Ухвала від 09.01.2025 по справі 564/13/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/13/25

09 січня 2025 року

Костопільський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1

секретар судового засідання ОСОБА_2

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Костопіль клопотання прокурора Рівненської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022181490000019 від 24.03.2022 року, щодо звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Бочаниця Гощанського району Рівненської області, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, одруженого, раніше не судимого, військовослужбовця військової служби за контрактом Збройних Сил України, водія-санітара медичної роти військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «старший солдат»,

за участі сторін кримінального провадження: прокурора - ОСОБА_3 , підозрюваного - ОСОБА_4 , захисника підозрюваного - адвоката ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

Старший солдат ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється у тому, що він, будучи військовослужбовцем Збройних Сил України у порушення вимог ст. ст. 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 3, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою назавжди ухилитися від військової служби, в умовах воєнного стану, 24.02.2022 близько 14.00 години, самовільно залишив пункт тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , відправившись за місцем фактичного проживання, що за адресою: АДРЕСА_1 , де в подальшому переслідуючи свій протиправний умисел назавжди ухилитися від військової служби, 01 березня 2022 року близько 15.42 години здійснив перетин державного кордону України через Пункт пропуску «Солотвино» у напрямку Румунії, у зв'язку з чим обов'язки щодо проходження військової служби не виконував, проводив час на власний розсуд, не пов'язаний із проходженням військової служби, припинивши тим самим виконувати свій конституційний обов'язок щодо захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності України.

ОСОБА_4 10.07.2023 року повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України, тобто у дезертирстві, тобто самовільному залишенні місця служби з метою ухилитися від військової служби, вчинене в умовах воєнного стану.

На стадії досудового розслідування стороною обвинувачення встановлені підстави для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, у зв'язку із чим на виконання ч. 2 ст. 286 КПК України прокурор звернувся до суду із цим клопотанням.

Прокурор у підготовчому судовому засіданні підтримав подане клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України. При цьому просив врахувати, що ОСОБА_4 , раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, добровільно звернувся із заявою про намір проходити військову службу у будь-якій військовій частині, а командир військової частини НОМЕР_2 надав письмову згоду про проходження військової служби ОСОБА_4 у військовій частині НОМЕР_2 . Зауважив, що досудовим розслідуванням не встановлено в діяннях ОСОБА_4 складу інших кримінальних правопорушень.

У підготовчому судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник просили задовольнити клопотання прокурора про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 4 ст. 408 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, та закрити кримінальне провадження у зв'язку із добровільним поверненням до військової частини та продовженням проходження військової служби.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження та перевіривши мотиви клопотання, суд вважає його обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.

Згідно ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 286 КПК України, встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.

Положеннями ч. 2 ст. 314 КПК України передбачено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема, закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8 частини першої або частиною другою статті 284 КПК України.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Як вбачається з ч. 2 ст. 286 КПК України, у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п'ятою статті 401 КК України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.

Згідно ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 401 КК України, суд своєю ухвалою зобов'язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов'язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.

Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

24 лютого 2022 року Президентом України видано Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який було затверджено Законом України 2102-IX від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у відповідності до якого в Україні введено воєнний стан. Також Президентом України було видано Указ № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Відповідно до вимог Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Частиною 5 ст. 401 КК України визначено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

Судом встановлено, що військовослужбовець ОСОБА_4 готовий продовжити військову службу, подав відповідну заяву, в якій висловив намір продовжити проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_3 . ОСОБА_4 , також, не заперечував щодо звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження судом у зв'язку із цим.

До того ж, суд встановив, що від командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_6 надійшла письмова згода на проходження ОСОБА_4 військової служби у військовій частині НОМЕР_2 .

Враховуючи, викладене суд дійшов висновку, що підозрюваного ОСОБА_4 на підставі ч. 5 ст. 401 КК України необхідно звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 4 ст. 408 КК України, а кримінальне провадження відносно нього закрити.

Крім цього, судом з'ясовано, що підозрюваний ОСОБА_4 розуміє підстави та наслідки звільнення від кримінальної відповідальності за ч. 4 ст. 408 КК України на підставі ч. 5 ст. 401 КК України.

Згідно із ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовослужбовці, стосовно яких судом постановлено ухвалу про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності на підставі, передбаченій частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, зобов'язані невідкладно, але не пізніше трьох діб після набрання такою ухвалою законної сили, прибути до вказаних в ухвалі військових частин (місць проходження військової служби) для продовження проходження військової служби. З дня прибуття до військових частини (місць проходження військової служби), але не пізніше набрання такою ухвалою законної сили, для таких військовослужбовців військова служба та дія контракту продовжуються, поновлюються виплата грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України.

Відповідно до ухвали Рівненського міського суду Рівненської області № 569/12876/23 від 30.12.2024 року до ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, терміном на 60 днів, а саме до 27 лютого 2025 року.

Цивільний позов не пред'являвся.

Процесуальні витрати та речові докази відсутні.

Керуючись ч. 5 ст. 401, ч. 4 ст. 408 КК України, ст. 284 - 286, ч. 3 ст. 288 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора Рівненської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 4 ст. 408 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України - для продовження проходження військової служби.

Зобов'язати ОСОБА_4 невідкладно, але не пізніше трьох діб після набрання ухвалою законної сили, прибути до військової частини НОМЕР_2 для продовження проходження військової служби.

Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022181490000019 від 24.03.2022 року за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 408 КК України, закрити.

Запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання застосований до ОСОБА_4 відповідно до ухвали Рівненського міського суду Рівненської області № 569/12876/23 від 30.12.2024 року - скасувати.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Ухвалу може бути оскаржено до Рівненського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Костопільський районний суд Рівненської області протягом семи днів з дня її оголошення.

СуддяОСОБА_1

Попередній документ
124320007
Наступний документ
124320009
Інформація про рішення:
№ рішення: 124320008
№ справи: 564/13/25
Дата рішення: 09.01.2025
Дата публікації: 13.01.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Костопільський районний суд Рівненської області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення); Дезертирство
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Закрито проваджененя: рішення набрало законної сили (09.01.2025)
Дата надходження: 06.01.2025
Розклад засідань:
09.01.2025 10:00 Костопільський районний суд Рівненської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ЦВІРКУН ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ
суддя-доповідач:
ЦВІРКУН ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ
захисник:
Тарасюк Юрій Миколайович
особа, стосовно якої вирішується питання щодо звільнення від кри:
Рабушенко Валентин Іванович
прокурор:
Непийвода Вадим Анатолійович