Справа № 484/4825/24
Провадження № 3/484/8/25
09.01.2025 року суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Паньков Д.А., за участі прокурора - Стоянової І.О., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську Миколаївської області матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Берізки, Кривоозерський р-н Миколаївської області, громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , а проживаючого по АДРЕСА_2 , працюючого начальником управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради, паспорт громадянина України: НОМЕР_1 , виданий Первомайським МВ УМВС України в Миколаївській області від 17.05.1996 р., за ч. 1, 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До суду від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протоколи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП від 15.08.2024 року № 298 (справа № 484/4825/24, провадження № 3/484/8/25), № 299 (справа № 484/4826/24, провадження № 3/484/9/25), № 300 (справа № 484/4827/24, провадження № 3/484/10/25), № 301 (справа № 484/4828/24, провадження № 3/484/11/25), № 302 (справа № 484/4829/24, провадження № 3/484/12/25), № 303 (справа № 484/4830/24, провадження № 3/484/13/25), № 304 (справа № 484/4831/24, провадження № 3/484/14/25), № 305 (справа № 484/4832/24, провадження № 3/484/15/25), № 292 (справа № 484/4834/24, провадження № 3/484/16/25), № 293 (справа № 484/4835/24, провадження № 3/484/17/25), № 294 (справа № 484/4836/24, провадження № 3/484/18/25), № 295 (справа № 484/4837/24, провадження № 3/484/19/25), № 296 (справа № 484/4838/24, провадження № 3/484/20/25), № 297 (справа № 484/4839/24, провадження № 3/484/21/25).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Для виконання вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП вважаю за необхідне об'єднати вищевказані справи в одну справу і присвоїти номер справи № 484/4825/24, провадження № 3/484/8/25.
Судом встановлено наступне.
Відповідно до розпорядження Первомайського міського голови № 736-рк від 02.12.2021 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради.
Відповідно до цього ж розпорядження ОСОБА_1 присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 5 категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Положенням про управління житлово-комунального господарства визначено, що управління є структурним підрозділом Первомайської міської ради.
Управління підзвітне та підконтрольне Первомайській міській раді та підпорядковано міському голові та першому заступнику міського голови згідно розподілу обов'язків.
Управління є розпорядником бюджетних коштів.
Статтею 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до статті 12-1 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» - посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані дотримуватися правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 обіймаючи посаду начальника управління ЖКГ Первомайської міської ради, є суб'єктом відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 Закону та відповідно п. 1 Примітки до ст. 172-7 КУпАП, відноситься до осіб на яких поширюється дія цього Закону, та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ст. 172-7 КУпАП.
Відповідно до посадової інструкції начальник управління ЖКГ Первомайської міської ради виконує функції розпорядника бюджетних коштів у частині забезпечення утримання та проведення будівництва, реконструкції та капітального ремонту об'єктів благоустрою громади, житлового фонду, встановлення дитячих майданчиків, придбання об'єктів благоустрою, прибирання території громади, їх санітарного очищення.
Укладає договори щодо поточного утримання об'єктів благоустрою, проведення ремонтно-будівельних робіт відповідно до затвердженого переліку об'єктів. Укладає інші договори від імені управління.
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради та будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону в порушення п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону не вжив жодних заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та не повідомив вищестоящий орган Первомайську міську раду про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час вчинення дій та прийняття рішень, а саме підписання договору № 22 від 06.03.2023 року щодо надання послуг з поточного ремонту та облаштування спортивного майданчика на суму 144 154,22 грн., договору № 29 від 20.03.2023 року щодо надання послуг з прибирання спортивного майданчика на суму 33 223,61 грн. та подальшому укладені додаткової угоди № 1 від 18.10.2023 на суму 14241,60 грн., договору № 30 від 20.03.2023 щодо надання послуг з поточного ремонту та облаштування скейт-майданчика на суму 108172,71 грн., договору № 99 від 12.05.2023 року щодо надання послуг з озеленення територій та утримання зелених насаджень поточного 30000,00 грн. та подальшому укладені додаткової угоди № 1 від 15.12.2023 на суму 29060,00 грн., договору № 101 від 12.05.2023 року щодо надання послуг з прибирання та підмітання вулиць на суму 30000,00 грн. та подальшому складані додаткової угоди № 1 від 15.12.2023 на суму 29997,60 грн., договору № 150 від 16.06.2023 щодо надання послуг з озеленення територій та утримання зелених насаджень на суму 29060,00 грн., договору № 175 від 28.06.2023 року щодо надання послуг з утримання зелених та рекреаційних зон на суму 87180,00 грн., з ТОВ «Еталонсервіс» власником якого є його син ОСОБА_2 , тобто близька особа та член сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради та будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону в порушення п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону не вжив жодних заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів та вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме підписав договір № 22 від 06.03.2023 року щодо надання послуг з поточного ремонту та облаштування спортивного майданчика на суму 144 154,22 грн., договір № 29 від 20.03.2023 щодо надання послуг з прибирання спортивного майданчика на суму 33 223,61 грн. та подальшому укладені додаткової угоди № 1 від 18.10.2023 на суму 14241,60 грн., договір № 30 від 20.03.2023 щодо надання послуг з поточного ремонту та облаштування скейт-майданчика на суму 108 172,71 грн., договір № 99 від 12.05.2023 року щодо надання послуг з озеленення територій та утримання зелених насаджень поточного 30000,00 грн. та подальшому укладені додаткової угоди № 1 від 15.12.2023 на суму 29060,00 грн., договір № 101 від 12.05.2023 року щодо надання послуг з прибирання та підмітання вулиць на суму 30000,00 грн. та подальшому складані додаткової угоди № 1 від 15.12.2023 на суму 29997,60 грн., договір № 150 від 16.06.2023 року щодо надання послуг з озеленення територій та утримання зелених насаджень на суму 29060,00 грн., договір № 175 від 28.06.2023 року щодо надання послуг з утримання зелених та рекреаційних зон на суму 87180,00 грн., з ТОВ «Еталонсервіс» власником якого є його син ОСОБА_2 , тобто близька особа та член сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Факт родинних зав'язків підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження.
Окрім того, відповідно до витягу є Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців підтверджено той факт, що власником ТОВ «Еталонсервіс» є ОСОБА_2 .
В обставинах що склалися, при підписанні зазначених договорів з ТОВ «Еталонсервіс», власником якого є рідний син начальника управління ЖКГ Лисого О.Г. останній мав суперечність між приватним інтересом, який полягає у бажанні матеріального збагачення члена родини за рахунок бюджетних коштів та службовими повноваженнями як начальника управління ЖКГ, оскільки до його повноважень входить укладання договорів та відповідно визначення кола суб'єктів з якими будуть укладатися вказані договори, що створює потенційний конфлікт інтересів.
Враховуючи викладене, з моменту призначення на посаду начальника управління ЖКГ Первомайської міської ради у ОСОБА_1 , виник потенційний конфлікт інтересів, оскільки вищевказаний приватний інтерес знаходиться в сфері, в якій останній виконує свої службові повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття ним рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Договори № 22 від 06.03.2023 р., № 29, 30 від 20.03.2023, № 99, 101 від 12.05.2023, № 150 від 16.16.2023, № 175 від 28.06.2023 між управлінням ЖКГ та TOB «Еталонсервіс» укладено саме без використання електронної системи закупівель, що свідчить про те що начальником управління ОСОБА_1 не розглядалися інші контрагенти.
Окрім того встановлено, що протягом 2022-2024 років між управлінням ЖКГ та ТОВ «Еталонсервіс» укладено 13 договорів на загальну суму близько 1,5 млн. грн. всі ці договори укладені без використання електронної системи закупівель, тобто фактично ТОВ «Еталонсервіс» визначено основним контрагентом управління ЖКГ Первомайської міської ради за відсутності будь-якої конкуренції з боку інших можливих надавачів послуг.
Встановлено, що відповідно класифікації видів економічної діяльності ТОВ «Еталонсервіс» основним видом діяльності є «комплексне обслуговування об'єктів», з таким же самим КВЕД на території м. Первомайськ наявні інші надавачі послуг такі як ТОВ «КОМУНТЕХБУДСЕРВІС», ТОВ «КОМУНТЕХ БУДСЕРВІС-1», а також ФОП, які надають аналогічні послуги, однак вказані контрагенти навіть не розглядалися управлінням.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 достеменно ознайомлений з вимогами антикорупційного законодавства, в тому числі щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, підписуючи договір з підприємством, власником якого є його рідний син, чим обумовлено реальний конфлікт інтересів, в порушення зазначених вимог чинного законодавства про наявність у нього конфлікту інтересів, у встановлений законом порядок Первомайську міську раду не повідомив
Так, ОСОБА_1 зобов'язаний був повідомити про реальний конфлікт інтересів Первомайську міську раду та утриматись від вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів під час підписання договору з ТОВ «Еталонсервіс».
Відповідно до листа № 5163/3.1-26 від 06.08.2024 начальник управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради ОСОБА_1 не повідомляв про наявність у нього конфлікту інтересів при укладанні договорів з ТОВ «Еталонсервіс».
Таким чином, ОСОБА_1 в установлений законом термін та порядок про виникнення реального конфлікту інтересів не повідомив та вчинив дію в умовах реального конфлікту інтересів, чим порушив вимоги п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».
Факт реального впливу та майновий інтерес ОСОБА_1 підтверджується договорами № 22 від 06.03.2023, № 29, 30 від 20.03.2023 з додатковою угодою № 1 від 18.10.2023, № 99, 101 від 12.05.2023 з додатковими угодами № 1 від 15.12.2023, № 150 від 16.06.2023, № 175 від 28.06.2023, довідками про вартість наданих послуг та витрати, актами приймання наданих послуг та полягає у втраті суспільної довіри до службової особи та органу, в якому вона працює.
Приватний інтерес ОСОБА_1 проявився як у майновому характері, а саме в зацікавленості збагачення рідного сина та родини в цілому за рахунок бюджетних коштів.
Таким чином, ОСОБА_1 уклавши договори з ТОВ «Еталонсервіс», власником якого є його рідним син, тобто близька особа та член родини в розумінні ст. 1 Закону, реалізував дискреційні повноваження, сукупність прав та обов'язків органів державної влади, що дали можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів рішень, а також обирати одну з декількох можливих форм реагування на нього; надали можливість на власний розсуд обрати міру публічно-правового впливу щодо фізичних та юридичних осіб, його вид, розмір, спосіб реалізації.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, на яку розповсюджуються обов'язки щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені статтею 28 Законом України «Про запобігання корупції», в робочий час маючи дискреційні повноваження, 06.03.2023, 20.03.2023, 12.05.2023, 16.06.2023, 28.06.2023 року знаходячись на робочому місці, знаючи, що укладає договори з товариством власником якого є його рідний син, не повідомив вищестоящий орган про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час укладання договору, тобто порушив п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», та вчинив дію в умовах реального конфлікту інтересів, тобто порушив п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», та скоїв адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1 06.03.2023, 20.03.2023, 12.05.2023, 16.06.2023, 28.06.2023 вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, а саме вчинення дій та прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів та неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень не визнав та просив закрити провадження у справах в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративних правопорушень.
Зазначив, що він як посадова особа управління житлово-комунального господарства міської ради (виконавчий орган) Первомайської міської ради позбавлений на власний розсуд діяти, а лише виконував рішення Первомайської міської ради.
Натомість, відповідно посадової інструкції начальника управління житлово- комунального господарства Первомайської міської ради, затвердженої Первомайським міським головою 14.12.2022 року до його основних обов'язків входить забезпечення виконання та реалізація програм громади, укладення договорів щодо поточного утримання об'єктів благоустрою. Право підпису фінансових документів, договорів, що укладаються від імені управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради, розпорядником коштів (управління ЖКГ міської ради) має лише він як керівник управління.
Відповідно спеціалістами під час проведення планування обслуговування об'єктів, що знаходяться в компетенції Управління згідно Порядку моніторингу цін проведено аналіз можливих контрагентів для виконання послуг на території мірорайону «Фрегат». Провівши аналіз було встановлено, що пропозиція товариства з обмеженою відповідальністю «Еталонсервіс» є меншою ніж пропозиції визначені, ніж середнє значення вартості аналогічних послуг, які надаються на території міста Первомайськ. Причиною нижчої ціни є менші затрати на транспортування обладнання та працівників до об'єктів обслуговування (що дозволило зменшити виробничі затрати), тому що ТОВ «Еталонсервіс» містить виробничі потужності в мікрорайоні «Фрегат». Натомість інші потенційні учасники закупівлі такі як ТОВ «Комунтехбудсервіс» знаходиться на території мікрорайону «Коротченко», КП «Комунсервіс» на території мікрорайону «Богополь», ФОП Горбенко базується по вул. Проспект Праці (район Цукрового заводу). Враховуючи, що обслуговування об'єктів благоустрою потребує безперервного обслуговування різниця у вартісних показниках має істотне значення при розгляді контрагента з позиції економії, а з позиції ефективності ключову роль відіграло географічне розташування контрагента, від так ТОВ «Еталонсервіс» було визначеного як найбільш відповідного контрагента по закупівлях на території мікрорайону «Фрегат».
Залучення фізичних, юридичних осіб для проведення робіт з благоустрою на безоплатній основі або за вартості, нижчої від мінімальної заробітної плати, суперечить антикорупційному законодавству, тому відповідно до цивільно- правових договорів встановлено оплату за виконання робіт з благоустрою.
Крім того, інші потенційні учасники закупівлі не виявили зацікавленості в укладенні договору на проведення відповідних робіт.
Додатково зазначає, що Статутом ТОВ «Еталонсервіс», що затверджений рішенням від 10.08.2021 року за № 5 частиною 11 визначено:
11.1 Директор є одноособовим виконавчим органом Товариства, який здійснює управління поточною діяльністю Товариства.
11.2. Компетенція ( повноваження) директора. До компетенції директора належить вирішення всіх питань, пов'язаних з управлінням поточною діяльністю Товариства.
Особа, яка здійснює повноваження директора, приймає рішення одноособово з урахуванням особливостей та обмежень, визначених статутом та законом. Директор вправі без довіреності діяти від імені Товариства, в тому числі представляти його інтереси, вчиняти правочини від імені Товариства.
До компетенції директора, у тому числі, належить:
Забезпечення виконання Товариством усіх зобов'язань перед державним та місцевим бюджетами, державними позабюджетними соціальними фондами, постачальниками, замовниками та кредиторами, a також виконання господарських договорів.
Відповідно до пункту 1.3. Засновником та учасником ТОВ «Еталонсервіс є ОСОБА_2 - близька особа ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 1.4.13 Учасники не відповідають за зобов'язаннями товариства.
Пунктом 8.2 Статуту передбачено виплату дивідендів, що здійснюється за рахунок чистого прибутку товариства особам, які є учасниками Товариства. Товариство виплачує дивіденди грошовими коштами за рішенням загальних зборів.
Враховуючи зазначене, протоколами про адміністративне правопорушення не підтверджено наявність факту реального впливу ОСОБА_1 під час укладання договору ТОВ «Еталонсервіс» з управлінням не встановлено також суперечності між приватним інтересом його як начальника управління ЖКГ, службовими повноваженнями, що вплинула на об'єктивність та неупередженість прийняття ним рішення, а також на вчинення дій під час виконання повноважень. Натомість, протоколи містять твердження про те, що задоволення приватного інтересу зумовлено можливістю піклування про члена родини, матеріального забезпечення сина за рахунок бюджетних коштів, збільшення сукупного доходу родини в цілому за рахунок бюджетних коштів, але не підтверджується жодним доказом, оскільки протягом 2022-2024 року жодних дивідендів на карткові рахунки сина, як засновника та учасника товариства не надходили, а договори укладалися з директором ТОВ без участі засновника.
Таким чином зазначені обставини спростовують матеріальну складову викладену у протоколі, та не доводять приватний інтерес, як зазначено в протоколі, що проявився у майновому характері зацікавленості збагачення рідного сина та родини в цілому за рахунок бюджетних коштів.
Крім того, протоколи містять не вірне трактування Закону України «Про запобігання корупції» про те що під час підписання договорів ОСОБА_1 повинен повідомити Первомайську міську раду про реальний конфлікт інтересів, оскільки статтею 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад. В повноваженнях Первомайської міської ради відсутні повноваження на призначення чи звільнення працівників органів місцевого самоврядування начальників структурних підрозділів Чи керівників підприємств. Від так Первомайська міська рада не є суб'єктом призначення начальника управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради.
Натомість частиною 4 статті 42 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що повноважень сільського, селищного, міського голови призначати на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Таким чином викладене у протоколах не відповідає частині 3 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», адже на безпосередньому керівнику особи або керівнику органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади протягом двох робочих днів після отримання повідомлення про наявність у підлеглої йому особи реального чи потенційного конфлікту інтересів приймає рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів, про що повідомляє відповідну особу.
Підсумовуючи вищенаведене, ОСОБА_1 вину в повному обсязі не визнає, вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-7 КУпАП, оскільки сама обставина, що власником ТОВ «Еталонсервіс» є ОСОБА_2 , який є рідним сином ОСОБА_1 , є лише потенційним конфліктом інтересів, а не реальним конфліктом інтересів, оскільки відсутня така обов'язкова ознака реального конфлікту інтересів, як наявність дискреції в повноваженнях та відсутність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення, оскільки Управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради є структурним підрозділом Первомайської міської ради, має статус юридичної особи, відповідно до Положення про управління Первомайської міської ради, затвердженого рішенням Первомайської міської житлового-комунального господарства ради від 20 грудня 2022 року № 10 (що діяло в період часу визначеного протоколами про адміністративне правопорушення).
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, який просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов таких висновків.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до розпорядження Первомайського міського голови № 736-рк від 02.12.2021 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради, яке є структурним підрозділом Первомайської міської ради, та ОСОБА_1 присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах 5 категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Таким чином, обіймаючи посаду начальника управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради ОСОБА_1 є державним службовцем категорії «В» та відповідно є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до пп. «В» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, і на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
В обставинах що склалися, ОСОБА_1 будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» 06.03.2023, 20.03.2023, 12.05.2023, 16.06.2023, 28.06.2023 вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, а саме вчинення дій та прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів та неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів.
Так, відповідно до визначення, яке міститься в статті 1 Закону: Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
В обставинах що склалися, при підписанні зазначених договорів з ТОВ «Еталонсервіс», власником якого є рідний син начальника управління ЖКГ Лисого О.Г. останній мав суперечність між приватним інтересом, який полягає у бажанні матеріального збагачення члена родини за рахунок бюджетних коштів та службовими повноваженнями як начальника управління ЖКГ, оскільки до його повноважень входить укладання договорів та відповідно визначення кола суб'єктів з якими будуть укладатися вказані договори, що створює потенційний конфлікт інтересів.
Враховуючи викладене, з моменту призначення на посаду начальника управління ЖКГ Первомайської міської ради у ОСОБА_1 , виник потенційний конфлікт інтересів, оскільки вищевказаний приватний інтерес знаходиться в сфері, в якій останній виконує свої службові повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття ним рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Згідно частини першої статті 28 Закону особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої ст. 3 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності y неi безпосереднього керівника, або в колегіальному органі Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до листа № 5163/3.1-26 від 06.08.2024 начальник управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради ОСОБА_1 не повідомляв про наявність у нього конфлікту інтересів при укладанні договорів з ТОВ «Еталонсервіс».
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 достеменно ознайомлений з вимогами антикорупційного законодавства, в тому числі щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, підписуючи договір з підприємством, власником якого є його рідний син, чим обумовлено реальний конфлікт інтересів, в порушення зазначених вимог чинного законодавства про наявність у нього конфлікту інтересів, у встановлений законом порядок Первомайську міську раду не повідомив.
Таким чином, ОСОБА_1 в установлений законом термін та порядок про виникнення реального конфлікту інтересів не повідомив, чим порушив вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».
З урахуванням викладеного, начальник управління житлово-комунального господарства Первомайської міської ради ОСОБА_1 , будучи посадовою особою місцевого самоврядування, на якого розповсюджуються обов'язки щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачені статтею 28 Законом України «Про запобігання корупції», в робочий час маючи дискреційні повноваження, в порушення зазначених вимог чинного законодавства про наявність у нього потенційного чи реального конфлікту інтересів при підписанні договору № 22 від 06.03.2023 року щодо надання послуг з поточного ремонту та облаштування спортивного майданчика на суму 144 154,22 грн., договору № 29 від 20.03.2023 року щодо надання послуг з прибирання спортивного майданчика на суму 33 223,61 грн. та подальшому укладені додаткової угоди № 1 від 18.10.2023 на суму 14241,60 грн., договору № 30 від 20.03.2023 щодо надання послуг з поточного ремонту та облаштування скейт-майданчика на суму 108172,71 грн., договору № 99 від 12.05.2023 року щодо надання послуг з озеленення територій та утримання зелених насаджень поточного 30000,00 грн. та подальшому укладені додаткової угоди № 1 від 15.12.2023 на суму 29060,00 грн., договору № 101 від 12.05.2023 року щодо надання послуг з прибирання та підмітання вулиць на суму 30000,00 грн. та подальшому складані додаткової угоди № 1 від 15.12.2023 на суму 29997,60 грн., договору № 150 від 16.06.2023 щодо надання послуг з озеленення територій та утримання зелених насаджень на суму 29060,00 грн., договору № 175 від 28.06.2023 року щодо надання послуг з утримання зелених та рекреаційних зон на суму 87180,00 грн., з ТОВ «Еталонсервіс» власником якого є його син ОСОБА_2 , тобто близька особа та член сім'ї в розумінні ст. 1 Закону, не повідомив про реальний конфлікт інтересів Первомайську міську раду та не утримався від вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів під час підписання договору з ТОВ «Еталонсервіс».
Таким чином, ОСОБА_1 06.03.2023, 20.03.2023, 12.05.2023, 16.06.2023, 28.06.2023 вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, а саме вчинення дій та прийняття рішення в умовах реального конфлікту інтересів та неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів.
Наведені порушення зафіксовані у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією від 15.08.2024 року № 292, 293, 294, 295, 296, 297, 298, 299, 300, 301, 302, 303, 304, та вина ОСОБА_1 доводиться наявними в матеріалах справи доказами.
Пояснення ОСОБА_1 , які він надав суду, жодним чином не спростовують викладені у протоколах обставини неповідомлення про наявність реального конфлікту інтересів та дії в умовах реального конфлікту інтересів.
У статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» зазначено наступне.
Особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не можуть прямо чи опосередковано спонукати у будь-який спосіб підлеглих до прийняття рішень, вчинення дій або бездіяльності всупереч закону на користь своїх приватних інтересів або приватних інтересів третіх осіб.
Безпосередній керівник особи або керівник органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади протягом двох робочих днів після отримання повідомлення про наявність у підлеглої йому особи реального чи потенційного конфлікту інтересів приймає рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів, про що повідомляє відповідну особу.
Національне агентство у випадку одержання від особи повідомлення про наявність у неї реального, потенційного конфлікту інтересів упродовж семи робочих днів роз'яснює такій особі порядок її дій щодо врегулювання конфлікту інтересів.
Безпосередній керівник або керівник органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади, якому стало відомо про конфлікт інтересів підлеглої йому особи, зобов'язаний вжити передбачені цим Законом заходи для запобігання та врегулювання конфлікту інтересів такої особи.
У разі існування в особи сумнівів щодо наявності в неї конфлікту інтересів вона має право звернутися за роз'ясненням до Національного агентства. У разі якщо особа не отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона діє відповідно до вимог, передбачених у цьому розділі Закону.
Якщо особа отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона звільняється від відповідальності, якщо у діях, щодо яких вона зверталася за роз'ясненням пізніше було виявлено конфлікт інтересів.
Отже, з огляду на викладену норму закону, ОСОБА_1 повинен був повідомити про наявність реального конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника - Національне агентство з питань запобігання корупції.
Навіть якщо ОСОБА_1 вважав, що будь-який конфлікт інтересів (чи то реальний, чи то потенційний) відсутній, він зобов'язаний був звернутися з цього приводу за роз'ясненням до Національного агентства, оскільки він як державний службовець, посадова особа управління житлово-комунального господарства міської ради, укладав угоди з ТОВ «Еталонсервіс», засновником якого є ОСОБА_2 - рідний син ОСОБА_1 , що саме по собі може викликати обґрунтований сумнів у звичайної розсудливої людини, в доброчесності посадовця.
З огляду на все вищенаведене, вважаю, що вина ОСОБА_1 повністю підтверджується відомостями, викладеними у складених відносно нього протоколах та доданими до протоколів, дослідженими судом документами. У встановлених протоколами обставинах в діях ОСОБА_1 був наявний реальний конфлікт інтересів, про який він не повідомив відповідно до вимог Закону, та діяв в умовах цього реального конфлікту інтересів.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2, ст. 172-7 КУПАП.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, слід визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.ч. 1, 2, ст. 172-7 КУПАП та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі, передбаченому ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
На підставі ст. 40-1 КУпАП слід стягнути з нього судовий збір на користь держави.
Керуючись ст. 22, 23, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Об'єднати адміністративні справи № 484/4825/24, провадження № 3/484/8/25, справа № 484/4826/24, провадження № 3/484/9/25, справа № 484/4827/24, провадження № 3/484/10/25, справа № 484/4828/24, провадження № 3/484/11/25, справа № 484/4829/24, провадження № 3/484/12/25, справа № 484/4830/24, провадження № 3/484/13/25, справа № 484/4831/24, провадження № 3/484/14/25, справа № 484/4832/24, провадження № 3/484/15/25, справа № 484/4834/24, провадження № 3/484/16/25, справа № 484/4835/24, провадження № 3/484/17/25, справа № 484/4836/24, провадження № 3/484/18/25, справа № 484/4837/24, провадження № 3/484/19/25, справа № 484/4838/24, провадження № 3/484/20/25, справа № 484/4839/24, провадження № 3/484/21/25 в одне провадження і присвоїти номер справи № 484/4825/24, провадження № 3/484/8/25.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2, ст. 172-7 КУПАП та піддати його стягненню у виді штрафу в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити, що на підставі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Суддя: