Справа № 127/115/25
Провадження № 3/127/39/25
06 січня 2025 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Тишківський С.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно з Протоколом про адміністративне правопорушення від 29.12.2024 року серії ВАД № 154484: «28.12.2024 о 23:50 год. в АДРЕСА_2 ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно дружини - ОСОБА_2 , а саме ображав словесно. Дані дії могли завдати шкоди її психологічному здоров'ю».
У судовому засіданні ОСОБА_1 вини не визнав, суду пояснив, що 28.12.2024 мала місце взаємна сварка з дружиною, наразі вони розлучаються.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 9 КУпАП: адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з частиною першою статті 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22 травня 2024 року № 3733-IX, який набув чинності 19 грудня 2024 року статтю 173-2 КУпАП викладено в новій реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (в редакції закону № 3733-IX, що діє з 19.12.2024 року): «Вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого».
Відтак, з 19.12.2024 року диспозиція ч. 1 статті 173-2 КУпАП в якості обов'язкового елементу об'єктивної сторони домашнього насильства передбачає заподіяння шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого. Тоді як попередня редакція ч.1 статті 173-2 КУпАП (що діяла до 19.12.2024 року) в якості альтернативного елементу об'єктивної сторони домашнього насильства, поряд із завданням шкоди, передбачала також можливість заподіяння шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
В протоколі про адміністративне правопорушення від 29.12.2024 року серії ВАД № 154484 зазначено, що подія мала місце 28.12.2024 року. Поряд з цим , в Протоколі зазначено, що дії ОСОБА_1 могли завдати шкоди психічному здоров'ю ОСОБА_2 .. Про те, що діями ОСОБА_1 була завдана шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 , в Протоколі про адміністративне правопорушення від 29.12.2024 року серії ВАД № 154484, а також в інших матеріалах справи (Протоколі від 29.12.2024 про прийняття заяви про кримінальне правопорушення або іншу подію, в Поясненнях ОСОБА_2 від 29.12.2024) не зазначено.
Оскільки обов'язковим елементом об'єктивної сторони домашнього насильства, згідно з ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (в редакції Закону № 3733-IX, що діє з 19.12.2024 року), є саме завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, то відсутність в Протоколі про адміністративне правопорушення відомостей, що така шкода була завдана, із зазначенням лише на можливість її завдання, виключає в діях ОСОБА_1 наявність об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП встановлено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст. 173-2, ст.ст. 7, 9, 221, 247, 251, 276, 279, 280, 283, 284, 294 КУпАП, суд -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду.
Суддя: