Ухвала від 09.01.2025 по справі 826/3565/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про встановлення судового контролю

09 січня 2025 року 826/3565/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Києві заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.01.2019 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_2 граничним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_2 грошову суму у розмірі 42 578,58 грн., що складається з різниці між нарахованою і фактично виплаченою пенсією за період з 01.09.2017 по 01.03.2018. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.01.2019 адміністративний позов ОСОБА_2 в частині позовних вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві виплатити ОСОБА_2 грошову суму у розмірі 122164,44 грн, що складається з різниці між нарахованою і фактично виплаченою пенсією за період з 01.06.2016 до 31.08.2017 - залишено без розгляду.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2019 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повернуто скаржнику.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.04.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.01.2019 залишено без змін.

24.04.2019 видано виконавчий лист на виконання рішення суду.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 15.08.2019р. касаційну скаргу ОСОБА_2 задоволено. Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 січня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2019 року по справі №826/3565/18 - скасовано. Справу в частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_2 грошову суму у розмірі 122164,44 грн, що складається з різниці між нарахованою і фактично виплаченою пенсією за період з 01.06.2016 до 31.08.2017 направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.04.2020 замінено боржника у виконавчому листі, виданому 24.04.2019 з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.04.2020 позовні вимоги ОСОБА_2 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_2 грошову суму у розмірі 122164,44 грн, що складається з різниці між нарахованою і фактично виплаченою пенсією за період з 01.06.2016 до 31.08.2017 - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_2 грошову суму у розмірі 122164,44 грн. (сто двадцять дві тисячі сто шістдесят чотири гривні 44 копійки), що складається з різниці між нарахованою і фактично виплаченою пенсією за період з 01.06.2016 до 31.08.2017.

В подальшому рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.04.2019 набрало законної сили 14.09.2020.

31.05.2021 видано виконавчий лист щодо виплати ОСОБА_2 грошової суми в розмірі 122164,44 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2021 замінено стягувача у виконавчому листі, виданому 31.05.2021 з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 .

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ було постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Крім того установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.

Справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду.

15.04.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.01.2019 в межах статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, заява про встановлення судового контролю розподілена судді Дісці А. Б.

Ухвалою судді Діски А. Б. від 25.04.2024 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по адміністративній справі №826/3565/18 у порядку письмового провадження.та встановлено відповідачу строк для надання письмових пояснень по справі та копій матеріалів пенсійної справи заявниці.

Від Головного управління Пенсійного фонду України до суду надійшли письмові пояснення, в яких представник зазначає, що на виконання ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.05.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві (далі Головне управління) замінено стягувача у справі № 826/3565/18 на ОСОБА_1 , та внесено зміни до реєстру судових рішень про заміну сторони.

Нараховані на виконання судового рішення у справі № 826/3565/18 кошти у сумі 122164,44 грн. обліковуються за датою набрання законної сили ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.05.2021 про заміну стягувача у справі - 31.05.2021 та будуть виплачені в межах бюджетних асигнувань в порядку черговості.

Так, відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно з ч. ч. 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

Згідно з п.п. 20 та 29 ч. 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов?язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Облік фінансових зобов'язань, що виникають внаслідок нарахування коштів на виконання судових рішень, здійснюється в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах).

Відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм.

Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», за кодом КЕКВ 2710 «Виплата пенсій і допомог».

Перевіривши матеріали справи, матеріали заяви ОСОБА_1 та доводи письмових пояснень відповідача, суд вважає за необхідне її задовольнити, з огляду на наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, визначені ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до частини 1 вказаної статті, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положення вказаної статті не розкривають умови, за яких суд має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.

Очевидно, що такими умовами можуть бути невиконання, виконання не у повному обсязі або не у спосіб встановлений судом судового рішення всупереч вимог Конституції та закону.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення у даній справі набрало законної сили 14.09.2020 та 31.05.2021 Окружним адміністративним судом м. Києва видано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_2 грошову суму у розмірі 122164,44 грн. (сто двадцять дві тисячі сто шістдесят чотири гривні 44 копійки), що складається з різниці між нарахованою і фактично виплаченою пенсією за період з 01.06.2016 до 31.08.2017 та ухвалою від 31.05.2021 замінено стягувача у цьому виконавчому листі на ОСОБА_1 .

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відкрито виконавче провадження № 66094160 з виконання виконавчого листа № 826/3565/18, виданого 31.05.2021 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_2 грошову суму у розмірі 122164,44 грн. (сто двадцять дві тисячі сто шістдесят чотири гривні 44 копійки), що складається з різниці між нарахованою і фактично виплаченою пенсією за період з 01.06.2016 до 31.08.2017.

У письмових поясненнях Головне управління ПФУ в м. Києві повідомило суд, зокрема, що в межах виділених бюджетних коштів на 31.12.2023 було здійснено розрахунок з пенсіонерами, заборгованості по виплаті перед якими обліковувалися на підставі рішень судів, які набрали законної сили у вересні 2020 року.

Отже, як вбачається з матеріалів справи, рішення суду по даній справі відповідачем не виконано. Відповідачем не подано до суду доказів виконання цього рішення.

Таким чином, враховуючи, що рішення суду по даній справі, на момент розгляду даної заяви відповідачем у повному обсязі не виконано, суд вважає за необхідне заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задовольнити та встановити судовий контроль за виконанням рішення в даній справі, зобов'язавши Головне управління ПФУ в м. Києві подати до суду звіт про виконання рішення суду протягом трьох місяців з дня набрання даною ухвалою законної сили.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч. 2, 3 ст. 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві протягом трьох місяців з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Київського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 29.04.2020 у справі № 826/3565/18.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Діска А.Б.