02 грудня 2024 рокуСправа №160/25429/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії на пільгових умовах, із застосуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та:
- без застосування обмежень збільшення розміру пенсії в результаті перерахунку, встановлених пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;
- без застосування обмежень збільшення розміру пенсії максимальним її розміром, встановленим частиною 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.03.2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах, із застосуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, та:
- без застосування обмежень збільшення розміру пенсії в результаті перерахунку, встановлених пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;
- без застосування обмежень збільшення розміру пенсії максимальним її розміром, встановленим частиною 3 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позовні вимоги обґрунтовані посилання на те, що пенсія позивачу була призначена з урахуванням вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», проте протягом 2023року і по лютий 2024 року позивачу виплачувалась пенсія, обмежена 10 прожитковими мінімумами, встановленими для непрацездатних осіб -20930,00 грн. Протягом березня-квітня 2024 року, у зв'язку із підвищенням у 2024 році пенсія була підвищена до 23061,99 грн., а з травня 2024 року розмір пенсії був зменшений. Позивач вважає, що застосування відповідачем положень постанови КМУ №185 в частині обмеження підвищення пенсії в результаті перерахунку 1500 гривнями є протиправним, оскільки прямо суперечить ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», як нормативно-правовому акту, що має вищу юридичну силу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №160/25429/24. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст.257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не погоджується з доводами позовної заяви і просить врахувати наступне.
У цій справі перевищення максимального розміру пенсії позивача стало результатом її перерахунку в період дії загальної норми ч. 1 ст. 2 Закону №3668-VІ, а тому до регулювання цих правовідносин застосовуються положення вказаної статті, яка встановлює обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, а саме з дати проведення такого перерахунку.
Пунктом 8 розділу “Прикінцеві положення» Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ “Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом із здійсненням щорічної індексації пенсій, передбаченої частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 1 березня 2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) перерахунок пенсій за віком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Пунктом 10 Постанови № 168 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
З 1 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.03.2023 складав 20930,00 грн., на 01.03.2024 - 23061,99 грн.
Щодо нарахування компенсації втрати частини доходів, відповідач зазначає, що Оскільки, компенсація обчислюється як добуток нарахованого, але не виплаченого грошового доходу за відповідний місяць, це означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід. Основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої статтею 2 Закону № 2050 та Порядком № 159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів.
З огляду на вищезазначене, позовні вимоги в частині нарахування компенсації втрати частини доходів, є передчасними.
У відповіді на відзив позивач звертає увагу на те, що в законодавстві України відсутній Закон, який прямо обмежує максимальний розмір пенсії колишнім шахтарям. Зокрема, Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не регулює обмеження максимального розміру пенсії даної категорії громадян.
Вказаний закон не вносив жодних змін до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що є підтвердженням не включення шахтарів до категорії громадян, які підпадають під обмеження максимального розміру пенсії.
На переконання позивача колізія між загальними нормами Закону №1058 і спеціальними Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», повинна вирішуватись на користь особи.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і отримує пенсію за віком на пільгових умовах, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Протягом березня-квітня 2024 року розмір пенсії позивача був підвищений до 23061,99 грн.
З травня 2024 року розмір пенсії позивача становить 22623,13 грн.
Вказані обставини підтверджуються довідкою про доходи і розрахунками з пенсійної справи позивача.
Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявами щодо роз'яснень підстав коригування пенсійної виплати у менший бік та здійснити перерахунок і виплату пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом від 08.04.2024 №21302-12386/Р-01/8-0400/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що страховий стаж ОСОБА_1 зарахований по 19.04.2024 складає 58 років 9 місяців, в тому числі додатковий стаж по Списку №1 - 26 років, коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0.58750.
При перевірці електронної пенсійної справи виявлено, що розрахунок заробітної плати було проведено неправильно, тому з 01.05.2024 електронна пенсійна справа приведена у відповідність.
Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058 за період з 01.09.1991 по 31.08.1996 та з 01.07.2000 по 30.04.2004 за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 3.98508.
Законом України від 09.11.2023 №3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлено на рівні 2361,00 грн.
Абзацом другим пунктом 3 постанови КМУ від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 п. 2 цієї постанови не може перевищувати 1500 грн.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні , з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки, із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11, 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 складає 31858.60 грн (3764,40 грн.х1,17 х1,11х 1,11х 1,14х 1,197х1,0796=7994,47 грн.х3,98508).
Загальний розмір пенсійної виплати з 01.05.2024 складає 22623,13 грн., у тому числі:
18716,93 - основний розмір пенсії (31858,60 *0,58750);
779,13 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 33 роки);
5990,82 грн. - доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
2452,23 грн. - обмеження в індексації з 01.03.2023;
411,52 грн. - обмеження в індексації з 01.03.2024.
Аналогічні роз'ясненням були надані Пенсійним фондом і в листі від 15.05.2024 №29853-19202/Р-01/8-0400/24.
Не погоджуючись з діями відповідача, вважаючи їх протиправними, позивач за захистом своїх прав і інтересів звернувся з позовом до суду.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.3 ст.85 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч.3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Приписами ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Суд зазначає, що обмеження максимального розміру пенсії були введені Законом України «Про заходи законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (Закон № 3668-VI).
