09 січня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/6603/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень (а.с.23-24), просить:
- визнати бездіяльність відповідача щодо нарахування йому пенсії в законному розмірі, як суб'єкта владних повноважень, протиправною;
- зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 01.05.2024 року, розрахунок та виплату йому його пенсії за віком в сумі не менш ніж 11437 грн. на місяць, а також, виплатити йому суму недоплаченої пенсії за віком в сумі 136869 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем йому призначена пенсія за віком як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вказує, що станом на березень 2024 розмір його пенсії становить 2361,00 грн. Проте, він не погоджується з таким розміром та вказує, що сума його пенсії, як особі яка повинна бути з інвалідністю ІІ групи, повинна бути не меншою 11437 грн., тому вважає, що відповідач не донарахував та недоплатив йому пенсію за віком в сумі 136869 грн. Зазначає, що 28.08.2024 звернувся до відповідача щодо здійснення нарахування йому пенсії у розмірі, визначеному Законом, проте останнім відповіді надано не було. Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що суперечить чинному законодавству України.
Ухвалою судді від 04.11.2024 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи (а.с.26)
Згідно наданого суду відзиву на позов, відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на необґрунтованість позовних вимог (а.с.29-33). Зазначав, що позивачем порушено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії №22-1 від 25.11.2005. Також вказує, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні і з 05.03.2017 отримує пенсію зі зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 31 рік 16 днів (в тому числі 20 днів за роботу під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по сп.№1 в потрійному розмірі), стаж пораховано по 31.05.2022. Вказував, що розмір пенсії станом на 01.05.2024 складає 2361,00 грн., де: 1762,11 грн - основний розмір пенсії від середнього заробітку (5684,23 грн.х0,31000); 170,82 грн. - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особі, що належить до категорії ІІ з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до п.5 Порядку №1210; 428,07 грн. - доплата до мінімальної пенсійної виплати (2361,00 грн.). Отже, вважає, що неправомірних дій головне управління стосовно позивача не допускало.
Ухвалою суду від 19.11.2024 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 240/1121/24. (а.с.42)
Ухвалою суду від 18.12.2024 поновлено провадження у справі. (а.с.46)
Ухвалою суду від 19.12.2024 у сторін витребувано додаткові докази: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області протягом трьох днів з дня вручення даної ухвали, подати до суду належним чином завірені копії заяви ОСОБА_1 від 28.08.2024 та доданих до неї документів, які направлялися останнім до головного управління, зокрема розрахунок розміру його пільгової пенсії; зобов'язано ОСОБА_1 протягом трьох днів з дня вручення даної ухвали, подати до суду його розрахунок пенсійної виплати, на який він посилається у позовній заяві та долучався ним до його заяви від 28.08.2024 року. (а.с.47-48)
Вказана ухвала отримана позивачем 24.12.2024 (а.с.57), проте доказів витребуваних судом не надано.
Представником відповідача надані докази, а саме надана заява ОСОБА_1 від 28.08.2024 та акт про відсутність вкладень у конверті (упакуванні) від 30.08.2024 №2, в якому зазначено, що під час розкриття конверта (упакування), який надійшов від ОСОБА_1 в конверті відсутній додаток до заяви: розрахунок розміру пільгової пенсії. (а.с.54-56)
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2), що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 (а.с.12).
