06 січня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13688/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за позовом Приватного підприємства Спеціалізована компанія "АСОЛЬ" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, третя особа: Приватне акціонерне товариство "ПОДІЛЬСЬКІ ТОВТРИ" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
15 листопада 2024 року Приватне підприємство Спеціалізована компанія "АСОЛЬ" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, третя особа: Приватне акціонерне товариство "ПОДІЛЬСЬКІ ТОВТРИ", в якій просить про:
- визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11739867/42140660 від 06.09.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 13.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 13.08.2024, складену та подану на реєстрацію Приватним підприємством Спеціалізована компанія "АСОЛЬ" (код ЄРДПОУ 42140660).
В обґрунтування позовних вимог зазначено про відсутність правових підстав для відмови в реєстрації податкової накладної Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування з огляду на подання підприємством документів на підтвердження підстав складення податкових накладних та реальності господарської операції.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі, вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача ГУ ДПС у Полтавській області проти позову заперечував, зазначивши, що за результатами опрацювання документів поданих платником податку, Комісією ГУ ДПС у Полтавській області прийнято рішення від 06.09.2024 №11739867/42140660 про відмову в реєстрації податкової накладної від № 6 від 13.08.2023 у зв'язку з тим що ході опрацювання первинних документі встановлено відсутність походження товару. До повідомлення платником надано видаткову накладну від 09.07.2024 №1048 на придбання ТМЦ у неплатника ПДВ - ФОП ОСОБА_1 , який в подальшому реалізований, при цьому у декларації з ПДВ за липень 2024 року платником не відображено у р.10.4 придбання товарів/послуг та необоротних активів на митній території України з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість, чим порушено підпункт 1 пункту 4 розділу V Наказу МФУ №21 від 28.01.2016 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» зі змінами; надана копія товарно-транспортної накладної на придбання товару від 09.07.2024 № 1048, складена з порушенням норм наказу Міністерства транспорту України від 14.101997 № 363 «Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні».
У поясненнях третя особа Приватне акціонерне товариство «ПОДІЛЬСЬКІ ТОВТРИ» погоджується з позицією ПП СК «АСОЛЬ», що у ГУ ДПС у Полтавській області не було жодних підстав для прийняття рішення щодо відмови в реєстрації податкової накладної №6 від 13.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У відповіді на відзив представник позивача зазначає, що підстави для відмови у реєстрації податкової накладної, які зазначені у оскарженому рішенні є абсолютно надуманими.
Відповідач ДПС України правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Приватне підприємство Спеціалізована компанія «АСОЛЬ», код ЄДРПОУ 42140660, дата запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця: 17.05.2018.
Одними із видів діяльності Приватного підприємства Спеціалізована компанія «АСОЛЬ» є 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; 45.19 Торгівля іншими автотранспортними засобами.
09.07.2024 року між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (постачальник) та Приватним підприємством Спеціалізована компанія «АСОЛЬ» (покупець) укладено договір купівлі - продажу № 0907 від 09.07.2024 р.
Згідно з п. 1.1. вказаного договору постачальних зобов'язується в порядку та на умовах визначених цим договором, поставити автозапчастини, обладнання, а покупець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, прийняти та оплатити товар. зобов'язується прийняти та оплатити імпортні та вітчизняні запчастини та аксесуари для вантажних автомобілів, причепів та напівпричепів, асортимент, кількість та вартість яких визначається постачальником у рахунках на оплату, що є невід'ємними частинами вказаного договору.
Пунктом 1.2. договору визначено, що одиниця виміру товару, що є предметом поставки за цим договором, вказується у відповідних накладних на товар.
Згідно п. 2.3 договору загальна вартість цього договору визначається, як сукупна сума всього товару поставленого постачальником покупцю, згідно накладних, протягом усього строку дії договору.
Відповідно до пункту 4.1 договору моментом виконання обов'язку передати товар вважається дата отримання товару покупцем в місці поставки товару, що підтверджується документально шляхом складання видаткових накладних або акту приймання - передачі. Видаткова накладна або акт приймання - передачі підписуються повноважними представниками покупця та постачальника.
Пунктом 4.4 договору визначено датою поставки товару є дата вказана у видатковій накладній постачальника.
На підставі договору купівлі - продажу № 0907 від 09.07.2024 року ПП СК «АСОЛЬ» у у ФОП ОСОБА_2 придбано товар - двигун ямз - 240м. Перевезення товару здійснювалося транспортним засобом ПП СК «АСОЛЬ».
