про зупинення провадження
09 січня 2025 рокуз м. Кропивницький Справа № 340/8202/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (Код ЄДРПОУ 20632802) щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі меншому, ніж п'ять мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (Код ЄДРПОУ 20632802) здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік в розмірі п'ять мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік без врахування рішення Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституції України окремого положення пункту 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України N 3-р/2020 від 27.02.2020.
Ухвалою суду від 26.12.2024 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Також відповідачем у відзиві заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23.
Відповідно до частини 1 статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи (частина 7 статті 290 КАС України).
Відповідно до відомостей з офіційного веб-порталу судової влади України (https://supreme.court.gov.ua/supreme/pro_sud/zrazkova-sprava/2023_11_27_440_14216_23) Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в розділі «ухвали про відкриття провадження у зразковій справі» опублікував ухвалу Верховного Суду від 22.11.2023 про відкриття провадження у зразковій справі №440/14216/23 (№Пз/990/7/23).
Предметом позову по даній справі є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2023 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; зважаючи на те, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни другої групи та має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". У серпні 2023 відповідач виплатив йому разову грошову допомогу до Дня Незалежності у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754, а саме - 2900,00 грн. Водночас, на переконання позивача, така допомога мала бути виплачена йому у розмірі, визначеному ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону від 25.12.1998 №367-XIV), тобто не менше восьми мінімальних пенсій за віком.
У вказаній ухвалі Верховний Суд визначив такі ознаки типових справ, а саме:
1) позивачі є особами з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності;
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 N 754 "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань";
4) позивачами у зазначених справах заявлено тотожні позовні вимоги
Станом на дату постановлення цієї ухвали рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05.03.2024 у зразковій справі №440/14216/23 (адміністративне провадження №Пз/990/7/23) позов особи задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати особі щорічної разової грошової допомоги за 2023 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи у меншому розмірі, ніж вісім мінімальних пенсій за віком; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити особі перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи за 2023 рік відповідно до частини 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2024 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі №440/14216/23 та, як слідує із відомостей, наявних на сайті "Єдиний державний реєстр судових рішень", ця апеляційна скарга Великою Палатою Верховного Суду наразі не розглянута та постанова за результатами її розгляду не прийнята.
Оскільки питання про права, свободи, інтереси та/або обов'язки Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України в оскаржуваному судовому рішенні не вирішувалися, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про закриття апеляційного провадження за апеляційними скаргами Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України, тому ухвалою суду від 26.09.2024 закрила апеляційне провадження за апеляційними скаргами Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05.03.2024.
Однак, суд звертає увагу, що вищезазначеною ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 29.09.2024 закрито апеляційне провадження лише за апеляційними скаргами Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики України на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 05.03.2024 у справі №440/14216/23, тобто апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у справі №440/14216/23 перебуває на розгляді Великої Палати Верховного Суду, отже рішення Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №440/14216/23 станом на 09.01.2025 вважається таким, що не набрало законної сили, тому обставини, які слугували підставою для зупинення провадження у справі - не відпали.
Порівняльний аналіз учасників справи, а також предмету та підстав позову в адміністративній справі №440/14216/23 та у справі, що наразі розглядається, свідчить про те, що вони виникли із подібних правовідносин, оскільки статті 12 та 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за своєю суттю породжують оді й ті самі права як для учасників бойових дій, так і для осіб з інвалідністю внаслідок війни щодо отримання щорічної разової грошової виплати до Дня Незалежності України.
Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі, зокрема, розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
З урахуванням наведеного, зважаючи на подібність цієї справи ознакам справи, визначеним в ухвалі Верховного Суду від 22.11.2023 про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі №440/14216/23, та обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду справи у подібних правовідносинах, суд доходить висновку про наявність підстав та доцільність зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі №440/14216/23.
Керуючись статтями 236, 248, 256, 291, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Зупинити провадження у справі №340/8202/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 09 січня 2025 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК