заявником в конкретну дату та в конкретному місці, які ніким не спростовані, та є належними та допустимими доказами обставин. З огляду на вищевикладене та досліджені судом докази, вказані факти, знайшли своє підтвердження під час судового розгляду.
З матеріалів справи установлено, що дитина народилася у матері, яка не перебувала та на час постановлення рішення не перебуває у зареєстрованому шлюбі, а відтак відомості щодо батька підлягають зазначенню у відповідності до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом.
На підставі викладеного, оцінюючи досліджені докази у сукупності, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення такого факту, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме народження заявником ОСОБА_9 , що надасть можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 76-83, 89, 223, 247, 259, 263-265, 268, 273, 315, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
Заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Шеліпової Юлії Анатоліївни, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дитини чоловічої статі: прізвище дитини - « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ім'я дитини - « ІНФОРМАЦІЯ_8 », по батькові дитини - « ІНФОРМАЦІЯ_9 », дата народження дитини - ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце народження дитини - м. Харків, Харківська область, Україна, із зазначенням в актовому записі про народження дитини матір'ю дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , відомості про батька дитини зазначити в порядку ч. 1 ст. 135 Сімейного Кодексу України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення лише вступної та резолютивної частин судового рішення, а також у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.І.Теслікова