Справа № 461/82/25
Провадження № 1-кс/461/73/25
про тимчасовий доступ до речей і документів
07.01.2025 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СУ ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, -
слідчий СУ ГУ Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні за №42023140000000057 від 17.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, погодженим прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до оригіналів документів в електронному вигляді або на паперових носіях в друковано-рукописному вигляді, з можливістю їх вилучення (виїмки), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
-Технічний звіт з топографо-геодезичного знімання на земельну ділянку, що перебувала (перебуває) на праві постійного користування ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно Державного акту на право користування землею від 1978 року;
-Друковані періодичні видання з відомостями щодо продажу земельних ділянок аналогічних до об'єктів дослідження ділянок з кадастровими номерами 4625855300:07:001:0530 та 4625855300:07:001:0504 станом на 2014 рік;
-проект землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0530;
-топографо-геодезичне знімання зовнішніх меж земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0530 з каталогом координат СК-63 (станом на теперішній час);
-проект землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0504;
-топографо-геодезичне знімання зовнішніх меж земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0504 з каталогом координат СК-63 (станом на теперішній час);
-довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддями (Довідка форми 6-зем) на земельну ділянку з кадастровим номером, 4625855300:07:001:0530, станом на 07.07.2010;
-довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддями (Довідка форми 6-зем) на земельну ділянку з кадастровим номером, 4625855300:07:001:0504, станом на 12.03.2013.
Подане клопотання мотивує тим, що встановлення та вилучення вищевказаної інформації та документів має істотне значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні, дасть можливість отримати важливі докази, а також унеможливить їх зміну або знищення у зв'язку із збігом термінів зберігання вищезазначеної документації та інформації чи з інших причин.
В клопотанні слідчий просить проводити розгляд без участі слідчого та прокурора.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42023140000000057 від 17.02.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що cлужбові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 спільно з службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснили зловживання службовим становищем при передачі у приватну власність земель лісового фонду ІНФОРМАЦІЯ_5 , які перебували у постійному користуванні ІНФОРМАЦІЯ_6 .
22.08.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_7 скеровано постанову від 15.08.2024 про призначення комплексної судової земельно-технічної, оціночно-земельної та експертизи з питань землеустрою.
10.12.2024 до СУ ГУНП у Львівській області скеровано клопотання судового експерта ІНФОРМАЦІЯ_7 про надання додаткових документів та відомостей, необхідних для проведення комплексної судової експертизи земельно-технічної оціночно-земельної та з питань землеустрою, а саме:
-Технічний звіт з топографо-геодезичного знімання на земельну ділянку, що перебувала (перебуває) на праві постійного користування ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно Державного акту на право користування землею від 1978 року;
-Друковані періодичні видання з відомостями щодо продажу земельних ділянок аналогічних до об'єктів дослідження ділянок з кадастровими номерами 4625855300:07:001:0530 та 4625855300:07:001:0504 станом на 2014 рік;
-проект землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0530;
-топографо-геодезичне знімання зовнішніх меж земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0530 з каталогом координат СК-63 (станом на теперішній час);
-проект землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0504;
-топографо-геодезичне знімання зовнішніх меж земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0504 з каталогом координат СК-63 (станом на теперішній час);
-довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддями (Довідка форми 6-зем) на земельну ділянку з кадастровим номером, 4625855300:07:001:0530, станом на 07.07.2010;
-довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддями (Довідка форми 6-зем) на земельну ділянку з кадастровим номером, 4625855300:07:001:0504, станом на 12.03.2013.
Згідно з ч.4 ст.83 та ч.4 ст.84 ЗК України до земель державної та комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать зокрема, землі під об?єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не перебачено законом.
Відповідно до ч.1 ст.79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об?єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно ч.4 вказаної статті земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Частиною 5 ст.79-1 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до ч. 2. ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється шляхом поділу чи об?єднання раніше сформованих земельних ділянок.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об?єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
На підставі частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями частин першої та другої статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування у межах їх повноважень.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з частиною п?ятою статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Положеннями статті 140 Земельного кодексу України визначено, що припинення права користування земельною ділянкою можливе лише за добровільною згодою користувача або шляхом примусового вилучення у нього земельної ділянки.
Згідно зі статтею 149 Земельного кодексу України примусове вилучення земельної ділянки без згоди землекористувача можливе лише в судовому порядку за позовом відповідного органу влади чи місцевого самоврядування.
Частинами першою та четвертою статті 186-1 Земельного кодексу України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов?язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Розробник подає на погодження землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до частини третьої статті 186-1 3К України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки: природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об?єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації (частина шоста статті 186-1 3К України).
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» території природно-заповідного фонду можуть використовуватися у природоохоронних цілях; у науково-дослідних цілях; в оздоровчих та інших рекреаційних цілях; в освітньо-виховних цілях; для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.
Частинами першою та третьою статті 152 Земельного кодексу України визначено, що власник або землекористувач земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов?язані із позбавленням права володіння земельною ділянкою.
За змістом статей 317-318 Цивільного кодексу України власнику належить право володіти, користувтися і розпоряджатися своїм майном.
Згідно зі статтею 324 цього Кодексу земля, її надра, атмосферне повітря, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об?єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Кожен громадянин має право користуватися природними об?єктами права власності Українського народу відповідно до закону.
У статті 51 Земельного кодексу України визначено, що до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об?єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично- оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об?єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об?єктів стаціонарної рекреації.
Статтею 20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Слідчий вказує, що на даний час для проведення подальшого досудового розслідування та виконання завдань кримінального провадження, передбачених ст.2 КПК України, виникла необхідність у вилучені проекту землеустрою, топографо-геодезичного знімання, технічних звітів щодо вказаних земельних ділянок.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки - це землевпорядна документація, яка розробляється при першому оформленні права власності або користування (оренди) на землю, при зміні цільового призначення землі та ін. Підставою для розробки проекту землеустрою є заява замовника та дозвіл відповідного органу місцевого самоврядування на розробку проекту відведення.
Відповідно до положень ст. 50 Закону України «Про землеустрій» проект відведення земельної ділянки є однією із важливих стадій порядку оформлення права власності на земельну ділянку.
Необхідність отримання таких документів наддасть можливість використовувати їх як докази у цьому кримінальному провадженні, проведенню комплексної судової земельно-технічної експертизи, судової експертизи з питань землеустрою та судової оціночно-земельної експертизи, а також унеможливить зміну або знищення їх.
Виходячи з наведеного необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаних документів з можливістю їх вилучення на паперових носіях в друковано-рукописному вигляді, так як іншим процесуальним шляхом неможливо отримати первинні відомості для встановлення істини у даному кримінальному провадженні.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що необхідна документація для розслідування кримінального провадження знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Частиною 6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, враховуючи, що означена інформація може надати органу досудового розслідування та суду можливість отримати докази та забезпечити проведення повного, швидкого та неупередженого розслідування, а тому, вважаю, що клопотання про надання тимчасового доступу слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 162-166 КПК України, слідчий суддя ,-
клопотання задовольнити.
надати старшому слідчому відділу розслідування кримінальних правопорушень у сфері охорони навколишнього природнього середовища слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 та іншим слідчим, що перебувають у групі слідчих кримінального провадження №42023140000000057 від 17.02.2023, дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів в електронному вигляді або на паперових носіях в друковано-рукописному вигляді, з можливістю їх вилучення (виїмки), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
-Технічний звіт з топографо-геодезичного знімання на земельну ділянку, що перебувала (перебуває) на праві постійного користування ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно Державного акту на право користування землею від 1978 року;
-Друковані періодичні видання з відомостями щодо продажу земельних ділянок аналогічних до об'єктів дослідження ділянок з кадастровими номерами 4625855300:07:001:0530 та 4625855300:07:001:0504 станом на 2014 рік;
-проект землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0530;
-топографо-геодезичне знімання зовнішніх меж земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0530 з каталогом координат СК-63 (станом на теперішній час);
-проект землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0504;
-топографо-геодезичне знімання зовнішніх меж земельної ділянки за кадастровим номером 4625855300:07:001:0504 з каталогом координат СК-63 (станом на теперішній час);
-довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддями (Довідка форми 6-зем) на земельну ділянку з кадастровим номером, 4625855300:07:001:0530, станом на 07.07.2010;
-довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддями (Довідка форми 6-зем) на земельну ділянку з кадастровим номером, 4625855300:07:001:0504, станом на 12.03.2013.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого СУ ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 .
Строк дії ухвали 1 (один) місяць з дня її постановлення.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_5