ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/17874/24
провадження № 3/753/336/25
"18" жовтня 2024 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Якусик О.В. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
16 вересня 2024 року до Дарницького районного суду міста Києва надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 вересня 2024 року справу передано на розгляд судді Якусику О.В.
Відповідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення від 28 серпня 2024 року НОМЕР_1 №73, 26 серпня 2024 року о 22:10 год. у розташуванні військової частини був виявлений старший лейтенант ОСОБА_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, мав виражений запах алкоголю з порожнини рота, незначне порушення координації рухів, виявляв порушення мови, виражене тремтіння пальців рук. ОСОБА_1 був доставлений до медичного пункту військової частини НОМЕР_1 для засвідчення алкогольного сп'яніння та відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів № 64 від 26.08.202 та тесту № 621 від 26.08.2024, виявлено рівень алкоголю в крові 0,69 проміле. Окрім того, старший лейтенант ОСОБА_1 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів № 162 від 27.08.2024 та тесту на вміст алкоголю від 27.08.2024 № 2848, виявлено рівень алкоголю 0,38 проміле час перевірки 00:54 год., тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною третьою статті 172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував обставини, викладені у протоколі про притягнення його до адміністративної відповідальності та зазначив, що він не вживав алкоголь, а лише ліки на основі спирту, а також зазначив, що він наполягав на проведенні тесту в медичному закладі, однак йому було відмовлено.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП в матеріалах справи містяться: протокол серії НОМЕР_1 №73 акт № 64 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 26.08.2024; результат тесту; акт № 162 огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 26.08.2024; результат тесту; рапорт командира роти резерву офіцерського складу; пояснення ОСОБА_1 ; витяг з наказу №1321 від 06.12.2022; анкета ОСОБА_1 ; витяг з наказу про притягнення винної особи до дисциплінарної відповідальності №364-АГД від 28.08.2024.
Згідно з положеннями статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП) адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За приписом ч. 1 ст. 172-20 КУпАП розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння тягнуть за собою накладення штрафу від ста до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до семи діб.
Частиною 3 вищевказаної статті визначено, що дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду, тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Згідно з статтею 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Як свідчить витяг з наказу № 1321 від 06.12.2022, ОСОБА_1 з 06 грудня 2022 року зарахований до списку особового складу військової частини НОМЕР_1 .
Статтею 251 КУпАП України визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
За нормою ч. 2 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відповідно до ч. 4 ст. 266-1 КУпАП у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Частиною 6 вказаної статті визначено, що під час проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з частиною 9 цієї статті огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 року № 32 затведжено Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, пунктами 8, 10, 12 яко визначено, що військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Уповноважена посадова особа забезпечує проведення огляду військовослужбовця/військовозобов'язаного у закладі охорони здоров'я. Огляд військовослужбовців/військовозобов'язаних у закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби.
Так, як слідує з матеріалів справи, у порушення вимог ч. 4 ст. 266-1 КУпАП та наведених положень Порядку ОСОБА_1 не було забезпечено проходження огляду на стан сп'яніння в спеціалізованому закладі охорони здоров'я, оскільки останній не був згоден з результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння, про що зазначено ним у Акті огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів № 64 від 26 серпня 2024 року та письмових поясненнях від 29 серпня 2024 року.
Матеріали справи також не містять доказів про призначення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уповноваженим керівництвом військової частини особами на проведення огляду на стан алкогольного чи наркотичного сп'яніння.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, був проведений з порушенням вимог статті 266-1 КУпАП, а тому вважається недійсним.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративні правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-30 КУпАП, не підтверджена наявними доказами, а відтак провадження у справі підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 266-1, ч. 1 ст. 247 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 172-20 КУпАП закрити на підставі пункту першого частини першої статті 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дарницький районний суд м. Києва.
Суддя О.В. Якусик