Справа № 560/16223/24
іменем України
06 січня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не розгляду по суті рапорту ОСОБА_1 (вх.№24133 від 28.08.2024) про звільнення з військової служби на підставі пп. "б" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" за станом здоров'я: за наявності інвалідності;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 розглянути рапорт ОСОБА_1 (вх.№24133 від 28.08.2024) про звільнення з військової служби та прийняти рішення про звільнення з військової служби на підставі пп. "б" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" за станом здоров'я: за наявності інвалідності.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що подав "по команді" своєму безпосередньому командиру рапорт про звільнення з військової служби згідно з абзацом 2 підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" за станом здоров'я - за наявності інвалідності.
18 жовтня 2024 року позивач в усній формі був повідомлений, що його рапорт на звільнення не задоволений без пояснення причини.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі на підставі даного позову, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що 28.08.2024 військовою частиною НОМЕР_1 було отримано рапорт старшого сержанта ОСОБА_1 від 03.08.2024 про звільнення з військової служби згідно з пунктом 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Даний рапорт було зареєстровано у військовій частині НОМЕР_1 за вхідним № 24133.
Повідомлено, що за результатами розгляду рапорту позивача від 03.08.2024 (вх. №24133 від 28.08.2024) командиром військової частини НОМЕР_1 було прийнято рішення про відмову у звільненні з військової служби, а про результати розгляду та прийняте рішення позивача було належним чином повідомлено.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
Позивач, старший сержант ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 27.02.2022 року по теперішній час, призваний на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_2 26.02.2022.
Також позивач є особою з інвалідністю ІІІ групи, що підтверджується документами, доданими до позовної заяви.
В подальшому, позивач подав своєму безпосередньому командиру рапорт про звільнення з військової служби згідно з абзацом 2 підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" за станом здоров'я - за наявності інвалідності, однак, як стверджує позивач, будь-якої відповіді станом на 30.09.2024 він не отримав.
18 жовтня 2024 року позивач в усній формі був повідомлений, що його рапорт на звільнення не задоволений без пояснення причини.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд звертає вагу на таке.
Підстави та порядок звільнення з військової служби наведені у статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Статтею 26 Закону "Про військовий обов'язок та військову службу" (далі Закон - №2232-XII) (у редакції чинній з 18.05.2024) визначені підстави для звільнення з військової служби.
Зокрема, абзацом 2 підпункту "б" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону №2232-XII визначено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час воєнного стану за станом здоров'я: за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Згідно з частиною 7 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Наказом Міністерства оборони України №531 від 06.08.2024 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.08.2024 за №1214/42559, затверджено Порядок організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України (надалі - Порядок №531). Цей наказ набрав чинності 08.08.2024 з дня його офіційного опублікування.
Порядок №531 визначає механізм оформлення, подання, реєстрації, розгляду, прийняття та повідомлення рішення за результатами розгляду рапортів військовослужбовців у Міністерстві оборони України (далі - Міноборони), Збройних Силах України (далі - Збройні Сили) та Державній спеціальній службі транспорту.
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку №531 з питань, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби, а також особистих питань військовослужбовець звертається з рапортом до безпосереднього командира (начальника), а у разі якщо він не може вирішити порушені у рапорті питання, - до наступного прямого командира (начальника).
За правилами пунктів 1, 2 розділу ІІ Порядку №531 рапорти подаються в усній та письмовій (паперовій або електронній) формах. Військовослужбовець має право усно рапортувати за допомогою технічних засобів комунікації.
Відповідно до пунктів 2-6 розділу ІІІ Порядку №531, командири (начальники) надають відповідь на паперовий рапорт військовослужбовця шляхом накладення резолюції.
Резолюція повинна містити відомості, визначені у додатку 1 до цього Порядку.
Непогодження рапорту безпосереднім та/або прямими командирами (начальниками) не перешкоджає подальшому руху рапорту для його розгляду командиром (начальником) або іншою посадовою особою, яка уповноважена приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, та прийняття рішення по суті рапорту. Особливості розгляду рапортів, поданих в електронній формі, врегульовано розділом IV цього Порядку.
Відмова у задоволенні рапорту має бути вмотивованою.
Якщо для прийняття рішення по суті рапорту недостатньо наданих військовослужбовцем інформації або документів, безпосередній або прямий командир (начальник) військовослужбовця, уповноважений приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, може не погодити рапорт, зазначивши вичерпний перелік підстав та документів (копій документів), які необхідно додати до рапорту для вирішення його по суті.
Командиру (начальнику), уповноваженому приймати рішення стосовно порушеного у рапорті питання, забороняється відмовляти у задоволенні рапорту у разі, якщо до рапорту не додано документів, які є або повинні бути в розпорядженні відповідного командира (начальника).
Усі рапорти, які потребують розгляду (прийняття рішення) командиром військової частини, попередньо обов'язково реєструються службою діловодства.
В контексті спірних правовідносин, суд звертає увагу, що пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №531 прямо передбачено, що командири (начальники) надають відповідь на паперовий рапорт військовослужбовця шляхом накладення резолюції. При цьому така резолюція повинна містити відомості, визначені у додатку 1 до цього Порядку.
Судом витребувано у відповідача копію рапорту ОСОБА_1 про звільнення його з військової служби та доданих до нього документів.
Із наданих відповідачем документів, видно що командиром військової частини НОМЕР_1 накладено резолюцію на рапорт позивача (без реалізації), однак не виконано вимоги до оформлення резолюції (рішення) до рапорту військовослужбовця, визначені у додатку 1 до Порядку №531, а саме не зазначено правову підставу та обґрунтування відмови у погодженні рапорту позивача.
Вищевикладені обставини свідчать про те, що рапорт позивача не розглянутий належним чином в установленому законодавством порядку, у зв'язку з чим, суд доходить висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не розгляду вищевказаного рапорту позивача.
Водночас, за таких обставин, суд вважає передчасними вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про звільнення з військової служби позивача, оскільки рапорт позивача є нерозглянутим належним чином.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Статтею 76 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує, відповідно до свого внутрішнього переконання.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо нерозгляду по суті рапорту ОСОБА_1 (вх. №24133 від 28.08.2024).
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 розглянути по суті та надати відповідь на рапорт ОСОБА_1 (вх. №24133 від 28.08.2024) шляхом накладення резолюції відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, що затверджений наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 № 531.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )
Головуючий суддя Я.В. Драновський