Рішення від 03.01.2025 по справі 480/9054/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 січня 2025 року м. Суми Справа № 480/9054/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області;

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Суть спору. Клопотання сторін. Процесуальні дії суду.

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати протипраним та скасувати рішення відповідача № 184050003867 від 03.03.2023;

- зобов'язати відповідача зарахувати до стажу державної служби позивачу період проходження військової служби з 13.05.1978 по 10.06.1980.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся із заявою про переведення з пенсії за віком на підставі ЗУ ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' на пенсію за віком на підставі ЗУ ''Про державну службу''. Відповідач протиправно відмовив позивачу у такому переведенні, а саме з підстави відсутності у позивача необхідного стажу державної служби. Відповідачем не зараховано до стажу державної служби період проходження позивачем військової служби.

30.08.2023 судом було відкрито провадження у справі, вирішено проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

22.09.2023 до суду від відповідача, надійшов відзив на позовну заяву, в якомі відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог.

Відзив мотивовано тим, що спірне рішення прийнято правомірно. Згідно з поданими позивачем документами стаж його державної служби станом на 01.05.2016 складає 8 років 3 місяці 1 день, чого не достатньо для переведення на пенсію за віком за нормами Закону України ''Про державну службу''.

17.12.2024 судом було постнаовлено ухвалу про витребування у відповідача письмових пояснень. Відповідачем виконано вимоги ухвали.

Встановлені судом фактичні обставини.

Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується записом у паспорті (а.с.7).

У період з 13.05.1978 до 10.06.1980 позивач проходив військову службу, що підтверджується записами у військову квитку та трудовій книжці позивача (а.с.9-11).

Станом на 24.02.2023 позивач отримував пенсію за віком на підставі норм ЗУ ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', що не заперечується сторонами.

24.02.2023 позивач звернувся із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної на підставі ЗУ ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'', на пенсію за віком, а саме на підставі ЗУ ''Про державну службу'' (з.б.а.с.23).

За результатами розгляду заяви позивача, відповідачем було прийнято рішення від 03.03.2022 № 184050003867 (реєстраційний № 7949/03-16 від 03.03.2023) про відмову позивачу у переведенні, а саме з підстав відсутності необхідного стажу д/с. У рішенні зазначено, що згідно з поданими документами, стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 складає 8 років 3 місяці 1 день (а.с.14).

На виконання вимог ухвали суду відповідач у клопотанні від 27.12.2024 зазначив, що під час прийняття вказаного вище рішення позивачу не був зарахований до стажу державної служби період служби в армії з 13.05.1978 до 10.06.1980 (з.б.а.с.53).

Позивач не погодився з вказаним рішенням та звернувся до суду з даним позовом.

Висновки суду та їх мотиви.

1. Щодо умов для переведення пенсії відповідно до Закону № 3723-XII.

Відповідно до п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами КМУ, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами КМУ, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Вказаними положеннями передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, а також жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 ч.1 ст.28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII і Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби станом на 01.05.2016.

Вказана правова позиція міститься також в Постанові Верховного Суду від 22 травня 2024 року у справі №500/1404/23 (адміністративне провадження № К/990/43320/23).

2. Щодо зарахування військової служби до стажу державної служби.

Згідно з абз. 2 п.1 ст.8 ЗУ ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'' № 2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Пунктом 6 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 25.03.2016 № 229, передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII.

Відповідно до норми п.8 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ ''Про державну службу'' № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

До стажу державної служби включається також час строкової військової служби (абз.5 п.3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 № 283 в первісній редакції).

До стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях (абз.5 п.3 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 № 283 в редакції постанови КМУ від 05.11.1999 № 2044).

Отже, період проходження особами військової служби, в тому числі в СРСР, зараховується до стажу державної служби.

3. Щодо правомірності спірного рішення.

Судом встановлено, що відмовляючи позивачу у переведенні відповідачем зазначено про відсутність у позивача необхідного стажу державної служби станом на 01.05.2016. Вік позивача та його страховий стаж, необхідний для переведення пенсії за ЗУ ''Про Державну службу'', відповідачем не заперечується.

Відповідно до норми ст. 62 ЗУ ''Про пенсійне забезпечення'' основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як вже встановлено судом, у період з 13.05.1978 до 10.06.1980 позивач проходив військову службу у збройних силах, що підтверджується записами у трудовій книжці та військовому квитку позивача.

Враховуючи те, що у спірному рішенні позивачу відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця у зв'язку з відсутністю необхідного стажу державної служби станом на 01.05.2016, незважаючи на те, що у період з 13.05.1978 до 10.06.1980 позивач проходив військову службу у збройних силах, яка повинна зараховуватися до стажу державної служби, то суд дійшов висновку, що спірне рішення є неправомірним.

Таким чином, рішення ГУ ПФУ у Київській області не відповідає критеріям правоміності, визначеним нормою ч.2 ст.2 КАС України, в тому числі, обгрунтованості, добросовісності та розумності, оскільки позивачу не зараховано до стажу державної служби період проходження ним військової служби з 13.05.1978 до 10.06.1980. Отже, вказане рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідно до п.4 ч.ч.2,4 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти власний розсуд, суд зобов'язує такого суб'єкта вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні. Отже, врахування правової оцінки спірного питання є обов'язком суб'єкта при вирішенні питання, з якого звернувся позивач.

На підставі вищевикладеного, суд, з урахуванням норми ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, виходить за межі позовних вимог.

Отже, окрім визнання протиправним та скасування спірного рішення, суд зобов'язує відповідача зарахувати позивачу до стажу державної служби період військової служби з 13.05.1978 до 10.06.1980. Крім того, суд зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву позивача про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України ''Про Державну службу'' та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду (щодо наявності у позивача стажу державної служби, з урахуванням зарахованого судом періоду з 13.05.1978 до 10.06.1980).

Вимоги зобов'язати призначити з 24.02.2023 позивачу пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993, задоволенню не підлягають, оскількина даний момент є передчасними.

Суд звертає увагу, що відповідач на виконання даного рішення суду не зарахував до стажу державної служби період проходження позивачем військової служби з 13.05.1978 до 10.06.1980, а взагалі заперечував право на зарахування періоду проходження військової служби до стажу деравної служби. В той же час, суд не підміняє суб'єкт владних повноважень.

Отже, вимоги задовольняються судом частково та з виходом за межі позовних вимог.

Крім того, суд звертає увагу відповідача, що справедливим буде не створення правових конфліктів і трактування правових норм не на користь людини, а сприяння людині в реалізаціїї її соціальних прав, що і повинно бути, з урахуванням принципу верховенства права, основною метою діяльності суб'єкта владних повноважень.

Судові витрати.

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок непровомірних дій відповідача, суд на підставі норми ч.8 ст.139 КАС України стягує з цієї особи судовий збір у повному обсязі в сумі 1073,60 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 03.03.2022 № 184050003867 (реєстраційний № 7949/03-16 від 03.03.2023).

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548) зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди проходження військової служби з 13.05.1978 до 10.06.1980.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548) повторно розглянути заяву від 24.02.2023 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та прийняти рішення,з урахуванням висновків суду.

5. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - відмовити.

6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ 22933548), за рахунок бюджетних асигнувань, 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн 60 (шістдесят) коп. витрат по сплаті судового збору.

7. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

8. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

9. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано суддею 03.01.2025.

Суддя А.І. Сидорук