Справа № 308/20213/24
3/308/10130/24
03 січня 2025 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , його представника - адвоката Чернобука Я.Л., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Рідне Закарпаття» (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , документ, що посвідчує особу - паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , орган, що видав - 2110, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , -
за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Як випливає з протоколу про адміністративне правопорушення №50-33/472 від 22.11.2024, ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Рідне Закарпаття» всупереч вимогам Закону України «Про політичні партії в Україні» порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2023 року, а саме: порушення строків подання такого Звіту, оскільки Звіт партії за IV квартал 2023 року підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та несвоєчасно подано до Національного агентства через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати в зобов'язання фінансового характеру 25.04.2024 о 14 год. 08 хв. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст.212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
26.12.2024 представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адвокат Чернобук Я.Л. подав до суду клопотання, в якому просив закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строків притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки днем виявлення адміністративного правопорушення є 04.04.2024 - день оприлюднення новини на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції «Понад 220 політичних партій не подали річні звіти до НАЗК», де під №204 було зазначено політичну партію «Рідне Закарпаття». З огляду на що вважає, що строк притягнення ОСОБА_1 до відповідальності закінчився 04.10.2024.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його представник адвокат Чернобук Я.Л. підтримав клопотання свого представника, просив закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та її представника, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 є керівником політичної партії «Рідне Закарпаття», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-1X (далі - Закон № 3337-XI), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Політичні партії були зобов'язані подати Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік (квартальні або річний) протягом 90 днів з дня набрання чинності вказаним Законом № 3337-IX.
Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2023 рік (квартальні або річний) - 26.03.2024.
При цьому це стосується усіх політичних партій та не залежить від обраного варіанту подання Звіту (квартальний або річний).
Частиною 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
04.04.2024 списки політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений законом строк, були розміщені на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/ponad-220-politychnyh-partiy-ne-podaly-zvity-do-nazk/. Зокрема, під номером 204 опубліковано політичну партію «Рідне Закарпаття».
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Законодавець у ч. 4 ст. 38 КУпАП зазначає про можливість накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, з урахуванням двох обставин: протягом 6 місяців з дня його виявлення, але не пізніше 2 років з дня його вчинення. Тобто, законодавець пов'язує строк у 2 роки з попередньою обставиною виявлення правопорушення. Таким чином, ці дві обставини за змістом вказаної норми не можуть враховуватись окремо при вирішенні питання щодо обчислення строку для накладання адміністративного стягнення, оскільки друга обставина (сплив 2 років з моменту вчинення) є похідною від першої (протягом 6 місяців з дня його виявлення).
За таких обставин, вказівка законодавця, що міститься в ч. 4 ст. 38 КУпАП, на дату виявлення правопорушення є першочерговою у визначенні строку відносно правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП. Друга обмежувальна вимога щодо спливу 2 років з дня вчинення правопорушення є другорядною і може застосовуватися лише при дотриманні умов першої вимоги, яка пов'язана зі спливом 6 місячного терміну з дня виявлення правопорушення. Дотримання такого взаємозв'язку є обов'язковим в питанні, що пов'язано з виконанням вимог ст. 38 КУпАП.
Отже, з огляду на те, що інформація про неподання політичною партією «Рідне Закарпаття» у встановлений строк Звіту за 2023 рік (квартальний або річний) була розміщена на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції 04.04.2024, суддя констатує, що Національним агентством вказане правопорушення виявлено не пізніше 04.04.2024, а не 18.06.2024, як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
З наведеного слідує, кінцевим терміном накладення адміністративного стягнення за вчинення вказаного адміністративного правопорушення є 04.10.2024.
Суддя констатує, що на час передання адміністративних матеріалів до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області (19.12.2024) та станом на момент розгляду справи у суді встановлені ч. 4 ст. 38 КУпАП строки накладення адміністративного стягнення закінчилися.
Відповідно до положень п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
При цьому, ст. 38 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, при вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган взагалі позбавлені можливості досліджувати та вирішувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного правопорушення.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 11 липня 2018 року.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
З огляду на наведене, суддя вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, відносно ОСОБА_2 необхідно закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ч.4 ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст.283-284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП закрити на підставі п.7 ч. 1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку накладення адміністративного стягнення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя І.О. Шепетко