Ухвала від 27.12.2024 по справі 759/27209/24

Справа № 759/27209/24

УХВАЛА

іменем України

"27" грудня 2024 р.

Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42024110000000305 від 04.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

У провадження слідчого судді надійшло вказане клопотання слідчого, погоджене прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до матеріалів реєстраційної справи юридичної особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з можливістю вилучення її завіреної копії.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024110000000305 від 04.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 зловживають своїм службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб, використовують для прикриття своєї діяльності суб'єктів господарювання, створюючи злочинну схему для подальшого отримання грошових коштів за збирання, знешкодження та утилізацію мастил (олив).

Згідно матеріалів УСР в Київській області ДСР НПУ зазначено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) здійснило ряд фіктивних операцій на утилізацію відпрацьованих мастил протягом 2023-2024 років, шляхом надання послуги по утилізації відпрацьованих мастил різним підприємствам на загальну суму 23 914 668 гривень за утилізацію 39 483 700 літрів мастила. З метою виведення коштів, отриманих за утилізацію мастил, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснило ряд фіктивних операцій з наступними контрагентами, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за послуги по ремонту та обслуговуванню обладнання для утилізації мастил на суму 12,8 млн. грн.; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за придбання дизельного пального на суму 4,8 млн. грн.; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за прибирання виробничих майданчиків за адресами: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 на суму 1,2 млн. грн. Вказані суб'єкти господарської діяльності зареєстровані в м. Одеса, а діяльність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » лобіюється та покривається посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Також, відповідно до матеріалів УСР в Київській області ДСР НПУ установлено, що згідно до податкової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » займається утилізацією збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) відповідно до вимог Порядку збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 року № 1221.

Вимоги Порядку збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 №1221 передбачають, що підприємства, установи та організації всіх форм власності, що виробляють або імпортують для вільного використання мастила (оливи), внаслідок використання яких утворюються відпрацьовані мастила (оливи), зобов'язані самостійно відповідно до законодавства забезпечити збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізацію та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) за наявності власної матеріально- технічної бази та ліцензії на право провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами або укласти договори із суб'єктами господарювання переробниками відповідних мастил (олив), що мають ліцензію на право провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами, з урахуванням встановленої ціни на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив).

Даним Порядком встановлено ціну на послуги з організації збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив) для імпортерів, яка становить 0,8 гривні (без урахування податку на додану вартість) за 1 літр під час митного оформлення товару.

На 2020-2024 роки для всіх суб'єктів господарювання виробників, імпортерів мастил (олив), переробників відпрацьованих мастил (олив) та споживачів мастил (олив) встановлюються норми збирання відпрацьованих мастил (олив) 50% загального обсягу.

Державна екологічна інспекція забезпечує здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами та організаціями вимог, зазначених в пункті 2 Порядку збирання, перевезення, зберігання, оброблення (перероблення), утилізації та/або знешкодження відпрацьованих мастил (олив), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 №1221.

Відповідно до реєстру ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на сайті ІНФОРМАЦІЯ_8 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » не отримувало ліцензію на управління небезпечними відходами.

Відповідно до ЗУ «Про управління відходами» суб'єкти господарювання у сфері управління відходами зобов'язані мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та/або письмову згоду (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів чи висновок на транскордонне перевезення відходів відповідно до закону.

Відповідно до ст. 44 вказаного Закону господарська діяльність з управління небезпечними відходами здійснюється суб'єктами господарювання на підставі ліцензії, що видається в порядку, встановленому Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та відповідно до ліцензійних умов здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

До видачі ліцензії обов'язковій перевірці підлягає відповідність матеріально-технічної бази здобувана ліцензії встановленим вимогам. Зазначена перевірка проводиться органом ліцензування за місцем провадження діяльності у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Крім того, працівниками УСР в Київській області ДСР НПУ оперативним шляхом встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у податковій звітності зазначає склад за адресою: АДРЕСА_2 та склад за адресою: АДРЕСА_3 , під час виїзду на які встановлено, що на вказаній території відсутні будь-які транспортні засоби, бочки з мастилом та загалом діяльність по утилізації мастил не здійснюється, відсутні виробничі потужності, щоб здійснювати утилізацію такої кількості відпрацьованого мастила, яка зазначається ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » згідно податкової звітності.

З метою повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування кримінального провадження, встановлення та з'ясування причетності інших осіб до вчинення кримінального правопорушення, на даний час виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, а саме до реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка зберігається в ІНФОРМАЦІЯ_9 , що за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказана реєстраційна справа ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) містить в собі документи, які можуть бути використані для встановлення усіх обставин кримінального правопорушення і мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.

Слідчий у судове засідання не прибув, про його час і місце проведення був завчасно повідомлений засобами зв'язку, що не є перешкодою для розгляду поданого клопотання. На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи. Оскільки сторони в судове засідання не прибули, згідно з вимогами ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання не здійснювалась.

Слідчий суддя, проаналізувавши доводи поданого клопотання та дослідивши долучені до нього матеріали, дійшов таких висновків.

З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024110000000305 від 04.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Іншим способом, ніж отримати тимчасовий доступ до вищевказаних речей та документів, що мають суттєве значення у кримінальному провадженні та можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні, неможливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Частиною 5 статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до аб. 1 ч. 6 та ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що документи, тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, перебувають або можуть перебувати у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подано клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості, які містяться у цих документах, можуть бути використані як докази, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо, а відтак є підстави для задоволення клопотання слідчого.

Керуючись ст. ст. 132, 163 - 164, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Надати старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 та групі слідчих у кримінальному провадженні № 42024110000000305 від 04.09.2024, а саме: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 на здійснення тимчасового доступу до речей та документів, володільцем яких є ІНФОРМАЦІЯ_9 , розташована за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до матеріалів реєстраційної справи юридичної особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з можливістю вилучення її завіреної копії.

Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.

Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа

Слідчий суддя ОСОБА_21