Провадження 3/537/247/2025
Справа № 537/6962/24
07.01.2025 місто Кременчук
Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі головуючого судді Дряхлова Є.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 1 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ,
за ч. 2 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі за текстом - КУпАП), -
1. У провадженні Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області перебували на розгляді матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення за ч. 2 ст. 184 КУпАП.
2. Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 07.01.2025 по справі № 537/6962/24 ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, тобто повторне протягом року після накладення адміністративного стягнення, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
3. З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю трьох дітей:
- ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане Крюківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції у Полтавській області 02.08.2012;
- ОСОБА_3 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане Крюківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції у Полтавській області 06.08.2015;
- ОСОБА_4 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_4 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , видане Кременчуцьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області 01.02.2018.
4. Всі вищеперераховані діти ОСОБА_1 зараховані до Кременчуцької гімназії № 29 але фактично не відвідують навчальні заняття. Згідно листа виконуючої обов'язки директора Кременчуцької гімназії № 29 від 21.10.2024 від 01-38/171 діти з 02 вересня 2025 року жодного разу не відвідували навчальний заклад.
5. Аналізуючи Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 12.04.2024 по справі № 537/827/2024 вбачається, що діти ОСОБА_1 фактично не відвідують навчальний заклад з початку січня 2024 року, тобто станом на дату постановлення цієї ухвали вже понад рік.
6. Відповідно до приписів ч. 3 ст. 150 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
7. Очевидно, що ОСОБА_1 злісно ухиляється від виконання покладеного на неї обов'язку та жодним чином не забезпечує здобуття своїми дітьми повної загальної середньої освіти.
8. Однак, суд звертає увагу Служби у справах дітей Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради на ту обставину, що Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27.02.1991 було ратифіковано на території України Конвенцію про права дитини, згідно з приписами якої встановлено:
- Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів (стаття 3 Конвенції);
- 3 метою гарантування і сприяння здійсненню прав, викладених у цій Конвенції, Держави-учасниці надають батькам і законним опікунам належну допомогу у виконанні ними своїх обов'язків по вихованню дітей та забезпечують розвиток мережі дитячих установ (стаття 18 Конвенції);
- Держави-учасниці вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних, соціальних і просвітніх заходів з метою захисту дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства, образи чи зловживань, відсутності піклування чи недбалого і брутального поводження та експлуатації, включаючи сексуальні зловживання, з боку батьків, законних опікунів чи будь-якої іншої особи, яка турбується про дитину (стаття 19 Конвенції);
- Держави-учасниці визнають право дитини на освіту (стаття 28 Конвенції).
9. Закон України «Про охорону дитинства» визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.
10. Згідно з нормами ч. 3 ст. 5 Закону України «Про охорону дитинства» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують, зокрема, проведення державної політики у сфері охорони дитинства, розроблення і здійснення галузевих та регіональних програм поліпшення становища дітей, підтримки сімей з дітьми, вирішення інших питань у цій сфері; вирішення питань щодо забезпечення прав дітей, встановлення опіки і піклування, створення інших передбачених законодавством умов для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей.
11. Відповідно до приписів п.п. 1 п. 4 розділу ІІ Примірного положення про службу у справах дітей міської, районної у місті ради, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України № 518 від 16.09.2021, основними завданнями та повноваженнями служби є, зокрема, реалізація на території територіальної громади державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень; визначення пріоритетних напрямів поліпшення становища дітей у територіальній громаді, їх соціального захисту, сприяння фізичному, духовному та інтелектуальному розвитку.
12. З огляду на зазначені вище приписи як міжнародного так і національного законодавства, очевидно, що першочергова увага держави приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Для реалізації відповідних принципів та державної політики було розроблено і впроваджено механізми сприяння розвитку дітей, їх освіті, які, безумовно, мають виконуватись Службами у справах дітей.
13. Як вбачається з матеріалів відповідної судової справи, Служба у справах дітей Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради, будучи обізнаною про випадки недбалого піклування про дітей: ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_3 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_4 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_4 ухилилась від здійснення, покладених на неї обов'язків щодо реалізації державної політики з забезпечення реалізації прав дітей на освіту.
14. Суд переконаний, що систематичне притягнення матері зазначених дітей до адміністративної відповідальності з покладенням на неї адміністративних стягнень, що в даному конкретному випадку становить більше половини місячного прожиткового мінімуму для дітей, ніяким чином не сприятиме якнайкращому забезпеченню інтересів дитини, зокрема щодо здобування освіти, а відтак суд дійшов висновку про необхідність, у порядку ст. 282 КУпАП, звернути увагу Служби у справах дітей Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради на викладені в цій ухвалі обставини для якнайшвидшого реагування.
З цих підстав, керуючись ст. 282 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
1. Довести до відома керівництва Служби у справах дітей Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради обставини, викладені в цій ухвалі, для якнайшвидшого реагування.
2. Копію окремої ухвали направити Службі у справах дітей Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради.
3. Про розгляд окремої ухвали повідомити Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом місяця з дня отримання копії даної ухвали та роз'яснити, що залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду або невжиття заходів до усунення зазначених в ній порушень закону, а так само несвоєчасна відповідь на окрему ухвалу суду тягне за собою адміністративну відповідальність визначену ст. 1856 КУпАП.
Окрема ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Окрема ухвала може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду.
Суддя Євгеній ДРЯХЛОВ