07 січня 2025 року Справа № 480/10851/24
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Осіпова О.О., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Східного міжрегіональне управління Міністерства юстиції, третя особа: Військова частина НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування постанови,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Східного міжрегіональне управління Міністерства юстиції, третя особа: Військова частина НОМЕР_1 , в якій просить:
1. Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Сторчак А.С. від 22.11.2024 про закінчення виконавчого провадження №276308109.
3. Відновити виконавче провадження №276308109 щодо примусового виконання виконавчого листа №2480/6728/22, виданого Сумським окружним адміністративним судом 06.06.2024.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Від представника Військової частини НОМЕР_1 до суду надійшла заява про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судового рішення про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №480/6728/22, оскільки при здійснені судового контролю за виконанням судового рішення судом з'ясовуватимуться питання щодо виконання рішення суду у справі №480/6728/22, на підставі якого було видано виконавчий лист, а в подальшому відкрито виконавче провадження №276308109.
Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд зупиняє провадження у справі в разі: об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Необхідною передумовою зупинення провадження у справі на підставі даної норми є неможливість її розгляду до вирішення по суті іншої справи. Зупинення провадження в адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи, яка розглядається в порядку цивільного, кримінального, господарського чи адміністративного судочинства, може мати місце тільки в тому разі, коли в цій, іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
Крім того, на думку суду, об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі. Необхідно також зазначити, що зупинення провадження з підстав, передбачених цією нормою, допускається лише тоді, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Таким чином, зупинення провадження з підстав, передбачених цією нормою, допускається лише тоді, коли продовжувати розгляд справи надалі не є можливим, оскільки в іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
Ця неможливість полягає в тому, що обставини, які є підставою позову або заперечень проти нього, є предметом дослідження в іншій справі і рішення суду у цій справі безпосередньо впливає на вирішення спору.
Із змісту наведеної норми слідує, що обов'язок суду зупинити провадження у справі виникає лише в разі об'єктивної неможливості розгляду справи, при цьому суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 241 КАС України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч. 1 ст. 255 КАС України).
Згідно ч. 1 ст. 295 КАС Укарїни апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Стаття 129-1 Конституції України встановлює, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом випадку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Судовий контроль за виконанням прийнятих рішень - це механізм виконання судових рішень, який сприяє відновленню порушених прав та інтересів позивача. Водночас, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду, є правом суду, а не обов'язком (ч. 1 ст. 382 КАС України).
Судом встановлено, що рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/6728/22 від 13 жовтня 2023 р. набрало законної сили 28.03.2024. Тобто відсутні підстави для зупинення провадження у справі №4890/10851/24, оскільки справа №480/6728/22 розглянута по суті.
Тому, надавши юридичну оцінку заявленому представником Війської частини НОМЕР_1 клопотанню про зупинення провадження на підставі п.3 ч.1 ст. 236 КАС України у справі, суд дійшов висновку про відмову в його задоволенні.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя О.О. Осіпова