Рішення від 07.01.2025 по справі 480/8559/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2025 року Справа № 480/8559/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/8559/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, і просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову ОСОБА_1 у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як опікуну, на утриманні яких перебуває дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації як опікуну, на утриманні яких перебуває дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років, про що видати відповідний документ та зробити відповідний запис у військово-обліковому документі про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач звернувся до відповідача, подавши на адресу голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву та підтверджуючі документи щодо надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу 8 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», опікун на утриманні якого перебуває дитина, позбавлена батьківського піклування, віком до 18 років.

За результатами розгляду вищевказаної заяви та підтверджуючих документів щодо надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу 8 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» ІНФОРМАЦІЯ_1 13.09.2024 надано повідомлення за №936 про відмову у наданні відстрочки з посиланням на те, що позивач не є опікуном дитини, позбавленої батьківського піклування, опікун - дружина.

Позивач вважає, що таке рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є протиправним та незаконним, а також прийнятим з порушенням вимог діючого законодавства, що регулює дані правовідносини, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом п'яти днів з моменту отримання даної ухвали, належним чином засвідчені копії протоколу від 11.09.2024 №18, яким комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки, рішення комісії про відмову у наданні позивачу відстрочки (за наявності) та письмові пояснення по суті позовної заяви.

На виконанння вимог ухвали суду відповідачем надано відзив на позовну заяву та витребувані судом докази.

Ухвалою суду від 06.01.2025 поновлено пропущений процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на адміністративний позов.

У відзиві на позовну заяву відповідач, заперечуючи проти задоволення позову, вказує на те, що позивач звернувся до комісіїі з надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Розглянувши подані документи, 11.09.2024 Комісією було відмовлено ОСОБА_1 у наданні відстрочки у зв'язку з тим, що останній не є опікуном. Опікуном дитини, згідно рішення виконкому Тростянецької міської ради № 377 від 30.05.2024 про призначення опікуна над дитиною, позбавленої батьківського піклування, є дружина позивача - ОСОБА_3 . Таким чином, на переконання відповідача, підстави для надання відстрочки позивачувідсутні.

Крім того, звертає увагу суду, що до повноважень відповідача вирішення питань про надання військовозобов'язаним відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації не належить. Зазначає, що Комісія є колегіальним органом, утвореним розпорядженням голови Охтирської районної військової адміністрації та не є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою на адресу голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 та пакетом підтверджуючих документів щодо надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу 8 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як опікун на утриманні якого перебуває дитина, позбавлена батьківського піклування, віком до 18 років.

Позивачем було подано заяву за формою, визначеною у Додатку 4, до якої він додав належним чином засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують право на відстрочку, зазначені переліку згідно з додатком 5, а саме; копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 (а.с.15), копію рішення Гадяцького районного суду Полтавської області від 25.10.2023, яким матір малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 позбавлено батьківських прав відносно нього (а.с.23-26); Розпорядження голови Середино-Будської районної державної адміністрації №236-ОД від 16.11.2020 малолітньому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а.с.27); наказ №4-ОД від 15.05.2024 згідно якого малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як дитину позбавлену батьківського піклування влаштовано на тимчасове проживання в родину позивача (а.с.12); рішення Тростянецької міської ради №377 від 30.05.2024 щодо призначення опікуна, над малолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як дитиною, позбавленою батьківського піклування (а.с. 16-17).

За результатами розгляду вищевказаної заяви та підтверджуючих документів щодо надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до абзацу 8 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_1 13.09.2024 надано повідомлення за №936 про відмову у наданні відстрочки, обґрунтоване тим тим, позивач не є опікуном, дитини, позбавленої батьківського піклування, опікун - дружина (а.с.22).

Не погодившись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено в Україні воєнний стан.

У подальшому воєнний стан був неодноразово продовжений, зокрема, указами Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 з 5 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб; від 18 квітня 2022 року №259/2022 з 5 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб та триває на момент розгляду цієї справи.

Указом Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано- Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно з вказаним Указом, мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначено статтею 22 Закону № 3543-ХІІ.

Зокрема, приписами частини першої статті 22 Закону №3543-ХІІ встановлено, що громадяни України зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Згідно з частиною третьою статті 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина п'ята статті 22 Закону №3543-ХІІ).

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до положень пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Згідно з пунктом 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Суд також зауважує, що пунктом57 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі - Порядок № 560) зазначено, що для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються відповідні комісії.

На виконання вищезазначених вимог Порядку № 560 розпорядженням виконуючого обов'язки голови районної державної адміністрації - начальника районної військової адміністрації від 20.05.2024 №1144-ОД «Про створення комісії з надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації» (додаток 1) при ІНФОРМАЦІЯ_1 утворена комісія з надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (далі - Комісія) та затверджений її основний та резервний склад.

Відтак, посилання відповідача у відзиві на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 є неналежним відповідачем у даній справі суд вважає необгрунтованими, оскільки комісія утворена і діє при ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначено перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Так, відповідно до п.8 ч.1 ст.23 Закону №3543-ХІІ призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають опікуни, на утриманні яких перебуває дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років.

Постановою Кабінету Міністрів України, 16.05.2024 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок).

Так, відповідно до п. 58 Порядку, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту І додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Отже, додатком 5 Порядку, визначено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Згідно п. 8 Додатку 5 Порядку, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки- вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває (перебувають) дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років до заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації мають подати наступні документи:

- для підтвердження статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, - витяг із рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про надання дитині (дітям) статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;

- для опікунів, піклувальників - рішення районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або рішення суду про встановлення опіки, піклування; для усиновлювачів - рішення суду про усиновлення.

Так, з матеріалів справи судом вбачається, що відповідно до довідки про склад сім'ї №1547 від 09.09.2024 за місцем проживання позивача також зареєстровані та проживають його дружина ОСОБА_3 , син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , донька ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та дитина, що позбавлена батьківського піклування, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.28).

Рішенням Гадяцького районного суду Полтавської області від 25.10.2023 року матір малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 позбавлено батьківських прав відносно нього.

У подальшому Розпорядженням голови Середино-Будської районної державної адміністрації №236-ОД від 16.11.2020 малолітньому ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

У той же час рішенням Тростянецької міської ради №377 від 30.05.2024 призначено опікуном, над малолітнім ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як дитиною, позбавленою батьківського піклування, ОСОБА_3 , тобто дружину позивача.

При цьому вказане рішення є чинним і доказів його оскарження позивачем суду надано не було.

За встановлених у даній справі обставин та вище зазначеного, суд дійшов висновку про те, що Комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 правомірно було відмовлено ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку з тим, що останній не є опікуном, а що оскаржуване рішення субєкта владних повноважень відповідає критеріям правомірності, встановленим в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Суд також зауважує, що Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі «Трофимчук проти України» ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Враховуючи зазначену позицію Європейського суду з прав людини, суд надав відповідь на всі аргументи сторін, які мають значення для правильного вирішення справи.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що у зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат (судовий збір) відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька