Справа № 202/9574/24
Провадження № 1-кс/202/151/2025
07 січня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , захисників ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Індустріального районного суду м. Дніпропетровська клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 , погоджене першим заступником керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_9 , про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесені 04.06.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024041110000280 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369, ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України, -
До слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська надійшло зазначене клопотання.
Клопотання мотивовано тим, що досудовим розслідування встановлено, що Слідчими відділу розслідування злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024041110000280 від 04.06.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369, ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого законом України від 24.02.2022 № 2101-ІХ, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено, триває.
Також у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 65/2022 (зі змінами та доповненнями), затвердженого законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, постановлено:
- на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва оголошено загальну мобілізацію (пп.1-2);
- призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами (п. 4);
- місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України (п. 8);
- головам обласних державних адміністрацій забезпечити створення та роботу обласних, районних та міських медичних комісій.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (зі змінами та доповненнями):
- призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 23 закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (зі змінами та доповненнями) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані , визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення), затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 23.02.2022 № 154 (зі змінами та доповненнями):
- територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (п. 1);
- районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя (п. 7);
- районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, у т.ч.:
беруть участь в організації та забезпеченні роботи районних (міських) призовних комісій, готують для розгляду зазначеними комісіями матеріали з питань призову громадян на строкову військову службу, службу у військовому резерві, надання відстрочки або звільнення їх від призову на строкову військову службу, службу у військовому резерві;
сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників;
оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік (п. 11).
Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністерством оборони України 14.08.2008 № 402 (зі змінами та доповненнями):
- військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям (п.1.1 глави 1 розділу І);
- основними завданнями військово-лікарської експертизи, у т.ч. є визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть (п. 1.3 глави 1 розділу І).
- Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (п. 2.1 глави 2 Розділу І).
- Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби» , «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду) », «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (п. 3.8 глави 3 розділу ІІ).
Відповідно до п. 26 Правил перетинання державного кордону України (зі змінами та доповненнями), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 69): у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
Так, у невстановлений досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 08.02.2023, у невстановленому місці, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи службовою особою, а саме обіймаючи посаду начальника відділу призову ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі по тексту ІНФОРМАЦІЯ_3 ), будучи обізнаним про порядок перетину державного кордону України, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 69), керуючись мотивами незаконного збагачення, вирішив вступити у злочинну змову з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та іншими невстановленими особами, з метою спільного вчинення злочину, спрямованого на сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України порадами та наданням засобів.
ОСОБА_6 , та невстановлені особи, керуючись корисливим мотивом і бажанням швидкого збагачення у протиправний спосіб, добровільно погодилися та надали згоду на участь у вчиненні злочину, а саме сприяння незаконному переправленню осіб через державний кордон України порадами та наданням засобів.
Так, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 08.02.2023 року, ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою з ОСОБА_5 та іншими невстановленими особами, підшукав громадянина України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , якому на підставі вищевказаних нормативно-правових актів, обмежено виїзд за межі України, у зв'язку із введенням на території України воєнного стану, про що у невстановлений органом досудового розслідування спосіб повідомив ОСОБА_5 .
В свою чергу, ОСОБА_5 , будучи обізнаним про обов'язкові реквізити офіційних документів, які видаються РТЦК та СП, а також військово-лікарськими комісіями, що надають право перетину державного кордону України особам призовного віку в умовах воєнного стану, діючи з корисливих мотивів, за попередньою змовою з ОСОБА_6 та іншими невстановленими особами, у невстановлений органом досудового розслідування час, але не пізніше 21.02.2023, у невстановлений спосіб, виготовив документи, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: довідку військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_10 до військової служби із виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_2 (код НОМЕР_1 )» та Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного №4/972 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_10 до військової служби та зняття з неї, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 .
