ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
27 липня 2010 року 15:46 № 2а-12518/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С. при секретарі
Бистрик О.С., за участю: представника позивача -Самборського Є.О., представника відповідача -Рогожинської І.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Колективного підприємства «Українська республіканська науково-виробнича фірма «Медицина-Екологія»
до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про зобов'язання вчинити певні дії
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 27 липня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Колективне підприємство «Українська республіканська науково-виробнича фірма «Медицина-Екологія»звернулося з позовом до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило зобов'язати відповідача зняти з реєстрації Колективне підприємство «Українська республіканська науково-виробнича фірма «Медицина-Екологія»(код ЄДРПОУ 00243004) в автоматизованій системі державного земельного кадастру як користувача земельної ділянки з кадастровим номером 79:089:004 та зобов'язати відповідача зробити запис у поземельній книзі про втрату позивачем права користування земельною ділянкою з вищезазначеним кадастровим номером. На обґрунтування своїх позовних вимог позивач послався на те, що згідно договору міни, укладеного 17.03.2003 року між Колективним підприємством «Українська республіканська науково-виробнича фірма «Медицина-Екологія»та Закритим акціонерним товариством «Науково-виробниче об'єднання»останньому передано у власність майновий комплекс у складі житлового будинку загальною площею 3714,1кв.м, що належав позивачеві на праві власності. ЗАТ «Науково-виробниче об'єднання»не вчинило дії щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». 23.03.2009 року позивач звернувся до відповідача із заявою про зняття з бази даних ПК «Кадастр»інформацію про позивача як користувача земельної ділянки розміром 2076, 44 кв.м. по вул. Червонопрапорній, 42 у м. Києві з кадастровим номером 79:089:004, однак листом від 17.04.2009 року йому було відмовлено, у зв'язку з тим, що документи, що посвідчують право власності чи право користування зазначеною земельною ділянкою в Головному управлінні земельних ресурсів не зареєстровані і знятий позивач з реєстрації як користувач земельної ділянки може бути лише після звернення нового користувача на надання ним необхідного пакета документів. Враховуючи, ту обставину, що позивач ніяким чином не має жодних правових підстав змусити ЗАТ «Науково-виробниче об'єднання», яке стало власником майна згідно договору міни, надати необхідні документи для реєстрації його як користувача зазначеної земельної ділянки, а також що на відповідача покладено обов'язок щодо ведення державного земельного кадастру і організації робіт з інвентаризації земель в межах адміністративно-територіальної одиниці, позивач вважає відмову відповідача незаконною і просив задовольнити позов.
У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги і зазначив, що підтримує та наполягає на задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача зняти з реєстрації Колективне підприємство «Українська республіканська науково-виробнича фірма «Медицина-Екологія»(код ЄДРПОУ 00243004) в автоматизованій системі державного земельного кадастру як користувача земельної ділянки з кадастровим номером 79:089:004.
Заперечуючи проти позову представник позивача у судовому засіданні пояснила, що у випадку зняття з АС ПК «Кадастр»інформації про користувача земельної ділянки правовий статус земельної ділянки не буде визначений, що призведе до припинення надходжень до бюджету м. Києва, так як дані державного земельного кадастру є підставою для нарахування земельного податку. Власник майнового комплексу ЗАТ «Науково-виробниче об'єднання»не звертався до Головного управління земельних ресурсів для внесення до АС КП «Кадастр»відповідної інформації щодо користування зазначеною земельною ділянкою та не подавало технічний звіт по встановленню меж землекористування, а отже правові підстави для скасування запису та внесення відповідних змін до АС ПК «Кадастр»відсутні.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно договору міни майна № 1 від 17.03.2003 року Українська республіканська науково-виробнича фірма «Медицина-Екологія»в обмін на майно з доплатою передала у власність ЗАТ «Науково-виробниче об'єднання»майновий комплекс у складі житлового будинку загальною площею 3714,1кв.м (у тому числі нежилі приміщення), розташований на земельній ділянці розміром 0,27 га по вул. Червонопрапорній, 42 у м. Києві.
23.03.2009 року позивач подав до Головного управління земельних ресурсів заяву про зняття з бази даних ПК «Кадастр»інформацію про нього як користувача зазначеної земельної ділянки.
