Рішення від 07.01.2025 по справі 456/6565/24

Справа № 456/6565/24

Провадження № 2-а/456/15/2025

РІШЕННЯ

іменем України

07 січня 2025 року місто Стрий

Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Писарева О.Ю.,

при секретарі судового засідання Стасів О.Я.,

з участю позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Ільницької М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Стрий адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Підстава позову (позиція позивача). Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом та просить скасувати постанову про адміністративне правопорушення №595/24 від 06 грудня 2024 року, прийняту начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25 500,00 грн; провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 06 грудня 2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 винесено постанову №595/24 від 06 грудня 2024 року, якою визнано ОСОБА_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф в розмірі 25500,00 грн. Вищевказана постанова ухвалена на підставі протоколу про адміністративне правопорушення №595/24 від 06 грудня 2024 року, в якому зазначено, що з 11 год. 00 хв. 27 жовтня 2024 року до 12 год. 00 хв. 6 грудня 2024 року ОСОБА_1 не з'явився за викликом (повісткою №789787) до ІНФОРМАЦІЯ_3 , не повідомив причини неявки протягом 3 діб та протягом 7 календарних днів не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Із згаданого протоколу та постанови встановлено, що 17 жовтня 2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 , на задекларовану при оновленні 20 травня 2024 року військово-облікових даних поштову адресу ОСОБА_1 був скерований рекомендований лист №0600298273923 з повісткою №789787 про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) об 11 год. 00 хв. 27 жовтня 2024 року для уточнення облікових даних. Рекомендований лист №0600298273923 з повісткою №789787 був повернутий поштовим оператором на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 29 жовтня 2024 року. Причина повернення листа №0600298273923 вказана у довідці поштового оператора, з формулюванням: адресат відсутній за вказаною адресою. Вважає, що оскаржувана постанова не відповідає вимогам ст. 283 КУпАП, оскільки відсутні докази вчинення адміністративного правопорушення, а викладені у постанові обставини не відповідають фактичним обставинам, оскільки протиправної, винної дії чи бездіяльності, вказаної в оскаржуваній постанові, ним вчинено не було. Вказує, що під час складення протоколу та винесенні постанови надав пояснення про те, що не з'явився за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки на його задекларовану адресу не надходила така, також з пошти йому не надходило повідомлення про те, що на його ім'я направлено лист зі ІНФОРМАЦІЯ_3 , які підтримує і на даний час. Зазначає, що згідно з трекінгом відправлень АТ «Укрпошта» первинно повістка була направлена на задекларовану адресу: АДРЕСА_2 , звідки повернулась відправнику із відміткою: за закінченням терміну зберігання. 30.10.2024 відправлення переадресовано за заявою відправника. 31.10.2024 прибуло до відділення 82402 м. Стрий, що не відповідає задекларованому (актуальному) місцю проживання. 01.11.2024 повернуто відправнику з відміткою: відсутність адресата за вказаною адресою. 01.11.2024 вручено відправнику. За вказаних обставин вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, відповідачем не доведена, оскільки відсутні будь-які докази того, що останній був належним чином оповіщений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 , так як рекомендоване поштове відправлення АТ «Укрпошта» №0600298273923 29.10.2024 із задекларованого місця проживання ( АДРЕСА_3 ) повернуто відправнику «За закінченням терміну зберігання», що не є належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, як це передбачено п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ №560 від 16.05.2024. Враховуючи вищенаведене, вважає що постанова ІНФОРМАЦІЯ_3 по справі про адміністративне правопорушення №595/24 від 06.12.2024 підлягає скасуванню з закриттям провадження.

В судовомузасіданні позивач позовні вимоги підтримав, просить позов задоволити з підстав, викладених у позовній заяві.

Позиція відповідача: Відповідач відзив на позовну заяву не надав. В судовому засіданні надав усні пояснення, згідно яких вважає позовні вимоги безпідставними, а оскаржувану постанову законною. Просив в задоволенні позову відмовити.

Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі.

Ухвалою судді Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 17.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

Листом від 30.12.2024 №14035 відповідач на вимогу суду долучив до матеріалів справи копію конверта з довідкою про причини повернення, копію повістки та витягу з реєстру оберіг щодо ОСОБА_1 .

Заявою позивача від 03.01.2025 до матеріалів справи долучено обліково-послужну карту до тимчасового посвідчення.

Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

З протоколу про адміністративне правопорушення №595/24 від 06.12.2024 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП вбачається, що 6 грудня 2024 року близько 12 год. 00 хв. ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для приведення військово-облікових документів до норм, передбачених законодавством України. В процесі цього, встановлено, що 17 жовтня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , на задекларовану при оновленні 20 травня 2024 року військово-облікових даних поштову адресу ОСОБА_1 , був скерований рекомендований лист № 0600298273923 з повісткою №789787 про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) о 11 год. 00 хв. 27 жовтня 2024 року для уточнення облікових даних. Рекомендований лист № 0600298273923 з повісткою № 789787 був повернутий поштовим оператором на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 29 жовтня 2024 року. Причина повернення листа № 0600298273923 вказана у довідці поштового оператора, з формулюванням: «адресат відсутній за вказаною адресою». Відповідно до п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до ТЦК та СП є день проставлення відмітки про відсутність особи за адресом місця проживання особи, повідомленою цією особою під час уточнення своїх облікових даних. Отже, з 11 год. 00 хв. 27 жовтня 2024 року до 12 год. 00 хв. 6 грудня 2024 року ОСОБА_1 не з'явився за викликом (повісткою №789787) до ІНФОРМАЦІЯ_3 , не повідомив про причини неявки протягом 3 діб та протягом 7 календарних днів не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 . На підставі встановлених обставин в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, тобто порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період, які виразилися в тому, що ОСОБА_1 , отримавши повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 11 год. 00 хв. 27 жовтня 2024 року, не з'явився у визначені в повістці дату, місце і час та не повідомив про причини неявки протягом 3 діб та протягом 7 календарних днів не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 . В графі пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності протоколу зазначено, що він не з'явився по повістці до ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки на його задекларовану адресу не надходила повістка, також з пошти йому не надходило повідомлення про те, що на його ім'я направлено лист зі ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно з постановою №595/24 від 06.12.2024, складеною начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , полковником ОСОБА_2 , ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25 500,00 грн. В даній постанові зазначено, що 6 грудня 2024 року близько 12 год. 00 хв. ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 для приведення військово-облікових документів до норм, передбачених законодавством України. В процесі цього, встановлено, що 17 жовтня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , на задекларовану при оновленні 20 травня 2024 року військово-облікових даних поштову адресу ОСОБА_1 , був скерований рекомендований лист № 0600298273923 з повісткою №789787 про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) о 11 год. 00 хв. 27 жовтня 2024 року для уточнення облікових даних. Рекомендований лист № 0600298273923 з повісткою № 789787 був повернутий поштовим оператором на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 29 жовтня 2024 року. Причина повернення листа № 0600298273923 вказана у довідці поштового оператора, з формулюванням: «адресат відсутній за вказаною адресою». Відповідно до п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до ТЦК та СП є день проставлення відмітки про відсутність особи за адресом місця проживання особи, повідомленою цією особою під час уточнення своїх облікових даних. Отже, з 11 год. 00 хв. 27 жовтня 2024 року до 12 год. 00 хв. 6 грудня 2024 року ОСОБА_1 не з'явився за викликом (повісткою №789787) до ІНФОРМАЦІЯ_3 , не повідомив про причини неявки протягом 3 діб та протягом 7 календарних днів не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 . З урахуванням наведено в постанові зроблено висновок, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, тобто порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період, які виразилися в тому, що ОСОБА_1 , отримавши повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 11 год. 00 хв. 27 жовтня 2024 року, не з'явився у визначені в повістці дату, місце і час та не повідомив про причини неявки протягом 3 діб та протягом 7 календарних днів не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відповідно до даних, наведених в повістці №789787, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_4 необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою АДРЕСА_5 :00 годині 27.10.2024 для уточнення даних..

З копії конверта з довідкою про причини повернення вбачається, що такий було скеровано за адресою: АДРЕСА_6 ОСОБА_1 . В довідці наявні відмітки в графах Повертається, адресат відсутній за вказаною адресою, за закінченням терміну зберігання.

З витягу з реєстру оберіг вбачається, що ОСОБА_1 перебуває в розшуку з 22.11.2024, в графі 21 «адреса місця реєстрації (проживання)» зазначено: з 09.09.2020 00:00 АДРЕСА_7 .

Відповідно до даних паспорта громадянина України № НОМЕР_1 , виданого 17.09.2021 органом 4638, прізвищем позивача є ОСОБА_3 .

Згідно з витягом з реєстру територіальної громади№2024/014818315, сформованим 09.12.2024 з 08.09.2009 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_7 .

В тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 24.09.2020 зазначено, що таке видано ОСОБА_1 . В графі 11обліково-послужної карти до тимчасового посвідчення зазначено: адреса сім'ї АДРЕСА_7 .

Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 , судом підлягають застосуванню наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згіднозі ст. 2 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін, диспозитивності та з'ясуванні всіх обставин у справі.

Відповідно до ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Згідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками.

Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Таким чином, висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, а саме правопорушення (у випадку його вчинення), повинне бути належним чином зафіксоване.

Відповідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 287 КУпАП України постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, що також передбачено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб.

Згідно п. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався.

Відповідно до ч.ч. 1-3, 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зокрема зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно ч. 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:

військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

4) місце, день і час явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Для громадян, які самостійно прибули до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв'язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Відповідно до п.п. 21, 24 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

У разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Відповідно до ч. 3 ст. 210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію , в особливий період -тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому, згідно абз. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Згідно ч.7 ст.1 вказаного Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

У відповідності до положень ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Суд зазначає, що висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, а також відповідати принципу законності.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задоволити з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи 17.10.2024 сформовано повістку№789787 про необхідність явки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_4 до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою АДРЕСА_5 :00 годині 27.10.2024 для уточнення даних.

Вказану повістку було надіслано листом, номер поштового відправлення 0600298273923 ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_6 . В довідці про причини повернення наявні відмітки в графах Повертається, адресат відсутній за вказаною адресою, за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до п. 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 р. № 1071) (далі - Правила №270) рекомендовані листи з позначкою "Повістка ТЦК" під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою "Повістка ТЦК".

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою "Повістка ТЦК", працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку "адресат відсутній за зазначеною адресою", яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Пунктом 85 Правил №270 передбачено, що рекомендовані листи з позначками "Повістка ТЦК", "Вручити особисто" підлягають врученню особисто адресатам.

Позивачем долучено до матеріалів справи копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 24 вересня 2020 року, виданого військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - тимчасове посвідчення). У вказаному тимчасовому посвідченні зазначено, що таке видане ОСОБА_1 . В той же час, відповідно до позовної заяви, паспорта громадянина України від 17.09.2021 року № НОМЕР_1 , протоколу про адміністративне правопорушення від 06.12.2024 №595/24 та постанови від 06.12.2024, прізвище позивача ОСОБА_3 , а не ОСОБА_4 .

Відповідно до п. 6 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 610, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2017 р. за № 1511/31379, видача і знищення тимчасових посвідчень проводяться у порядку, встановленому для військових квитків, що визначається Міністерством оборони України, Службою безпеки України та Службою зовнішньої розвідки України відповідно.

Згідно з п. 3 Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого Указом Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 (далі - Положення № 582/2016), військові квитки видаються районними (об'єднаними районними), міськими (районними у містах, об'єднаними міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 4 Положення № 582/2016 передбачено, що записи та фотокартка у військовому квитку засвідчуються гербовою мастиковою печаткою.

Відповідно до вказаних положень законодавства, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного видається та заповнюється районними (об'єднаними районними), міськими (районними у містах, об'єднаними міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Факт заповнення тимчасового посвідчення працівником територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки підтвердив і представник відповідача в своїх поясненнях.

Таким чином, внесення невірного прізвища позивача в Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 24 вересня 2020 року, зумовлене саме діями ІНФОРМАЦІЯ_6 , яким внесено помилкові відомості у вказаний документ.

Аналогічні помилкові відомості щодо прізвища позивача ОСОБА_4 замість ОСОБА_3 зазначено і в повістці № НОМЕР_3 та на конверті, номер поштового відправлення 0600298273923.

Зазначене на думку суду унеможливило вручення рекомендованого листа з позначкою "Повістка ТЦК", оскільки згідно з положеннями п. 83 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 р. № 1071) такі рекомендовані листи під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). Однак, як встановлено судом, дані адресата (Прізвище) були невірно зазначені як на конверті, так і в повістці, яка містилась в ньому.

В той же час, ІНФОРМАЦІЯ_4 зазначену обставину проігнорував, натомість зазначив в протоколі про адміністративне правопорушення від 06.12.2024 №595/24 та постанові від 06.12.2024 вірні дані позивача, залишивши без уваги помилкові відомості як в тимчасовому посвідченні, так і в повістці.

Судом не беруться до уваги пояснення представника відповідача про те, що позивач знав про відповідну помилку в прізвищі, однак не вживав жодних дій щодо її виправлення, оскільки доказів про те, що позивачу було про це відомо не було надано, а помилка допущена не позивачем, а ІНФОРМАЦІЯ_7 , у зв'язку із чим, позивач не може нести відповідальність за дії іншої особи.

В оскаржуваній постанові від 06.12.2024 №595/24 відповідач зазначив, що на задекларовану при оновленні 20 травня 2024 року військово-облікових даних поштову адресу ОСОБА_1 , був скерований рекомендований лист №0600298273923 з повісткою №789787. При цьому, ані в протоколі про адміністративне правопорушення, ані в оскаржуваній постанові не зазначено, яка ж адреса була задекларована позивачем при оновленні 20 травня 2024 року військово-облікових даних.

Пунктом 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560 передбачено, що повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних. У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Із долученої відповідачем копії повістки №789787 та конверта вбачається, що таку скеровано на адресу: АДРЕСА_8 .

Однак, як вбачається із витягу з реєстру територіальної громади №2024/014818315 від 09.12.2024, зареєстрованою адресою місця проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_7 .

При цьому відповідач не долучив до матеріалів справи жодних доказів на підтвердження того, що саме поштову адресу АДРЕСА_8 без зазначення номеру квартири задекларував позивач при оновленні 20 травня 2024 року військово-облікових даних. Представник відповідача в усних поясненнях повідомив, що таких доказів надати не може.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Більше того, з витягу з реєстру оберіг, долученого відповідачем, вбачається, що ОСОБА_1 перебуває в розшуку з 22.11.2024, в графі 21 «адреса місця реєстрації (проживання)» зазначено: з 09.09.2020 00: АДРЕСА_9 .

В графі 11 обліково-послужної карти до тимчасового посвідчення зазначено адреса сім'ї АДРЕСА_7 .

Відповідно до цих відомостей, у відповідача була наявна інформація щодо повної адреси місця реєстрації позивача із зазначенням квартири, однак повістку було направлено лише із вказанням номера будинку, а не квартири, що так само унеможливлювало вручення рекомендованого листа.

В постанові від 06.12.2024 №595/24 зазначено, що причина повернення листа №0600298273923 вказана у довідці поштового оператора, з формулюванням: «адресат відсутній за вказаною адресою».

Однак, в долученій відповідачем копії довідки про причини наявні відмітки в графах Повертається, адресат відсутній за вказаною адресою, за закінченням терміну зберігання.

Із долученого позивачем витягу із сайту «https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA» вбачається, що відправлення №0600298273923, зокрема:

-19.10.2024 прийнято, 05300 м. Київ Україна;

-29.10.2024 Повернення Відправнику Закінчення встановленого терміну зберігання, 82424 с. Угерсько Україна;

-30.10.2024 Прибуло до Відділення, 82400 м. Стрий Україна;

-30.10.2024 Переадресовано За заявою відправника, 82400 м. Стрий Україна;

-01.11.2024 Повернення Відправнику Відсутність адресата за вказаною адресою, 82402 м. Стрий Україна;

-01.11.2024 Вручено особисто, 82402 м. Стрий Україна.

Як вже зазначалось, відповідно до положень п. 82 Правил №270 якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою "Повістка ТЦК", працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку "адресат відсутній за зазначеною адресою", яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Тобто вказаною нормою визначено, що спочатку працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку "адресат відсутній за зазначеною адресою", а після цього не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

З наведеного вбачається, що первинно 29.10.2024 повернення вказаного листа відправнику відбувалось з підстави «Закінчення встановленого терміну зберігання», а внесення відмітки про Відсутність адресата за вказаною адресою відбулось 01.11.2024 після того як відправленняприбуло до відділення в м. Стрий.

За правилами п.п. 2 п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.

Однак, відповідач в оскаржуваній постанові від 06.12.2024 №595/24 зазначив, що причина повернення листа №0600298273923 вказана у довідці поштового оператора, з формулюванням: «адресат відсутній за вказаною адресою», проігнорувавши наявність в ній також відмітки в графі «за закінченням терміну зберігання» та не встановивши чи є це належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.07.2020 у справі №463/1352/16-а зазначено, що у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачяться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП не з'ясовано всі обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, у зв'язку з чим безпідставно та неправомірно винесено Постанову №595/24 від 06 грудня 2024 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 25 500 грн. за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Судові витрати слід розподілити у відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 77, 229, 268-271, 286, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення №595/24 від 06 грудня 2024 року, прийняту начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 25 500,00 грн скасувати.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закрити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ;

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_10 ;

Представник відповідача: Ільницька Мар'яна Іванівна, місцезнаходження: 82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Нижанківського, 6.

Повне рішення суду складене 07.01.2025 року.

Головуючий суддя О. Ю. Писарев