Справа № 333/9331/24
Провадження № 2-а/333/154/24
24 грудня 2024 року Комунарський районний суд м.Запоріжжя в складі
головуючого-судді Варнавської Л.О.,
за участі: секретаря Меркулової М.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача адвоката Гуртовенка П.А.,
розглянувши в залі суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
До Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій він просить скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 №454 від 29.07.2024 року як незаконну. Вимоги позову обґрунтовані тим, що 12.07.2024 року на блокпосту позивачу усно запропонували з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 08-00 годин ранку 13.07.2024 року, на що ОСОБА_1 повідомив співробітників ТЦК про те що є працівником критичної інфраструктури і має бронь від призову на військову службу від підприємства. Також повідомив, що є внутрішньо переміщеною особою і всі військово-облікові дані є в наявності у ІНФОРМАЦІЯ_3 де він обліковується, саме тому він обліковується у повній відповідності до вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції 16.05.2024.
Співробітники ІНФОРМАЦІЯ_2 26.07.2024 року склали у відношенні позивача протокол про адміністративне правопорушення №542 про відмову від проходження ВЛК. В процесі складення протоколу ОСОБА_1 надавав свої пояснення письмово і вказав про наявне право на бронювання. 29.07.2024 року він не запрошувався до ІНФОРМАЦІЯ_2 для прийняття участі у розгляді адміністративної справи відносно нього по причині відрядження по роботі. Про прийняте рішення і Постанову про притягнення до адміністративної відповідальності був не обізнаний. 01.10.2024 він отримав копію Постанови №454 від 29.07.2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності.
Позивач вважає, що порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію він не скоював, про що зробив відмітку у протоколі №542 ІНФОРМАЦІЯ_2 та СГІ від 26.07.2024 року, виклик ІНФОРМАЦІЯ_2 був зроблений без правового обґрунтування, відповідач не з'ясував його облікових даних, та не використав надані йому повноваження збору електронних даних на військовозобов'язаних, що саме передбачено у ст. 210 КУпАП.
28.10.2024 року ухвалою суду визнано поважною причину пропущення строку на звернення до суду із позовною заявою та поновлено ОСОБА_1 строк для звернення до суду. Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
01.11.2024 року, представником відповідача подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд позовні вимоги залишити без задоволення, обґрунтовуючи тим, що 22.07.2024 року громадянин ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду військово-лікарською комісією для визначення придатності до військової служби, про що складено відповідний акт. З цього приводу уповноваженою особою було складено протокол про адміністративне правопорушення від 26.07.2024 року №542 в якому сповіщено ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи, а саме 29.07.2024 о 09-00 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 . В протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відмовився від пояснень. Належних та допустимих доказів щодо поважних причин непроходження медичного огляду військово-лікарською комісією не надав. На розгляд ОСОБА_1 не з'явився, про місце дату та час розгляду справи попереджений належним чином. Такими своїми діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, яке є триваючим.
Посилаючись на вимоги абзацу 3 частини 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», вимоги ч. 1 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідач зазначає про те, що ОСОБА_1 не виконано вимог діючого законодавства. Постанова винесена з додержанням вимог чинного законодавства.
28.11.2024 року на виконання вимог ухвали суду від 26.11.2024 року відповідачем надано справу №501 про адміністративне правопорушення вчинене ОСОБА_1 за ч. 3 ст.210-1 КУпАП
У судовому засіданні представник позивача Гуртовенко П.А. підтримав позовні вимоги з підстав викладених в позові, вважає складений протокол нечинним, складеним без повноважень цього органу, оскільки жодного відношення до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 не має. Додатково адвокат зазначив, що з тимчасового посвідчення наданого ОСОБА_1 вбачається, що ступінь його придатності визначено як обмежено придатний у військовий час та непридатний у мирний час на підставі ст. 42в Положення. Фактично на день спонукання до вчинення дій до проходження ВЛК статус непридатності не змінений та нічим не скасований, тому при огляді військово-облікового документу або зняття даних з електронних носіїв, що дозволено співробітникам ІНФОРМАЦІЯ_2 вони мали би зрозуміти, що особа є непридатною для проходження військової служби, і переогляд необхідно було визначити компетентному органу, яким ІНФОРМАЦІЯ_4 не являється, йому не передано ведення військового обліку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_5 або жителів м.Запоріжжя, де наразі проживає ОСОБА_1 як внутрішньо переміщена особа.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що є внутрішньо переміщеною особою, стоїть на військовому обліку за місцем своєї реєстрації проживання в ІНФОРМАЦІЯ_6 , на військовий облік за місцем свого фактичного проживання в місті Запоріжжі не ставав. На час зупинки перебував на обліку у Резерв+. 12.07.24 його зупинили, запропонували в усній формі з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 наступного дня, також вручили йому повістку. Наступного дня ОСОБА_3 не з'явився, бо не зміг. Коли з його рахунку списали кошти, дізнався що перебуває у розшуку та має штраф за те що не з'явився по повістці. Згодом його знайшла поліція та відвезли до обласної лікарні у хаб. Там хотіли щоб він підписав документи та пройшов ВЛК, на що ОСОБА_1 відмовився, оскільки має бронювання, працює на критичній інфраструктурі. На момент його зупинки бронювання в резерві не відображалось.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, жодних заяв, клопотань на адресу суду не надано.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211(крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Постановою №454 від 29.07.2024 року, складеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , - військовозобов'язаний ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 25000,00 грн.
Згідно цієї постанови 22.07.2024 року громадянин ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду військово-лікарською комісією для визначення придатності до військової служби, про що складений відповідний акт. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 26.07.2024 року №542 встановлено, що 26.07.2024 року громадянин ОСОБА_1 відмовився від проходження медичного огляду військово-лікарською комісією для визначення придатності до військової служби.
Уповноваженою особою у відповідності до ч.6 ст. 258 КУпАП було складено протокол про адміністративне правопорушення від 26.07.2024 №542 в якому сповіщено ОСОБА_1 про місце і час розгляду справи, а саме 29.07.2024 року о 9-00 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 . В протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 від пояснень відмовився, належних та допустимих доказів щодо поважних причин не проходження медичного огляду військово-лікарською комісією ОСОБА_1 не надав. На розгляд справи не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи попереджений належним чином. Своїми діями (бездіяльністю) ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В матеріалах справи наявне направлення видане ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я, у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації, в особливий період.
26.07.2024 року у присутності свідків складений акт про відмову від проходження медичної комісії військовозобов'язаним ОСОБА_1 .
Частиною 3 ст.210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, що вчинено в особливий період.
Диспозиція вказаної норми є бланкетною та відсилає до іншого законодавства, яке зокрема регулює порядок проведення мобілізації.
В постанові №454 від 29.07.2024 зазначено, що ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Так, за приписами абзацу третього частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Положеннями ст.1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Таким чином, в Україні діє особливий період.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-IX від 24 лютого 2022 року, у зв'язку із військовою агресією РФ, в Україні введено воєнний стан із 05.30 години 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.
Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022в Україні введено воєнний стан, який триває до теперішнього часу.
Відповідно до Указу Президента України № 65/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» № 7113 від 03 березня 2022 року, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII від 21 жовтня 1993 року оголошено загальну мобілізацію.
Пунктом 10 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено: громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
- проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
- Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Пунктом 3.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 визначено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуваючи у збірному пункті отримав направлення на проходження медичного обстеження, для визначення ступеню придатності, проте відмовився від проходження медичного огляду військово-лікарською комісією, про що було складено відповідний акт та протокол про адміністративне правопорушення №542 від 26.07.2024 року, де у графі «пояснення» зазначено: «із протоколом не згоден, пояснення будуть надані пізніше».
Як зазначає представник позивача Гуртовенко П.А., громадянин ОСОБА_1 був знятий з військового обліку відповідно до наказу Міністерства оборони України № 342 від 2006, як особа визнана непридатною в мирний час та обмежено придатна у воєнний час (запис у тимчасовому посвідчені). Статус непридатності не змінений та нічим не скасований, тому особа є непридатною для проходження військової служби.
Як вбачається з копії тимчасового посвідчення № НОМЕР_1 (замість військового квитка) виданого військовозобов'язаному 1988 року народження ОСОБА_1 в тому що він дійсно прийнятий на тимчасовий облік запасу Збройних сил України за ВОС №99000А посадою без військової підготовки обмежено здатний у воєнний час. Тимчасове посвідчення видано у зв'язку з постановкою на військовий облік військовозобов'язаних.
З зазначеного тимчасового посвідчення вбачається наявність відмітки ІНФОРМАЦІЯ_8 про те, що ОСОБА_1 06.10.2008 року визнаний непридатним у військовий час, та придатний до нестройової служби у військовий час на підставі ст.42в наказу МО №2-94; 207, 1999 р. Окрім того 17.12.2008 року ОСОБА_1 взятий на облік ІНФОРМАЦІЯ_9 та 17.12.2008 року знятий з військового обліку на підставі наказу МОУ №342-2006 р. п.2.3.
Втім, Наказ Міністерства оборони України№342 від 09.06.2006 втратив чинність, а відомості у військовому квитку на дату події вже не актуальні. Наказ МОУ №342 від 09.06.2006 втратили чинність відповідно до наказу МОУ «Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань» №24 від 15.01.2015. Нині, рішення про зняття з обліку відбувається на підставі наказу МОУ №402 від 14.08.2008.
Наказом Міністерства оборони України від 15.01.2015№ 24 «Про внесення змін до Настанови з військового обліку прапорщиків, мічманів, сержантів, старшин, солдатів і матросів запасу в Збройних Силах України та інших військових формувань» було скасовано положення про зняття з військового обліку громадян, які визнані військово-лікарською комісією непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час.
Крім того, така підстава, як визнання військово-лікарськими комісіями особи непридатною до військової служби в мирний час, обмежено придатною у воєнний час відсутня у частині 5 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII) для зняття військовозобов'язаного з військового обліку, а оскільки громадянина ОСОБА_1 було саме знято з військового обліку на підставі Наказу МОУ № 342, а не виключено з нього, він відповідно до абзацу 7 пункту 2 частини 1 статті 37 Закону № 2232-XII повинен був повторно взятий на військовий облік.
Підпунктом 1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022№ 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.
Виходячи із вищевказаного та діючого законодавства запис у військовому квитку «знятий з військового обліку згідно з наказом МОУ №342» не означає, що людина не підлягає призову у воєнний час. Оскільки, за станом здоров'я громадянин може бути непридатним до військової служби у мирний час, але підпадати під мобілізацію у період війни.
18 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024. Цим Законом положення 4.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті за викликом районного (об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно зі ст. 42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 19 Порядку № 1487громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Як вбачається з копії витягу наданого ОСОБА_1 із системи «Резерв+», який сформовано 04.08.2024 року, останній перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_11 ), дата оновлення даних 12.06.2024 року. Цей витяг сформовано 04.08.2024 року, мається відмітка про те, що бронювання ОСОБА_1 дійсне до 29.07.2025. Але суду не надано доказів того, що станом на 26.07.2024 року (дата вчинення адміністративного правопорушення - відмова від проходження ВЛК) у ОСОБА_1 було бронювання. Тому ОСОБА_1 безпідставно відмовився від проходження медичного огляду військово-лікарською комісією.
Що стосується тверджень позивача щодо неправомірності вручення військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 йому повістки та направлення на проходження військово-лікарської комісії на території м.Запоріжжя, суд зазначає наступне.
Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ № 154 від 23.02.2022, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (надалі Положення).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Відповідно до абзацу 6 пункту 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та розвідувальних органів): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який визначає, зокрема, механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи.
Пунктом 14 Порядку передбачено, що керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних організовують проведення уповноваженими представниками районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі); здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов'язаних у складі груп оповіщення, до складу яких залучаються представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, селищних, сільських рад, підприємств, установ, організацій, представники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і поліцейські.
Відповідно до пункту 21 Порядку за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно з пунктом 31 Порядку повістки мають право вручати: представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Пункт 35 встановлює, що представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення. Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.
Тобто доводи позивача щодо неправомірності вручення військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 повістки на території м.Запоріжжя, та вручення направлення для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби не знайшли свого підтвердження.
Також не знайшли свого підтвердження і ті обставини, що ОСОБА_1 на час вручення направлення на медичний огляд був працівником критичної інфраструктури та мав бронювання. Жодних доказів наявності бронювання ОСОБА_1 станом на вручення направлення на проходження військово-лікарської комісії для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації в особливий період, а саме 26.07.2024 року, матеріали справи не містять. Таких доказів не надано суду і під час розгляду справи.
Крім того, посилання позивач про те, що останній не був повідомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення також спростовані матеріалами справи, а саме, у Протоколі про адміністративне правопорушення №542 від 26.07.2024 року, який складений у присутності ОСОБА_1 наявна інформація про те, що ОСОБА_1 повідомлено про розгляд справи про адміністративне правопорушення яке відбудеться 29.07.2024 року о 9-00 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що стоїть підпис останнього. Копію протоколу ОСОБА_1 отримав.
Отже ОСОБА_1 був завчасно повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Жодних заяв, клопотань про неможливість прибути на розгляд справи, або про необхідність перенесення розгляду, матеріали справи №501 про адміністративне правопорушення не містять.
Судом встановлено, що будучи повідомленим належним чином про необхідність прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 29.07.2024 року позивачем заздалегідь не повідомлено відповідача належним чином про наявність поважних причин не прибуття, а саме: перебування у відрядженні.
Отже, оскільки станом на час розгляду справи про адміністративне правопорушення на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 клопотань або заяв від позивача про перенесення розгляду адміністративної справи не надходило, будь-яких інших доказів не надсилалось, суд вважає, що адміністративна справа правомірно розглянута без участі позивача на підставі наявних документів у справі з винесенням постанови від 29.07.2024 № 454 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу у сумі 25000,00 грн.
Підсумовуючи вказане, з огляду на встановлені в цій справі обставини і правове регулювання спірних відносин, надаючи правову оцінку аргументам сторін, суд приходить до висновку, що відповідачем обґрунтовано з дотриманням вимог чинного законодавства притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у виді штрафу за ч.3 ст.210-1 КУпАП, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 5, 19, 25, 90, 168, 246, 258, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Рішення може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення
Суддя Л.О. Варнавська