17.04.2009 року Головним управлінням земельних ресурсів позивачу надано відповідь в якій роз'яснено заявникові, що земельна ділянка площею 2706, 44 кв.м по вул. Червонопрапорній, 42 у м. Києві зареєстрована в АС ПК «Кадастр»за НВФ «Медицина-Екологія»на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористування, документи, які посвідчують право власності чи право користування зазначеною земельною ділянкою в Головному управлінні земельних ресурсів не зареєстровані і знятий позивач з реєстрації як користувач земельної ділянки може бути лише після звернення нового користувача та надання ним необхідного пакета документів.
За даними інформаційної довідки Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна від 01.07.2010 року наданої на запит суду, станом на 30.06.2010 року згідно з даними бюро за адресою: вул. Червонопрапорна,42 проведена реєстрація права власності на майновий комплекс: житловий будинок пл. 3714,1 кв.м.(у тому числі нежилі приміщення) за Українською Республіканською науково-виробничою фірмою «Медицина-Екологія»на підставі рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 24.10.2002 року. Згідно рішення цього ж суду від 24.03.2005 року право власності перейшло до ЗАТ «НВО-Україна». В бюро не реєструвалося.
Як пояснив представник позивача у судовому засіданні на час укладення договору міни у позивача не було оформлене право користування земельною ділянкою, правовстановчі документи на земельну ділянку у позивача відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.120 Земельного кодексу України (в редакції із змінами, внесеними згідно із Законом України від 27.04.2007 р. N 997-V) до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначено, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та на частину земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування. (ч.2 ст.120 ЗК України із змінами, внесеними згідно із Законом України від 27.04.2007 р. N 997-V).
У статті 193 ЗК України визначено, що державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою. (Стаття 194 ЗК України).
Згідно п.п.1,2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМ України від 12.01.93 р. № 15 державний земельний кадастр призначений для забезпечення Рад народних депутатів, заінтересованих підприємств, установ, організацій і громадян вірогідними і необхідними відомостями про природний, господарський стан та правовий режим земель з метою організації раціонального використання та охорони земель, регулювання земельних відносин, землеустрою, обґрунтування розмірів плати за землю. Державний земельний кадастр включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, обліку кількості та якості земель, бонітування ґрунтів, зонування територій населених пунктів, економічної та грошової оцінки земель.
Пунктом 17 зазначеного Положення (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) передбачено, що власники землі та землекористувачі щорічно не пізніше 15 січня подають виконавчим комітетам сільських, селищних, міських Рад народних депутатів звіти за станом на 1 січня про зміни, що відбулися у складі земель, які знаходяться у власності або користуванні, в тому числі на умовах оренди.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»(ст.1 цього Закону).
Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»(в редакції на час виникнення правовідносин) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підставі заяви правоволодільця (правонабувача), сторін (сторони) правочину, за яким виникло речове право, або уповноважених ними (нею) осіб.
Відповідно до п. 2 Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київради від 19.12.2002 року № 182/342, одним із основних завдань Управління є ведення державного земельного кадастру, моніторингу земель, здійснення землеустрою, проведення державної землевпорядної експертизи.
Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням власниками землі та землекористувачами земельного законодавства, встановленого режиму використання земель всіх форм власності відповідно до їх цільового призначення та умов надання (пп..3.4 п.3 Положення).
Пунктом 4 зазначеного Положення передбачено право Управління перевіряти на підприємствах, в установах і організаціях всіх форм власності незалежно від їх підпорядкування додержання вимог земельного законодавства; складати відповідно до законодавства протоколи про порушення земельного законодавства, у разі потреби ставити перед відповідними органами питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні земельного законодавства.
З огляду на наявність у відповідача повноважень контролюючого органу у сфері додержання власниками землі та землекористувачами земельного законодавства, суд критично оцінює пояснення представника відповідача, що у разі зняття з АС ПК «Кадастр»інформації про користувача земельної ділянки правовий статус земельної ділянки не буде визначений, що призведе до припинення надходжень до бюджету м. Києва, зважаючи на те, що відповідачем не було здійснено жодних контролюючих функцій з метою виявлення фактичного землекористувача та перевірки дотримання останнім вимог земельного законодавства.
Окрім того, згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зняти з реєстрації Колективне підприємство «Українська республіканська науково-виробнича фірма «Медицина-Екологія»(код ЄДРПОУ 00243004) в автоматизованій системі державного земельного кадастру як користувача земельної ділянки з кадастровим номером 79:089:004.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 9 серпня 2010 року.
Суддя А.С. Мазур