Постанова від 09.01.2025 по справі 294/1936/24

провадження № 3/294/188/25

справа № 294/1936/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року м. Чуднів

Суддя Чуднівського районного суду Житомирської області Білера І.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 5 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає в АДРЕСА_1 , громадянина України, за ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184 ч. 1 ст. 184 КУпАП -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд до Чуднівського районного суду Житомирської області надійшла справа про адміністративні правопорушення №294/1836/24 за ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184 КУпАП, ч. 1 ст. 184, ч. 1 ст. 184 КУпАП відносно ОСОБА_1 .

Так, 06.10.2024 в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 не виконує своїх батьківських обов'язків щодо виховання своїх малолітніх дітей, а саме: ОСОБА_2 , 2012 р.н. та ОСОБА_3 , 2015 р.н., у квартирі брудно, розкидані побутові відходи, білизна, неприємний запах, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП., про що складено протокол серії ВАВ 037135 від 10.10.2024.

Крім того, 07.10.2024 в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 не виконує своїх батьківських обов'язків щодо належного виховання своїх малолітніх дітей, а саме: ОСОБА_2 , 2012 р.н. та ОСОБА_3 , 2015 р.н., в будинку брудно, розкидане побутове сміття, білизна, неприємний запах, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП., про що складено протокол серії ВАВ 037134 від 10.10.2024.

Крім того, 08.10.2024 в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 не виконує своїх батьківських обов'язків щодо належного виховання своїх малолітніх дітей, а саме: ОСОБА_2 , 2012 р.н. та ОСОБА_3 , 2015 р.н., в будинку брудно, розкидана білизна, побутові відходи, неприємний запах, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП., про що складено протокол серії ВАВ 037133 від 10.10.2024.

Крім того, 09.10.2024 в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 не виконує своїх батьківських обов'язків щодо належного виховання своїх малолітніх дітей, а саме: ОСОБА_2 , 2012 р.н. та ОСОБА_3 , 2015 р.н., в будинку брудно, неприємний запах, розкидана брудна білизна, на підлозі лежать побутові відходи, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП., про що складено протокол серії ВАВ 037132 від 10.10.2024.

Крім того, 10.10.2024 в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 не виконує своїх батьківських обов'язків щодо виховання своїх малолітніх дітей, а саме: ОСОБА_2 , 2012 р.н. та ОСОБА_3 , 2015 р.н., в будинку брудно, неприємний запах, білизна брудна і розкидані речі, на підлозі сміття, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП., про що складено протокол серії ВАВ 037131 від 10.10.2024.

Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , наданих працівникам поліції 10.10.2024, останній погоджується з тим, що у їх квартирі брудно та антисанітарні умови проживання, оскільки у нього постійно немає часу у зв'язку з тим, що він ходить на заробітки.

В судове засідання ОСОБА_1 з'явився, провину у скоєному визнав, однак зазначив, що поліція приїжджала до них додому і складала протокол один раз, а не п'ять разів, як видно з протоколів про адміністративне правопорушення.

Судом досліджено наступні матеріали справи про адміністративне правопорушення: протоколи про адміністративні правопорушення серій ВАВ 037135, ВАВ 037134, ВАВ 037133, ВАВ 037132 та ВАВ 037131 від 10.10.2024, пояснення ОСОБА_1 від 10.10.2024, копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 24.04.2021, копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_2 від 24.04.2021, акт обстеження умов проживання від 10.10.2024, складений членами комісії у складі представинків ССД Чуднівської міської ради та інспектора СЮП ВП № 5 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області, а також фотографії помешкання ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено в один день - 10.10.2024 та стосувалися подій, які відбулись у різні дні, а саме: з 06 по 10 жовтня 2024 року.

Згідно з ч. 2 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Разом з тим, протоколи про адміністративне правопорушення серій ВАВ 037135, ВАВ 037134, ВАВ 037133 від 10.10.2024, не відповідають вимогам ч. 2 ст. 254 КУпАП, оскільки їх було складено уповноваженою посадовою особою пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила таке правопорушення. Зокрема, інкриміноване ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП діяння за протоколом ВАВ 037135 від 10.10.2024 було виявлено 06.10.2024, за протоколом ВАВ 037134 від 10.10.2024 - 07.10.2024, а за протоколом серії ВАВ 037133 від 10.10.2024 - 08.10.2024. Складення протоколів про адміністративне правопорушення не у відповідності до вимог ч. 2 ст. 254 КУпАП тягне за собою їх недопустимість, оскільки вони були оформлені з порушення порядку, встановленого КУпАП.

Таким чином, дії уповноваженої посадової особи зі складання протоколів серій ВАВ 037135, ВАВ 037134, ВАВ 037133 від 10.10.2024 є непослідовними та ставить під обґрунтовані сумніви наявні відповідні докази про їх вчинення особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Отже, зазначені дії посадової особи, уповноваженої на складання протоколу, не відповідають такій складовій принципу правової визначеності як передбачуваність застосування правових норм. Дотримання даного принципу є необхідним для того, щоб виключити будь-які ризики свавілля, наприклад, як в даному випадку, уповноваженою особою безпідставно не було складено протоколи відразу після виявлення адміністративного правопорушення. Чинним законодавством не передбачено будь-яких випадків зволікання у часі оформлення протоколів у побідних справах, у зв'язку із чим складання протоколу через тривалий проміжок часу від дати виявлення правопорушення є недопустимим та не відповідає принципу законності.

Допущенні посадовою особою порушення при складанні протоколів про адміністративне правопорушення позбавляють суд можливості встановити наявність або відсутність складу адміністративного правопорушення у діях особи, у відношенні якої їх складено.

У зв'язку із викладеним, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за протоколами серій ВАВ 037135, ВАВ 037134 та ВАВ 037133 від 10.10.2024 за фактами, які мали місце 06.10.2024, 07.10.2024 та 08.10.2024, підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Щодо фактів скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, які мали місце 09 та 10 жовтня 2024 року, суд виходить з такого.

Відповідно до ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Кодекс України про адміністративні правопорушення не містить визначення терміну триваючого правопорушення. В той же час, від правильного визначення моменту, коли правопорушення вважається вчиненим та виявленим залежить можливість притягнення до адміністративної відповідальності.

Поняття триваючого правопорушення надавалося листом Головного контрольно - ревізійного управління України від 18.06.2009 з посиланням на лист Міністерства юстиції України від 01.12.2003, а також листом Міністерства юстиції України від 17.07.2007.

В листі Головного контрольно-ревізійного управління України, зокрема, зазначено, що «триваючими адміністративними проступками є проступки, пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою (наприклад, проживання без паспорта, самовільне будівництво будинків або споруд тощо), які припиняються або виконанням регламентованих обов'язків, або притягненням винної особи до відповідальності.

Така ж сама правова позиція викладена у постанові Пленуму Верховного Суду України № 6 від 24.06.1988 зі змінами станом на 25.05.1998, у п. 6 якої роз'яснено, що при перевірці додержання органом (посадовою особою) встановленого ст. 38 КУпАП строку застосування адміністративного стягнення судам слід мати на увазі, що при правопорушеннях, які тривають (самоправне зайняття жилого приміщення - ст. 151 КУпАП, порушення або невиконання встановлених правил пожежної безпеки - ст. 175 КУпАП, невиконання обов'язків по вихованню і навчанню дітей - ст. 184 КУпАП та ін.), зазначений строк обчислюється з дня виявлення правопорушення.

Таким чином, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якось часу. Іноді такий стан продовжується досить значний час і увесь цей час винувата особа безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на неї обов'язків.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП України настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Частиною 2 ст. 150 СК України передбачено, що батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Крім того, відповідно до частин 1, 6 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Водночас, зазначене адміністративне правопорушення було виявлене працівниками поліції 09.10.2024, про що було складено протокол серії ВАВ 037132 від 10.10.2024. У подальшому, ОСОБА_1 висновків для себе не зробив, належні умови проживання своїх неповнолітніх дітей не забезпечив, про що свідчать наявні у справі фактичні дані.

Таким чином, адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, вчинене ОСОБА_1 09.10.2024, тобто з моменту його виявлення працівниками поліції, та є триваючим правопорушенням, оскільки ОСОБА_1 й надалі безперервно продовжував бездіяти щодо забезпечення належних умов проживання для своїх малолітніх дітей.

Зважаючи на викладене, провадження у справі за фактом, який мав місце 10.10.2024, за протоколом серії ВАВ 037131 від 10.10.2024, підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.

При вирішенні питання про призначення покарання, до уваги беруться характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини ОСОБА_1 , пом'якшуючі та обтяжуючі відповідальність обставини, які судом не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ч. 1 ст. 184 КУпАП, а також стягнути з нього судовий збір, відповідно до ст.40-1 КУпАП.

Враховуючи викладене, та керуючись ст. 184 ч.1 КУпАП, ст.ст. 283-285 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, яке мало місце 09.10.2024, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'яти десяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (отримувач: ГУК у Жит.обл/ТГ м.Чуднів/21081100, розрахунковий рахунок UA328999980313040106000006789, код ЄДРПОУ одержувача 37976485, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)).

Провадження за фактами, які мали місце 06.10.2024, 07.10.2024, 08.10.2024 та 10.10.2024 закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ одержувача 37993783, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)).

Роз'яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного суду через Чуднівський районний суд Житомирської області.

Суддя: І. В. БІЛЕРА