Ухвала від 07.01.2025 по справі 202/9574/24

Справа № 202/9574/24

Провадження № 1-кс/202/154/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 ,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Дніпро клопотання керівника Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_7 про продовження обов'язків по заставі, та додані до клопотання матеріали кримінального провадження, внесеного 04.06.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024041110000280, у відношенні:

ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у м. Дніпропетровськ, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий, -

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3

ст. 332, ч. 3 ст. 369 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді надійшло вищевказане клопотання в якому слідчий посилається на те, що Під час досудового розслідування встановлено, що у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого законом України від 24.02.2022 № 2101-ІХ, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено, триває.

Також у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 65/2022 (зі змінами та доповненнями), затвердженого законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, постановлено:

- на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва оголошено загальну мобілізацію (пп.1-2);

- призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами (п. 4);

- місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:

своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України (п. 8);

- головам обласних державних адміністрацій забезпечити створення та роботу обласних, районних та міських медичних комісій.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (зі змінами та доповненнями):

- призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 23 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (зі змінами та доповненнями) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення), затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 23.02.2022 № 154 (зі змінами та доповненнями):

- територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (п. 1);

- районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя (п. 7);

- районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, у т.ч.:

беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві;

сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників;

оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік (п. 11).

Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерством оборони України 14.08.2008 № 402 (зі змінами та доповненнями):

- військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям (п.1.1 глави 1 розділу І);

- основними завданнями військово-лікарської експертизи, у т.ч. є визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть (п. 1.3 глави 1 розділу І).

- Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (п. 2.1 глави 2 Розділу І).

- Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби», «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)», «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (п. 3.8 глави 3 розділу ІІ).

Відповідно до п. 26 Правил перетинання державного кордону України (зі змінами та доповненнями), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 69): у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

Так, у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 08.02.2023, у невстановленому місці, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи службовою особою, а саме обіймаючи посаду начальника відділу призову ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі по тексту ІНФОРМАЦІЯ_4 ), будучи обізнаним про порядок перетину державного кордону України, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 69), керуючись мотивами незаконного збагачення, вирішив вступити у злочинну змову з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та іншими невстановленими особами, з метою спільного вчинення злочину, спрямованого на сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України порадами та наданням засобів.

ОСОБА_5 , та невстановлені особи, керуючись корисливим мотивом і бажанням швидкого збагачення у протиправний спосіб, добровільно погодилися та надали згоду на участь у вчиненні злочину, а саме сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України порадами та наданням засобів.

Так, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 08.02.2023 року, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_9 та іншими невстановленими особами, підшукав громадянина України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , якому на підставі вищевказаних нормативно-правових актів, обмежено виїзд за межі України, у зв'язку із введенням на території України воєнного стану, про що у невстановлений органом досудового розслідування спосіб повідомив ОСОБА_9 .

В свою чергу, ОСОБА_9 , будучи обізнаним про обов'язкові реквізити офіційних документів, які видаються РТЦК та СП, а також військово-лікарськими комісіями, що надають право перетину державного кордону України особам призовного віку в умовах воєнного стану, діючи з корисливих мотивів, за попередньою змовою з ОСОБА_5 та іншими невстановленими особами, у невстановлений органом досудового розслідування час, але не пізніше 21.02.2023, у невстановлений спосіб, виготовив документи, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: довідку військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_10 до військової служби із виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_3 (код НОМЕР_1 )» та Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного №4/972 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_10 до військової служби та зняття з неї, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 .

При цьому, ОСОБА_9 , керуючись корисливим мотивом, використовуючи методи конспірації, повідомив ОСОБА_5 , що вартість виготовлення таких документів складає 20 000 грн, які необхідно відправити на банківську карту дружини ОСОБА_9 - ОСОБА_12 , реквізити якої ОСОБА_9 повідомив ОСОБА_5 під час листування за допомогою мобільного додатку WhatsApp.

В свою чергу, ОСОБА_13 повідомив ОСОБА_9 , що документи, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 , необхідно відправити на відділення Нової пошти №2 у м. Яремче, Івано-Франківської обл., на ім'я ОСОБА_14 , яка використовує номер абонентського зв'язку НОМЕР_2 .

Так, 24.02.2023 о 17:37, після отримання ОСОБА_10 документів, які надають йому право безперешкодного перетину державного кордону України, ОСОБА_5 з банківської картки АТ «УніверсалБанк», яка оформлена на його ім'я, здійснив перерахування грошових коштів на загальну суму 20 000 грн на банківську картку АТ «УніверсалБанк», оформлену на ім'я ОСОБА_12 .

В подальшому, 18.06.2023 в міжнародному пункті пропуску «Рава-Руська», ОСОБА_10 , використовуючи виготовлені ОСОБА_9 за попередньою змовою з ОСОБА_5 та іншими невстановленими особами, документи, а саме: довідку військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_10 до військової служби із виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_3 (код НОМЕР_1 )» та Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного №4/972 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_10 до військової служби та зняття з неї, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 , слідуючи порадам, наданими ОСОБА_9 , перетнув державний кордон України.

Таким чином, ОСОБА_9 , використовуючи своє службове становище, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_5 та невстановленими досудовим розслідуванням особами, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, з корисливих мотивів, сприяли незаконному переправленню ОСОБА_10 через державний кордон України, шляхом надання порад та засобів у вигляді довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_10 до військової служби із виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_3 (код НОМЕР_1 )» та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_10 до військової служби та зняття з неї, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 .

Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України - сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України порадами, наданням засобів, вчинене за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого законом України від 24.02.2022 № 2101-ІХ, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено, триває.

Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» було оголошено про проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Даний Указ затверджено Законом України № 2105-IX від 03.03.2022 року.

Відповідно до п. 26 Правил перетинання державного кордону України (зі змінами та доповненнями), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 69): у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

Згідно з п. «г» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є військові посадові особи інших утворених відповідно до законів військових формувань.

Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції та законів України.

Незважаючи на обізнаність про вимоги вищевказаних нормативно-правових актів та всупереч обов'язку їх неухильного дотримання, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою особистого збагачення, підозрюється у вчиненні корупційного злочину за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 , із невстановленого досудовим розслідуванням джерела, у невстановлені дату та час але не пізніше 21.02.2023, стало достовірно відомо, що ОСОБА_9 є начальником відділу призову ІНФОРМАЦІЯ_4 , яке є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, працівники якого наділені повноваженнями та функціями з виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

ОСОБА_5 , приблизно в період з 08.02.2023 по 22.02.2023, за допомогою мобільного додатку WhatsApp, усвідомлюючи, що ОСОБА_9 є службовою особою, що займає відповідальне становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь і передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, обговорював з останнім можливість виготовлення документів, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 .

При цьому, ОСОБА_5 під час спілкування з ОСОБА_9 , запитав у останнього розмір неправомірної вигоди за вчинення ОСОБА_9 , як службовою особою, яка займає відповідальне становище, в інтересах ОСОБА_10 дії з виготовлення ОСОБА_9 , документів, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 . Після чого, ОСОБА_9 , використовуючи методи конспірації, на запитання ОСОБА_5 відповів, що розмір неправомірної вигоди складає 20 000 грн, які необхідно відправити на банківську карту дружини ОСОБА_9 - ОСОБА_12 , реквізити якої ОСОБА_9 повідомив ОСОБА_5 під час листування за допомогою мобільного додатку WhatsApp, після отримання ОСОБА_10 таких документів.

У подальшому, ОСОБА_5 , 24.02.2023 року о 17:37, надав неправомірну вигоду у розмірі 20 000 грн ОСОБА_9 , як службовій особі, яка займає відповідальне становище за вчинення ним в інтересах ОСОБА_10 дії з виготовлення документів, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 , а саме: довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_10 до військової служби із виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_3 (код НОМЕР_1 )» та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_10 до військової служби та зняття з неї, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 .

При цьому, надання неправомірної вигода ОСОБА_5 було у форму грошового переказу грошових коштів на заздалегідь повідомлену ОСОБА_9 банківську картку його дружини - ОСОБА_12 .

Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України - надання неправомірної вигоди службовій особі за вчинення службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, якщо неправомірна вигода надавалась службовій особі, яка займає відповідальне становище.

08.10.2024 року в порядку ст.ст. 276-278 КПК України повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369 КК України ОСОБА_15 .

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності.

Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду міста Дніпропетровська від 10.10.2024 відносно підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб із можливістю внесення застави у розмірі 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 302 800 гривень, яка в подальшому була внесена. Строк дії запобіжного заходу 60 діб, котрий відраховується з 10.10.2024.

У зв'язку із внесенням ОСОБА_5 визначеної судом застави, на останнього покладено наступні обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України.

05.12.2024 Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків продовжено до 08.01.2025, а саме:

-прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду;

-не відлучатися з Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

Відповідно до постанови керівника Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 02.12.2024, строк досудового розслідування продовжено до 08.01.2025.

Враховуючи те, що зазначене кримінальне провадження перебуває на стадії досудового розслідування, а прийняття у ньому рішення виходить за межі строку дії попередньої ухвали слідчого судді про застосування запобіжного заходу, у органу досудового розслідування виникла необхідність у зверненні до слідчого судді із клопотанням про продовження строку дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків, оскільки відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, станом на сьогоднішній день встановлено наявність попередньо встановленого ризику, передбаченого п. 1 ч.1 ст. 177 КПК України, а саме: можливість переховування ОСОБА_5 від органів досудового слідства та суду, який своєї сили не втратив, обґрунтовано існує, оскільки останній, розуміючи тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання його вини у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень може переховуватись від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення понесення покарання.

Також орган досудового розслідування обґрунтовує необхідність продовження строку дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків необхідністю проведення в рамках зазначеного кримінального провадження ряду слідчих (розшукових) та процесуальних дій, необхідних для повного всебічного та об'єктивного досудового розслідування та прийняття у ньому процесуального рішення.

Враховуючи тяжкість інкримінованих підозрюваному ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, які відноситься до категорії тяжких, а також вимоги ст. 219 КПК України, а саме що строк дії запобіжного заходу ОСОБА_5 спливає 08.01.2025, виконати зазначені вище слідчі (розшукові) та процесуальні дії у строк до спливу строку дії покладених на ОСОБА_5 обов'язків, тобто до 08.01.2025, об'єктивно неможливо.

Результати проведення вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для судового розгляду, оскільки отримані відомості нададуть змогу органу досудового розслідування надати належну правову кваліфікацію діям підозрюваних, встановити інших ймовірних співучасників кримінальних правопорушень та забезпечити доведення вини у інкримінованих кримінальних правопорушеннях, а в подальшому - винести законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення, яке буде ґрунтуватись на дотриманні завдань та загальних засад кримінального провадження.

Крім того, на даний час будуть проведені дії щодо встановлення причетності до вчинення вказаного злочину інших осіб.

Зазначені слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії не могли бути проведені раніше, оскільки проводилась значна кількість інших слідчих (розшукових) дій для встановлення обставин вчинення вказаного та інших злочинів.

Обставини, що перешкоджали виконати вказані вище слідчі та процесуальні дії раніше є об'єктивними та залежать в більшій мірі не лише від діяльності органу досудового розслідування, а й від діяльності експертних установ та юридичних осіб, у володіння яких знаходиться охоронювана законом інформація.

Беручи до уваги викладене, орган досудового розслідування вважає за можливе продовжити строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків та таким чином запобігти спробам підозрюваного ОСОБА_5 переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні, можливість продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється.

В судовому засіданні слідчий та прокурор підтримали клопотання та просили його задовольнити посилаючись на доводи, викладені у клопотанні.

Захисник в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, надав письмові заперечення, які досліджені судом та долучені до матеріалів клопотання та просив скасувати підозрюваному обов'язок щодо можливості виїзду за межі Київської області без дозволу слідчого та прокурора, оскільки підозрюваному потрібно відлучатися за межі області, оскільки його місце проживання знаходиться в м. Дніпрі, а він тимчасово мешкає у Київській області, бо там працює.

Підозрюваний підтримав позицію захисника.

Заслухавши пояснення, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до таких висновків.

Слідчим суддею встановлено, що слідчими слідчого управління ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного 04.06.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024041110000280 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369, ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України.

08.10.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч 3 ст. 369 КК України.

Із доданих матеріалів клопотання вбачається, що підозра підтверджують та обґрунтовують зібрані у кримінальному провадженні докази, а саме: повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення від УСБУ у Дніпропетровській області; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, а саме до матеріалів кримінального провадження №42023040000000430 від 07.08.2023; відповіддю Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України №5-4-5746вих-24 від 31.07.2024; відповіддю 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України №02.3/23452-24-Вих від 24.09.2024; протоколом огляду оптичного носія інформації про рух грошових коштів по банківському рахунку АТ «УніверсалБанк» ОСОБА_12 ; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, а саме до мобільного телефону ОСОБА_16 » з сім-карткою: НОМЕР_4 , імей 1: НОМЕР_5 , імей2: НОМЕР_6 ; протоколом обшуку у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 ; протоколом обшуку за місцем мешкання ОСОБА_9 ; протоколом обшуку за місцем мешкання ОСОБА_5 ; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні операторів мобільного зв'язку; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні АТ «УніверсалБанк»; іншими матеріалами у своїй сукупності; речовими доказами.

Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду міста Дніпропетровська від 10.10.2024 відносно підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб із можливістю внесення застави у розмірі 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 302 800 гривень, яка в подальшому була внесена. Строк дії запобіжного заходу 60 діб, котрий відраховується з 10.10.2024 .

У зв'язку із внесенням ОСОБА_9 визначеної судом застави, на останнього покладено обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України.

05.12.2024 Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків продовжено до 08.01.2025, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду; не відлучатися з Дніпропетровської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

Відповідно до ухвали слідчого судді Індустріального суду м. Дніпропетровська від 07.01.2025, строк досудового розслідування продовжено до 08.03.2025.

Згідно з ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжними заходами є: особисте зобов'язання, особиста порука, застава, домашній арешт, тримання під вартою.

Відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду зазначаються, які обов'язки з передбачених статтею 194 цього Кодексу будуть покладені на підозрюваного, обвинуваченого у разі внесення застави, наслідки їх невиконання, обґрунтовується обраний розмір застави.

Відповідно ч. 7 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

Слідчим суддею встановлено, що ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 може вчинити дії, передбачені п.п. 1 частини 1 статті 177 КПК України, які наведені в ухвалі слідчого судді Дніпровського апеляційного суду та існування яких стало підставою для застосування до підозрюваного запобіжного заходу, на даний час не зменшилися.

З наданих прокурором пояснень та доданих до клопотання копій документів можна зробити висновок, що завершити досудове розслідування до закінчення строку дії попередньої ухвали не вбачається можливим.

Слідчий суддя враховує наслідки кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання підозрюваного винуватим, суспільне ставлення до даного виду злочинів, наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України, наявність ризиків, передбачених п. 1 ст. 177 КПК України, та вважає, що необхідно продовжити строк виконання покладених на ОСОБА_9 обов'язків, пов'язаних із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави, строком на 2 місяці, в межах строку досудового розслідування, до 07.03.2025 включно.

Разом з тим, слідчий суддя враховує особу підозрюваного, зокрема те, що він має постійне місце проживання у м. Дніпро, а тимчасово мешкає у м. Києві, слідчий суддя вважає за необхідне відмовити у задоволенні вимог клопотання в частині покладення обов'язку «не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду».

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 31,194, 195, 369-372 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Продовжити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк обов'язків, пов'язаних із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави, передбачених ст. 194 КПК України, покладених ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду міста Дніпропетровська від 10.10.2024 року при застосуванні запобіжного заходу у вигляді застави, строком на 2 (два) місяці, в межах строку досудового розслідування, тобто до 07.03.2025 року, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1