Постанова від 06.01.2025 по справі 607/21879/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.01.2025 Справа №607/21879/24 Провадження №3/607/180/2025

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Воробель Н.П., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

встановила:

29.09.2024 о 15:04 в м. Тернопіль, вул. 15 Квітня, 16, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Peugeot Expert, н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці ока, які не реагують на світло, неприродна блідість, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду в КНП «ТОМЦСНЗ» ТОР з метою встановлення наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху (далі - ПДР). ОСОБА_1 двічі протягом року піддавався адміністративному стягненню за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння та керування транспортними засобами у стані наркотичного сп'яніння.

У судових засіданнях, які відбулися 11.10.2024, 28.10.2024, 14.11.2024, 13.12.2024, ОСОБА_1 заявляв усні клопотання про відкладення судового засідання з метою залучення ним адвоката з Центру надання безоплатної правової допомоги.

У судове засідання 06.01.2025 ОСОБА_1 не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справ був повідомлений належним чином, про що свідчить наявна в матеріалах справи розписка. Клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Враховуючи викладене, відповідно до ст. 268 КУпАП справу слід розглянути у відсутності ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, вважаю за необхідне зазначити таке:

згідно з п. 1.3. ПДР учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

У пункті 1.9 ПДР встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до п. 2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частина 1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 130 КУпАП настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За змістом статті 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан наркотичного сп'яніння. Огляд водія на стан наркотичного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан наркотичного сп'яніння, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Огляд осіб на стан наркотичного сп'яніння, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 4 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція № 1452/735) передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість

Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (п.п. 6, 7 Розділу І Інструкції № 1452/735).

Відповідно до п. 12 Розділу ІІ Інструкції № 1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Керуючись наведеними положеннями, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться матеріалами, дослідженими у судовому засіданні, а саме даними, зафіксованими у:

- протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №139413 від 29.09.2024, у якому викладено обставини вчинення правопорушення, а також зафіксовані письмові пояснення ОСОБА_1 , відповідно до яких він відмовився від огляду, бо погано себе почуває, а саме: намок і не продує, відчуває підвищення температури. Йому потрібно прийняти ліки і бути в теплі, а проходження займе багато часу;

- відеозаписі із автореєстратора транспортного засобу працівників поліції, на якому зафіксовано рух автомобіля Peugeot Expert, н.з. НОМЕР_1 , після чого вказаний транспортний засіб було зупинено поліцейськими;

- відеозаписі з нагрудних камер працівників поліції, на яких зафіксовано: виявлення на місці зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 за кермом вказаного автомобіля; озвучення причини зупинки транспортного засобу - відсутність страхового полісу, а також транспортний засіб знаходиться у розшуку, відтак є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення; проведення поверхневої перевірки водія та автомобіля; під час проведення вказаної перевірки у салоні автомобіля виявлено корок з порошкоподібною речовиною, голку зі шприца (01:52:52, 01:54:20 запису відеофрагменту «export-w39dd» на диску); на запитання поліцейського: «Ви метадон вживаєте?», ОСОБА_1 відповів: «Так», працівник поліції запитав: «Крім метадону, ще що?», ОСОБА_1 відповів: «Нічого», надалі поліцейський запитав: «Там що в шприці? Метадон?», ОСОБА_1 відповів: «З нього крейда», працівник поліції запитав: «З метадону?», ОСОБА_1 відповів: «Так, я його п'ю, так проще» (01:57:26, 02:00:39 запису відеофрагменту «export-w39dd» на диску); проведення огляду очей ОСОБА_1 за допомогою ліхтаря; на запитання поліцейського: «Коли останній раз вживали наркотики?», ОСОБА_1 відповів: «Позавчора вечором» (02:01:37 запису відеофрагменту «export-w39dd» на диску); озвучення наявних в ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість, виражене тремтіння пальців рук, зіниці очей, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці; виклик слідчо-оперативної групи та проведення слідчим огляду місця події; неодноразова пропозиція працівника поліції проїхати з ними на проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі, з якою ОСОБА_1 спочатку погодився, а пізніше відмовився; неодноразове роз'яснення останньому обов'язку проходження такого огляду та наслідків відмови від його проходження з посиланням на вимоги ПДР; остаточна відмова ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі (02:45:05-02:45:20 запису відеофрагменту «export-w39dd» на диску); повідомлення поліцейським, що на ОСОБА_1 буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 130 КУпАП; роз'яснення прав, передбачених ст. 63 КУ та ст. 268 КУпАП (02:45:50 запису відеофрагменту «export-w39dd» на диску); оголошення йому змісту вказаному протоколу;

- направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 29.09.2024, відповідно до якого огляд не проводився;

- копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №3160966 від 29.09.2024, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу;

- рапорті інспектора взводу №2 роти №4 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП від 29.09.2024;

- витязі з ЄДРСР - постанові Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 29.05.2024, яка набрала законної сили 08.07.2024, та відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік;

- витязі з ЄДРСР - постанові Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 06.08.2024, яка набрала законної сили 26.08.2024, та відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік;

- довідці, виданій 04.10.2024 УПП в Тернопільській області ДПП, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: за ч. 1 ст. 130 КУпАП - постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області №607/8936/24 від 29.05.2024 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік; за ч. 1 ст. 130 КУпАП - постановою Зборівського районного суду Тернопільської області №607/16767/24 від 06.08.2024 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік;

- довідці, виданій 04.10.2024 УПП в Тернопільській області ДПП, відповідно до якої за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровано транспортний засіб PEUGEOT EXPERT, номерний знак НОМЕР_1 , 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 ;

- довідці, виданій 04.10.2024 УПП в Тернопільській області ДПП, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 . Дане посвідчення водія підлягає вилученню у відповідності до постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області №607/8936/24 від 29.05.2024 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, якою накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік та постанови Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області №607/16767/24 від 06.08.2024 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, якою накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Посилання ОСОБА_1 у своїх письмових поясненнях на наявність у нього поганого самопочуття, враховуючи принцип пропорційності та баланс між приватним та публічним інтересами, не можна вважати таким, що дає право водію відмовитися від проходження огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння. Крім того, як вбачається з відеозапису з нагрудних камер поліцейських, ОСОБА_1 жодного разу не просив працівників поліції про надання йому медичної допомоги, зокрема викликати швидку допомогу.

Отже, ОСОБА_1 реалізував своє право володіти та керувати транспортним засобом, а значить погодився виконувати додатково покладені на нього обов'язки, встановлені нормами законодавства України, в тому числі і ПДР, пункт 2.5 яких зобов'язує водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Керуючись положеннями ст. 252 КУпАП щодо оцінки доказів, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, вчинена особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння та керування транспортними засобами у стані наркотичного сп'яніння, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.

Обираючи адміністративне стягнення, відповідно до ст. 33 КУпАП беру до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують адміністративну відповідальність за вчинене правопорушення, а тому приходжу до переконання, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення в межах санкції статті, передбаченої ч. 3 ст. 130 КУпАП - штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років з конфіскацією транспортного засобу.

Водночас згідно з ч. 3 ст. 30 КУпАП якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст. 317-1 КУпАП особа вважається позбавленою права керування транспортним засобом після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області №607/16767/24 від 06.08.2024, яка набрала законної сили 26.08.2024, ОСОБА_1 позбавлений права керування транспортними засобами на строк 1 рік. Станом на 06.01.2025, тобто на день винесення цієї постанови, строк невідбутої частини стягнення у виді позбавлення права керування за попередньою постановою становить 7 місяців 20 днів, а тому загальний строк адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, який необхідно накласти на ОСОБА_1 , становить 10 років 7 місяців 20 днів.

Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 130, 221, 283, 284, 294 КУпАП, суддя

постановила:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 (п'ятдесят одну тисячу) грн, який стягнути в дохід держави, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років з конфіскацією транспортного засобу PEUGEOT EXPERT, номерний знак НОМЕР_1 , 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 .

На підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП шляхом приєднання до адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного цією постановою, невідбутої частини адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області №607/16767/24 від 06.08.2024, що становить 7 місяців 20 днів, накласти на ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 (п'ятдесят одну тисячу) грн, який стягнути в дохід держави, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років 7 (сім) місяців 20 (двадцять) днів з конфіскацією транспортного засобу PEUGEOT EXPERT, номерний знак НОМЕР_1 , 2012 року випуску, номер кузова НОМЕР_2 .

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 102 000,00 грн (сто дві тисячі гривень 00 копійок) в дохід держави та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

CуддяН. П. Воробель