Справа № 175/19666/24
Провадження № 3/175/9715/24
іменем України
09 січня 2025 року смт Слобожанське Дніпровського
району Дніпропетровської області
Суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Шаповалова І.С.,
за участі прокурора - Носань І.О.,
правопорушника - ОСОБА_1 ,
захисника - адвоката Биваліна О.В.,
з участю секретаря судового засідання - Ступак Т.В.,
розглянувши матеріали, що надійшли з управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с.Іванівка Петриківського району Дніпропетровської області, громадянина України, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , -
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 1469 від 17.12.2024 року ОСОБА_1 будучи, відповідно до п. п. "б" п. 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом декларування в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за типом «щорічна», а саме - 23.04.2024 року о 20:31 год., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор в судовому засіданні підтримав фактичні обставини зазначені в протоколі, вважає, що є усі підстави для притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення визнав, суду повідомив, що він був депутатом Дніпровської районної ради Дніпропетровської області ради з 2020 року, йому відомо було про обов'язок подання декларації в строк до 01 квітня, декларацію подав невчасно в зв'язку зі станом здоров'я.
Його захисник просив звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності в зв'язку з малозначністю, посилаючись на похилий вік підзахисного - на день вчинення правопорушення йому виповнилось 80 років, попередню бездоганну поведінку, стан здоров'я, а також відсутність істотної шкоди суспільним інтересам.
Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_1 , його захисника, вивчивши протокол про адміністративне правопорушення з доказами, суд приходить наступних висновків.
На момент несвоєчасного подання щорічної декларації за 2023 рік ОСОБА_1 був депутатом Дніпровської районної ради Дніпропетровської області, повноваження якого затверджено рішенням Дніпровської районної ради Дніпропетровської області №1-1/VІІІ від 09.12.2020.
Рішенням Дніпровської районної ради Дніпропетровської області №172-11/VIII від 22.05.2024 року, достроково припинено повноваження депутата Дніпровської районної ради Дніпропетровської області ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог п. п. "б" п. 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Таким чином, ОСОБА_1 відповідно до п. п. "б" п. 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на депутата місцевої ради, і він є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч.1 ст.45 вказаного Закону.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію за типом «щорічна» за 2023 рік, лише 23.04.2024 року о 20:31 год.
Розглядом справи не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи, відповідно до п. п. "б" п. 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом декларування в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за типом «щорічна», а саме - 23.04.2024 року о 20:31 год., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.
Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан, який діє до теперішнього часу.
Відповідно до п.п.1 п.1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX, від 20.09.2023 року, який набрав чинності 12.10.2023 року внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції»,зокрема п.2-7 розділу XIII "Прикінцеві положення" викладено в наступній редакції:"2-7. Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, ОСОБА_1 , зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік до 01 квітня 2024 року та його дії вірно кваліфіковані за ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В підтвердження винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, судом були досліджені наступні письмові докази:
1) протокол про адміністративне правопорушення №1469 від 17.12.2024 року, який складений уповноваженою особою поліції та вказана суть адміністративного правопорушення;
2) копія рішення Дніпровської районної ради Дніпропетровської області №172-11/VIII від 22.05.2024 року;
3) протокол від 09.12.2020 року першої сесії VIII скликання Дніпровської районної ради Дніпропетровської області;
4) послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій , наданого НАЗК;
5) положення про Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Будь-яких порушень процедури під час складення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 суд не вбачає.
Датою виявлення правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП в діях ОСОБА_1 , згідно протоколу про адміністративне правопорушення є дата складення протоколу - 17.12.2024 року.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік - 23.04.2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи відповідно Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за типом «щорічна» 23.04.2024 року.
Позаяк, адміністративне стягнення є мірою відповідальності та застосовується з метою виховання особи, що вчинила адміністративне правопорушення, у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
У справі «Ізмайлов проти росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року), Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання (вилучення спеціального права) вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
Враховуючи характер та обставини скоєного правопорушення ОСОБА_1 , його вік, стан здоров'я, а також те, що наслідки таких її дій не представляють суспільної небезпеки, не завдали будь-якої шкоди державним інтересам, особу правопрушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, на день розгляду справи склав повноваження депутата місцевої ради, вважаю, що вчинене ним правопорушення адміністративне правопорушення є малозначним та ОСОБА_1 можливо звільнити від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
На думку судді, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, суд виносить постанову про закриття провадження по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст.283,284 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та в силу ст. 22 КУпАП звільнити його від адміністративної відповідальності за малозначністю, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови складено 09 січня 2025 року.
Суддя І.С.Шаповалова