Постанова від 07.01.2025 по справі 539/46/25

Справа № 539/46/25

Провадження № 3/539/76/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 січня 2025 року місто Лубни

Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Пилипчук М. М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце проживання на АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) за частиною третьою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

03 січня 2025 року до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області надійшла справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 173-2 КУпАП.

У протоколі про адміністративне правопорушення від 20 грудня 2024 року серії ВАД № 393289 вказано, що ОСОБА_1 21 листопада 2024 року о 19.00 год на АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме: ображав нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої. Правопорушення вчинене повторно протягом року. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено частиною третьою статті 173-2 КУпАП.

Згідно з протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 21 листопада 2024 року ОСОБА_2 заявила, що 21 листопада 2024 року о 19.00 год її чоловік ОСОБА_1 , вчинив відносно неї психологічне насильство, виражався нецензурною лайкою. ОСОБА_2 викликала поліцейських після чого ОСОБА_1 пішов з дому у невідомому напрямку.

У пояснення, поданих до правоохоронних органів 20 грудня 2024 року, ОСОБА_1 вказував, що проживає на АДРЕСА_1 разом із дружиною ОСОБА_2 час від часу у нього з дружиною виникають короткотривалі конфлікти сімейно-побутового характеру, під час яких ОСОБА_1 на емоціях ображає її нецензурною лайкою та погрожує фізичною розправою. 21 листопада 2024 року о 19.00 год ОСОБА_1 повернувся додому, де у нього з дружиною виник черговий конфлікт під час якого він її ображав нецензурною лайкою.

ОСОБА_2 у поданих до правоохоронних органів поясненнях вказувала, що разом із ОСОБА_1 проживає на АДРЕСА_1 . 21 листопада 2024 року о 19.00 год між подружжям виник конфлікт під час якого ОСОБА_1 ображав її нецензурною лайкою чим вчинив відносно неї психологічне насильство. Після того як потерпіла почала викликати працівників поліції ОСОБА_1 зібрав речі та пішов у невідомому напрямку.

ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про розгляд справи, що підтверджується, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, телефонограмою.

У судове засідання 07 січня 2025 року, ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, не з'явився. На адресу суду подав заяву в якій просив провести розгляд справи без його участі.

Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).

Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (частина перша статті 58 Конституцій України).

Відповідно до статті 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Згідно зі статтею 173-2 КУпАП в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення, вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

У статті 173-2 КУпАП в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення, була відсутня частина третя.

Законом України від 22 травня 2024 року № 3733-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» (далі - Закон № 3733-IX) статтю 173-2 КУпАП викладено в новій редакції, а саме:

«Вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, -

тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, -

тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від двох до десяти діб.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -

тягне за собою накладення штрафу від шістдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від трьох до п'ятнадцяти діб».

Зазначена редакція статті 173-2 КУпАП, зокрема і частина третя указаної норми права, набрала чинності через шість місяців з дня опублікування Закон № 3733-IX, тобто 19 грудня 2024 року.

Водночас Законом № 3733-IX була посилена відповідальність за вчинення домашнього насильства, зазначений Закон не має зворотної дії в часу.

Встановлено, що подія, за фактом якої був складений протокол про адміністративне правопорушення від 20 грудня 2024 року серії ВАД № 393289, мала місце 21 листопада 2024 року, тобто до набрання чинності Законом № 3886-ІХ. Правопорушення мало місце в період, коли редакція статті 173-2 КУпАП не містила частини третьої. Отже, діяння, яке мало місце 21 листопада 2024 року, не могло бути кваліфіковано за частиною третьою статті 173-2 КУпАП, відповідно, ОСОБА_1 не може бути притягнутий до відповідальності за нормою права, яка не набрала чинності на час вчинення інкримінованого йому правопорушення.

За змістом статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: 1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення; 2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку; 3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність; 4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони; 5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; 6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; 7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу; 8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту; 9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

Отже, при вирішенні питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення мають бути взяті до уваги вимоги частини другої статті 8 КУпАП, оскільки внесені Законом № 3886-ІХ зміни як встановлюють, так і посилюють адміністративну відповідальність.

З огляду на викладене, з урахуванням вимог статті 58 Конституції України та статті 8 КУпАП, суд вважає, що провадження у справі необхідно закрити.

Керуючись статтями 8, 38, 51, 247, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 173-2 КУпАП закрити.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області в порядку, визначеному статтею 294 КУпАП.

Суддя М. М. Пилипчук