Вказана господарська операція підтверджується копією специфікації №1 від 09 липня 2024 року, копією рахунку на оплату №1048 від 09.07.2024 року, копією видаткової накладної №1048 від 09.07.2024 року, копією подорожнього листа вантажного автомобіля від 09.07.2024 року, копією товарно - транспортної накладної №1048 від 09 липня 2024 року.
22.07.2022 року між Приватним підприємством Спеціалізована компанія «АСОЛЬ» (постачальник) та Приватним акціонерним товариством «Подільські товтри» (покупець) укладено договір купівлі - продажу товарів № 22/07/2024.
Відповідно до п. 1.1 Договору № 22/07/2024 постачальник зобов'язується передати в порядку й на умовах визначених цим договором поставити автозапчастини, обладнання, а покупець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, прийняти та оплатити такий товар.
Пунктом 1.2. Договору № 22/07/2024 визначено, що одиниця виміру товару, що є предметом поставки за цим договором, вказується у відповідних накладних на товар.
Згідно п. 2.3 Договору № 22/07/2024 загальна вартість цього договору визначається, як сукупна сума всього товару поставленого постачальником покупцю, згідно накладних, протягом усього строку дії договору.
Пунктом 4.4 Договору № 22/07/2024 визначено датою поставки товару є дата вказана у видатковій накладній постачальника.
Відповідно до п. 4.5. Договору № 22/07/2024 разом із товаром постачальник надаєпокупцю товаросупровідні документи (оригінали): рахунку - фактури, видаткової накладної, сертифікати якості (у разі наявності).
13.08.2024 року ПП СК «АСОЛЬ» (постачальник) на підставі договору купівлі -продажу №22/07/2024 від 22.07.2024 року реалізовано (покупець) двигун ямз - 240м.
Перевезення товару здійснювалося транспортним засобом ПрАТ «Подільські товтри».
Господарська операція підтверджується копією видаткової накладної № 6 від 13.08.2024 року, копією товарно - транспортної накладної № 6 від 13.08.2024 року, копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу HAZ д.н.з. НОМЕР_1 .
ПрАТ «Подільські товтри» оплату за придбаний товар проведено в повному обсязі, що підтверджується випискою по рахунку ПП СК «АСОЛЬ».
Приватним підприємством Спеціалізована компанія «АСОЛЬ» у зв'язку з фактичною реалізацією товару Приватного акціонерного товариства «Подільські товтри» складено податкову накладну № 6 від 13.08.2024 на загальну суму 600 000,00 грн., в тому числі 100000,00 грн. ПДВ, яку внесено до ЄРПН 29.08.2024 р.
Головним управлінням ДПС у Полтавській області реєстрацію податкової накладної в ЄРПН зупинена.
Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зазначає: «Відповідно п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 реєстрація податкової накладної від 13.08.2024 № 6 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8408, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/ послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій».
Додатково повідомлені показники: "D" = 11.6181 %, "Pпоточ"= 9599.99.
При цьому, було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На вказану пропозицію позивачем надано ГУ ДПС у Полтавській області пояснення та копії документів в підтвердження законності складання податкової накладної № 6 від 13.08.2024 року, а саме:
- копія договору оренди нежитлових приміщень № 29/12-2023/1 від 29.12.2023;
- копія акту прийому - передачі приміщення від 01.01.2024 до договору №29/12-2023/1 оренди нежитлових приміщень від 29.12.2023;
- копія доручення від 29.12.2023;
- копія штатного розкладу ПП СК «АСОЛЬ» на 01.04.2024;
- копія договору купівлі - продажу № 0907 від 09.07.2024;
- копія специфікації №1 від 09.07.2024 до Договору купівлі - продажу №0907 від 09.07.2024;
- копія рахунку на оплату № 1048 від 09.07.2024;
- копія видаткової накладної № 1048 від 09.07.2024;
- копія подорожнього листа від 09.07.2024;
- копія товарно - транспортної накладної № 1048 від 09.07.2024;
- копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу КРАЗ д.н.з. НОМЕР_2 ;
- копія договору купівлі - продажу №22/07/2024 від 22.07.2024;
- копія специфікації №1 до Договору купівлі - продажу №22/07/2024 від
22.07.2024;
- копія видаткової накладної № 6 від 13.08.2024;
- копія товарно - транспортної накладної № 6 від 13.08.2024 р.
- копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу HAZ д.н.з. НОМЕР_1 ;
- копія виписки по рахунках ПП СК «АСОЛЬ»;
06.09.2024 року комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупиненняреєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення № 11739867/42140660 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 13.08.2024 року.
За змістом рішення підставою для відмови у реєстрації податкової накладної стало ненадання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства.
Додаткова інформація: в ході опрацювання первинних документів встановлено відсутність походження товару. До повідомлення платником податку надано видаткову накладну від 09.07.2024 р. № 1048 на придбання ТМЦ у неплатника ПДВ - ФОП ОСОБА_2 , який в подальшому реалізований, при цьому у декларації з ПДВ за липень 2024 року платником не відображено у р. 10.4 придбання товарів/послуг та необоротних активів на митній території України з нульовою ставною та/або без податку на додану вартість, чим порушено підпункт 1 пункту 4 розділу V Наказу МФУ №21 від 28.01.2016 «Про затвердження форм та Порядку заповнення податкової звітності з податку на додану вартість» зі змінами; надана копія товарно - транспортної накладної на придбання товару від 09.07.2024 №1048 складена з порушенням норм наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997№363 «Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні».
09.09.2024 року позивачем подано скаргу до ДПС України на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 11739867/42140660 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 13.08.2024 року.
За результатами розгляду скарги ДПС України прийнято рішення №59517/42140660/2 від 16.09.2024 року, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо
постачання/ придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунки - фактури, інвойси; акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивач, не погодившись із рішеннями Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI об'єктом оподаткування є постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі-Порядок №1165, в редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктами 10 та 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій.
До критеріїв ризиковості здійснення операцій пунктом 1 віднесено такий: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, регламентований Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктами 2-4 Порядку №520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг; Про електронні довірчі послуги.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За змістом пункту 5 Порядку №520 Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування /пункт 6 Порядку № 520/.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 (в редакції Наказів Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023, № 394 від 14.07.2023) письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг; Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг; Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку /п. 12 Порядку № 520/.
Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Аналіз наведених вище положень Порядку №1165 свідчить, що контролюючий орган, після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій.
Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156).
У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної зупиняється.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Зі змісту залучених до матеріалів справи квитанцій суд встановив, що податковим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної №6 від 13.08.2024 пункту 1 Критеріям ризиковості здійснення операцій.
Мотивуючи цей висновок податковий орган зазначив, що обсяг постачання товару/послуги 8408, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та на цій підставі зупинив реєстрацію податкової накладної у ЄРПН.
Порядок №1165 не містить вимоги про прийняття контролюючим органом окремого рішення з питання зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Водночас, виходячи з наведених вище положень пунктів 10, 11 Порядку №1165, зміст такого рішення наводиться податковим органом у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
При цьому, пунктом 11 Порядку №11 передбачено вимоги до змісту такої квитанції, а саме - у ній обов'язково мають бути зазначені:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Дослідивши залучену до матеріалів справи копію квитанції, суд встановив, що у ній зазначено номер та дату складення податкової накладної; критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованими показниками "D" і "Р"; пропозицію щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
При цьому у вищенаведеній квитанції не наведено конкретного переліку документів, необхідних для реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Наведене, на переконання суду, унеможливлює визначення платником порядку своїх дій, які він має вчинити з метою прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН.
Водночас вказані обставини не свідчать про протиправність зупинення реєстрації податкової накладної, натомість підлягають врахуванню під час оцінки рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
Виключний перелік підстав для відмови у реєстрації податкової накладної визначено пунктом 10 Порядку № 520, а саме:
- ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
- надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Спірне рішення про відмову у реєстрації податкових накладних прийняті з підстави надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
У додатковій інформації зазначено, що в ході опрацювання первинних документів встановлено відсутність походження товару. До повідомлення платником податку надано видаткову накладну від 09.07.2024 р. № 1048 на придбання ТМЦ у неплатника ПДВ - ФОП ОСОБА_2 , який в подальшому реалізований, при цьому у декларації з ПДВ за липень 2024 року платником не відображено у р. 10.4 придбання товарів/послуг та необоротних активів на митній території України з нульовою ставною та/або без податку на додану вартість, чим порушено підпункт 1 пункту 4 розділу V Наказу МФУ №21 від 28.01.2016 «Про затвердження форм та Порядку заповнення податкової звітності з податку на додану вартість» зі змінами; надана копія товарно - транспортної накладної на придбання товару від 09.07.2024 №1048 складена з порушенням норм наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997№363 «Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні».
Надаючи оцінку мотивам, покладеним в основу спірного рішення, суд виходить з такого.
Подією, за якою позивачем складено податкову накладну №6 від 13.08.2024 є реалізація товару (двигун ямз-240м) Приватному акціонерному товариству «Подільські товтри» на суму 600000,00 грн, в тому числі 100000,00 грн ПДВ.
Податкову накладну подано на реєстрацію до ЄРПН 29.08.2024.
Головним управлінням ДПС у Полтавській області реєстрацію податкової накладної зупинено.
Позивачем з метою реєстрації податкової накладної № 6 від 13.08.2024 року до повідомлення про подання пояснень та документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено до ГУ ДПС у Полтавській області було подано документи на підтвердження наявності та походження поставленого товару, а саме:
- копію договору купівлі - продажу № 0907 від 09.07.2024;
- копію специфікації №1 від 09.07.2024 р. до Договору купівлі - продажу № 0907 від 09.07.2024;
- копію рахунку на оплату № 1048 від 09.07.2024;
- копію видаткової накладної № 1048 від 09.07.2024;
- копію подорожнього листа від 09.07.2024;
- копію товарно - транспортної накладної № 1048 від 09.07.2024;
- копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу КРАЗ д.н.з. НОМЕР_2 .
З огляду на вищевказане, доводи відповідача про неможливість встановити походження товару є безпідставними.
Щодо доводів відповідача про невідображення у Декларації з ПДВ за липень 2024 року в р.10.4 придбання товарів/послуг та необоротних активів на митній території України з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість, чим порушено п.п. 1. п. 4 розділу V Наказу МФУ № 21 від 28.01.2016 «Про затвердження форми та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» зі змінами», суд звертає увагу, що не відображення в податковій декларації придбання товарів/послуг та необоротних активів на митній території України з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість може вказувати на порушення платником податків порядку складання та подання до контролюючого органу податкової звітності і не може вказувати на фактичну відсутність товару, який в подальшому був реалізований.
Перевіривши доводи відповідача, що товарно-транспортна накладна від 09.07.2024 №1048, яка надана позивачем до пояснень відповідачам, складена з порушенням норм наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 «Про затвердження Правим перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні», суд з'ясував, що товарно-транспортна накладна від 09.07.2024 № 1048 заповнена за формою №1-ТН відповідно до Додатку 7 до Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, тобто оформлена відповідно до вимог наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 «Про затвердження Правим перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні», підписана сторонами.
У своєму рішення ГУ ДПС у Полтавській області не конкретизувало, в чому саме полягає порушення складення ТТН.
Суд також наголошує, що у постанові від 21 лютого 2023 року по справі №2240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
З урахуванням вищезазначеного, доводи відповідача щодо наявності підстав для відмови у реєстрації податкової накладної №6 від 13.08.2024 є помилковими.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про те, що рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11739867/42140660 від 06.09.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №6 від 13.08.2024 є протиправним, у зв'язку із чим підлягає скасуванню, а відповідна позовна вимога - задоволенню.
Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Обираючи спосіб захисту прав позивача відповідно до наведених норм та встановлених у цій справі обставин, суд вважає за можливе зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 13.08.2024 датою її подання на реєстрацію.
Отже, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Позивач у позовній заяві просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Полтавській області на його користь судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40 грн.
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою цієї статті визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 грн, що підтверджено платіжною інструкцією №136 від 15.11.2024.
Враховуючи те, що передумовою для виникнення цього спору послугувало прийняття ГУ ДПС у Полтавській області протиправних рішень про відмову у реєстрації податкової накладної у ЄРПН, суд дійшов висновку, що судовий збір належить стягнути у повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Полтавській області.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов Приватного підприємства Спеціалізована компанія "АСОЛЬ" (вул. М.Грушевського, буд.10-А, с.Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, 38751) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 44057192), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) третя особа: Приватне акціонерне товариство "ПОДІЛЬСЬКІ ТОВТРИ" ( вул. Заводська, 1, с. Вербка, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область, 32326, код ЄРДПОУ 03771123) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області №11739867/42140660 від 06.09.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 13.08.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 13.08.2024, складену та подану на реєстрацію Приватним підприємством Спеціалізована компанія "АСОЛЬ", датою їх подання на реєстрацію
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного підприємства Спеціалізована компанія "АСОЛЬ" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко