Справа № 560/16007/24
іменем України
06 січня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 18.07.2024 №221350005896 про відмову у призначенні мені пенсії за віком.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до мого страхового стажу періоди роботи зазначенні в трудовій книжці НОМЕР_1 та призначити мені пенсію за віком з 10.07.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем за наслідками розгляду поданої позивачем заяви про призначення пенсії за віком та доданих документів, протиправно відмовлено у призначенні такої пенсії, зважаючи на відсутність необхідного страхового стажу не менше 31 року та зазначено, що право на пенсію позивач набуде 10.06.2027. З наведених підстав, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшов відзив на позов, в якому зазначає, що за результатом розгляду документів, до страхового стажу зараховано всі періоди роботи, отже, право на призначення пенсії відповідно до статті 26 Закону №1058, з урахуванням наявних документів, позивач набуде після досягнення 63-річного віку, з 10.06.2027. Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області правомірно прийнято Рішення від 18.07.2024 №221350005896, відповідно до якого позивачу відмовлено в призначенні даного виду пенсії. Зважаючи на зазначене, вимоги позивача є безпідставними та такими, що не відповідають чинному законодавству, та не підлягають задоволенню. Просить відмовити у задоволенні позову.
Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області подало відзив на позов, тому, в якому зазначило, що до страхового стажу позивача зараховано всі періоди трудової діяльності згідно трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_2 . Страховий стаж позивача складає 28 років 5 місяців 11 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком. Просить відмовити у задоволенні позову.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 01.11.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що 10.07.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №22130005896 від 18.07.2024 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком згідно заяви від 10.07.2024, у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV та зазначено, що до страхового стажу позивача зараховано всі періоди трудової діяльності згідно трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_2 .
Страховий стаж позивача складає 28 років 5 місяців 11 днів, що недостатньо для призначення за віком.
Вважаючи вищенаведене рішення відповідача щодо незарахування стажу та, як наслідок, не призначення пенсії протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до визначення, яке міститься у статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
За змістом пункту першого частини першої статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пенсійним віком є встановлений законодавством вік, із досягненням якого, особа може претендувати на виплату пенсії за віком.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина 1 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону №1058-IV.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років за наявності страхового стаж, зокрема, в період з 1 січня 2024 по 31 грудня 2024 - не менше 11 рік. У разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною 1 статті 26 Закону, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу в період з 1 січня 2027 по 31 грудня 2027 - від 24 до 34 років; після досягнення віку 65 років - за наявності страхового стажу починаючи з 1 січня 2028 - від 15 до 25 років.
Аналіз вищевикладеного дає підстави вважати, що за загальним правилом для виникнення у осіб права на призначення пенсії за віком є наявність сукупності таких ознак: 1) досягнення встановленого законодавством пенсійного віку та 2) наявність встановленого законодавством страхового стажу.
Відтак, для призначення позивачу пенсії за віком необхідна наявність двох обов'язкових умов у сукупності: вік 60 років; страховий стаж від 31 року.
Як встановив суд, ОСОБА_1 , на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком 10.07.2024, згідно паспортних даних ІНФОРМАЦІЯ_2 досяг віку 60 років, що не заперечується сторонами.
Зі змісту оскаржуваних рішень слідує, що підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії є те, що згідно з наданими до документами, страховий стаж позивача становить 28 років 5 місяців 11 днів.
При цьому зазначено, що до страхового стажу позивача зараховано всі періоди трудової діяльності згідно трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_2 .
Надаючи оцінку вищенаведеним доводам відповідача, суд зазначає наступне.
Абзацом 2 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Однак таке право не повинно нівелювати обов'язок пенсійного органу щодо установлення права особи1 на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 за №22- 1(далі - Порядок №22-1). Наявність же таких сумнівів може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу.
У пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №637 (далі - Порядок №637) визначено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (пункт 2 Порядку).
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи (пункт 3 Порядку №637 ).
Суд вказує, що відповідне положення міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №588/647/17.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 4 статті 24 Закону №1058-IV).
Статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (яка діяла до 2004) передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Отже, законодавець передбачив зарахування до страхового стажу періоду роботи та членства у колгоспі і визначив для цього певні умови та порядок. Так, за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, то враховується час роботи за фактичною тривалістю, якщо ж виконував встановлений мінімум трудової участі або не виконував з поважних причин, то зараховується весь період роботи.
Звертаючись до суду та до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, на підтвердження трудового стажу позивач додатково надав Архівну довідки №К-532 та №К-533 від 03.05.2024 архівного відділу виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради, в яких зазначено, що ОСОБА_1 дійсно був членом колгоспу у періоди з 1979-1982, 1984-2005, зазначені кількість відпрацьованих людино-днів та отримана ним заробітна плата.
Досліджуючи подані документи, суд встановив, що періоди роботи позивача, зазначені у наданій відповіді, узгоджуються із записами у трудовій книжці, наявні у копії трудової книжки серії записи є достатніми та належними, які дійсно підтверджують трудову діяльність позивача. Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у трудовій книжці відповідачем суду не надано.
Періоди роботи чи іншої діяльності, які проходили після 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу, якщо сплачувалися внески до Пенсійного фонду, тобто страховий стаж, який безпосередньо пов'язаний зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зараховується починаючи з 1 січня 2004 року.
Так, суд встановив, що до матеріалів справи додано реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Форма-ОК ОСОБА_1 .
Разом з тим, згідно матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що за результатом розгляду поданих позивачем документів, до страхового стажу зараховано всі періоди роботи, а саме:
- період проходження строкової військової служби з 19.06.1982 по 25.06.1984 згідно військового квитка НОМЕР_3 ;
- період отримання допомоги по безробіттю з 15.12.2006 по 18.03.2007 та з 14.12.2007 по 31.03.2008 згідно довідки Хмельницького обласного центру зайнятості від 04.07.2024 №015.10.1- 04/374;
- період роботи на Старокостянтинівському автопідприємстві 22041 з 28.07.1986 по 13.10.1986, що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_4 ;
- період роботи в колгоспі ім. Щорса, колгоспі ім. Ульянова, КСП "Губинське", КСП "Іскра", СГК "Губинський" з 10.11.1979 по 01.12.2006 згідно трудових книжок НОМЕР_1 та НОМЕР_5 з врахуванням відпрацьованих людино-днів зазначених в архівній довідці, виданій архівним відділом Старокостянтинівської міської ради, від 03.05.2024 №К-532 та сплати страхових внесків відповідно до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- період роботи в СГК "Губинський" з 19.03.2007 по 03.12.2007 та з 01.04.2008 по 01.06.2009 згідно трудової книжки НОМЕР_1 з врахуванням сплати страхових внесків відповідно до Реєстру;
- період роботи в СК ім. Щорса з 17.07.2009 по 22.02.2013 згідно трудової книжки НОМЕР_1 з врахуванням сплати страхових внесків відповідно до Реєстру.
При цьому, позивач не зазначає конкретні періоди, які, на його думку, не зараховані пенсійним органом та підлягають зарахуванню.
Вказане підтверджується і Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №22130005896 від 18.07.2024, в якому зазначено, що до страхового стажу позивача зараховано всі періоди трудової діяльності згідно трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_2 .
При цьому, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, а тому права позивача в цій частині не порушені.
Враховуючи встановлене, суд вважає, що періоди роботи позивача зараховані відповідачем в повному обсязі, а тому на думку суду не є спірними та повторному зарахуванню не підлягають, отже позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Разом з тим суд позбавлений можливості зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки відповідачем в ході розгляду заяв позивача про призначення пенсії виконані всі умови для прийняття відповідного рішення, а саме належно досліджена та достовірно встановлена наявність щодо позивача необхідних умов для призначення пенсії, із зарахуванням спірних періодів.
В той же час здійснення розрахунку страхового стажу входить до безпосередньої компетенції органу Пенсійного фонду України.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи викладене суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову відповідно до вищенаведених мотивів.
Враховуючи приписи статті 139КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 06 січня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, Кіровоградська обл., Кропивницький р-н, 25009 , код ЄДРПОУ - 20632802)
Головуючий суддя В.В. Матущак