Справа № 727/12425/24
Провадження № 2/727/102/25
06 січня 2025 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді - Слободян Г.М.
секретаря судових засідань - Вакарчук Т.Р.
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Чернівці цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради (код ЄДРПОУ: 44161525; адреса місцезнаходження: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, буд. 176) до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів, -
Короткий зміст позову.
Позивач Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді тимчасової державної допомоги на утримання її дітей.
Заявлені позовні вимоги обгрунтовано тим, що ОСОБА_2 звернулася до управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг 06.12.2019 для призначення їй тимчасової держаної допомоги дітям.
Посилається на те, що на підставі вищевказаної заяви та у відповідності із п.п. 8, 8-1 Порядку №189 ОСОБА_1 призначено тимчасову державну допомогу на дітей з 01.12.2019 по 31.05.2020 року в сумі 2370,93 грн. щомісячно у зв'язку з ухиленням їхнього батька ОСОБА_3 від сплати аліментів. На період карантину ОСОБА_1 було продовжено строк виплати допомоги з 01.06.2020 року по 30.09.2021 року в розмірі 2370,93 грн. щомісячно. Вказує на те, що 16.11.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення їй тимчасової держаної допомоги дітям та комплектом документів. Зазначає, що перед зверненням до органу соціального захисту відповідач отримувала дохід у вигляді державної соціальної допомоги багатодітним сім'ям та тимчасову допомогу, інших доходів не задекларовано. При цьому, відповідач надала розрахунок заборгованості зі сплати аліментів Третього відділу державної виконавчої служби у місті Чернівці Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) від 01.11.2021 за АСВП:5797298, згідно з яким станом на 30.04.2021 року, заборгованість ОСОБА_3 по сплаті аліментів відсутня.
Представник позивача посилається на те, що при оформлені тимчасової допомоги повторно відповідачка, не зазначила факт отримання аліментів від ОСОБА_3 , хоча взяла зобов'язання повідомити орган праці та соціального захисту населення про обставини, що можуть вплинути на виплату допомоги. Вказує на те, що в результаті не повідомлення відповідачкою про отримання аліментів їй було надміру нараховано та виплачено тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів в розмірі 49789,53 грн. за період 01.01.2020 по 30.09.2021, що підлягають поверненню до Державного бюджету. Стверджує, що для врегулювання в досудовому порядку спору позивачем неодноразово направлялися відповідачці письмові повідомлення про відшкодування коштів від 03.05.2022, 23.01.2023, 07.02.2024, 07.10.2024 в сумі 49789,53 грн. Однак, до цього часу кошти відповідачкою не повернуті, в зв'язку з чим позивач був змушений звернутися до суду.
Просить задовольнити заявлені позовні вимоги та стягнути з ОСОБА_1 кошти виплаченої та отриманої тимчасової державної допомоги на утримання її дітей в сумі 49789,53 грн. на рахунок: НОМЕР_2 Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, а також стягнути сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Рух справи та позиція сторін.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 15.11.2024 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 04.12.2024 року закрито підготовче провадження по справі.
Представник позивача Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, Скакун Н.М. скерувала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, у випадку неявки в судове засідання відповідача щодо винесення заочного рішення не заперечує. Просить повністю задовольнити позовні вимоги.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про час і місце судового розгляду повідомлялася належним чином за останнім відомим місцем проживання в порядку, передбаченому положеннями ст.129-131 ЦПК України.
У відповідності до ст.ст. 174,178 ЦПК України відповідач не скористався своїм правом та не направив до суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.
Згідно положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно до вимог частини 4 статті 223 та статей 280, 281 ЦПК України, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
Суд вважає, що можливо розглянути справу за відсутності сторін, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, з урахуванням того, що сторони повідомлені про розгляд справи належним чином у встановленому законом порядку.
Вивчивши матеріали справи, розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно дослідивши і оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зважає на наступне.
Положеннями ст. 4 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до положень ст.ст.12,13,81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках, а кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Досліджені судом докази та застосовані норми права.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулася до управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (далі - Департамент) із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг 06.12.2019 для призначення їй тимчасової держаної допомоги дітям (а.с.33-35).
Згідно Декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 06.12.2019 року, діти ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 проживають із своєю матір'ю, та її чоловіком ОСОБА_7 та спільними дітьми ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у м. Чернівцях (а.с.40-43).
Зі свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_3 від 30.05.2013 вбачається, що ОСОБА_1 перебуває у шлюбі із ОСОБА_7 (а.с.44).
Згідно довідок від 03.12.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 , ОСОБА_7 не перебувають на обліку в Чернівецькому обласному центрі зайнятості (а.с.47-48).
Довідки на ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 з Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 про навчання (а.с.49-51).
У ОСОБА_1 , ОСОБА_7 відсутні трудові книжки, що вбачається із заяв від 06.12.2019 (а.с.52-53).
Свідоцтва про народження дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 . Батьками цих дітей є ОСОБА_10 та ОСОБА_3 , що вбачається з вказаних свідоцтвом про народження (а.с.54-55).
Згідно з рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 09.12.2011, у справі № 2- 2283 розірвано шлюб між ОСОБА_11 та ОСОБА_3 (а.с.55).
Згідно з рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 14.11.2016, у справі №727/7561/16-ц про стягнення аліментів, з ОСОБА_3 стягнуто аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 в твердій грошовій сумі 500,00 грн. на кожного, щомісячно починаючи з 03.10.2016 року до досягнення повноліття (а.с.56).
Розрахунок заборгованості зі сплати аліментів Третього відділу державної виконавчої служби ГУЮ у Чернівецькій області від 02.12.2019 за АСВП: 5797298 долучений до заяви, згідно з яким станом на травень 2019 року, заборгованість ОСОБА_3 по сплаті аліментів складає 61491,00 грн. (а.с.57).
ОСОБА_1 призначено тимчасову державну допомогу на дітей з 01.12.2019 по 31.05.2020 року в сумі 2370,93 грн. щомісячно у зв'язку з ухиленням їхнього батька ОСОБА_3 від сплати аліментів (а.с.58-61).
На період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 продовжено ОСОБА_1 строк виплати допомоги з 01.06.2020 року по 30.09.2021 року в розмірі 2370,93 грн. щомісячно (а.с.62-64).
16.11.2021 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Департаменту із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення їй тимчасової держаної допомоги дітям та комплектом документів (а.с.65-67).
Разом із заявою відповідачка надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.11.2021, в якій зазначила, щодо складу її сім'ї входить діти: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та її чоловік ОСОБА_7 та спільні діти ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с.68-69).
Із розрахунку заборгованості зі сплати аліментів Третього відділу державної виконавчої служби у місті Чернівці Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) від 01.11.2021 за АСВП:5797298, згідно з яким станом на 30.04.2021 року, заборгованість ОСОБА_3 по сплаті аліментів відсутня (а.с.84-85).
Департаментом надіслано листа №21/06/01/2397 від 24.12.2021 до третього відділу державної виконавчої служби у місті Чернівці Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) щодо надання інформації, а саме довідки про суму виплачених (не виплачених) аліментів за період з 01.12.2019 по 30.04.2021 (помісячно) ОСОБА_1 на утримання неповнолітніх дітей від ОСОБА_3 (а.с.94).
30.12.2021 Третій відділ державної виконавчої служби у місті Чернівці ПівденноЗахідне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) надіслав розрахунок заборгованості зі сплати елементів з грудня 2019 по квітень 2021, де сплачено боржником ОСОБА_3 аліменти, а саме: січень 2020 в сумі 40495 грн.; лютий 2020 в сумі 9396 грн.; березень 2020 в сумі 9327 грн.; квітень 2020 в сумі 9327 грн.; травень 2020 в сумі 9327,70 грн.; червень 2020 в сумі 35997,20 грн; жовтень 2020 в сумі 417,20 грн.; грудень 2020 в сумі 7069,50 грн.; березень 2021 в сумі 7185 грн.; квітень 2021 в сумі 3592,50 грн. (а.с.95-97).
Розпорядженням Департаменту від 06.01.2022 припинено виплату тимчасової допомоги з 01.12.2021 року у зв'язку з виявленням обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину та сплату аліментів одним з батьків та вивести переплату з 01.05.2021 по 30.09.2021. Розпорядженням Департаменту від 06.01.2022 виведено переплату з 01.01.2020 по 30.04.2021 у зв'язку з виявленням обставин, щодо сплати аліментів одним з батьків (а.с.98-102).
Для врегулювання в досудовому порядку спору Департаментом направлялися відповідачці неодноразово письмові повідомлення про відшкодування коштів від 03.05.2022, 23.01.2023, 07.02.2024, 07.10.2024 в сумі 49789,53 грн. (а.с.103-110).
Як встановлено судом, відповідач ОСОБА_2 звернулася до управління соціального захисту населення Шевченківського району Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг 06.12.2019 для призначення їй тимчасової держаної допомоги дітям. У зв'язку з наведеним та у відповідності із п.п. 8, 8-1 Порядку №189 ОСОБА_1 призначено тимчасову державну допомогу на дітей з 01.12.2019 по 31.05.2020 року в сумі 2370,93 грн. щомісячно у зв'язку з ухиленням їхнього батька ОСОБА_3 від сплати аліментів.
Згідно з п.п. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 строк виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, (далі - державна соціальна допомога), яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - орган соціального захисту населення).
Із матеріалів справи вбачається, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відповідачу ОСОБА_1 продовжено строк виплати допомоги з 01.06.2020 року по 30.09.2021 року в розмірі 2370,93 грн. щомісячно.
Разом з цим, 16.11.2021 року ОСОБА_1 повторно звернулася до Департаменту із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення їй тимчасової держаної допомоги дітям та комплектом документів.
Так, відповідачка надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 16.11.2021 року, в якій зазначила, щодо складу її сім'ї входить діти: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та її чоловік ОСОБА_7 та спільні діти ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
Перед зверненням до органу соціального захисту ОСОБА_1 отримувала дохід у вигляді державної соціальної допомоги багатодітним сім'ям та тимчасову допомогу, інших доходів не задекларовано, що вбачається з вищезазначеної декларації.
Суд звертає увагу і на те, що відповідачка долучила до заяви і розрахунок заборгованості зі сплати аліментів Третього відділу державної виконавчої служби у місті Чернівці Південно-Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) від 01.11.2021 за АСВП:5797298, згідно з яким станом на 30.04.2021 року, заборгованість ОСОБА_3 по сплаті аліментів відсутня.
Із розрахуноку заборгованості Третього відділу державної виконавчої служби у місті Чернівці Південно Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) від 30.12.2021 року, щодо сплати елементів з грудня 2019 по квітень 2021, вбачається, що боржником ОСОБА_3 сплачено аліменти, а саме: січень 2020 в сумі 40495 грн.; лютий 2020 в сумі 9396 грн.; березень 2020 в сумі 9327 грн.; квітень 2020 в сумі 9327 грн.; травень 2020 в сумі 9327,70 грн.; червень 2020 в сумі 35997,20 грн; жовтень 2020 в сумі 417,20 грн.; грудень 2020 в сумі 7069,50 грн.; березень 2021 в сумі 7185 грн.; квітень 2021 в сумі 3592,50 грн.
Відповідно до ч.8 ст.181 СК України якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім'ї, у якій виховується дитина.
Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги, її розмір визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 9 ст. 181 СК).
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 затверджений Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
Порядок № 189 визначає механізм надання тимчасової державної допомоги дітям батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме (далі тимчасова допомога) (пункт 1 Порядку № 189).
Згідно з пунктом 2 цього Порядку тимчасова допомога призначається у разі, коли: рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
У пункті 5 Порядку № 189 вказано, що тимчасова допомога призначається та виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад. Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 189 тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами.
У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом місяця.
Відповідно до пп. 9, 16 п. 10 Порядку № 189 виплата тимчасової допомоги припиняється у разі: добровільного виконання рішення суду особою, зобов'язаною сплачувати аліменти; сплати аліментів одним з батьків.
Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.
Про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов'язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення.
Однак, відповідачка ОСОБА_1 при оформлені тимчасової допомоги повторно, не зазначила факт отримання аліментів від ОСОБА_3 , хоча взяла зобов'язання повідомити орган праці та соціального захисту населення про обставини, що можуть вплинути на виплату допомоги.
У разі коли одержувачем навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на тимчасову допомогу та визначення її розміру, а також у разі неповідомлення або невчасного повідомлення про виникнення обставин, за яких виплата тимчасової допомоги припиняється, на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через 12 місяців з місяця виявлення порушення (виникнення обставин).
Так, з матеріалів справи вбачається, що розпорядженням Департаменту від 06.01.2022 припинено виплату тимчасової допомоги з 01.12.2021 року у зв'язку з виявленням обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину та сплату аліментів одним з батьків та вивести переплату з 01.05.2021 по 30.09.2021 р.
Згідно з п. 11 Порядку № 189 орган соціального захисту населення у строк до п'яти календарних днів повідомляє одержувачу про припинення виплати допомоги.
Відповідно до п. 12 Порядку № 189 якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення: визначає суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та встановлює строки її повернення (протягом місяця); повідомляє одному з батьків про суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та строк її повернення; у разі неповернення коштів добровільно в установлені строки вирішує питання про їх стягнення у судовому порядку. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету. Кошти, перераховані одним з батьків на рахунок органу соціального захисту населення, протягом 10 календарних днів зараховуються на рахунок органу Казначейства.
Судом встановлено, що в результаті не повідомлення відповідачкою про отримання аліментів, як того вимагає Порядок № 189 відповідачці надміру нараховано та виплачено тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів в розмірі 49789,53 грн. за період 01.01.2020 по 30.09.2021, що підлягають поверненню до Державного бюджету.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивачем були здійснені заходи досудового врегулювання спору: відповідачці неодноразово направлялися письмові повідомлення про відшкодування коштів від 03.05.2022, 23.01.2023, 07.02.2024, 07.10.2024 в сумі 49 789,53 грн. Однак, до цього часу кошти відповідачкою не повернуті Департаменту, в зв'язку з чим, вони були змушені звернутися до суду.
Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до роз'яснень, викладених в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.02.1992 року «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.
Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідач ОСОБА_1 не повідомила позивача про обставини, що стосуються отримання аліментів від ОСОБА_3 на утримання дітей, та не реагує на досудові спроби позивача врегулювати спір, то з неї необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку, в розмірі 49 789,53 грн.
Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Згідно положень ст.12,13 ЦПК України, учасники справи, мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом; суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно грунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обгрунтованим, ухваленим відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, має відповідати завданню цивільного судочинства.
На основі всебічно з'ясованих обставин, на які посилаються позивачі, як учасники справи, як на підставу заявлених вимог, оцінившиналежність доказів, допустимість, а також достатність, взаємозв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги грунтуються на законі і підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно з ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, з відповідача ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь позивача Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради - 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) понесених позивачем судових витрат у рахунок відшкодування сплаченого судового збору, що документально підтверджений платіжною інструкцією №56464 від 28.10.2024 року (а.с.3).
На підставі викладеного та керуючись ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 76, 81, 141, 263, 264, 265, 268, 274,
279, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд,-
Заочне рішення по справі.
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання АДРЕСА_3 , кошти виплаченої та отриманої тимчасової державної допомоги на утримання її дітей в сумі 49 789,53 грн. (сорок дев'ять тисяч сімсот вісімдесят дев'ять гривень п'ятдесят три копійки) на рахунок: UA618201720343170020000149181 Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради ДКСУ у м. Київ, МФО 856135, Код 44161525.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання АДРЕСА_3 на користь Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради - 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) в рахунок сплаченого позивачем судового збору при поданні позовної заяви, на рахунок: UA668201720344200009000149181 в ДКСУ в. Київ, ЄДРПОУ 44161525.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення (в порядку ст. 284 ЦПК України) може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом 20 - ти днівз дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 07.01.2025 року.
Суддя Слободян Г.М.