При цьому, ОСОБА_5 , керуючись корисливим мотивом, використовуючи методи конспірації, повідомив ОСОБА_6 , що вартість виготовлення таких документів складає 20 000 грн, які необхідно відправити на банківську карту дружини ОСОБА_5 - ОСОБА_12 , реквізити якої ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_6 під час листування за допомогою мобільного додатку WhatsApp.
В свою чергу, ОСОБА_13 повідомив ОСОБА_5 , що документи, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 , необхідно відправити на відділення Нової пошти №2 у м. Яремче, Івано-Франківської обл., на ім'я ОСОБА_14 , яка використовує номер абонентського зв'язку НОМЕР_2 .
Так, 24.02.2023 о 17:37, після отримання ОСОБА_10 документів, які надають йому право безперешкодного перетину державного кордону України, ОСОБА_6 з банківської картки АТ «УніверсалБанк», яка оформлена на його ім'я, здійснив перерахування грошових коштів на загальну суму 20 000 грн на банківську картку АТ «УніверсалБанк», оформлену на ім'я ОСОБА_12 .
В подальшому, 18.06.2023 в міжнародному пункті пропуску «Рава-Руська», ОСОБА_10 , використовуючи виготовлені ОСОБА_5 за попередньою змовою з ОСОБА_6 та іншими невстановленими особами, документи, а саме: довідку військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_10 до військової служби із виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_2 (код НОМЕР_1 )» та Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного №4/972 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_10 до військової служби та зняття з неї, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 , слідуючи порадам, наданими ОСОБА_5 , перетнув державний кордон України.
Таким чином, ОСОБА_5 , використовуючи своє службове становище, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_6 та невстановленими досудовим розслідуванням особами, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, з корисливих мотивів, сприяли незаконному переправленню ОСОБА_10 через державний кордон України, шляхом надання порад та засобів у вигляді довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_10 до військової служби із виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_2 (код НОМЕР_1 )» та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_10 до військової служби та зняття з неї, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 .
Незважаючи на обізнаність про вимоги вищевказаних нормативно-правових актів та всупереч обов'язку їх неухильного дотримання, начальник відділу призову ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , являючись службовою особою, яка займає відповідальне становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою особистого збагачення, підозрюється у вчиненні корупційного злочину за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , згідно Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №80 від 10.05.2022, призначений на посаду начальника відділу призову ІНФОРМАЦІЯ_3 , яке є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, працівники якого наділені повноваженнями та функціями з виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
ОСОБА_5 , являючись службовою особою, що займає відповідальне становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь і передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, з метою власного незаконного збагачення, діючи з корисливих мотивів, приблизно в період з 08.02.2023 по 22.02.2023, за допомогою мобільного додатку WhatsApp, обговорював з ОСОБА_6 виготовлення документів, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 .
При цьому, ОСОБА_5 , керуючись корисливим мотивом, використовуючи методи конспірації, повідомив ОСОБА_6 , що розмір неправомірної вигоди за виготовлення ОСОБА_5 , як службовою особою, документів, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 складає 20 000 грн, які необхідно відправити на банківську карту дружини ОСОБА_5 - ОСОБА_12 , реквізити якої ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_6 під час листування за допомогою мобільного додатку WhatsApp, після отримання ОСОБА_10 таких документів.
У подальшому, ОСОБА_5 , являючись службовою особою, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки, з метою власного незаконного збагачення, діючи з корисливих мотивів, 24.02.2023 року о 17:37, одержав від ОСОБА_6 на заздалегідь повідомлену ОСОБА_5 банківську картку його дружини - ОСОБА_12 , неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів у сумі 20 000 грн для себе, за виготовлення, з використанням свого службового становища, документів, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 , а саме: довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_10 до військової служби із виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_2 (код НОМЕР_1 )» та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_10 до військової служби та зняття з неї, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 .
Крім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого законом України від 24.02.2022 № 2101-ІХ, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено, триває.
Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» було оголошено про проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Даний Указ затверджено Законом України № 2105-IX від 03.03.2022 року.
