Справа № 574/1034/24
Провадження № 3/574/12/2025
09 січня 2025 року м.Буринь
Суддя Буринського районного суду Сумської області Гук Т.Р., розглянувши клопотання захисника Лішунова Є.О. про направлення для розгляду до Шевченківського районного суду м. Львова матеріалів, які надійшли з відділу поліцейської діяльності №1 (м. Буринь) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 КУпАП,
До Буринського районного суду надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
09.01.2025 року в судовому засіданні захисником особи, яка притягується до адміністративної відповідальності подано клопотання про передачу даної справи за підсудністю до Шевченківського районного суду м. Львова за місцем проживання ОСОБА_1 .
Вивчивши доводи клопотання захисника, суд приходить до висновку про відмову у його задоволенні, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
У відповідності до ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121-126, 127-1-129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 177 і 178 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх вчинення або за місцем проживання порушника. Справи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, розглядаються за місцем оброблення та обліку таких правопорушень. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 203, 203-1, 204-1, 204-2 і 204-4 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх виявлення. Адміністративними комісіями справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем проживання порушника. Законами України може бути передбачено й інше місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Тобто ст.276 КУпАП передбачає, що за загальним правилом справи розглядаються судом за місцем вчинення правопорушення та справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП не відноситься до справ, які можуть розглядатися за альтернативною підсудністю.
За змістом ст. 257 КУпАП, місце розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається особою, уповноваженою на складення протоколу про адміністративне правопорушення, яка після його складення направляє матеріали справи до органу, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Дана справа була направлена на розгляд до Буринського районного суду Сумської області за місцем вчинення правопорушення.
Враховуючи зазначені обставини, суд вважає, що клопотання про передачу справи за підсудністю по місцю проживання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, задоволенню не підлягає.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.245, 276 КУпАП, суддя,
постановив:
Клопотання захисника Лішунова Є.О. про направлення справи для розгляду до Шевченківського районного суду м. Львова залишити без задоволення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Гук Т.Р.