Справа № 758/152/25
06 січня 2025 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі головуючої судді Левицької Я.К., за участю секретаря судового засідання Невмержицької Н.М., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову,
03.01.2025 року ОСОБА_1 в особі свого представника адвоката Романенка Ярослава Михайловича звернувся до Подільського районного суду міста Києва із заявою про забезпечення позову.
Разом із заявою про забезпечення позову також подано до Подільського районного суду міста Києва позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - заступник начальника відділу Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гладищенко Владислав Андрійович про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Обґрунтовуючи заяву про забезпечення позову ОСОБА_1 зазначив, що 26.12.2024 року ним отримано постанову про відкриття виконавчого провадження від 11.12.2024 року ВП № 76723876 за підписом заступника начальника відділу Подільського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гладищенка В.А.
31.12.2024 року, ознайомившись із матеріалами виконавчого провадження № 76723876, він довідався про те, що виконавче провадження відкрито на підставі постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 за № 686/2024 від 07.10.2024 року по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП про накладення на гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , штрафу у розмірі 25 500 грн.
Посилається на те, що він не погоджується із подією та складом адміністративного правопорушення, яке йому інкриміноване, вважає таку постанову незаконною та протиправною. Відтак, звернувся до суду із відповідним позовом.
Також зазначає, що постанова від 07.10.2024 перебуває на примусовому виконанні та у межах виконавчого провадження ВП № 76723876 вчиняються виконавчі дії щодо примусового стягнення суми штрафу в подвійному розмірі, просить тимчасово зупинити стягнення на підставі постанови № 686/2024 від 07.10.2024 року допоки суд не розгляне адміністративний позов.
Частиною 1 ст. 154 КАС України передбачено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Вивчивши заяву про забезпечення позову, враховуючи співмірність заходів забезпечення позову із заявленими позовними вимогами, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено в тому числі шляхом зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
За приписами п. 5, 6 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди; постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом.
Предметом позову є скасування постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 № 686/2024 від 07.10.2024 року по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Дана постанова є виконавчим документом та на її підставі може відбуватися примусове стягнення.
Розглядаючи клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд, з огляду на докази, надані стороною по справі для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись зокрема у тому, що клопотання не є надуманим, спір між сторонами існує, існує також дійсна і реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, а не якимось менш обмежувальним у правах способом для відповідача, такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, даним про особу та характер дій відповідача, позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідача, а не завдати шкоди правам та інтересам відповідача. Вирішуючи клопотання про забезпечення позову суд має зважати на необхідний баланс процесуальних прав та обов'язкові сторін.
Аналіз обставин справи свідчить про наявність публічно-правого спору між учасниками справи, а заходи забезпечення позову є співмірними із вимогами, які заявив позивач.
Оскільки оцінка правомірності прийняття оскаржуваної постанови відповідачем буде надана лише за результатами судового розгляду справи, то у разі встановлення протиправності оскаржуваної постанови і задоволення позовних вимог позивачу доведеться докласти значних зусиль і витрат, щоб відновити свої права та повернути своє майно (кошти), на яке може бути звернено стягнення у разі примусового виконання цієї постанови.
Згідно з ч. 1 ст. 156 КАС України ухвала суду про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Приймаючи до уваги, що забезпечення позову це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду, а також те, що не вжиття заходів забезпечення позову може призвести до незворотних наслідків, а також те, що вжитий вид забезпечення позову має тимчасовий характер та діє до виконання рішення суду, суд приходить до висновку про необхідність забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі оскаржуваної постанови.
Суд наголошує, що ухвала суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення стягнення постанови не скасовує оскаржувану постанову, не змінює обсягу прав та обов'язків сторін у спорі, а лише тимчасово призупиняє дію оскаржуваного виконавчого документа до вирішення спору.
Виходячи з предмету спору та суб'єктивного складу сторін, суд приходить до висновку, що заява про забезпечення позову підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. 150-154, 156, 241-243, 248, 294 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 , від імені якого діє представник - адвокат Романенко Ярослав Михайлович, про забезпечення позову - задовольнити.
Зупинити стягнення на підставі постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 № 686/2024 від 07.10.2024 року по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, у виконавчому провадженні ВП № 76723876, до розгляду справи по суті.
Копію ухвали направити учасникам процесу до відома та виконання.
Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
СуддяЯ. К. Левицька