Рішення від 08.01.2025 по справі 726/3673/24

Справа № 726/3673/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.01.2025 м. Заставна

Заставнівський районний суд Чернівецкої області в складі:

головуючого судді - Сірик І.С.

за участю секретаря судового засідання - Барабащук О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради, в особі представника Скакун Н.М., звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів.

Посилалася на те, що 02.04.2019 року до управління соціального захисту населення Садгірського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради звернулась відповідачка із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити їй державну допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях.

Рішеннями Департаменту від 10.06.2019 призначено ОСОБА_1 державну соціальну допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях на період 01.04.2019 по 31.08.2023 в розмірі 1700,00 грн. щомісячно.

Розпорядженням Департаменту на перерахунок допомоги дітям, які виховуються в багатодітних сім'ях від 23.02.2022 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок допомоги з 01.03.2022 по 31.08.2023 в розмірі 2100,00 грн. щомісячно.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 р. №136 затвердження Порядку здійснення вертифікації та моніторингу державних виплат департаментом 16.08.2023 отримано файл Мінфіну щодо виникнення розбіжностей в даних, що були надані для здійснення вертифікації, прізвище реципієнта не відповідає інформації про шлюб з Державного реєстру актів цивільного стану громадян Міністерства юстиції України, а також РНОКПП/серія ( за наявності) та номер паспорта реципієнта та реквізити ПІБ не відповідають інформації, яка наявна в Державному реєстрі фізичних осіб-платників по РНОКПП+ ПІБ не відповідає даним ДПС, оскільки згідно актового запису в реєстрі ДРАЦС 00144281684 від 27.12.2022 ОСОБА_3 , замінила прізвище на ОСОБА_4 на дату проведення перевірки період отримання державної допомоги, тобто інформація про неправомірне отримання відповідачкою допомоги.

20.09.2023 відповідачка надала копії документів, а саме свій паспорт, свідоцтво про шлюб та свідоцтво про смерть сина - ОСОБА_5 .

Розпорядженням Департаменту від 29.09.2023 припинено виплату допомоги відповідачці, оскільки відповідачка втратила статус багатодітної сім'ї з 01.11.2022 в зв'язку зі смертю ОСОБА_5 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 09.11.2022 та вивести переплату з 01.11.2022 по 31.08.2023.

Про факт змін відповідачка Департамент не повідомила.

Згідно з довідкою розрахунком переплати (надмірної виплати) допомоги від 29.09.2023 за період з 01.11.2022 по 31.08.2023 сума надмірної виплати коштів допомоги складає 21000, 00 грн. На момент виявлення факту втрати статусу багатодітної сім'ї кошти допомоги були виплачені відповідачці.

Для врегулювання в досудовому порядку спору Департаментом направлялися відповідачці неодноразово письмові повідомлення про відшкодування коштів в сумі 21000,00 коп., однак відповідачка ігнорує повідомлення та не повертає виплачені кошти у добровільному порядку, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачених бюджетних коштів та стягнути з відповідачки судові витрати.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити. Проти винесення по справі заочного рішення не заперечував.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про розгляд справи повідомлялася судовою повісткою, однак до суду повернувся конверт з відміткою, що адресат відсутній за вказаною адресою.

Згідно відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру стосовно місця реєстрації відповідача видно, що відповідачка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , куди і направлялася судова повістка.

Зі згоди позивача суд ухвалює заочне рішення, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

На підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України судове засідання проводилось без технічної фіксації.

Так, згідно ч.1 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною першою ст.4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

При цьому, положеннями ст.89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до вимог ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як було встановлено судом, 02.04.2019 до управління соціального захисту населення Садгірського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради звернулась ОСОБА_1 із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, в якій просила призначити їй державну допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях.

Також, разом із заявою відповідачкою була подана копії свого паспорта та реєстраційного номера платника податків, свідоцтва про народження дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , посвідчення, що підтверджує статус багатодітної сім'ї, посвідчення для дітей з багатодітної сім'ї на ОСОБА_6 , довідку до заміни на посвідчення на ОСОБА_5 .

Рішеннями Департаменту від 10.06.2019 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях на період 01.04.2019 по 31.08.2023 в розмірі 1700,00 грн. щомісячно.

Розпорядженням Департаменту на перерахунок допомоги дітям, які виховуються в багатодітних сім'ях від 23.02.2022 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок допомоги з 01.03.2022 по 31.08.2023 в розмірі 2100,00 грн. щомісячно.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 р. №136 затвердження Порядку здійснення вертифікації та моніторингу державних виплат департаментом 16.08.2023 отримано файл Мінфіну щодо виникнення розбіжностей в даних, що були надані для здійснення вертифікації, прізвище реципієнта не відповідає інформації про шлюб з Державного реєстру актів цивільного стану громадян Міністерства юстиції України, а також РНОКПП/серія ( за наявності) та номер паспорта реципієнта та реквізити ПІБ не відповідають інформації, яка наявна в Державному реєстрі фізичних осіб-платників по РНОКПП+ ПІБ не відповідає даним ДПС, оскільки згідно актового запису в реєстрі ДРАЦС 00144281684 від 27.12.2022 ОСОБА_3 , замінила прізвище на ОСОБА_4 на дату проведення перевірки період отримання державної допомоги, тобто інформація про неправомірне отримання відповідачкою допомоги.

20.09.2023 відповідачка надала копії документів, а саме свій паспорт, свідоцтво про шлюб та свідоцтво про смерть сина - ОСОБА_5 .

Розпорядженням Департаменту від 29.09.2023 припинено виплату допомоги відповідачці, оскільки відповідачка втратила статус багатодітної сім'ї з 01.11.2022 в зв'язку зі смертю ОСОБА_5 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 09.11.2022 та вивести переплату з 01.11.2022 по 31.08.2023.

Про факт змін відповідачка Департамент не повідомила.

Згідно з довідкою розрахунком переплати (надмірної виплати) допомоги від 29.09.2023 за період з 01.11.2022 по 31.08.2023 сума надмірної виплати коштів допомоги складає 21000, 00 грн. На момент виявлення факту втрати статусу багатодітної сім'ї кошти допомоги були виплачені відповідачці.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі-Закон) та п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, який затверджений Постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року (далі - Порядок) (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї, тощо).

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до ст..1 Закону України «Про охорону дитинства» багатодітна сім'я - сім'я в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя , або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також дієт, які навчаються за денною або дуальню формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) , фахової перед вищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Умови призначення і виплати допомоги на дітей, що виховуються у багатодітних сім'ях, визначено відповідно до «Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях», затвердженого Постановою КМУ від 13.03.2019 №250 «Деякі питання надання соціальної підтримки багатодітним сім'ям».

Відповідно до п.2 Порядку покриття витрат на впоату допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно з п.5 Порядку, допомога надається одному з батьків дитини, які постійно проживають з дитиною.

Відповідно до п.9 Порядку, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин між сторонами, допомога призначається на трею і кожну наступну дитину з місця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісячно по місяць досягнення дитиною 6-річного віку включно. Допомога призначається у розмірі 2100 гривень. (п.10 Порядку).

Припинення виплати допомоги врегульовано у п.11 Порядку. Так, серед іншого, виплата допомоги припиняється уразі втрати статусу багатодітної сім'ї та смерті дитини.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу соціального захисту населення, який призначив допомогу.

Відповідно до п.15 Порядку отримувач допомоги у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язаний у десятиденний строк повідомити про це органам соціального захисту населення.

Згідно з п.15-1 Порядку, якщо багатодітною сім'їю приховано відомості або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги, внаслідок чого надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану багатодітної сім'ї; повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню та строки їх повернення.

Суми коштів, які підлягають поверненню повертаються: отримувачем допомоги самостійно; за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних вилат допомоги; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок наступних виплат допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотів щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

В результаті проведеної перевірки достовірності та повноти інформації, наданої відповідачкою згідно з довідкою розрахунком переплати (надмірної виплати) допомоги від 29.09.2023 за період з 01.11.2022 по 31.08.2023 встановлено, що відповідачка отримала суму надмірної виплати коштів допомоги в сумі 21000, 00 грн.

Будь-яких заперечень зазначеного - відповідачкою суду не подано.

Також, для врегулювання в досудовому порядку спору Департаментом направлялися відповідачці письмові повідомлення про повернення надміру виплачених бюджетних кошів, однак відповідачка коштів не повернула.

Відповідно до ст.22 вищевказаного Закону та п.49 Порядку одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У відповідності до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до роз'яснень, викладених в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.02.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.

Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідачка не повідомила про обставини, що стосуються отримання нею доходу, а саме не повідомила про смерть свого сина ОСОБА_5 уповноваженому органу та продовжувала отримувати безпідставно кошти допомоги після його смерті, відмовляється від повернення коштів, з неї необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку, в розмірі 21000,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст.141 ЦПК України також з відповідачки на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

На підставі викладеного та керуючись ст. 1166 ЦК України, ст.ст.4, 12, 13, 76, 81, 141, 263, 264, 265, 268, 274, 279, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованї за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 на користь Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 44161525, 58029, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану,176), - 21000 (двадцять одну тисячу) гривень надміру виплачених бюджетних коштів на рахунок: UA618201720343170020000149181 в ДКСУ м. Київ, ЄДРПОУ 44161525.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованї за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 на користь Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ 44161525, 58029, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану,176), - 2422 (дві тисячі чотириста двадця дві) гривні 40 копійок понесених позивачем судових витрат на рахунок: UA668201720344200009000149181 в ДКСУ м. Київ, ЄДРПОУ 44161525.

Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Сірик І.С.