Відповідно до п. 26 Правил перетинання державного кордону України (зі змінами та доповненнями), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 69): у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов'язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
Згідно з п. «г» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є військові посадові особи інших утворених відповідно до законів військових формувань.
Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції та законів України.
Незважаючи на обізнаність про вимоги вищевказаних нормативно-правових актів та всупереч обов'язку їх неухильного дотримання, ОСОБА_6 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою особистого збагачення, підозрюється у вчиненні корупційного злочину за наступних обставин.
Так, ОСОБА_6 , із невстановленого досудовим розслідуванням джерела, у невстановлені дату та час але не пізніше 21.02.2023, стало достовірно відомо, що ОСОБА_5 є начальником відділу призову ІНФОРМАЦІЯ_3 , яке є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, працівники якого наділені повноваженнями та функціями з виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
ОСОБА_6 , приблизно в період з 08.02.2023 по 22.02.2023, за допомогою мобільного додатку WhatsApp, усвідомлюючи, що ОСОБА_5 є службовою особою, що займає відповідальне становище, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь і передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, обговорював з останнім можливість виготовлення документів, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 .
При цьому, ОСОБА_6 під час спілкування з ОСОБА_5 , запитав у останнього розмір неправомірної вигоди за вчинення ОСОБА_5 , як службовою особою, яка займає відповідальне становище, в інтересах ОСОБА_10 дії з виготовлення ОСОБА_5 , документів, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 . Після чого, ОСОБА_5 , використовуючи методи конспірації, на запитання ОСОБА_6 відповів, що розмір неправомірної вигоди складає 20 000 грн, які необхідно відправити на банківську карту дружини ОСОБА_5 - ОСОБА_12 , реквізити якої ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_6 під час листування за допомогою мобільного додатку WhatsApp, після отримання ОСОБА_10 таких документів.
У подальшому, ОСОБА_6 , 24.02.2023 року о 17:37, надав неправомірну вигоду у розмірі 20 000 грн ОСОБА_5 , як службовій особі, яка займає відповідальне становище за вчинення ним в інтересах ОСОБА_10 дії з виготовлення документів, які надають право перетину державного кордону України ОСОБА_10 , а саме: довідки військово-лікарської комісії, яка містила неправдиві відомості про нібито непридатність ОСОБА_10 до військової служби із виключенням з військового обліку №11/899 від 13.02.2023, з печаткою « ІНФОРМАЦІЯ_2 (код НОМЕР_1 )» та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 від 15.02.2023 з відміткою про непридатність ОСОБА_10 до військової служби та зняття з неї, виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_11 .
При цьому, надання неправомірної вигода ОСОБА_6 було у формі грошового переказу грошових коштів на заздалегідь повідомлену ОСОБА_5 банківську картку його дружини - ОСОБА_12 .
08.10.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з дотриманням вимог ст. 278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України.
09.10.2024 до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб із можливістю внесення застави у розмірі 200 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 605 600 гривень, яка в подальшому була внесена, та покладено на нього обов'язки передбачені ст. 194 КПК України.
08.10.2024 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з дотриманням вимог ст. 278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369 КК України.
10.10.2024 до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб із можливістю внесення застави у розмірі 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 302 800 гривень, яка в подальшому була внесена, та покладено на нього обов'язки передбачені ст. 194 КПК України.
02.12.2024 керівником Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону винесено постанову про продовження строку досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 08.01.2025.
05.12.2024 ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська продовжено строк дії покладених на підозрюваних ОСОБА_5 та ОСОБА_6 обов'язків, в межах строку досудового розслідування, тобто до 08.01.2025.
Викладені обставини у своїй сукупності дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України, та ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369 КК України, та підтверджуються зібраними в ході досудового розслідування доказами.
На даний час, органом досудового розслідування проводяться слідчі (розшукові) дії, спрямовані на отримання доказів, у зв'язку з чим для повного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні необхідно виконати ряд слідчих дій.
Провести вказані слідчі та процесуальні дії до 08.01.2025 року не виявляється за можливе з огляду на особливу складність кримінального провадження, великий обсяг слідчих, слідчих (розшукових) та негласних (слідчих) розшукових дій, а також процесуальних дій проведених у справі та тривалими процедурами проведення експертиз та розсекречування матеріалів, а також обставинами вчинення кримінальних правопорушень, кількістю вилучених під час обшуків речей та документів, необхідністю надання судовим експертам документів, які не перебували у володінні органу досудового розслідування, проведення тимчасових доступів до речей і документів, великою кількістю свідків значним обсягом інших необхідних слідчих дій у даному кримінальному провадженні, що в цілому призводить до складності кримінального провадження.
Окрім того, розпочата 24.02.2022 триваюча військова агресія російської федерації проти України, активні бойові дії, постійні ракетні обстріли цивільної інфраструктури України, зокрема, міста Дніпро, постійні тривоги, унеможливлюють здійснення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій у кримінальному провадженні особливої складності у двох місячний строк.
Проведення вказаних слідчих дій, результати судових експертиз, результати дослідження інформації, отриманої під час проведення тимчасового доступу до документів, що мають банківську таємницю, а також тих, що перебувають у володінні операторів мобільного зв'язку, дадуть змогу органам досудового розслідування надати належну правову кваліфікацію діям підозрюваних та інших співучасників кримінального правопорушення у кримінальному провадженні, та забезпечити доведення вини у інкримінованих кримінальних правопорушеннях, а суду при проведенні судового розгляду можливість винести законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення, яке буде ґрунтуватись на дотриманні завдань та загальних засад кримінального провадження.
Проведення усіх вищевказаних процесуальних дій для розслідування має вирішальний характер, у зв'язку з тим, що їх виконання є обов'язковим для повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування, а також забезпечення прав підозрюваного, потрібен строк не менше 5 (п'яти) місяців.
Трьохмісячний строк досудового розслідування у кримінальному проваджені спливає 08 січня 2025 року, однак для проведення вище перелічених слідчих та процесуальних дій потрібен додатковий час, не менше 2 (двох) місяців.
Таким чином, для проведення та завершення вищевказаних слідчих та процесуальних дій, у зв'язку із особливою складністю кримінального провадження, слідчих (процесуальних) дій, необхідних для забезпечення належної якості досудового розслідування, необхідний строк не менше 5 (п'яти) місяців.
На підставі викладеного, слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді з даним клопотанням в якому просить продовжити строк досудового розслідування до 5 (п'яти) місяців.
В судовому засіданні слідчий та прокурор підтримали клопотання, посилаючись при цьому на доводи, викладені у клопотанні, просили продовжити строк досудового розслідування до 5 місяців.
Підозрювані та захисники в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.
Заслухавши прокурора, захисника, підозрюваного, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного.
Згідно з ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 294 КПК України якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;
3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.
У відповідності до ч.ч. 1, 2, 8 ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого. У клопотанні про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру зазначаються: 1) прізвище, ім'я, по батькові підозрюваного; 2) найменування (номер) кримінального провадження; 3) суть повідомленої підозри і правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, у вчиненні якого підозрюється особа; 4) посилання на докази, якими обґрунтовується підозра; 5) процесуальні дії, проведення або завершення яких потребує додаткового часу; 6) значення результатів цих процесуальних дій для судового розгляду; 7) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій; 8) обставини, що перешкоджали здійснити ці процесуальні дії раніше. До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов'язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування. Слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог цієї статті, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу. Ухвала слідчого судді про продовження строку досудового розслідування повинна відповідати загальним вимогам до судових рішень, передбачених цим Кодексом, а також містити новий визначений строк досудового розслідування.
Слідчим суддею встановлено, що Відділом розслідування особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими групами та злочинними організаціями слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024041110000280 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369, ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у скоєнні вказаних кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення від УСБУ у Дніпропетровській області; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, а саме до матеріалів кримінального провадження №42023040000000430 від 07.08.2023; відповіддю Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України №5-4-5746вих-24 від 31.07.2024; відповіддю 7 прикордонного карпатського загону Державної прикордонної служби України №02.3/23452-24-Вих від 24.09.2024; протоколом огляду оптичного носія інформації про рух грошових коштів по банківському рахунку АТ «УніверсалБанк» ОСОБА_12 ; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, а саме до мобільного телефону ОСОБА_15 » з сім-карткою: НОМЕР_4 , імей 1: НОМЕР_5 , імей2: НОМЕР_6 ; протоколом обшуку у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 ; протоколом обшуку за місцем мешкання ОСОБА_5 ; протоколом обшуку за місцем мешкання ОСОБА_6 ; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні операторів мобільного зв'язку; протоколом тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні АТ «УніверсалБанк»; протоколами проведених оглядів речей та документів, вилучених за результатами проведених обшуків; іншими матеріалами у своїй сукупності; речовими доказами, іншими матеріалами кримінального провадження у сукупності.
Постановою керівника Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону продовжено строк досудового розслідування до 3-х місяців, тобто до 08.01.2025 року.
Як свідчить клопотання слідчого, на даний час у кримінальному провадженні слід вчинити ще низку слідчо-розшукових дій, для яких, на думку слідчого, потрібен загальний строк не менше п'яти місяців, зокрема: звернутись з клопотанням до слідчого судді про продовження строку дії обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, покладених на підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ; долучити висновки вже призначених судових почеркознавчих експертиз по карткам обстеження та огляду військовозобов'язаних, вилучених в ході обшуку у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 ; провести огляд та аналіз інформації, отриманої за результатами проведення тимчасового доступу до речей і документів у АТ КБ «ПриватБанк», АТ «Ощадбанк», ПАТ «Укргазбанк»; отримати дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні оператора мобільного зв'язку «Київстар»; здійснити огляд та аналіз отриманої у оператора мобільного зв'язку «Київстар» інформації; зняти гриф секретності та долучити до матеріалів кримінального провадження матеріали на підставі яких проводились негласні слідчі (розшукові) дії; здійснити дії, направлені на встановлення правдивості внесених відомостей про непридатність до військової служби осіб, чиї документи вилучені за результатом проведення обшуку у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 ; з урахуванням всіх відомих обставин скласти письмове повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри (в кінцевій редакції) ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , а також, при встановленні, іншим особам та виконати вимоги ст. 276-279 КПК України в повному обсязі; виконати вимоги ст. 290 КПК України, щодо відкриття матеріалів кримінального провадження підозрюваним та їх захисникам та надати доступ до матеріалів досудового розслідування для ознайомлення; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування; виконати інші слідчі (розшукові) дії, потреба в проведенні яких може виникнути під час досудового розслідування.
Слідчий суддя також пересвідчився у об'ємі процесуальних дій, які вже здійснені під час досудового розслідування у кримінальному провадженні, який свідчить про те, що протягом часу досудового розслідування вчинялись дії щодо встановлення дійсних обставин, які стали предметом дослідження у кримінальному провадженні, та вчинено чимало процесуальних необхідних для їх встановлення.
Враховуючи викладене, слідчий суддя погоджується з тим, що провести зазначені необхідні слідчо-розшукові дії у визначений законом строк, тобто до 08.01.2025 року, не виявилося можливим з об'єктивних причин.
Наведене свідчить, що з метою забезпечення належного проведення усіх необхідних процесуальних дій, для забезпечення повного, всебічного, об'єктивного та неупередженого проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, у зв'язку з складністю кримінального провадження, обсягом проведення необхідних дій, що вимагають значного часу, наявна обґрунтована необхідність у продовженні строку досудового розслідування до п'яти місяців, тобто до 08.03.2025 року, оскільки, на думку слідчого судді, саме такий строк буде достатнім для завершення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
Керуючись ст. 7, 110, 219, 294, 295-1, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені 04.06.2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024041110000280 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 369, ч. 3 ст. 368, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України до 5 (п'яти) місяців тобто до 08.03.2025 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1