Ухвала від 06.01.2025 по справі 240/18434/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про витребування доказів, продовження строків розгляду та

зупинення провадження у справі

06 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/18434/24

категорія 113050000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Окис Т.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та нечинною довідку,

установив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування довідки від 19 червня 2024 року №57/1/ІІ.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року відкрито спрощене провадження у справі.

11 грудня 2024 року до суду надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання вимог ухвали суду від 04 листопада 2024 року, який підписано тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 . При цьому долучені до нього копії документів засвідчені начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_3 .

Перевіривши дотримання вимог законодавства при подачі зазначеного документа, суд дійшов висновку про наявність підстав для його повернення без розгляду, з огляду на таке.

Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України, сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.

Статтею 59 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що повноваження представників сторін мають бути підтверджені, зокрема, довіреністю юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами. Відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді. Оригінали документів, зазначених у цій статті, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи. У разі подання представником до суду скарги він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної скарги.

Судом установлено, що лист підписано тво начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 . Однак до нього не додано документів, що підтверджують повноваження на його підписання вказаною особою, як виконуючого обов'язки начальника. Також до листа не долучено документів, що підтверджують призначення начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_4 .

Отже, у матеріалах справи відсутні належно оформлені документи, які підтверджують наявність у ОСОБА_5 права на підписання листа, а також призначення В. Новосядлого начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , як передбачено статтями 55, 59 Кодексу адміністративного судочинства України.

Стаття 167 Кодексу адміністративного судочинства України визначає загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.

Частиною 1 цієї правової норми встановлено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити, зокрема, інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Відповідно до частини 10 статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Приписами частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини 1 цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

З огляду на викладене, оскільки не надано доказів на підтвердження повноважень О.Костири на підписання листа, суд приходить до висновку, що документ не містить підпису учасника справи, а тому він не може бути прийнятий до розгляду і підлягає поверненню особі, яка його подала без розгляду.

При вирішенні питання про можливість здійснення розгляду справи по суті, суд зауважує на таке.

Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно з частинами 3, 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Суд уважає, що для повного та об'єктивного вирішення справи необхідно витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 всі медичні документи, складені за результатами проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 .

На момент постановлення цієї ухвали на території України указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який продовжено до цього часу.

З огляду на викладене, суд уважає, що виконання цієї ухвали може бути ускладнено у зв'язку з проведенням на території України військових дій, а тому потребуватиме додаткового часу, який визначити заздалегідь не уявляється за можливе.

Відповідно до положень пункту 6 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів.

Отже, відсутня норма, яка б урегульовувала порядок дій суду у випадку необхідності надання учасникам справи часу для виконання вимоги суду про надання витребуваних документів.

Проте, відповідно до положень частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необхідність застосувати аналогію закону та зупинити провадження у справі на підставі пункту 6 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 236, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Лист ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13 листопада 2024 року повернути без розгляду особі, яка його подала.

Зобов'язати Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 надати суду, протягом 10 (десяти днів) з моменту отримання цієї ухвали з доказами направлення іншій стороні, всі медичні документи за результатами проходження військово-лікарської комісії ОСОБА_1 .

Попередити Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 , що невиконання ухвали суду про витребування доказів може мати наслідком застосування заходів процесуального примусу, передбачених статтями 145, 149 Кодексу адміністративного судочинства України.

Продовжити строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін.

Зупинити провадження у справі № 240/18434/24 до дати отримання судом витребуваних доказів.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дати її постановлення.

Суддя Т.О. Окис