08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
1-кс/381/18/25
381/49/25
Ухвала
Іменем України
09 січня 2025 року слідчий суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастові Київської області скаргу Громадської організації «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за їх зверненням про вчинення кримінального правопорушення,-
встановив:
03 січня 2025 року через систему «Електронний суд» на адресу Фастівського міськрайонного суду надійшла скарга Громадської організації «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за їх зверненням про вчинення кримінального правопорушення.
Зі змісту скарги слідує, що 19.12.2024 року Громадська організація «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» звернулась до Керівника Київської обласної прокуратури з повідомленням вих. № 24-12-24 від 11.12.2024 р., про вчинення кримінального правопорушення (з інформацією пов'язаною з цим, щодо поранених та загиблих на території України, з яких лише у Київській області відомо про 226 поранених та 193 загиблих осіб, трагедії стались внаслідок відсутності систем оповіщення, оскільки люди не були своєчасно сповіщені про загрозу повітряної тривоги і не змогли завчасно пройти в укриття), та проханням порушити кримінальне провадження за викладеними в повідомленні обставинами.
25.12.2024 року Київська обласна прокуратура листом №09/3-4835 повідомила, що направила вказане повідомлення про вчинення кримінального правопорушення на розгляд до Фастівської окружної прокуратури Київської області.
Відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Указів Президента України
від 24.12.2019 № 948/2019, від 26.06.2023 № 353/2023, Постанови Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 №733 «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та організації зв'язку у сфері цивільного захисту», Розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 488-р «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку та технічної модернізації системи централізованого оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій», рішення Державної комісії з питань ТЕБ та НС Протокол №1 від 13.03.2024 року, в обласних військових адміністраціях, Київській міській військовій адміністрації, громадах повинні бути створені та функціонувати місцеві та територіальна автоматизовані системи централізованого оповіщення (далі - МАСЦО/ТАСЦО). Системи оповіщення повинні відповідати Наказу МВС від 08.02.2019 № 93.
Термін відведений для впровадження МАСЦО/ТАСЦО, відповідно до Розпорядження
Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 488-р «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку та технічної модернізації системи централізованого оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій», закінчується в грудні 2024 року.
За даними УВКПЛ ООН (звіт ООН 06.12.2024 року) загальна кількість поранених цивільних громадян на підконтрольних уряду територіях становить 27,8 тис осіб, в тому числі загиблих 12,3 тис осіб, з них 640 дітей. Люди загинули і дістали поранень оскільки не були своєчасно оповіщені про повітряну тривогу і не змогли пройти в укриття, через відсутність, непрацездатність систем оповіщення.
Трагедії виникають внаслідок бездіяльності посадових осіб, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Бездіяльність посадових осіб, відсутність заходів по впровадженню АСО призводить, та на жаль буде призводити і до подальших трагедій.
Громадська організація протягом 2022-2024 років неодноразово зверталась до прокуратур щодо вжиття заходів, але вчинення бездіяльності нажаль і призводить до вказаних трагедій.
Станом на сьогоднішній день, повідомлення про вчинення кримінального правопорушення належним чином не розглянуте, належного внесення на протязі 24 годин до ЄРДР не надано як і будь-яких інших документів, які б містили інформацію про номер, присвоєний кримінальному провадженню, розпочатому за викладеними у заяві фактами.
За наслідками автоматизованого розподілу справ, скарга передана на розгляд слідчому судді ОСОБА_1 .
В судове засідання представник скаржника не з'явився, через систему «Електронний суд» подав заяву, про розгляд справи без їх участі, вимоги скарги підтримує, просить їх задовольнити.
Прокурор Фастівської окружної прокуратури в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду скарги були повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили.
Неявка прокурора згідно вимог ст. 306 КПК України не є перешкодою у розгляді скарги по суті.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши скаргу Громадської організації «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» та долучені до скарги письмові докази, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення скарги з огляду на наступне.
Так, згідно приписів частини 1 статті 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Зміст цієї правової норми свідчить, що для внесення відомостей до ЄРДР та початку проведення розслідування, необхідним є подання заяви чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, і зміст відповідної заяви чи повідомлення повинен містити посилання на обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
При цьому, закон не покладає на заявника обов'язок з достовірністю наводити у заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення усі елементи складу злочину, достатньо даних про об'єктивні ознаки злочину.
Зміст поданого скаржником звернення про вчинення кримінального правопорушення від 11.12.2024 року містить посилання на обставини та події, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення та, з урахуванням приписів статті 2 КПК України, викликає потребу перевірки відповідних доводів в межах процедури досудового розслідування.
Однак, даних про те, що за зверненням Громадської організації «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» були внесені відомості до ЄРДР про вчинене кримінальне правопорушення та розпочато досудового розслідування, як того вимагають приписи статті 214 КПК України, слідчому судді надано не було, як не повідомлено представниками органу досудового розслідування і про існування обставин, що б переконливо свідчили про відсутність підстав для початку проведення досудового розслідування.
Отже, доводи скарги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Додатково, слідчий суддя враховує, що у відповідності до приписів пункту 1 частини 1 статті 303 КПК України відповідна бездіяльність щодо невнесення відомостей до ЄРДР може бути оскарженою і скарга подана у строки, передбачені частиною 1 статті 304 КПК України.
З урахуванням обґрунтованості скарги, керуючись приписами статтей 214, 303, 304 КПК України, слідчий суддя,-
Постановив:
Скаргу Громадської організації «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за їх заявою про вчинення кримінального правопорушення - задовольнити.
Зобов'язати уповноважений посадових осіб Фастівської окружної прокуратури Київської області внести відомості до ЄРДР за зверненням Громадської організації «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій» від 11.12.2024 про вчинення кримінального правопорушення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Направити копію ухвали Громадській організації «Центр запобігання та моніторингу надзвичайних ситуацій», Фастівській окружній прокуратурі Київської області.
Слідчий суддя ОСОБА_1