Ухвала від 08.01.2025 по справі 367/65/25

Справа № 367/65/25

Провадження №2-о/367/148/2025

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

08 січня 2025 року місто Ірпінь

Суддя Ірпінського міського суду Київської області Білогруд О.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,

установив:

ОСОБА_1 звернулася до Ірпінського міського суду Київської області в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме: встановлення факту смерті її матері ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, метою встановлення вказаного факту зазначила необхідність державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України. Заінтересованих осіб у заяві не вказано. Підставою не сплати судового збору зазначено пункт 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір». Копії документів про наявність статусу внутрішньопереміщеної особи не додано.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.01.2025 вказаний матеріал передано для розгляду судді Білогруд О.О.

Перевіривши матеріали заяви та долучених до неї документів, суддею встановлено таке.

Відповідно до пункту п'ятого частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені Розділом IV ЦПК України (частина третя статті 294 ЦПК України).

Відповідно до положень частин першої-четвертої статті 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи. Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України (за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду), за участю заявника і заінтересованих осіб.

І. Щодо заінтересованих осіб.

Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.

Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню, і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявника. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, залучення заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав (подібний правовий висновок викладено у постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду у справі №638/4/19 від 07.04.2020).

Виходячи з викладеного, заінтересованими особами під час розгляду справ про встановлення фактів можуть бути 1) особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від мети факту, що підлягає встановленню; 2) установи та організаці, які згідно із законом мали б засвідчити той чи інший юридичний факт, але з тих чи інших причин своєчасно цього не зробили і така можливість втрачена або відсутня; 3) установи та організації, у яких заявник реалізуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тощо.

Залучення до участі у справі окремого провадження всіх заінтересованих осіб має важливе значення, оскільки допомагає суду виключити можливість появи в майбутньому конкуруючого рішення суду з іншою заінтересованою особою, а також має на меті повно і всебічно дослідити всі обставини справи, і як наслідок, ухвалити законне та обґрунтоване рішення.

Відтак, враховуючи вимоги та зміст заяви ОСОБА_1 заінтересованими особами можуть бути: орган державної реєстрації актів цивільного стану, інші особи, які відповідно до статті 317 ЦПК України, мають право звертатися до суду про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, тощо.

ІІ. Щодо судового збору.

Відповідно до частини 4 статті 177 ЦПК України, до позовної заяви (заяви) додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Порядок сплати та розмір судового збору визначено Законом України «Про судовий збір». За подання до суду заяви у справах окремого провадження, фізичною особою, ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт четвертий пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір»).

Заявницею ОСОБА_1 зазначено, що вона є звільненою від сплати судового збору на підставі пункт 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Відповідно до вказаної норми закону звільнені від сплати судового збору заявники у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, втрати документів, необхідних для отримання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Аналізуючи положення пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» необхідно врахувати, що законодавцем передбачено звільнення від сплати судового збору за звернення із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення (зокрема, факту смерті особи), необхідність у встановленні якого виникла внаслідок: 1) вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій, 2) загибелі, 3) поранення, 4) перебування в полоні, 5) незаконного позбавлення волі або викрадення, 6) порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

В свою чергу, перелічені обставини, виникли внаслідок: 1) збройної агресії, 2) збройного конфлікту, 3) тимчасової окупації території України, 4) надзвичайної ситуації природного чи техногенного характеру.

Отже, законодавцем чітко визначено причинно-наслідковий зв'язок між подією (тимчасова окупація, збройна агресія, конфлікт тощо), яка потягла дію наслідок (вимушене переселення або загибель, або поранення, тощо), який і повинен бути підтверджений судом як факт, що має юридичне значення.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Враховуючи, що у матеріалах заяви з доданими документами містяться відомості, що зареєстрованим місцем проживання заявниці є тимчасово окупована територія України, на підтвердження звільнення її від сплати судового збору на підставі пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» необхідно надати довідку про взяття на облік внутрішньопереміщеної особи або сплатити судовий збір у визначеному законом розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено, що з 01.01.2025 прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 3 028,00 грн (такий же мінімум було встановлено і у 2024 році відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік»).

З урахуванням зазначеного вище, при поданні заяви в порядку окремого провадження необхідно сплачувати судовий збір у розмірі 605,6 грн (3 028 х 0,2).

Відповідно до частини першої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 ЦПК України протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, судом визначається позивачу спосіб усунення недоліків, а саме:

1) визначити коло заінтересованих осіб, зазначити їх у заяві про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України та подати таку заяву у новій редакції. Заява у новій редакції має бути поданою у відповідній кількості копій до кількості заінтересованих осіб;

2) надати суду оригінал документа про сплату судового збору у розмірі 605,60 грн або надати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Судовий збір необхідно сплатити на рахунок за такими платіжними реквізитами:

отримувач коштів - ГУК у Київ.обл/Ірпінська міс/22030101;

код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37955989;

банк отримувача Казначейство України (ЕАП);

рахунок отримувача UA088999980313131206000010814;

код класифікації доходів бюджету 22030101.

призначення платежу: судовий збір за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, Ірпінський міський суд Київської області.

Цей недолік має бути усунений у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху. У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява вважається неподаною та підлягає поверненню, що не перешкоджає повторному зверненню до суду.

Керуючись статтями 185, 294, 317, 318 ЦПК України, суддя -

постановив:

заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.О. Білогруд