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як одержувач пенсії за віком згідно з Законом Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 05.03.2017. (а.с.34)
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою від 28.08.2024 про проведення перерахунку його пенсії в трикратному розмірі, який в сумі вищий за мінімальний прожитковий розмір 2361,00 грн. Вказував, що розмір його пенсії повинен становити суму не менше 11437 грн. (а.с.14, 54)
Відповідач листом від 13.09.2024 повідомив позивачу, що призначення пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС віднесеним до 2 категорії, регулюється двома законами України. Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначається статус особи (статті 11, 14), порядок зменшення пенсійного віку (стаття 55), встановлення до пенсії додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю (статті 49, 51). Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулює порядок обчислення розмірів пенсій (статті 24 - 28, 40) та їх виплати, строки призначення та порядок їх перерахунку. Відтак, розрахунок розміру пенсії учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії проводиться на загальних підставах та залежить від тривалості страхового стажу (коефіцієнта стажу), величини заробітної плати (коефіцієнта заробітку), часу виходу на пенсію, права на надбавки та підвищення до пенсії. При цьому, статтею 56 Закону №796 передбачено, що час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується, зокрема, до стажу роботи до 1 січня 1988 року - у потрійному розмірі (у тому числі за списком № 1). Відповідно до статей 49 та 51 Закону №796, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Пунктом 13 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується, зокрема, особам віднесеним до категорії 2 в розмірі 170,82 грн. Обчислення розміру пенсії проведено з урахуванням страхового стажу 31 рік 16 днів (порахований 31.05.2022), у тому числі 2 місяці - період роботи в зоні відчуження з 08.05.1987 по 08.05.1987, з 10.05.1987 по 26.05.1987 та з 28.05.1987 по 29.05.1987, порахований у пільговому обчисленні (1:3). Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону №1058, становить 0,31000. Заробітна плата з 01.01.1990 по 31.12.1994 та за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.01.2017, обчислена відповідно до статті 40 Закону № 1058, становить 5684,23 грн (7994,47 грн х 0,71102, де 7994,47 грн - проіндексована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796); 0,71102 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2024 складає 2361,00 грн, де: 1762,11 грн - розмір пенсії за віком (5684,23 грн х 0,31000); 170,82 грн - додаткова пенсія особам з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії; 428,047 грн - державна адресна допомога відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 (до 2361,00 грн - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2024). Пенсія обчислена та виплачується відповідно до чинного законодавства. Водночас звертали увагу позивача, що статтею 28 Закону № 1058 передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 %, заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. З огляду на наведене та зважаючи на те, що стаж на підземних роботах за списком № 1 у позивача відсутній, відтак вимоги до головного управління щодо обчислення пенсії в обумовленому у зверненні розмірі (три прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність) є необґрунтованими. (а.с.41а)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Стосовно твердження відповідача, що позивач звернувся до пенсійного органу не із заявою встановленого зразка, то суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 23.09.2024 у справі №620/2027/23 виснував, що доступ до соціальних прав, зокрема права на призначення, перерахунок пенсії, є важливим аспектом забезпечення гідного життя громадян. У цьому контексті можливість подання заяви у довільній формі є ключовим елементом, що спрощує процес отримання пенсійного забезпечення та сприяє реалізації такого конституційного права.
Отже з огляду на зміст поданої позивачем заяви, остання є заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", її зміст є зрозумілим і дає можливість оцінити намір заявника.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ).
За змістом статті 1 Закон №796-ХІІ, цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Згідно статті 49 Закону №796-ХІІ, пенсії особам, віднесеним, до категорій, 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. (ст.51 Закону №796-ХІІ).
Відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії позивачу), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Статтею 56 Закону №796-ХІІ передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Громадянам, віднесеним до категорій 1, 2, 3 і 4, надається статус ветерана праці за умови наявності у них стажу роботи на 10 років більшого за встановлений пунктом 2 цієї статті (у жінок - 25 років, у чоловіків - 30 років).
Відтак, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом.
Законом №2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
У зв'язку з набранням чинності Закону №2148-VIII від 03.10.2017, частина 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Стаття 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає визначення мінімального розміру пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Для пенсій, призначених після 1 січня 2018 року, мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим цієї частини, виплачується після досягнення особою віку 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначена державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Так, позивач отримує пенсію з 05.03.2017 із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону №796-ХІІ, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суд погоджується з доводами відповідача та наведеними ним розрахунками щодо обчислення пенсії позивачу, а саме, що пенсія ОСОБА_1 виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства. При цьому позивачем будь яких розрахунків чи належних обґрунтувань, що пенсійним органом розмір його пенсійної виплати розраховується з порушенням вимог законодавства не наведено та не доведено.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА