Постанова від 11.12.2024 по справі 757/51580/24-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/51580/24-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2024 року м. Київ

Суддя Печерського районного суду м. Києва Білоцерківець О.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого головою Комісії з припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя»,

за ст.212-21 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/350 від 14.10.2024, складеного уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції Шокал Ю.В. , головою комісії з припинення політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» ОСОБА_1 , не подано звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік та за 2022 рік , що є порушенням вимог статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні».

Відповідальність за вказане адміністративне правопорушення передбачена ст.212-21 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, через канцелярію суду надав пояснення відповідно до яких зазначив, що політична партія «Опозиційна платформа - За життя» припинила свою діяльність внаслідок заборони її діяльності рішенням суду і починаючи з 05 жовтня 2022 року здійснюються заходи з ліквідації Партії; голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) зобов'язаний здійснювати виключно заходи щодо ліквідаційної процедури, і до його повноважень не входить подання звітів до НАЗК, а тому в даному випадку він не мав можливості подавати звіти.

Згідно зі ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в надані ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Виходячи зі змісту ст.7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу висновку.

Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до копії рішення від 20.06.2022 Восьмий апеляційний адміністративний суд у справі № П/857/8/22 за позовом Міністерства юстиції України до політичної партії «Опозиційна платформа - За життя» ухвалив про заборону діяльності політичної партії, яке набрало законної сили 15.09.2022 після його перегляду Верховним Судом.

Копією рішення 05.10.2022 державним реєстратором Міністерства юстиції України ОСОБА_1 визначено головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.

Статтею 21 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено наслідки, які тягне за собою заборона діяльності політичної партії, а саме: припинення діяльності політичної партії; розпуск її керівних органів; розпуск обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії; припинення членства в політичній партії; прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно; перехід майна, коштів та інших активів політичної партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень у власність держави.

Тобто, з дати набрання законної сили судовим рішенням про заборону діяльності політичної партії вказаного закону припиняється діяльність політичної партії, як добровільного об'єднання громадян, відбувається розпуск її керівних органів, осередків та інших структурних утворень, припиняється членство в такій партії.

З 15.09.2024 діяльність політичної партії «Опозиційна платформа - За життя», в розумінні норм Закону України «Про політичні партії в Україні» є припиненою, майно, кошти та інші активи підлягають переходу у власність держави, керівні органи та члени в ній відсутні, розпущені обласні, міські, районні організації і первинні осередки та інші структурні утворення, передбачені статутом партії; статут Партії не діє, а з 05.10.2022 здійснюються передбачені законодавством ст. 105, 111 ЦК України заходи, направлені на ліквідацію політичної партії як юридичної особи.

Порядок подання фінансової звітності, передбачено статтею 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» і її зміст передбачає необхідність подання звітності політичною партією тільки за результатом своєї діяльності, а у фінансовому звіті до НАЗК має бути інформація про майно, внески, платежі і зобов'язання, які є результатом здійснюваної діяльності.

Тому заборона діяльності політичної партії у встановленому законом порядку виключає подання звітності, яка є складовою частиною такої діяльності, а також якщо така інформація у політичної партії відсутня.

У відповідності до статті 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» НАЗК в межах своєї компетенції здійснює державний контроль саме за діяльністю політичних партій, а тому у політичної партії, діяльність якої заборонена і є припиненою відсутній обов'язок подання звітів до НАЗК, як складової частини цієї діяльності.

Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, виходячи з аналізу об'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення, є особа, на яку чинним законодавством покладеного обов'язок подання фінансового звіту політичної партії.

У той же час повноваження голови ліквідаційної комісії політичної партії охоплюються виключно діями, що стосуються ліквідаційної процедури політичної партії як юридичної особи, а не її діяльності, яка визначена статтею 2 Закону України «Про політичні партії в Україні».

У відповідності до п. 6 розділу IV Порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 19 лютого 2021 року № 102/21, звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до НАЗК, та є його невід'ємними частинами.

З системного аналізу правових норм Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Закону України «Про політичні партії в Україні» вбачається, що голова ліквідаційної комісії політичної партії зобов'язаний здійснювати свої повноваження тільки щодо тієї юридичної особи, головою ліквідаційної комісії якої він призначений, а не щодо структурних утворень політичної партії, які існували до заборони діяльності такої політичної партії і є самостійними юридичними особами.

Голови комісії політичної партії та структурних утворень за своїм правовим статусом є самостійними, їх повноваження обмежені виключно діями щодо ліквідації вказаних юридичних осіб та будь-які відносини підпорядкованості і звітування один одному відсутні і законом не передбачені.

У матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили, що голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) ОСОБА_1 є посадовою особою, на яку згідно законодавства покладено обов'язки подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

З урахуванням викладеного, приходжу висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП.

Виходячи з зазначеного, керуючись ст.7, 9, 251, 254, 279, п.1 ст.247 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.212-21 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення постанови і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва.

Суддя О.А.Білоцерківець