Рішення від 19.12.2024 по справі 914/2069/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.12.2024 Справа № 914/2069/24

Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Бориславської міської ради Львівської області

до відповідача Акціонерного товариства "Прикарпат-Буд"

про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки

за участю представників:

від позивача Лепак А.Я.

від відповідача не з'явився

Суть спору: Бориславська міська рада Львівської області звернулась до Господарського суду Львівської області із позовом до відповідача Акціонерного товариства "Прикарпат-Буд" про визнання укладеним договору оренди землі. Зокрема позивач у позовній заяві просить визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0,8276 га з кадастровим номером 4610300000:04:048:0168, яка розташована на вулиці Коновальця, 11 у місті Бориславі Львівської області, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, терміном на 10 років, між Бориславською міською радою Львівської області в особі міського голови Яворського Ігоря Романовича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з однієї сторони, та Акціонерним товариством "Прикарпат-Буд" в особі тимчасово виконуючого обов'язки директора Стережила Зиновія Романовича, який діє на підставі статуту, з другої сторони, в редакції, що наведена у прохальній частині позовної заяви.

Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та відображено у протоколах судових засідань.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Відповідач відзив на позовну заяву не подав.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи представника позивача, суд встановив таке.

На земельній ділянці площею 0,8276 га з кадастровим номером 4610300000:04:048:0168, що розташована на вулиці Коновальця, 11 у місті Бориславі Львівської області та яка на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" знаходиться у комунальній власності Бориславської міської ради Львівської області, розташовані об'єкти нерухомого майна, а саме:

- будівля адміністративного корпусу, загальною площею 470, 5 кв.м, право власності на яку належить ВАТ "Прикарпатбуд" (зараз - AT "Прикарпат-Буд») на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно САВ№874918 від 31.12.2009;

- будівля гаражу, загальною площею 93,9 кв.м, право власності на яку належить ВАТ "Прикарпатбуд" (зараз - AT "Прикарпат-Буд") на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія САВ№874920 від 31.12.2009;

- будівля гаражу з складом, загальною площею 694,8 кв.м, право власності на яку належить ВАТ "Прикарпатбуд" (зараз - AT "Прикарпат-Буд") на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія ЯЯЯ№647016 від 31.12.2009;

- будівля складу дерева, загального площею 191, 5 кв.м, право власності на яку належить ВАТ "Прикарпатбуд" (зараз - AT "Прикарпат-Буд") на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія САВ№874919 від 31.12.2009;

- будівля котельні, загальною площею 12,1 кв.м, право власності на яку належить ВАТ "Прикарпатбуд» (зараз - AT "Прикарпат-Буд") на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія САВ№874921.

Рішенням Бориславської міської ради Львівської області від 11.02.2021 №125 відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 12, 79-1, 123, 124 Земельного кодексу України, статті 55 Закону України "Про землеустрій", розглянувши заяву Акціонерного товариства "Прикарпат-Буд" про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), враховуючи рекомендації постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, будівництва та архітектури від 10.02.2021 №7/8 міська рада вирішила дозволити Акціонерному товариству "Прикарпат-Буд", юридична адреса: вулиця Данила Галицького, 1, місто Дрогобич, Львівська область, 82100, виготовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 8276 кв.м на вулиці Коновальця, 11 у місті Бориславі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, із земель, не наданих у власність та користування (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення).

Рішенням Бориславської міської ради Львівської області від 28.03.2024 №1839 відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 12, 66. 79-1, 93, 123, 124, 125, 126, 186, частини 2 статті 134 Земельного кодексу України, статей 25, 55 Закону України "Про землеустрій", частини 5 статті 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр", розглянувши заяву Акціонерного товариства "Прикарпат-Буд" про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її в оренду, беручи до уваги Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 31.12.2009 САВ№874918, САВ№874920, САВ№874919, ЯЯЯ№647016, САВ№874921, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, будівництва та архітектури від 27.03.2024 №67/38, міська рада вирішила затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,8276 га на вулиці Коновальця, 11 у місті Бориславі Львівської області (кадастровий номер 4610300000:04:048:0168) та надати Акціонерному товариству "Прикарпат-Буд" (код ЄДРПОУ 01272261), юридична адреса: 82100, Львівська область, місто Дрогобич, вулиця Данила Галицького, 1, земельну ділянку в оренду терміном на 10 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 11.03 (землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення).

Пунктом 2 цього рішення встановлено: "Акціонерному товариству "Прикарпат-Буд" (Зиновій Стережило) укласти договір оренди землі та провести державну реєстрацію права оренди земельної ділянки".

19.04.2024 відповідач звернувся до Бориславської міської ради Львівської області із листом №10 щодо тимчасового відтермінування укладення договору оренди землі по вулиці Коновальця, 11, площею 0,8276 га, кадастровий номер 4610300000:04:048:0168 у зв'язку із складним фінансовим становищем і відсутністю на даному об'єкті виробничої діяльності. Як вказано у листі від 19.04.2024 №10 угода про оренду землі буде укладена при задіянні даного об'єкту господарською діяльністю.

У відповідь на лист від 19.04.2024 №10 Бориславська міська рада Львівської області повідомила відповідача, що законодавством України не передбачено процедури відтермінування укладання договору землі та довела до відома Акціонерного товариства "Прикарпат-Буд", що Бориславська міська рада Львівської області буде ініціювати проведення претензійно-позовної роботи по передачі матеріалів в суд за відмову чи явне зволікання в оформленні правовстановлюючих документів на землю та по стягненню безпідставно збережених коштів за користування землями комунальної власності.

03.07.2024 Бориславська міська рада Львівської області надіслала Акціонерному товариству "Прикарпат-Буд" лист 28.06.2024 №3-21/1409 про необхідність укладення договору оренди землі, до якого долучено два примірники договору оренди землі, підписані міським головою Ігорем Яворським. У вказаному листі Бориславська міська рада Львівської області просила відповідача протягом 20 календарних днів розглянути та підписати договір оренди та повернути один підписаний примірник договору.

Однак, як стверджує позивач, станом на дату подання позовної заяви договір оренди землі так і не було укладено.

Таким чином враховуючи наведене, позивач звернувся до Господарського суду Львівської області та просить визнати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0,8276 га з кадастровим номером 4610300000:04:048:0168, яка розташована на вулиці Коновальця, 11 у місті Бориславі Львівської області, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, терміном на 10 років, між Бориславською міською радою Львівської області в особі міського голови Яворського Ігоря Романовича, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з однієї сторони, та Акціонерним товариством "Прикарпат-Буд" в особі тимчасово виконуючого обов'язки директора Стережила Зиновія Романовича, який діє на підставі статуту, з другої сторони, в редакції, що наведена у прохальній частині позовної заяви.

Відповідач проти позову не заперечив, відзив на позовну заяву не подав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи представника позивача, суд дійшов висновку позов задовольнити з таких підстав.

Згідно з частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно із статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Частиною 1-3 статті 78 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

У відповідності до частини 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Згідно із статтею 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

У статті 1 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до частин 1, 5 статті 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Статтею 13 цього Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до положень частини 5 статті 16 та частини 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

За змістом статті 144 Конституції України, статей 12, 122 Земельного кодексу України, статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції, зокрема, міських рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.

Також, відповідно до пункту "в" статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Таким чином, вирішення питання про надання у користування спірної земельної ділянки належить до компетенції Бориславської міської ради Львівської області.

Відповідно до абзацу 1 частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

При цьому, частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України, приписи якої кореспондуються зі статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності, є правом оренди земельної ділянки.

Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено статтею 124 Земельного кодексу України, за змістом частини 1 якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 16 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (частина 3 статті 124 Земельного кодексу України).

Статтею 123 Земельного кодексу України визначено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за документацією із землеустрою, звертається з заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

З положень вищенаведених норм вбачається, що надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення ради, прийнятого за результатами розгляду заяви особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду.

Як встановлено судом, рішенням Бориславської міської ради Львівської області від 28.03.2024 №1839 відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 12, 66. 79-1, 93, 123, 124, 125, 126, 186, частини 2 статті 134 Земельного кодексу України, статей 25, 55 Закону України "Про землеустрій", частини 5 статті 16 Закону України "Про Державний земельний кадастр", розглянувши заяву Акціонерного товариства "Прикарпат-Буд" про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її в оренду, беручи до уваги Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 31.12.2009 САВ№874918, САВ№874920, САВ№874919, ЯЯЯ№647016, САВ№874921, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, будівництва та архітектури від 27.03.2024 №67/38, міська рада вирішила затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,8276 га на вулиці Коновальця, 11 у місті Бориславі Львівської області (кадастровий номер 4610300000:04:048:0168) та надати Акціонерному товариству "Прикарпат-Буд" (код ЄДРПОУ 01272261), юридична адреса: 82100, Львівська область, місто Дрогобич, вулиця Данила Галицького, 1, земельну ділянку в оренду терміном на 10 років для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств 11.03 (землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення).

Пунктом 2 цього рішення встановлено: "Акціонерному товариству "Прикарпат-Буд" (Зиновій Стережило) укласти договір оренди землі та провести державну реєстрацію права оренди земельної ділянки".

Так, за приписами частини 3 статті 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Відповідно до пункту 3 статті 179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Частиною 4 статті 179 Господарського кодексу України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

- вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству;

- примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст;

- типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови;

- договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб'єктів, коли ці суб'єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (частина 7 статті 179 Господарського кодексу України).

У статті 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до частини 1 статті 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.

Пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття (стаття 641 Цивільного кодексу України).

Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною (частина 1 статті 642 Цивільного кодексу України).

03.07.2024 Бориславська міська рада Львівської області надіслала Акціонерному товариству "Прикарпат-Буд" лист 28.06.2024 №3-21/1409 про необхідність укладення договору оренди землі, до якого долучено два примірники договору оренди землі, підписані міським головою Ігорем Яворським. У вказаному листі Бориславська міська рада Львівської області просила відповідача протягом 20 календарних днів розглянути та підписати договір оренди та повернути один підписаний примірник договору.

Вказаний лист AT "Прикарпат-Буд" отримало 22.07.2024, що підтверджується результатом трекінгу відправлення №0504005690364, однак відповідачем договір оренди землі так і не було підписано та, відповідно, не проведено державну реєстрацію права оренди, хоча, як вбачається із матеріалів справи, відповідач фактично використовує цю земельну ділянку.

Проект договору оренди землі, надісланий відповідачу для підписання, був складений на основі типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 (зі змінами), та містить усі істотні умови, передбачені статтею 15 Закону України "Про оренду землі".

Статтею 14 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що типовий договір оренди землі та типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно із статтею 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до частини 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України та частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід із земельної ділянки (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами.

Отже, земельним законодавством передбачено обов'язковість проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності, яка є основою для визначення розміру орендної плати за них. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок нe залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею.

Згідно з частиною першою статті 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Відповідно до частини 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Частиною 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Так, рішенням Бориславської міської ради від 14.07.2021 №451 "Про затвердження Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки в Бориславській міській територіальній громаді" річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками для виду цільового призначення земель 11.03. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств було затверджено у розмірі 2,1% нормативної грошової оцінки.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5624669,61 грн, відповідно до витягу №НВ-9935132402024 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що сформований 29.03.2024.

Слід зазначити, що судом перевірено розрахунок розміру орендної плати визначений в проекті договору оренди землі.

Відповідно до статті 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином враховуючи наведені норми законодавства та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позовна вимога позивача є обґрунтована, підтверджена матеріалами справи, не спростована відповідачем, з огляду на що підлягає задоволенню повністю.

Сплата позивачем судового збору підтверджується платіжною інструкцією №404 від 01.08.2024 на суму 3028,00 грн.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України суд прийшов до висновку стягнути з відповідача на користь позивача 3028,00 грн витрат по сплаті судового збору, оскільки позов у даній справі слід задовольнити повністю.

Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити.

2. Визнати укладеним з дати набрання рішенням суду законної сили договір оренди земельної ділянки площею 0,8276 га з кадастровим номером 4610300000:04:048:0168, яка розташована на вулиці Коновальця, 11 у місті Бориславі Львівської області, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, терміном на 10 років, між Бориславською міською радою Львівської області (82300, Львівська область, місто Борислав, вулиця Шевченка, будинок 42, ідентифікаційний код 26181298) та Акціонерним товариством "Прикарпат-Буд" (82100, Львівська область, місто Дрогобич, вулиця Данила Галицького, будинок 1, ідентифікаційний код 01272261) у наступній редакції:

«Договір оренди землі

м. Борислав Львівської області "___"____________ ________ рік

Орендодавець Бориславська міська рада Львівської області в особі міського голови Яворського Ігоря Романовича, діючого на підставі статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з однієї сторони, та Орендар Акціонерне товариство «ПРИКАРПАТ-БУД» код ЄДРПОУ 01272261 (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Данила Галицького, 1), в особі тимчасово виконуючого обов'язки директора Стережила Зиновія Романовича, який діє на підставі статуту, з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі рішення Бориславської міської ради від 28 березня 2024 року № 1839 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, яка знаходиться на вул. Коновальця, 11 у м. Бориславі Львівської області, кадастровий номер земельної ділянки 4610300000:04:048:0168.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,8276 га на вул. Коновальця, 11 у місті Бориславі Львівської області на підставі рішення Бориславської міської ради від 28 березня 2024 року № 1839, із земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: нежитлові будівлі, які є у власності товариства.

4. Земельна ділянка передається в оренду без об'єктів нерухомого майна Орендодавця

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5624669,61 гривень (п'ять мільйонів шістсот двадцять чотири тисячі шістсот шістдесят дев'ять гривень 61 копійка), відповідно до витягу №НВ-9935132402024 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки сформованого 29 березня 2024 року.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладено строком на 10 (десять) років від дати його підписання сторонами.

Після закінчення строку дії договору, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.

Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.

У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.

Орендна плата

9. Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 14 липня 2021 року № 451 становить 2,1% від нормативної грошової оцінки і вноситься орендарем у грошовій формі, що складає 118118,06 гривень (сто вісімнадцять тисяч сто вісімнадцять гривень 06 копійок) в рік, або 9843,17 гривні (дев'ять тисяч вісімсот сорок три гривні 17 копійок) в місяць, щомісячними платежами на рахунок UA068999980334139812000013927 казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету 18010600, код отримувача ЄДРПОУ 38008294, отримувач ГУК Львів/Бориславська тг/ 18010600.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.

Річна орендна плата за користування земельною ділянкою за період з дня закінчення договору оренди земельної ділянки до укладання додаткової угоди провадиться Орендарем відповідно до Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями).

Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України.

12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

13. Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності;

- в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором:

- у 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором;

- стягується пеня, яка нараховується на суму податкового боргу із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств.

16. Цільове призначення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств (код КВЦПЗ 11.03).

Категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

17. Умови збереження стану об'єкта оренди забороняється самовільна забудова земельної ділянки.

Умови повернення земельної ділянки

18. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284.

19. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

20. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

21. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

22. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

23. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.

24. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

25. Права орендодавця: Бориславська міська рада має право вимагати від акціонерного товариства «ПРИКАРПАТ - БУД»:

- почати використовувати земельну ділянку відповідно до умов укладеного договору;

- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;

- дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;

- дотримання режиму санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

- своєчасного внесення орендної плати.

26. Обов'язки орендодавця: Бориславська міська рада зобов'язана:

- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору;

- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендної земельної ділянки;

- не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

27. Права орендаря: акціонерне товариство «ПРИКАРПАТ - БУД» має право:

- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;

- за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому порядку виробничі та інші будівлі і споруди.

28. Обов'язки орендаря: акціонерне товариство "ПРИКАРПАТ - БУД" зобов'язане:

- приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;

- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому договором оренди землі.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

29. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендодавець.

Страхування об'єкта оренди

30. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

31. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

32. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;

- смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у цьому Законі, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;

- ліквідації юридичної особи - орендаря;

- відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;

- набуття права власності на будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;

- припинення дії договору, укладеного в рамках державно - приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства);

- якщо орендар не почав використовувати земельну ділянку відповідно до умов укладеного договору;

- істотної зміни обставин, які на момент укладення договору, не можуть бути передбачені.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

33. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї з сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.

34. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

35. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

36. 3а невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

37. Забороняється передавати право оренди за цим договором в заставу та/ або вносити до статутного капіталу юридичної особи.

Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

38. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами.

Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря.

Невід'ємними частинами договору є:

- рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання земельної ділянки в оренду на вул. Коновальця, 11 у м. Бориславі Львівської області від 28.03.2024 року № 1839;

- кадастровий план земельної ділянки;

- відомість про встановлені межові знаки;

- витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Реквізити сторін

Орендодавець: Бориславська міська рада Львівської області

82300, Львівська область, місто Борислав, вулиця Шевченка, будинок 42, Код ЄДРПОУ 26181298.

Орендар: Акціонерне товариство «Прикарпат-Буд»

82100, Львівська область, місто Дрогобич, вулиця Данила Галицького, будинок 1, Код ЄДРПОУ 01272261».

3. Стягнути з Акціонерного товариства "Прикарпат-Буд" (82100, Львівська область, місто Дрогобич, вулиця Данила Галицького, будинок 1, ідентифікаційний код 01272261) на користь Бориславської міської ради Львівської області (82300, Львівська область, місто Борислав, вулиця Шевченка, будинок 42, ідентифікаційний код 26181298) 3028,00 грн витрат по сплаті судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено відповідно до глави 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 06.01.2025.

Суддя Петрашко М.М.