Справа № 577/53/25
Провадження № 2-о/577/49/25
"07" січня 2025 р.
в складі :
головуючого судді Рідзевської І.О.,
з участю секретаря Олійник В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Конотопа цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Конотопський відділ державної реєстрації актів цивільної стану у Конотопському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління юстиції про встановлення факту смерті на окупованій території,-
ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеною заявою і просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Керч Кримської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Керч, Автономна Республіка Крим, Україна. Вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Керчь АР Крим Україна помер її батько ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований в АДРЕСА_1 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 12.11.2024 року, виданного окупаційною владою (Керченським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим), вказано дата смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження - м. Керч Кримської області.
Відповідно до копії довідки про смерть №С-04389, виданою окупаційною владою (Керченським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Керч, причина смерті: недостатність сердечна лівошлуночкова 150.1; атеросклероз коронарний 125.1, атеросклероз церебральний 167.2.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на який неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 необхідно заявниці для державної реєстрації смерті особи та отримання свідоцтва про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільної стану, який розташований на підконтрольній українській владі території.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи її його участі, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити (а.с.15).
Представник заінтересованої особи Конотопський відділ державної реєстрації актів цивільної стану у Конотопському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління юстиції в судове засідання не з'явився, надали заяву про розгляд справи без участі їх представника, при ухваленні рішення покладаються на розсуд суду (а.с.18).
В зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що заява підлягає задоволенню.
Згідно ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до абз. 2 ч. 1, ч. ч. 2, 4, 5 ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається, у тому числі, й сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно наданого заявником свідоцтва про смерть від 12.11.2024 серії НОМЕР_1 , виданого Керченським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, вказана дата смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження - м. Керч Кримської області (а.с.9).
Відповідно до копії довідки про смерть №С-04389, виданої окупаційною владою (Керченським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Керч, причина смерті: недостатність сердечна лівошлуночкова 150.1; атеросклероз коронарний 125.1, атеросклероз церебральний 167.2.(а.с.10 )
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_3 (після одруження ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 є донькою ОСОБА_2 (а.с.5 ).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
За приписами п. 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024.
Статтею 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено: 1. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 2. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. 3. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 передбачено, що у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація смерті фізичної особи проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Законом України "Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України" від 04.02.2016 року ЦПК України доповнено ст. 257-1, яка передбачає особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Померлий ОСОБА_2 доводиться заявниці батьком (а.с.5).
Факт смерті ОСОБА_2 знайшов підтвердження в суді.
Оскільки заявниця не має можливості отримати свідоцтво про смерть батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на території, яка є тимчасово окупованою, без встановлення даного факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви.
Керуючись ст. 89, 263-265, 317-319 ЦПК України, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", суд
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Керч Кримської області, (паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Керч, Автономна Республіка Крим, Україна.
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд протягом 30 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
СуддяІ. О. Рідзевська