За правилами ч. 1 ст. 2 Закону №3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України (92-15), законів України «Про державну службу»(3723-12), «Про прокуратуру» (1789-12), «Про статус народного депутата України» (2790-12), «Про Національний банк України» (679-14), «Про Кабінет Міністрів України»(2591-17),«Про дипломатичну службу» (2728-14), «Про службу в органах місцевого самоврядування» (2493-14),«Про судову експертизу» (4038-12), «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-12), «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» (540/97-ВР), «Про наукову і науково-технічну діяльність» (1977-12), «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (2262-12), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), «Про пенсійне забезпечення» (1788-12), «Про судоустрій і статус суддів» (2453-17), Постанови Верховної Ради України від 13жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України»(379/95-ВР), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з абзацом 1 п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
При цьому, абзацом 2 п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI визначено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Також Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911-VIII частину третю статті 27 доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 1774-VIII у частині третій статті 27 слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінити словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Аналізом вищезазначених положень встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст. 1 Закону України від 02.09.2008 року № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці" (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року ( ст. 8. Закону № 345-VI).
При цьому, ст. 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. Розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Проаналізувавши зміст положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» суд приходить висновку, що вказана норма встановлює мінімальний розмір пенсії шахтаря при її обчисленні, в свою чергу положення статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначають порядок призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Суд наголошує, що положення ст. 2 Закону №3668-VI, чітко визначають, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених, зокрема, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Матеріалами справи підтверджено та не спростовано позивачем, що пенсія йому була призначена за віком на пільгових умовах, обчислена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а тому з огляду на зазначені обставини, суд приходить висновку, що на позивача розповсюджуються положення ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Судом встановлено, що пенсія позивачеві призначена після набрання чинності Законом №3668-VI , отже, на позивача поширюється обмеження пенсії максимальним розміром, що встановлений Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» (№3668-VI).
Тобто, в разі перевищення розміру пенсії 10-ти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, пенсійний орган має застосувати обмеження пенсії максимальним розміром.
Верховний Суд у постанові від 25 січня 2023 року у справі №380/12268/20 зазначає, що норми пункту 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №3668-VI є лише частиною вказаного нормативно-правового акта, не дублюються іншими актами, встановлюють межі застосування норм інституту "обмеження максимального розміру пенсії" за колом осіб в момент набуття чинності Закону №3668-VI та спрямовані на збереження соціальних прав і інтересів в сфері пенсійних відносин, реалізація яких мала місце до набуття вступу в силу даного Закону.
Разом з тим, з часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668-VI).
Норми ст. 2 Закону №3668-VI також кореспондуються з положеннями ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначені положення Закону №3668-VI та ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов'язкові для застосування.
У вказаному випадку встановлене обмеження за своєю суттю не є звуженням обсягу набутих позивачем прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Відповідач при розрахунку пенсії з 01.03.2024 року правомірно застосував обмеження максимальним розміром пенсії у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Суд зазначає, що відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2024 рік» прожитковий мінімум, встановлений для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2024 року встановлено в розмірі 2361,00 грн.
Отже, максимальний розмір пенсії позивача не може перевищувати 23610,00 грн.
Згідно протоколу перерахунку пенсії від 28.02.2024 року встановлено, що позивачу з 01.03.2024 року призначено до виплати пенсію в розмірі 23061,99 грн.
Оскільки пенсія позивача у розмір 23061,99 грн не перевищує 23610,00 грн., отже не обмежена відповідачем її максимальним розміром 23610,00 грн.
Статтею 42 Закону №1058-IV врегульовано порядок і умови проведення індексації та перерахунок пенсій.
Так, частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV в редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
За положеннями ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
З 1 березня 2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) перерахунок пенсій за віком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197
Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень (п. 10 Постановт№168).
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Отже, розрахований з метою індексації пенсії показник середньої заробітної плати у 2024 році становив 7994,47 грн. (7405,03 х 1,0796).
Підпунктом 6 п. 2 Постанови №185 встановлено, що з 01.03.2024 до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31.12.2023 р. включно, які не підвищуються з 01.03.2024 згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., №17, ст.679), пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст.968) та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст.1475), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
У свою чергу, пунктом 3 Постанови № 185 встановлено, що: у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії позивача, з урахуванням коригування пенсійної справи становить 1911,52 грн, але оскільки розмір збільшення не може перевищувати 1500,00грн., розмір підвищення на виконання п. 3 Постанови №185 зменшено на 411,52 грн. (1911,52 грн. -1500,00 грн.).
Враховуючи викладене, а також те, що пунктом 3 Постанови №185 чітко встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 гривень., виключень щодо неврахування вказаних положень постанов Уряду під час перерахунку пенсії 01.03.2024 законодавство не містить, такі положення Постанови № 185 є чинними, у встановлений законодавством спосіб протиправними (нечинними) не визнавались, а тому підлягали застосуванню відповідачем.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову в основних вимогах, не підлягають задоволенню і похідні вимоги щодо нарахування позивачу компенсації втрати частини доходів.
У зв'язку з відмовою у позовних вимогах, суд не здійснює розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 241, 243, 244-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона